ďťż

Parkiet olejowany czy lakierowany

Parkiet olejowany czy lakierowany





Pati13 - 06-05-2005 22:26
Pytanie jak w temacie, moze ktos ma jakies doswiadczenie lub rady czy lepiej olejowac parkiet ( dab) czy jednak tradycyjnie lakierowac. Dodam tylko,ze olejowany parkiet jest dla mnie zdecydowanie ladniejszy,uwidacznia naturalne piekno drewna. Minusem jest ponoc dosyc klopotliwe utrzymanie czystosci. Bardzo prosze o jakies uwagi na ten temat. Z gory dziekuje i pozdrawiam forumowiczow. :D





Jacek - 09-05-2005 11:21
Mam olejowaną mozajkę przemysłową kemapas. Opinie na temat olejowania krajowych gatunków drewna są niejednoznaczne.

Plusy

1. Nie stresuje się rysamami wystarczy, przetrzeć szmatką z olejem.
2. Jest naprawdę piekna.

Minusy

1. Faktycznie brudzi się ale to chyba generalna cecha ciemnych podóg, widać każdy paproch. Dobrze że to przemysłówka z pomiesznymi bardzo róznymi odcieniami.
2. Preparaty do konserwacji są bardzo drogie.
3. Drażni mnie ciągle obecny zapach oleju.



rzyraf - 10-05-2005 02:12
Lakierowac - lakierem Hartz Lack (o ile nazwy nei pomerdałem, ale chyb atak się to pisze) lub woskować 2-4 razy , każdą warstwe przecierając specjalną wełenką. Super wychodzi. Zrobiliśmy tak podłoge u baaaaardzo wymagającego klienta, minęły juz dwa lata,w domku toczą się huczne imprezy a podłoga dalej jak nowa.
Woski dostepne sa w sklepach typu Castorama po przystępnych cenach
Serdecznie pozdrawiam
PAweł Adamski
0503308819



Pati13 - 13-05-2005 17:10
Dzieki za wszelkie rady. Ja nadal nie moge sie zdecydowac, byc moze zrobimy dol lakierem , a gore olejem. Ten olejowany parkiet jest po prostu piekny!





Pati13 - 13-05-2005 17:14
Do Jacka!
Mam pytanie odnosnie tych preparatow do konserwacji: jak czesto trzeba ich uzywac i ile one kosztuja. Z gory dziekuje



Ew-ka - 14-05-2005 16:24
parkietu jeszcze nie mam ,ale brat juz mi przywiozł z Niemiec Rustic -ol .... sprawdzony olej do parkietu ( sam go użył 4 lata temu i jest przepiekny :D ) - sprowadzilismy z Niemiec dlatego ,że niestety preparaty o tej samie nazwie w Polsce odbiegaja jakościowo od swoich odpowiedników na zachodzie ( a dotyczy to nie tylko lakierów ale i kawy proszków czy innych chemikaliów :evil: )



Pati13 - 17-05-2005 00:36
Ewka! Bede bardzo wdzieczna ,gdybys mogla napisac cos wiecej o tym niemieckim oleju. Moze warto byloby sie wybrac po niego do Niemiec. JEsli mozesz to napisz pelna nazwe. Aha, czy mozna do uzyc na dab ? Chcialabym uzyskac efekt ciemnej podlogi, nie wiem czy to jest uzaleznione od oleju czy czegos innego/ :oops:



Sonika - 17-05-2005 10:26
Jest jescze jeden, "konkurencyjny" wątek:

http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ced0be20ec33e2

Po jego przeczytaniu chyba jednak lakier.



- 17-05-2005 10:45
Mam podłoge dębową- parkiet około 80m2- wybraliśmy olej. Bałam się bardzo jak to bedzie wyglądać, bo nie widziałam u niekogo olejowanych podłóg. Ale poszlismy na żywioł- jak bedzie tak będzie. I jest rewelacja. Olejowaliśmy we wrześniu- tak więc minęło juz pół roku i nic się nie dzieje. Podłoga jest matowa, pięknie uwidocznione są słoje, nie ma efektu takiej sztucznej podłogi jak przy lakierze. Jedyny minus to brak środków do pielęgnacji- przynajmnie ja nie moge nigdzie ich kupić, jak ktos ma namiary na takie srodki to prosze dac mi znac- z góry dziękuję :lol:
Mamy małego trzyletniego urwisa- i fakt, że w niektórych miejscach jego zabawki pozostawiły slad (wgniecenia) ale to jest do zrobienia. U rodziców gdzie jest parkiet polakierowany te "pamiątki" pozostana do nastepnego cyklinowania.
Co do ceny to zapłaciliśmy tyle co za lakier- mimo, że jest z tym więcej zabawy, a i dobry olej jest drogi.
W każdym bądz razie uwielbiam swoją podloge i na pewno nie zamieniłabym jej na lakier (w poprzednim domu mieliśmy lakierowane podłogi-stąd mam porównanie). I to dla mnie jest najważniejsze :lol:
Aha- nie widać na niej kurzu, myję ja raz w tygodniu i zamiatam w międzyczasie. Myję viledą (taka podłużna scierka- ale z krótkim włosem) -nie pozostawia włosków i smug. I jest ok.



Pati13 - 18-05-2005 16:00
Gorgu!
Wielkie dzieki za ten post, bo musze Ci sie przyznac, ze bardzo pomogles(pomoglas?) mi w podjeciu decyzji. Odwiedzilam przy okazji jeszcze jednych szczesliwcow juz na "swoim" , ktorzy wlasnie maja olejowanay parkiet i efekt jest rewelacyjny, a pani domu wcale nie biega caly czas ze szmatka i czysci...Pozdrawiam.
Sonika, dzieki za ten watek rowniez> :)



smartcat - 18-05-2005 16:38

Jedyny minus to brak środków do pielęgnacji- przynajmnie ja nie moge nigdzie ich kupić, jak ktos ma namiary na takie srodki to prosze dac mi znac- z góry dziękuję :lol:

Aha- nie widać na niej kurzu, myję ja raz w tygodniu i zamiatam w międzyczasie. Myję viledą (taka podłużna scierka- ale z krótkim włosem) -nie pozostawia włosków i smug. I jest ok.
Kazdy producent olejów ma tez środki do pielegnacji podłóg. Sprawdz swojego - tez powinien miec coś w ofercie.
To prawda że na dębowej podłodze olejowanej nie widac kurzu i pyłu tak jak ciemnych egzotykach ale to nie znaczy ze tego syfu nie ma - mam porównanie jak wygląda podłoga ciemna u mnie i debowa u brata.



Sonika - 18-05-2005 17:21
Gorgu to mnie podłamałaś :wink: .

Bardzo podoba mi sie olejowana podłoga, ale po przeczytaniu paru wypowiedzi na ten temat byłam prawie pewna, że jednak lakier.
A teraz co??? Znowu muszę mysleć i podejmować decyzję :wink: .

Ale oczywiście cieszę sie, ze parkiet u Ciebie wygląda wspaniale. Jakiej marki jest Twój olej??

Bardzo zciemniał ?? Masz może jakieś zdjęcie?

Wiecie czym sie różni olejowanie od woskowania?



Ew-ka - 18-05-2005 19:56

Ewka! Bede bardzo wdzieczna ,gdybys mogla napisac cos wiecej o tym niemieckim oleju. Moze warto byloby sie wybrac po niego do Niemiec. JEsli mozesz to napisz pelna nazwe. Aha, czy mozna do uzyc na dab ? Chcialabym uzyskac efekt ciemnej podlogi, nie wiem czy to jest uzaleznione od oleju czy czegos innego/ :oops: na pewno podam Ci pełną nazwę tego specyfiku.... myślę ,że każdy olej przyciemni , chociaż w najnowszym Muratorze jest o białym oleju a deski debowe wyglądają na foto REWELACYJNIE !!!!!

ja też kładę parkiet dębowy ( chyba kupimy w Castoramie lub czymś podobnym - Dziadek pokazał mi różnice między parkietem z wytwórni -gat. I a parkietem z Castoramy gat II - i zdecydowaliśmy sie na Castoramę , bo jest bardziej dokładny i równy :lol: ).

Mam już położoną podłogę sosnową na poddaszu - CUDNA - jak pięknie pachnie drzewo , żyć nie umierać :wink: tak mnie kusi również polożyć na niej olej ,ale Dziadek twierdzi ,że sosna jest za miękka i raczej trzeba dać lakier , a szkoda :cry:



- 19-05-2005 11:04

Gorgu to mnie podłamałaś :wink: .

Bardzo podoba mi sie olejowana podłoga, ale po przeczytaniu paru wypowiedzi na ten temat byłam prawie pewna, że jednak lakier.
A teraz co??? Znowu muszę mysleć i podejmować decyzję :wink: .

Ale oczywiście cieszę sie, ze parkiet u Ciebie wygląda wspaniale. Jakiej marki jest Twój olej??

Bardzo zciemniał ?? Masz może jakieś zdjęcie?

Wiecie czym sie różni olejowanie od woskowania?
Oj Sonika :D .
Olej marki Oli. A tak na marginesie śmieszne maja nazwy firmy zajmujące sie olejami- Oli, Triptrap :lol:
Po nałożeniu oleju dąb sciemniał ale ma piekny kolor- taki miodowy. Teraz już raczej nie ciemnieje.
Sonika ale myślę, że co byś nie wybrała to i tak będzie pieknie- czy olej czy lakier. Drewno zawsze jest piękne i ciepłe i o to chodzi :lol:
A co do tego, ze na dębie nie widać brudu to był jeden z powodów dla którego wybraliśmy jasne drzewo a nie ciemny egzotyk. Niestety coś za coś- ciemny wygląda pięknie ale bym się denerwowała, że często muszę latać ze ścierą. A tak mam spokój i "latam" raz na tydzień :wink:

Właśnie dzwoniłam do pana który mi robił parkiet i srodek do pielegnacji mi podrzuci. Super.



Jacek - 19-05-2005 11:29
Przepraszam że nie odpowiedziałem od razu na pytanie. Ale byłem trochę zajęty. Generalnie powinno się używać preparatów tej samej firmy co zastosowany olej. U mnie była to firma eukuba. We Wrocławiu handluje tym firma "Goliszek" Łęczycka 19 boczna Poznańskiej tel 3591863

Preparaty do konserwacji tanie nie są.
Phelge Emulsion 88 zł/l- koncentrat do mycia ponoć starcza na długo

Refreszer 91/l zł - stosuje się kiedy olej mocno się wytrze zależnie od intensywności użytkowania. ( coś jak pasta do podłogi tylko w płynie)

Na razie nie mam czasu pojechać i kupić tych specyfików i myjemy zwykłą wodą.

Potwierdzam jeszcze raz nic nie dorówna wyglądowi olewanego drewna, lakierowana Deska Barlinecka wygląda w porównaniu jakoś sztucznie.
Ale !!! Jeżeli ktoś chce mieć idealny porządek, idealną podłogę to raczej niech zdecyduje się na lakier albo na panele laminowane.
W swoim biurze mimo namów architekta który przekonywał mnie do lakierowanej przemysłówki położyłem porządne panele laminowane i nie żałuje tego



EDZIA - 09-08-2005 10:08
A ja zmieniłam decyzję i nie żałuję.
Mam w większości pomieszczeń podłogę z desek sosnowych i planowałam olejownie desek. Bałam się tej idealnie gładkiej powierzchni lakierownej, która odbiera urok drewnianym deskom. Mój zaprzyjaźniony stolarz próbował mnie odwieść od tego pomysłu, bo drewno sosnowe jest miękkie na olejowanie. Znalazłam cykliniarza, który zgodził się ewentualnie olejować moją podłogę. W sobotę po wizji lokalnej w moim domku powtórzył to samo co mój stolarz, że radzi mi jednak położyć lakier na deski, bo drewno sosnowe jest za miękkie na olej.
Na moje obawy przed sztucznością lakieru zaproponował mi lakier wodny Spectra. Zgodziłam się na ten eksperyment w kuchni. Wczoraj podłoga w kuchni została wycyklinowana i pokryta wymienionym lakierem matowym.
Dziś rano byłam pod wrażeniem efektu. Deski wyglądają bardzo naturalnie, powierzchnia nie jest sztuczna, wyraźnie widoczna jest struktura drewna. Pod względem zapachowym też jest ok. po wejściu do domu tuż po malowaniu przy zamkniętych oknach nie czuło się zapachu lakieru. Narazie wyglada na to, że lakier jest dość odporny na zarysowania, ale zobaczymy w trakcie użytkowania podłogi.
pozdrawiam
Edzia



Sonika - 10-08-2005 18:19
Ale dajecie popalić :D :D .
To mam wreszcie olejować czy lakierować??? :wink: :wink: :wink:



Ew-ka - 10-08-2005 21:28
tak wyglada moj olejowany parkiet ( troszke ciemno wyszedł ale w rzeczywistosci jest jasniejszy)

http://www.kotowicz.info/najnowsze1/PICT1759.jpg

ja jestem BARRRDZO zadowolona

:D



dominikams - 15-08-2005 13:15
Ja mam pytanie w związku z zapachem oleju - naprawde cały czas go czuć? :roll: Podajcie nazwy preparatów i wasze opinie na ich temat, prosze...



dominikams - 15-08-2005 13:19

tak wyglada moj olejowany parkiet ( troszke ciemno wyszedł ale w rzeczywistosci jest jasniejszy)

http://www.kotowicz.info/najnowsze1/PICT1759.jpg

ja jestem BARRRDZO zadowolona

:D
Śliczny - to jest to, co podoba mi się w oleju - piękny kolor drewna

Jak ci sie udało zrobić połaczenie 2 podłóg bez listwy? Wygląda rewelacyjnie!!!



dominikams - 15-08-2005 13:20

tak wyglada moj olejowany parkiet ( troszke ciemno wyszedł ale w rzeczywistosci jest jasniejszy)

http://www.kotowicz.info/najnowsze1/PICT1759.jpg

ja jestem BARRRDZO zadowolona

:D
Śliczny - to jest to, co podoba mi się w oleju - piękny kolor drewna

Jak ci sie udało zrobić połaczenie 2 podłóg bez listwy? Wygląda rewelacyjnie!!!



dominikams - 15-08-2005 13:33

tak wyglada moj olejowany parkiet ( troszke ciemno wyszedł ale w rzeczywistosci jest jasniejszy)

http://www.kotowicz.info/najnowsze1/PICT1759.jpg

ja jestem BARRRDZO zadowolona

:D
Śliczny - to jest to, co podoba mi się w oleju - piękny kolor drewna

Jak ci sie udało zrobić połaczenie 2 podłóg bez listwy? Wygląda rewelacyjnie!!!



Ew-ka - 15-08-2005 14:01

Ja mam pytanie w związku z zapachem oleju - naprawde cały czas go czuć? :roll: Podajcie nazwy preparatów i wasze opinie na ich temat, prosze... ???????

olej czuć??? wcale !!!!!

moj olej został przywieziony z Niemiec ,z osiedlowego sklepiku , lokalny `wykonawca-stolarz handluje specyfikami do drewna .Brat przywiozł mi ok 5 l oleju ( kosztował ok 300zł). Nazywa sie ol-rustical ale jaka to firma ??? nie mam pojecia- na plasticowym opakowaniu brak nazwy( olej był rozlewany według życzenia).Kupilismy wcześniej olej w Castoramie (ponoć dobry do mebli drewnianych -ogrodowych ) ale w porownaniu do tego z Niemiec -to woda !!!! Zostało nam ok. 1 litra i zamierzamy jeszcze przed zimą natrzec nim wszystkie nasze drewniane mebelki tarasowe.

Co do połączenia płytek i parkietu ..... to zasługa płytkarza i parkieciarza :D
Płytkarz zakończyl płytki cieniutką -gietą listwą , a układajacy parkiet bardzo starannie docinali klepki do wygietej listwy ( sporo zabawy ,ale efekt jest !!!).....

a parkiet układł moj mąż ,sąsiad -złota rączka i Dziadek :D



dominikams - 15-08-2005 19:13
Oj, gratuluję zdolnych chłopaków!!!

A czy istniałaby możliwosc sprawdzenia w jakiś sposób producenta tego lakieru - może jakies namiary na ten sklepik - poprosiłabym ciotkę, żeby zadzwoniła, ona jedzie niedługo do Niemiec, może bym ją wykorzystała do przywiezienia :oops:

Będę wdzięczna za każdą informację!!

Aha, a na jaką powierzchnię wystarczyło tego oleju (4 l. , jak rozumiem wam wyszło - to niedużo :roll: )
D.



dominikams - 15-08-2005 19:14
Oj, gratuluję zdolnych chłopaków!!!

A czy istniałaby możliwosc sprawdzenia w jakiś sposób producenta tego lakieru - może jakies namiary na ten sklepik - poprosiłabym ciotkę, żeby zadzwoniła, ona jedzie niedługo do Niemiec, może bym ją wykorzystała do przywiezienia :oops:

Będę wdzięczna za każdą informację!!

Aha, a na jaką powierzchnię wystarczyło tego oleju (4 l. , jak rozumiem wam wyszło - to niedużo :roll: )
D.



kasiontko - 15-08-2005 20:24
Ew-ka ,
piekna ta Twoja podloga....
ja tez mam parkiet debowy,czeka az wyschna wylewki,planowalismy matowy lakier ale teraz mam watpliwosci po obejrzeniu Twoich zdjec,
tez bylabym wdzieczna za nazwe tego oleju...

kasia



tripper - 16-08-2005 11:33
ja sie chyba zdecyduje na lakier z efektem olejowania, firma nazywa sie na B jakos



dominikams - 16-08-2005 15:44

ja sie chyba zdecyduje na lakier z efektem olejowania, firma nazywa sie na B jakos Tylko żeby ci nie wyszło tak, jak z drzwiami. :lol: :lol: :wink:



Ew-ka - 16-08-2005 17:58
mysle ,że w kazdym sklepiku w Niemczech z art. do drewna można nabyć olej ,ktory będzie lepszy od naszych ( niestety) krajowych :cry: poproś ciocie niech sie wybierze do takiego sklepu a na pewno jej dobrze doradzą.
te 4 litry starczyły na 43m 2 parkietu .



Nika.j - 04-12-2005 17:31

Lakierowac - lakierem Hartz Lack (o ile nazwy nei pomerdałem, ale chyb atak się to pisze) lub woskować 2-4 razy , każdą warstwe przecierając specjalną wełenką. Super wychodzi. Zrobiliśmy tak podłoge u baaaaardzo wymagającego klienta, minęły juz dwa lata,w domku toczą się huczne imprezy a podłoga dalej jak nowa.
Woski dostepne sa w sklepach typu Castorama po przystępnych cenach
Serdecznie pozdrawiam
PAweł Adamski
0503308819
Czy taka podłoga woskowana wytrzyma szaleńcze zabawy naszego 40 kg pupilka pieska i jego pazurki.
Pozdrawiam
Nika j



tripper - 05-12-2005 12:45

ja sie chyba zdecyduje na lakier z efektem olejowania, firma nazywa sie na B jakos Tylko żeby ci nie wyszło tak, jak z drzwiami. :lol: :lol: :wink: olalem wszystko, mam polmatowy najbardziej smierdzacy lakier jaki tylko zostal wyprodukowany... ;)



Sonika - 09-12-2005 18:02

Ale dajecie popalić :D :D .
To mam wreszcie olejować czy lakierować??? :wink: :wink: :wink:

Wybrałam ostatecznie olej i jest cudnie :D :D :D - miałaś rację Ewuniu :D .



Ew-ka - 09-12-2005 19:10
cieszę sie ,że Ty sie cieszysz Soniko!!!!! :D :D :D :D :D



MaciekW - 06-02-2006 15:03
Jesteśmy na etapie decyzji lakierować czy olejować. Bieżący wątek potwierdza moje zdanie za olejowaniem; żona jeszcze się zastanawia. Ale czy nikt nie kładzie parkietu jesionowego?

Maciek
PS. Najbardziej podoba nam się gatunek III i na taki się zdecydowaliśmy.



boorg - 06-02-2006 16:32

Jesteśmy na etapie decyzji lakierować czy olejować. Bieżący wątek potwierdza moje zdanie za olejowaniem; żona jeszcze się zastanawia. Ale czy nikt nie kładzie parkietu jesionowego?

Maciek
PS. Najbardziej podoba nam się gatunek III i na taki się zdecydowaliśmy.
Jestem parkieciarzem. Jeżeli kładę podłogi z drewna krajowego to ponad połowa robót związana jest z jesionem. I najczęściej w II klasie (tzw. jesion kolorowy). III klasa jesionu dopuszcza występowanie dużych zdrowych sęków (kolorystyka jak w klasie II)- a jak wygląda III gatunek jesionu??? Mam nadzieję, że nie świadczy o jego jakości ale o kolorystyce. :roll:
Większość podłóg jesionowych maluję lakierami wodnymi, rzadziej chemicznymi a olejowałem - może ze 3 w swojej karierze.
Decyzję odnośnie lakierowania lub olejowania można podjąć w ostatniej chwili. W czasie cyklinowania parkieciarz może wykonać próbę na podłodze (z każdego rodzaju po 2-3 m2) - najwyżej dopłacicie mu kilka groszy za dodatkową robotę. Ale dzięki temu będziecie mieli możliwość właściwego wyboru - i oto chyba chodzi. :P



T-o-m-a-s-z - 09-02-2006 17:11
Zauważyłem w odpowiedziach, że wielu użytkowników ma wątpliwości do oleju czy wosku, martwi się zapachem albo nie wie gdzie kupić w korzystniej cenie jakiś porządny produkt.

Jeśli mogę coś dodać z własnego doświadczenia, to olejowane i woskowane podłogi zdecydowanie są ładniejsze i ciekawsze, pod warunkiem, że używamy produktów naturalnych!. Praca z tymi produktami jest prosta i przyjemna- nie mają przykrego zapachu, lecz pachną woskiem pszczelim. Są też praktyczne w utrzymaniu- łatwo się regenerują i nie ma potrzeby ciągłego latania ze szmatką!

Jeśli więc mog coś polecić to sprawdzone od lat, niemieckie produkty LEINOS Naturfarben.

Z zakupem nie ma problemu- można zrobić to nawet przez internet: http://www.sklep.ambiente.net.pl/
a ceny są nie wielkie, jak na tego typu, wysokiej klasy, naturalne produkty do konserwacji drewna. Dodam, że są w pełni bezpieczne dla ludzi i otoczenia, a wiel z nich spełnia normę DIN 71-3, dopuszczającą je do produkcji mebli dziecięcych i zabawek.

Pozdrawiam wszystkich zwolenników zdrowego stylu życia i... zdrowego rozsądku! Tomasz.



Monika B - 27-03-2006 14:48
Teraz ja dołączam do klubu rozterek parkietowych.
Bardzo boję się jednak oleju, więc proszę wszystkich, co się zdecydowali o opinie użytkowe (Soniko, Edziu - jak Wam sie sprawują nowe podłogi?)

Mój dylemat związany jest również z faktem, że chcę drewnianą podlogę w KUCHNI! Prosze poradźcie, czy tam olej sie nadaje!
I jeszcze schody... (Wiem, że tu trochę dubluję watek :oops: ale tu jest więcej informacji, więc może się jescze komus przyda. )
A czy łączenie - tu lakier, tam olej nie gryzie się? Np. salon i hall olej, schody i kuchnia lakier?
Co o tym sądzicie?



Pafnucy - 27-03-2006 23:31
Ja pod rozwagę podam jeszcze jeden argument. Planowałem olej w salonie i przedopokoju na dole. Jednak wizyta pakieciarza dała mi do myślenia: dzieci rosną, teraz będze kilka lat intensywnego używania, oblewania, zanieczyszczania itp itd. Lakier chyba będzie łatwiej utrzymać w względnej czystości, a za kilka lat trzeba będzie zrobić cyklinowanie i wtedy położymy sobie olej. A podobno odwrotny manewr (tzn. najpierw olej a potem lakier) raczej nie jest możliwy.



boorg - 28-03-2006 00:30

Ja pod rozwagę podam jeszcze jeden argument... ... a za kilka lat trzeba będzie zrobić cyklinowanie i wtedy położymy sobie olej. A podobno odwrotny manewr (tzn. najpierw olej a potem lakier) raczej nie jest możliwy. A tu pozwolę sobie zaprotestować, na niewiedzę kolegi rzemieślnika!!! :evil: Jest możliwe polakierowanie wcześniej olejowanej (a potem wycyklinowanej podłogi). Taka podłoga wymaga specjalnych lakierów podkładowych (gruntów) - takich samych jak używamy do podłóg egzotycznych. I lakierować można - nawet lakierem wodnym. :D

Więc w pojedynku olej - lakier sytuacja bez zmian. :wink:



Monika B - 28-03-2006 07:58
A nie trzeba cyklinować aż do pióra?



Sonika - 28-03-2006 08:10
Moniko, długo przeżywałam takie rozsterki jak Ty - olejować czy lakierować, ale teraz patrząc na zaolejowaną podłogę wiem, że dobrze wybrałam.
Podłoga ma piękny kolor i połysk. Jak się będzie sprawdzać w użytkowaniu powiem Ci po przeprowadzce, ale z tego co pisze Ew-ka z pielęgnacją nie ma większego problemu.
Musisz jednak mieć pewność, że ten kto będzie olejować wie co robi, bo były tutaj na forum posty od niezadowolonych.
Z drugiej jednak strony Ew-ka olejowała sama i ma przepiękną :D podłogę, więc sama już nie wiem jak to jest z tym olejowaniem.



monig - 28-03-2006 09:07
Użytkuję olejowaną podłogę od 8 miesięcy. Jestem zadowolona bo pięknie wygląda. Nie wymaga jeszcze kolejnego olejowania - dla odświerzenia parkietu. Mnie po prostu bardziej podoba się olejowana i nie żałuję.



Ew-ka - 28-03-2006 10:02
Potwierdzam słowa Soniki olejowana podłoga jest łatwa w utrzymaniu czystośći ,nie potrzeba żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych aby była piękna :D

a mam ......i olejowaną podlogę .......i dechy lakierowane .......olejowane jest piękniejsze :D :D :D

ale decyzję musisz podjąć sama ......ja gdybym nie widziała podłogi olejowanej pewnie bym sie nie zdecydowała .......to jeszcze u nas mało spotykany stwór :wink:



Monika B - 28-03-2006 10:55
No, a w kuchni sie ma szanse sprawdzić? Z tego co rozumiem przypadkowe chlapnięcia, jakiś rozlany jogurcik, czy nawet wylana woda (jestem patałach! plus do tego potomki pci męskiej :wink: ) to jednak przy oleju problem?
A jesli nie, to tu lakier a tam olej wygląda znośnie?



OLA.J. - 28-03-2006 11:18
Mam już zamówione deski lada dzień będĹĄ, olejowane sa piękne, ale czy na pewno sie nic nie dzieje w trakcie uzytkowania, i czym to czyscić, jakimi Âśrodkami.



boorg - 28-03-2006 11:35

A nie trzeba cyklinować aż do pióra? Cyklinujemy normalnie - w przedziale 1-2 mm. Wiem, że olej i pasty wciskają się między klepki. I właśnie dlatego, trzeba zastosować specjalny podkład (grunt), aby lakier nie złuszczał się na krawędziach klepek. :roll:

No, a w kuchni sie ma szanse sprawdzić? Z tego co rozumiem przypadkowe chlapnięcia, jakiś rozlany jogurcik, czy nawet wylana woda (jestem patałach! plus do tego potomki pci męskiej ) to jednak przy oleju problem?
A jesli nie, to tu lakier a tam olej wygląda znośnie?
Prawidłowo zaolejowana podłoga jest:
po pierwsze: wodoodporna;
po drugie: odporna na działanie chemii domowej a szczególnie acetonu (aceton rozpuszcza lakier);
po trzecie: nawet jak olej zareaguje z jakąkolwiek substancją, to w tym miejscu podłoga zmatowieje - uszkodzenia nie obejmuję struktury drewna. Dlatego naprawa zniszczeń ogranicza się do oczyszczenia (przetarcie papierem ściernym) zniszczonego miejsca i ponownego poolejowania (podłogi lakierowane muszą być szlifowane do "żywego drewna").

A problem łączenia podłóg wykończonych w różny sposób: rzecz gustu. U mnie w domu jest jesion kolorowy (lakier półmat) i mozaika dębowa olejowana (podobne odbicie światła). Nawet na to nie zwracam uwagi - jedynie pielęgnacja to inna bajka (jedną tylko myję a drugą myję i pastuję). 8)



OLA.J. - 28-03-2006 11:41
A czym myjesz olejowanĹĄ podłogę, czy sĹĄ jakies specjalne Âśrodki do czyszczenia, troszkę nmnie wystraszyli mówiĹĄz ze olej trzeba odnawiac doÂśc często.



boorg - 28-03-2006 11:48

Mam już zamówione deski lada dzień będĹĄ, olejowane sa piękne, ale czy na pewno sie nic nie dzieje w trakcie uzytkowania, i czym to czyscić, jakimi Âśrodkami. Na początku najważniejsza jest pielęgnacja. Zależy ona od tego jakiego oleju użyjesz. Część producentów dopuszcza pastowanie podłóg a część do pielęgnacji, ma specjalne oleje pielęgnacyjne. Podłoga olejowana szczególnie w pierwszym roku wymaga dużo naszej uwagi - ale jak dopilnujemy aby drewno odpowiednio "natłuścić", to z każdym rokiem będzie z górki. :wink:

Ja u siebie użyłem oleju Eukula HS (jednak tego oleju nie polecam) ale pastuję przy pomocy FitPolish Berger-Siedla. Co prawda Eukula do swoich produktów proponuje RefresherOil - jednak nie posłuchałem ich i jestem wolnym człowiekiem. :lol:

Czyścić podłogę można przy pomocy zwykłych środków do mycia podłóg a gruntowne czyszczenie: są specjalne środki (mix rozpuszczalników i innego "badziewia"). Czyszczą aż miło!!! Ale po ich użyciu trzeba olejować podłogę. 8)



OLA.J. - 28-03-2006 12:57
Czyli panowie mieli racje , ze olejowac trzeba doÂść często, troche mnie to ptrzeraża, ale lakierowanie nie podobajĹĄ mi się bardzo. Co ile pastujesz swojĹĄ podłoge ?



boorg - 28-03-2006 13:33

Czyli panowie mieli racje , ze olejowac trzeba doÂść często, troche mnie to ptrzeraża, ale lakierowanie nie podobajĹĄ mi się bardzo. Co ile pastujesz swojĹĄ podłoge ? To nie do końca tak:
Masz 2 wzorce modelowe.
1. Dom wschodzącego słońca. :wink:
Jakie są cechy szczególne grupy:
Pracujecie od świtu do zmroku, nie urządzacie imprez, goście i domownicy chodzą w kapciuchach lub miękkim obuwiu, zwierzęta domowe to raczej ptaki i chomiki, wszelkie zabrudzenia usuwacie na bieżąco, wielkość wycieraczki przed drzwiami wejściowymi "kasuje" niejeden perski dywan.
Jakie to rodzi skutki:
Podłoga praktycznie nie jest narażona na zniszczenie.
Jak je usunąć:
Jeżeli Twoja podłoga sprawia wrażenie suchej i jest matowa należy ją odświeżyć (czyli pastujemy albo olejujemy "refresherem").
2. Przedsionek piekła. :lol:
Jakie są cechy szczególne grupy:
Ciągle ktoś jest w domu, imprezka goni imprezke, goście i domownicy chodzą w czym chcą i jak chcą, zwierzęta to wielkie psiaki i kociaki (a z ptaków to strusie i dzięcioły), sprzątać nie umiecie a gosposia uciekła gdzie pieprz rośnie, wycieraczki macie w planach (lub w samochodzie).
Jakie to rodzi skutki:
Na podłodze panuje chaos i zniszczenie.
Jak je usunąć:
Gruntowne czyszczenie. Olejowanie. Gruntowne czyszczenie. Olejowanie. Olejowanie, olejowanie, olejowanie ... .

Ja jestem bliższy pierwszego modelu (nie mam ptaków i chomików tylko mam pieska). Pastuję co 3 - 4 tygodnie. I w/g mnie to wystarczy. Ale ja jestem facetem, więc w dziedzinie czystości autorytetem być nie mogę. :wink: :lol:



OLA.J. - 28-03-2006 13:43
Niestety prezentujemy typ numer 1 :roll: ale podłoga lakierowana wciĹĄz mi sie nie podoba. Trudno tabuny goÂści będĹĄ musiały pozostac w ogródku. Czy to olejowanie refresem wymaga duzego nakdładu pracy , czy wystarczy tylko przetrzeć ? :( troche się zatczynam martwić.



Monika B - 28-03-2006 14:00
Nie czuję sie w przedsionku piekła ale: pies, kot, dwa szatany płci hm... twórczej, plus taras bez zabezpieczenia przed komunikacją :wink: , to daje absolutną niechęć do pastowania częściej niz raz na KWARTAŁ!!!
Wracam chyba do myśli o lakierze.
Chyba, że ktos to wszystko obali - ku mej radości - uroda olejowanej podłogi bowiem nie podlega dyskusji.
I przyłączam się do pytania o nakład pracy przy froterowaniu? Trzeba na kolanach nacierać, a potem jeździć na pluszowych szmatkach?



OLA.J. - 28-03-2006 14:05
No sytuacje mam podobnĹĄ, zwlaszcza martwi mnie wychodzenie na dwór prze salon i piach, ale u mnie akurat jest to argument za olejownaiem nie rysuje się podłoga a w razie czego łatwiej usunĹĄc z olejowanej niewielkie zarysowanie.



boorg - 28-03-2006 14:24
W podzieleniu świata na 2 grupy trochę przejaskrawiłem rzeczywistość. W życiu nie jest tak źle.

Pielęgnacja podłóg olejowanych na przykładzie oleji Trip Trap.
1. Kładziemy olej pielęgnacyjny przy pomocy bawełnianej szmatki.
2. Na bieżąco podłogę czyścimy mydłem pielęgnacyjnym.
3. Jeżeli podłoga mimo bieżącej pielęgnacji zaczyna miejscami ciemnieć używamy środka do gruntownego czyszczenia.
4. Po wyczyszczeniu na podłogę kładziemy olej pielęgnacyjny przy pomocy bawełnianej szmatki.
5. Na bieżąco podłogę czyścimy mydłem pielęgnacyjnym.
ITD, ITP.

Pielęgnacja podłogi olejowanej w moim przypadku.
1. Pastuję podłogę FitPolish przy pomocy bawełnianej szmatki. Zostawiam do wyschnięcia. Floteruję.
2. Na bieżąco czyszczę podłogę wigotną szmatką.
3. Co 3 - 4 tygodnie podłogę czyszczę ciepłą wodą z dodatkiem Ajaxu (aby rozpuścić brud).
4. Pastuję podłogę FitPolish przy pomocy bawełnianej szmatki. Zostawiam do wyschnięcia. Floteruję.

Więc jak widać na załączonym porównaniu, mój sposób jest zupełnie inny od zaleceń producenta oleju a mimo to podłoga czuje się dobrze. :lol:



OLA.J. - 28-03-2006 14:36
Z jakiego drwana masz tĹĄ podłogę ? POdłoge olejowana wstępinie wybrałam do salonu i pokoiku na parterze, w planach jescze góra gdzie bedzie sypialnia, pokój dziecka i biuro, nie wiem czy do takich pomiesczeń nadaje sie olejowana zwłaszcza do pokoju dziecinnego.



boorg - 28-03-2006 14:48
Moja podłoga to mozaika dębowa.
A u Ciebie na piętrze też może być olej z jednym ale:
Odnośnie pokoiku dziecięcego: nie mam zdania (jestem bezdzietny) ale z wypowiedzi forumowiczów wynika, że lepiej położyć lakier. 8)



OLA.J. - 28-03-2006 14:58
No wlasnie wolała bym, zeby wszędzie było jednakowo, ale jeszcze kwestia przemyslenia. Dębowa mozaika, czyli masz jasna podlogę ?



boorg - 28-03-2006 15:12

No wlasnie wolała bym, zeby wszędzie było jednakowo, ale jeszcze kwestia przemyslenia. Dębowa mozaika, czyli masz jasna podlogę ? No właśnie nie. :( Podłoga jest "kawa z mlekiem", czyli coś takiego jak pod spodem (mniej więcej, tylko u mnie są jeszcze dodatkowo wmieszane jasne klepki):

http://www.fastfloors.com/media/cata...er/Windsor.jpg



OLA.J. - 28-03-2006 15:28
Zastanawiam się czy sĹĄ jasne podłogi olejowane, Moja na parterze tez bedzie ciemna, takĹĄ chciałam , ale na górze myÂślałam o czyms jasnym.



boorg - 28-03-2006 15:41
Jeżeli wybierzesz jasne drewno (jesion, klon, brzoza, havea, guatambu, pecan, dąb afrykański) to będziesz miała jasną z ciemnymi żyłkami.
Możesz ewentualnie malować drewno (bejca) lub użyć oleju (wosku) koloryzującego.
Przykład na podstawie dębu:
1. Dąb bejcowany.
http://www.fastfloors.com/media/cata...nter_White.jpg
2. Dąb pokryty białym woskiem.
http://www.fastfloors.com/media/cata...White_Wash.jpg



Heliodor - 28-03-2006 18:37
Jako użytkownik olejowanej podłogi :
nie położyłabym jej w naszej kuchni -kuchnia jest u nas "heavy duty" jak to u rodziny wielodzietnej w dodatku najmłodsze nie ma dwóch lat,a i starszym zdaza sie porozlewac.Wieczorem podłoga po kolacji cała jest myta.Natomiast w jadalni otwartej na salon używanej rzadziej jest drewno.Jedyna rzecz ,która mnie w olejowanej podłodze uwiera to fakt ,że mamy wersję ciemnĹĄ pięknĹĄ ,ale kurz widać na niej wyraÂźniej zwłĹĄszcza ,że okna sĹĄ do podłogi i od południa.Schody dębowe mamy nie olejowane ,ale lakierowane matowym lakierem idealnie dobranym kolorem pod merbau.Chodziło o cenę schodów o nic więcej .Merbau byłby kosztował x2 dĹĄb.
We wszystkich pokojach dziecięcych podogi sĹĄ olejowane również w bawialni.Pierwsza wersja oleju Âścierała się szybko,ale problem był po stronie doÂść drogiego oleju na który dałam się namówić sprzedawcy drewna.Olej z castoramy trzyma się "ręcami i nogamy" i niestraszne mu jeżdżenie na pupach w bawialni.Raz w tygodniu jest zmywany wilgotnĹĄ szmatkĹĄ ,ale i tak się trzyma.Acha a przy wejÂściu do domu na szczęÂście położyliÂśmy gres : drewno chyba jednak nie wytrzymałoby takich ton piachu wnoszonych w glanach i traktorach teraz kiedy stopniał Âśnieg.



Monika B - 28-03-2006 20:40
[quote="Heliodor"
Raz w tygodniu jest zmywany wilgotnĹĄ szmatkĹĄ ,ale i tak się trzyma..[/quote]
A olejowanie, jak często? I w opowieÂściach boorga wyglĹĄda to na zajecie pracochłonne.



boorg - 28-03-2006 22:16

...Pierwsza wersja oleju ścierała się szybko,ale problem był po stronie dość drogiego oleju na który dałam się namówić sprzedawcy drewna.Olej z castoramy trzyma się "ręcami i nogamy" i niestraszne mu jeżdżenie na pupach w bawialni.Raz w tygodniu jest zmywany wilgotną szmatką ,ale i tak się trzyma... Drogie oleje zawierają "więcej natury" mniej chemii. Znam oleje markowych producentów gdzie 1 litr kosztuje 30-40 zł (a nie 150 zł). Tylko skład chemiczny niewiele ma współnego z naturą. I dlatego tani olej z Castoramy trzyma się "ręcami i nogami" bo to bardziej silikon niż olej. :wink: Ale tak tylko piszę - bo ja się nie czepiam... . :oops:

A olejowanie, jak często? I w opowieÂściach boorga wyglĹĄda to na zajecie pracochłonne Bo jest pracochłonne - dlatego ja pastuję podłogę. Efekt ten sam a czasu i pieniędzy zostaje więcej. :lol:



OLA.J. - 29-03-2006 08:30
:o boorg skĹĄ ty masz te wszystkie informacje, ja im więcej czytam tym mniej wiem, a sprzedawca powiedział, ze mam kupic sporo drozszy olej to sie bedzie trzymał dułgo sporo to znaczy na 50 M droższy o 1000 i juz sama nie wiem co o tym sĹĄdzić , czy ów Pan chce mnie po prostu naciagnĹĄć jak jakiegoÂś lajkonika



Monika B - 29-03-2006 10:03

Bo jest pracochłonne - dlatego ja pastuję podłogę. Efekt ten sam a czasu i pieniędzy zostaje więcej. :lol: I pastowanie jest mniej pracochłonne? I potem froterowanie? No to ja dziekuję. :lol:



juka11 - 29-03-2006 11:08
Boorg, a jakim olejem należy poolejować jesion biały (jasny), żeby on nie był żółty po olejowaniu, a potem tez jak najmniej żółkł?



boorg - 29-03-2006 11:40

I pastowanie jest mniej pracochłonne? I potem froterowanie? No to ja dziekuję. :lol: Dla przykładu 25 m2.
Pastowanie podłogi:
1. zmycie podłogi wilgotną ścierką około 10 minut;
2. nałożenie pasty bawełnianą szmatką około 10 minut;
3. floterowanie około 15 minut.
Razem pół godziny roboty i pół godziny obijania. :wink:

Nakładanie oleju pielęgnacyjnego:
1. zmycie podłogi środkiem do gruntownego czyszczenie podłóg około 30 minut;
2. nałożenie i rozprowadzenie oleju bawełnianą szmatką (aby nie narobić smug i śladów) około 60 minut.
Razem półtorej godziny i ani minuty na obijanie. :(

boorg skĹĄ ty masz te wszystkie informacje, ja im więcej czytam tym mniej wiem, a sprzedawca powiedział, ze mam kupic sporo drozszy olej to sie bedzie trzymał dułgo sporo to znaczy na 50 M droższy o 1000 i juz sama nie wiem co o tym sĹĄdzić , czy ów Pan chce mnie po prostu naciagnĹĄć jak jakiegoÂś lajkonika A sprawa drogich oleji. Im więcej w nich natury tym cena wyższa.
Dla przykładu: olej uretanowy (można powiedzieć, że "czysta" chemia) kosztuje około 30-40 zł/litr. Ale porównywanie go do oleju np. Timberex HD (koszt 140-150 zł/litr) to czyste nadużycie. W tym drugim tylko rozpuszczalniki i utwardzacze są chemiczne, reszta to mix oleji roślinnych. Olej uretanowy swym składem bardziej przypomina lakier żywiczno-olejny i porównanie go do lakieru np. LT EXport (koszt 40-50 zł/litr) jest właściwe.

A sprawa nakładania, twardości, pielęgnacji i innych to już temat na baaardzo długie godziny. Ma ktoś ochotę??? :wink: :lol:

Boorg, a jakim olejem należy poolejować jesion biały (jasny), żeby on nie był żółty po olejowaniu, a potem tez jak najmniej żółkł? Każdy olej na bazie składników roślinnych nadaje drewnu określony odcień. Najczęściej jest to właśnie żółć, potem brąz, czasem czerwień. Jesion sam w sobie ma trochę żółci i jasnych beżów, więc każdy olej je wydobędzie i podkreśli. Aby jesion sprawiał wrażenie surowego trzeba go pomalować lakierem podkładowym wodnym (lub na bazie alkoholu). Ale to wyklucza olejowanie (lakier zamyka pory drewna a olej właśnie musi wniknąć w drewno). :(



boorg - 29-03-2006 11:43
Nie ma jak wolność (czemu nie mogę usuwać postów)??? :evil:



boorg - 29-03-2006 11:43
Przepraszam - coś się kliknęło za dużo... :wink:



OLA.J. - 29-03-2006 11:50
:o dułgie godziny no ładnie, właÂśnie sobie uÂświadomiłam ze w temacie podłogi wiem niewiele, ale też niewiele chyba wie sprzedawca, albo nie chce się opdzielić informacjĹĄ



malgosimi - 29-03-2006 11:50
własnie doczytałam w tym wątku - że jasna podłoga + olej - to ciemne obwódki na złączeniach... cyz to dotyczy kazdej jasnej podłogi :(



boorg - 29-03-2006 11:56

:o dułgie godziny no ładnie, właÂśnie sobie uÂświadomiłam ze w temacie podłogi wiem niewiele, ale też niewiele chyba wie sprzedawca, albo nie chce się opdzielić informacjĹĄ Dlatego, jest taki kierunek na uczelniach jak technologia drewna. I wśród nas są chemicy, stolarze, parkieciarze i ... nie musisz znać się na parkietach. Chcesz zrobić podłogę idź do parkieciarza, chcesz ładną fryzurę idź do fryzjera (parkieciarz mógłby za bardzo skrócić :wink: :lol: ). Ja nie znam się na komputerach a ich używam (lepiej lub gorzej :lol: ale jednak używam).



OLA.J. - 29-03-2006 12:02
No z tymi parkieciarzami i fryzjerami to nie tak do końca, a parkiet wjeżdza w piatek i bedzie czekał na położenie i poolejowanie, co wyjdzie to wyjdzie trudno, mam nadzieje ze będzie ładny i młao uciĹĄzliwy w uzytkowaniu.



juka11 - 29-03-2006 12:10
Lakierem wodnym? Kiedy ja juz zdecydowałam, że będę olejować :cry:
A gdyby ten jesion poolejować białym olejem? Boorg, co o tym sadzisz?



boorg - 29-03-2006 12:42

Lakierem wodnym? Kiedy ja juz zdecydowałam, że będę olejować :cry:
A gdyby ten jesion poolejować białym olejem? Boorg, co o tym sadzisz?
To będziesz miała białą podłogę. Tyz piknie (jak mawiał Kwiczoł z Janosika :wink: ).

No z tymi parkieciarzami i fryzjerami to nie tak do końca, a parkiet wjeżdza w piatek i bedzie czekał na położenie i poolejowanie, co wyjdzie to wyjdzie trudno, mam nadzieje ze będzie ładny i młao uciĹĄzliwy w uzytkowaniu. Jasne, że będzie ładny i mało uciążliwy. Nawet, jak będziesz tak jak ja pastować podłogę, to ilość pracy poświęcona na pielęgnacje to tylko 6 godzin w skali roku (dla 25 m2 podłogi) !!!

OK. A tak z ciekawości, jakie drewno, kto będzie olejował i co to za olej???



OLA.J. - 29-03-2006 13:29
Co za olej to nie wiem bo mi jeszcze nie powiedzieli tyle ze powiedzieli ze to dobry olej (no w to watpić nie Âśmiem) ale spytam, a drewno sucupira mam deske nie poolejowanĹĄ i już wyglĹĄda ładnie



boorg - 29-03-2006 14:29
Sucupira olejowana piękna jest. :P
To dowiedz się jaki olej - jak mi napiszesz nazwę i producenta postaram się rzec słów kilka na jego temat. O ile jesteś zainteresowana. :wink:



OLA.J. - 29-03-2006 15:01
Pewnie jutro zadzwonie do firmy i się dowiem, z góry dzięki. Tak naprawde nie widziałam tego drewna nigdzie tylko pojedyncze deski niepoolejowane i nawet nie wiem czego mam sie spodziewać tak naprawde.



Heliodor - 29-03-2006 16:33
boorg a zdradÂź tajemnicę czym floterujesz.- to wygładzanie tak?Chyba przymierzam się do poszukiwań jakiejÂś polerki-u mnie powierzchnia podłog w drewnie 280m2.Nazwa producenta maszyny?



boorg - 29-03-2006 16:58

boorg a zdradÂź tajemnicę czym floterujesz.- to wygładzanie tak?Chyba przymierzam się do poszukiwań jakiejÂś polerki-u mnie powierzchnia podłog w drewnie 280m2.Nazwa producenta maszyny? Najczęściej Numatic (waga 42 kg) lub Taski (waga 46 kg).
Jak do polerowania podłogi to możesz kupić lżejszą polerkę (taką do 25 kg):
np. Columbus
http://www.columbus-clean.com.pl/mas...czowe/E250.htm
U nich możesz zapytać o cenę
http://www.janser.com.pl/index1.htm

PS. A w domu używam polerki Noga 41. :wink: :lol:



Monika B - 30-03-2006 12:20
Jak sobie podsumowałam ten czas robocizny, to rzeczywiści z froterką wychodzi mniej. Ale to wszystko przemawia absolutmie za lakierem. Ja tam matka Polka nie jestem. :o

A czy Boorg możesz podpowiedzieć cos o lakierach. Planuję parkiet dębowy III klasa plus parkiet przemysłaowy - również dąb.
Czy da się polakierować te powierzchnie tak, aby zachować ich jak najbardziej naturalny wygląd, a żeby były też jak najtrwalsze? Jakie lakiery i podkłady?



botanika - 30-03-2006 21:38
Borg, a ja chcę olejować schody dębowe(murowane obłożone drewnem),nie jestem pewna czy stolarz który schody ma zrobić wie coś o olejowaniu.Mam wątpliwości.Co w tym przypadku zrobić? Czy zaolejowanie schodów może być problematyczne dla kogoś kto nie ma doświadczenia z olejem?Proszę doradz coś.A może olej na schodach nie niezbyt szczęśliwy pomysł?
I jeszcze pytanie do wszystkich olejujących:gdzie kupić Trip Trap?najlepiej gdzie w Krakowie?
Jeśli nie olejowanie ,,to czy można lakierować lakierem przyciemniającym drewno? i nie chodzi mi o uprzednie przed lakierowaniem bejcowanie



ankalenka - 30-03-2006 22:20
Botanika, tak jak Ci pisałam na priva zadzwoń do galerii parkietu (www.galeriaparkietu.pl) oni mają jakiegos dostawcę trip-trapa i poproś o namiar. Jak powiesz że jesteś z Krakowa, to na siłę chyba nie będą Ci próbowali wcisnąć swojego pośrednictwa. Co do olejowania schodów, ja mam na schodach zaolejowany białym olejem dąb, i wiem jedno - najlepiej zrobić to samemu, robota naprawdę zerowa, a jako człowiek piśmienny masz możliwość zapoznania się z zaleceniami producenta oleju i wzięcia ich sobie do serca W PRZECIWIEŃSTWIE do stolarza (nieliczne wyjątki z góry przepraszam). Z materiałów potrzebnych do przeprowadzenia tego zabiegu, oprócz samego oleju potrzebne są pieluchy tetrowe, co najmniej 10 sztuk. Nic więcej. Poprawki olejowania które robilismy po naszych stolarzach (naprawdę w porządku goscie, tylko nie chcieli czytać instrukcji użycia), tzn zaolejowanie na nowo 18 stopni z podstopnicami (schody skrzynkowe) zajęły nam 1 godzinę pracy plus około 30 minut "straconych" na odczekanie żeby olej wsiąknął.



boorg - 30-03-2006 22:22

... możesz podpowiedzieć cos o lakierach. Planuję parkiet dębowy III klasa plus parkiet przemysłaowy - również dąb.
Czy da się polakierować te powierzchnie tak, aby zachować ich jak najbardziej naturalny wygląd, a żeby były też jak najtrwalsze? Jakie lakiery i podkłady?...
Aby zachować jak najbardziej naturalny wygląd drewna musisz użyć lakierów wodnych. Podkład może być wodny lub na bazie alkoholu.
Za zananych mi kombinacji to:
1. Lakier podkładowy Aqua Seal SPACHTELGEL (lub Exotengrund) + lakier Aqua Seal 2KPU (Berger-Seidle)
http://www.profiparkiet.pl/ber.htm
2. Lakier podkładowy A GROUND + lakier APU2 PROFESSIONAL (Hartzlack)
http://www.hartzlack.pl/pl/wewnetrzne.htm
3. Lakier podkładowy PRIMER + lakier Transit (Deva)
http://www.deva-polska.pl/produkt.php?id=3212
4. Lakier podkładowy PRIMA + lakier Traffic (Bona)
http://www.kago.waw.pl/lakiery.html

Możesz położyć również lakier chemiczny. Ale tylko w kombinacji:
Lakier podkładowy EXOTENGRUND + lakier Uno (Berger-Seidle)
http://www.profiparkiet.pl/ber.htm

Są jeszcze dobre lakiery firm Loba, Slc, Kilto, itp. itd. Wszystkich nie znam, ale na forum są jeszcze inni parkieciarze - może oni szepną słówko. :wink:



boorg - 31-03-2006 00:21

Borg, a ja chcę olejować schody dębowe(murowane obłożone drewnem),nie jestem pewna czy stolarz który schody ma zrobić wie coś o olejowaniu.Mam wątpliwości.Co w tym przypadku zrobić? Czy zaolejowanie schodów może być problematyczne dla kogoś kto nie ma doświadczenia z olejem?Proszę doradz coś.A może olej na schodach nie niezbyt szczęśliwy pomysł?
I jeszcze pytanie do wszystkich olejujących:gdzie kupić Trip Trap?najlepiej gdzie w Krakowie?
Jeśli nie olejowanie ,,to czy można lakierować lakierem przyciemniającym drewno? i nie chodzi mi o uprzednie przed lakierowaniem bejcowanie
Szkoda, że nie jestem z Krakowa - bardzo podoba mi się Twój nick i u Ciebie olejowałbym za darmo. :wink:
Chcesz kupic TripTrapa
http://www.profiparkiet.pl/trip.htm
na dole strony masz telefony do importera - zadzwoń a powiedzą kto ma ich produkty w Krakowie.

Olejowanie nie jest trudne - sądze, że Twój stolarz da radę.
A jakby nie dał to instrukcja dla Ciebie.
1. Pierwsza warstwa oleju nakładana pędzlem.
2. Po około 1 godzinie drugą warstwę nakładamy przy pomocy bawełnianej szmatki (rozprowadzamy dokładnie, pilnujemy aby nie powstały kałuże i smugi).
3.Następnego dnia:
Jeżeli na powierzchni były matowe plamki z oleju, to usuwamy je za pomocą siatki 100 lub wełny stalowej o włosie 80-120. Trzemy aż znikną. Nakładamy trzecią warstwę przy pomocy bawełnianej szmatki (rozprowadzamy dokładnie, pilnujemy aby nie powstały kałuże i smugi).
4. Następnego dnia:
Jeżeli na powierzchni były matowe plamki z oleju, to usuwamy je za wełny stalowej o włosie 80-120. Trzemy aż znikną.
Nakładamy olej pielęgnacyjny (za pomocą bawełninej szmatki bez smug i kałuż).
I to tyle w dziedzinie olejowania. :D :lol:



Imka - 31-03-2006 00:32
Boorg - a czy mógłbyś doradzić olej do parkietu merbau? Czy można dobrze zaolejować merbau na zimno? Nie znalazłam żadnego fachowca, który zrobiłby to na ciepło...

Trochę się boję ciemnej podłogi - tego, że wszystko na niej widać, ale z drugiej strony - piękne jest ciemne drewno... :wink:



boorg - 31-03-2006 00:45

Boorg - a czy mógłbyś doradzić olej do parkietu merbau? Czy można dobrze zaolejować merbau na zimno? Nie znalazłam żadnego fachowca, który zrobiłby to na ciepło...

Trochę się boję ciemnej podłogi - tego, że wszystko na niej widać, ale z drugiej strony - piękne jest ciemne drewno... :wink:
Olej to olej - mogę doradzić ten, który znam i lubię.
Timberex HD (od Heavy Duty).
Czy można zaolejować olejem na zimno merbau i to dobrze: jasne, że tak. :P Pewnie chcesz abym napisał jak, ale wszelkie tajemnice zawodowe tylko dla botaniki. :wink:
A z fachowcem z olejowaniem na ciepło - nie szukaj w internecie. Musisz podzwonić po firmach w swoim mieście (najlepszy sposób).



Imka - 31-03-2006 01:00
Wielkie dzięki - a myślałam, że tylko mnie budowa spędza sen z powiek :D

A co sądzisz o takich olejach - Lios i Floor Service? Widziałam próbki zrobione tymi olejami i ten pierwszy robi naprawdę niezłe wrażenie, a nie mogę się doszukać żadnych informacji w internecie.

Czy myślisz, że warto upierać się przy olejowaniu na ciepło, czy można pozostać przy zimnym? Czy są różnice w kosztach?



boorg - 31-03-2006 01:26

Wielkie dzięki - a myślałam, że tylko mnie budowa spędza sen z powiek :D

A co sądzisz o takich olejach - Lios i Floor Service? Widziałam próbki zrobione tymi olejami i ten pierwszy robi naprawdę niezłe wrażenie, a nie mogę się doszukać żadnych informacji w internecie.

Czy myślisz, że warto upierać się przy olejowaniu na ciepło, czy można pozostać przy zimnym? Czy są różnice w kosztach?
Nie znam ani Liosa ani Floor Servica. Olej na zimno, to olej na zimno - sposób aplikacji jest zbliżony (a nawet taki sam).
Różnice w kosztach - oczywiście. Na niekorzyść ciepłego ... . :lol:



Imka - 31-03-2006 01:35

Różnice w kosztach - oczywiście. Na niekorzyść ciepłego ... . :lol: Dzięki, to chyba jedną decyzję już podjęłam :wink:

Pozdrawiam



justyna99 - 31-03-2006 14:51

... możesz podpowiedzieć cos o lakierach. Planuję parkiet dębowy III klasa plus parkiet przemysłaowy - również dąb.
Czy da się polakierować te powierzchnie tak, aby zachować ich jak najbardziej naturalny wygląd, a żeby były też jak najtrwalsze? Jakie lakiery i podkłady?...
Aby zachować jak najbardziej naturalny wygląd drewna musisz użyć lakierów wodnych. Podkład może być wodny lub na bazie alkoholu.
Za zananych mi kombinacji to:
1. Lakier podkładowy Aqua Seal SPACHTELGEL (lub Exotengrund) + lakier Aqua Seal 2KPU (Berger-Seidle)
http://www.profiparkiet.pl/ber.htm
2. Lakier podkładowy A GROUND + lakier APU2 PROFESSIONAL (Hartzlack)
http://www.hartzlack.pl/pl/wewnetrzne.htm
3. Lakier podkładowy PRIMER + lakier Transit (Deva)
http://www.deva-polska.pl/produkt.php?id=3212
4. Lakier podkładowy PRIMA + lakier Traffic (Bona)
http://www.kago.waw.pl/lakiery.html

Możesz położyć również lakier chemiczny. Ale tylko w kombinacji:
Lakier podkładowy EXOTENGRUND + lakier Uno (Berger-Seidle)
http://www.profiparkiet.pl/ber.htm

Są jeszcze dobre lakiery firm Loba, Slc, Kilto, itp. itd. Wszystkich nie znam, ale na forum są jeszcze inni parkieciarze - może oni szepną słówko. :wink: A jak zrobić lakier pół-mat?



juka11 - 31-03-2006 15:26
Po prostu kupic półmat i tyle.



botanika - 31-03-2006 20:52
Boorg jesteś wielki,dziękuję za instrukcję olejowania i za namiar na imoprtera.
Ankalenko,w galerii parkietu nie ma T-T



Monika B - 02-04-2006 15:06
Boorg! Dzieki za info i.. podczepiam sie pod proÂśnę Justyny. Jesli możesz, to szepnij mi też, czy te wodne lakiery maja dużĹĄ odpornoÂść na zarysowania? Czy raczej mniejszĹĄ niż chemiczne?



Nefer - 02-04-2006 15:23
A ja się zakochałam w olejowanym merbau. Uważam, że lakierowanie go to profanacja - ale o gustach się nie dyskutuje :wink:
Wygląda bajecznie! I taki będę mieć ! Kiedyś .... :D



boorg - 02-04-2006 16:20

Boorg! Dzieki za info i.. podczepiam sie pod proÂśnę Justyny. Jesli możesz, to szepnij mi też, czy te wodne lakiery maja dużĹĄ odpornoÂść na zarysowania? Czy raczej mniejszĹĄ niż chemiczne? Chodzi o to:

A jak zrobić lakier pół-mat? Na to lekarstwo znalazła juka 11:

Po prostu kupic półmat i tyle. Odpowiadając na pytanie o zarysowania:
1. Zależy po jakim czasie? Lakier najbardziej podatny jest na uszkodzenia przez pierwsze 7-14 dni (czas całkowitego utwardzenia) od położenia.
2. Zależy czym rysujesz? Na zarysowania kawałkiem metalu (np. gwoździem), kamieniem (np. żwir lub piasek) lub ciężkimi przedmiotami (np. meble) nie jest odporny żaden lakier. :( Możemy jedynie zminimalizować ryzyko: przed piachem i żwirem chronią wycieraczki; przed rysami po meblach filcowe podkładki. :roll:

Porównanie lakierów wodnych i chemicznych: to podobne produkty. Jedyną wadą lakierów wodnych jest fakt, że rysy potrafią mieć wyraźny biały odcień (bardzo widoczny na ciemnej podłodze). Wynika to z faktu, że twarde lakiery wodne, rzadko są elastyczne. :roll:



bingo-ada - 02-04-2006 21:50
Pewnie już było tysiąc razy na forum i tysiąc razy ten temat przeglądałam, ale jednak... zapytam. Pytanie kieruję do boorga i innych znawców tematu:

Czy warto inwestować w podłogi BalticFloor? Bardzo mi się podoba jesion, ten lakierowany i ten olejowany białym olejem (jesion do sypialni) oraz merbau (salon i gabinet). Widziałam taką podłogę u znajomych, mają ją jednak dopiero od miesiąca i nie wiem jak będzie w dalszym użytkowaniu. Czy jest mniej trwała od tradycyjnego parkietu? Czy bardziej skomplikowana jest jej pielęgnacja? Jesteśmy rodzinką 2+2, raczej dbamy o czystość :o , ale mieszkają z nami dwa duże psy :-? . Psom będę starała się ograniczyć spacery po salonach, może się nie obrażą :wink: . Podoba mi się w BalticFloor "szybki efekt", brak zapachu lakieru i innej chemii, jednak nie chciałabym mieć stukotu charakterystycznego dla paneli - czy mata korkowa ten odgłos zniweluje? Czy bardziej praktyczna jest podłoga w tym wydaniu wykończona lakierem czy olejem? Ile kosztuje ułożenie 1m2 takiej podłogi?

Sorry za tyle pytań, ale czuję się potwornie zagubiona... :-?



bingo-ada - 02-04-2006 21:51
... dlaczego poszło dwa razy?....



boorg - 03-04-2006 00:03
Balticfloor to panele drewniane, układane w konwencji "podłogi pływającej". Więc stukać będą zawsze (bez względu na rodzaj podkładu jaki zastosujesz).

...Czy warto inwestować w podłogi BalticFloor?... jeżeli zależy Ci na:

...Podoba mi się w BalticFloor "szybki efekt", brak zapachu lakieru i innej chemii... to warto :D , natomiast w wypadku:

...nie chciałabym mieć stukotu charakterystycznego dla paneli - czy mata korkowa ten odgłos zniweluje?... to niestety z Balticfloor nie będziesz zadowolona. :(

...Czy jest mniej trwała od tradycyjnego parkietu?... Drewno to drewno, gęstość i wytrzymałość będzie zbliżona, stabilność trochę inna (na korzyść paneli drewnianych). Kwestia pokrycia drewna (lakieru lub oleju) to osobna sprawa.

...Czy bardziej skomplikowana jest jej pielęgnacja?... Pielęgnacja podłóg drewnianych, bez względu na ich konstrukcję (panele drewniane, parkiet warstwowy, parkiet lity) jest taka sama a jej sposób zależy od wykończenia powierzchni (lakier, olej lub wosk).

...Czy bardziej praktyczna jest podłoga w tym wydaniu wykończona lakierem czy olejem?... Hmmm... . Obydwie mają swoje zalety i wady. Można pisać i pisać. :wink:
Ale w skrócie:
Podłoga lakierowana:
- największa zaleta: łatwość utrzymania czystości (wilgotna ściereczka wystarczy w większości wypadków);
- najwieksza wada: usuwanie rys i przetarć możliwe przez wycyklinowanie i polakierowanie całej powierzchni (naprawy punktowe bardzo widoczne).
Podłoga olejowana:
- największa zaleta: usuwanie rys i przetarć. Możliwe punktowe naprawianie podłogi - nie widać śladu napraw;
- największa wada: w początkowym okresie wymagana częsta pielęgnacja (za pomocą pasty lub oleji pielęgnacyjnych).

Ile kosztuje ułożenie 1m2 takiej podłogi? To zależy od układacza lub parkieciarza. Można powiedzieć, że jest to przedział od 6 do 30 zł/m2. :roll:

PS.
Jest jeszcze kilka za i przeciw ale niech inni rzekną kilka słów - w końcu ja mogę gadać głupoty... . :wink: :oops:



bingo-ada - 03-04-2006 09:52
Boorg, jesteś nieoceniony! Zgłaszam Twoją kandydaturę do nagrody superspecjalisty forumowego! Dziękuję :D



Monika B - 03-04-2006 11:15
Boorg! Jesteś nieoceniony!
A inni chyba kładą parkiety, bo coś sie nie odzywają. :wink:



Sonika - 03-04-2006 11:38

Boorg, jesteś nieoceniony! Zgłaszam Twoją kandydaturę do nagrody superspecjalisty forumowego! Dziękuję :D
Ja już dawno zgłosiłam, ale w temacie cisza :( .



bingo-ada - 03-04-2006 13:50
:D :D :D



boorg - 03-04-2006 23:30
:oops: :oops: :oops:
Hmmm... . Ja tu improwizuję a tu zaraz superspecjalista. :lol:
Bez przesady, bez przesady... . :oops:
A tak ogólnie (poza podłogami) to jeszcze umiem:
- robić pizzę: po szwedzku, włosku i niemiecku ale nie znalazłem forum, gdzie mógłbym podzielić się swoją wiedzą; :wink: :lol:
- obługiwać tokarę, frezarkę i szlifierkę (i mogę wam naostrzyć wiertło albo je zrobić); :lol:
i uwielbiam pieski (a szczególnie moją suczkę SAKE).

PS. Dzięki za uznanie. :wink: :oops:
Lubicie jak truję to dalej będę truł. :evil: :lol: :evil: :lol: :evil:



bingo-ada - 04-04-2006 10:45
Haaa, boorg, o psach to ja mogłabym godzinami! To moja największa pasja! Właśnie mam ogromny dylemat, w sobotę mają u mnie robić wykop, a ja się wybieram w tym dniu na wystawę psów do Nowego Dworu Maz. :-? Mój mąż jest na mnie prawie obrażony.. :oops: Ale i tak pojadę :D



Monika B - 05-04-2006 14:57

:A tak ogólnie (poza podłogami) to jeszcze umiem:
- robić pizzę: po szwedzku, włosku i niemiecku ale nie znalazłem forum, gdzie mógłbym podzielić się swoją wiedzą; :wink: :lol:
-:
Tu się zaczyna:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=9460&start=0

A tu kończy:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic...9460&start=360

Nie tylko budowa - kącik zapaleńców.

Tylko strach te Twoje przepisy stosować. :lol:



boorg - 06-04-2006 23:09

Tylko strach te Twoje przepisy stosować. :lol: Ależ Moniko, ja w kuchni używam oleju kujawskiego (bez extra dodatków i utwardzaczy)! :wink:
PS.
Moja suczka nie narzeka. :lol:



kapelusik - 08-04-2006 14:30

Balticfloor to panele drewniane, układane w konwencji "podłogi pływającej". Więc stukać będą zawsze (bez względu na rodzaj podkładu jaki zastosujesz. A czy paneli drewnianych, np Balticfloor, nie mozna przykleić do podłoża?
Wtedy stutkot byłby zredukowany...



boorg - 09-04-2006 00:02

A czy paneli drewnianych, np Balticfloor, nie mozna przykleić do podłoża?
Wtedy stutkot byłby zredukowany...
Po pierwsze:
Można, tylko niektórzy producenci nie zalecają tego sposobu (grozi Ci utrata ich gwarancji). :(
Po drugie:
Jaki to ma sens? :o W tej cenie (panel drewniany + klej) możesz położyć sobie lity parkiet... .



sulejow - 09-04-2006 23:09

:oops: :oops: :oops:
Hmmm... . Ja tu improwizuję a tu zaraz superspecjalista. :lol:
Bez przesady, bez przesady... . :oops:
A tak ogólnie (poza podłogami) to jeszcze umiem:
- robić pizzę: po szwedzku, włosku i niemiecku ale nie znalazłem forum, gdzie mógłbym podzielić się swoją wiedzą; :wink: :lol:
- obługiwać tokarę, frezarkę i szlifierkę (i mogę wam naostrzyć wiertło albo je zrobić); :lol:
i uwielbiam pieski (a szczególnie moją suczkę SAKE).

PS. Dzięki za uznanie. :wink: :oops:
Lubicie jak truję to dalej będę truł. :evil: :lol: :evil: :lol: :evil:
Boorg przeczytałem Twoje wkazówki dotyczące tematu parkietów i powiem że są bardzo ciekawe i b.dużo wyjaśniają. Doceniając Twoją pomoc forumowiczom specjalnie dla Ciebie odnalazłem formum na którym również mógłbyś się realizować :wink:
http://pychotka.pl/pychotka/content/category/3/89/67/

PS Tylko nie pisz tam zbyt dużo bo tutaj jesteś potrzebny... :D



boorg - 10-04-2006 01:42
Dzięki!!! :P
Od jutra zaczynam "wielkie żarcie"!!! :wink:



botanika - 01-05-2006 14:24
Boorg,jeszcze małe pytanie o olej Trip Trap.Czy 1 litr oleju starczy na schody(stopnie, podstopnice ,policzek)?Podobno jest bardzo wydajny...a jesli zamówię 2 litry ,to chyba się nie zmarnuje?



boorg - 01-05-2006 15:25

Boorg,jeszcze małe pytanie o olej Trip Trap.Czy 1 litr oleju starczy na schody(stopnie, podstopnice ,policzek)?Podobno jest bardzo wydajny...a jesli zamówię 2 litry ,to chyba się nie zmarnuje? 1 litrem oleju można pokryć od 5 do 40 m2 podłogi: :o dużo zależy od drewna. W Twoim wypadku połączenie dębu ze schodami raczej wyklucza możliwość użycia przez stolarza najniższych selekcji drewna. :roll: Wydajność obliczeniowa oleju w Twoim wypadku to około 60-70 gram/m2. Czyli z 1 litra oleju powinnaś poolejować do 20 m2 powierzchni schodów. :P W przeliczeniu na stopnie: (np. dł. 120 cm x szer. 30 cm) możesz wykończyć :wink: 55 stopni. A jak nie masz tyle stopni to np. 35 stopni, podstopnice, 1 podest i listwy na ścianie. 8)



botanika - 01-05-2006 22:27
Dzięki bardzo za precyzyjne wyliczenia :D



HVPS - 06-05-2006 21:55
Witaj boorg ja bede olejowal swoj parkiet przemyslowy 8) tylko mam jedno pytanie dotyczace spachlowaniea a mianowice- czy uzywamy tych samych specyfikow co przed lakierowaniem czy sa specialne dedykowane do oleju



mpb1971 - 07-05-2006 16:38
widzę, że trafiłam na dobry wątek.
Prośba od razu o pomoc do Boorga.

Mam olejowany merbau, olejem Watco ( ? ) - chyba, na pewno była to trzecia warstwa oleju tzw. satin, czyli satynowy. Pan parkieciarz zostawił mnie z tą podłogą na trzy miesiące, twierdząc, że olej przez ten czas może jeszcze wyciekać i mogą powstawać plamy. Po tym czasie pojawił się ponownie i podłogę mi zawoskował. Myślałam, że dzięki temu, będzie ina bardziej odporna na plamy z wody. Niestety, zarówno przed woskowaniem, jak i po, po każdej kropli wody ( np. przy myciu okien ) zostają brzydkie plamy na podlodze. Boorg, doradź proszę co mogę zrobić, żeby nie latać ze ściereczką przy każdym podlewaniu kwiatów itp. :roll: . Będę wdzięczna za każdą sugestię.



boorg - 08-05-2006 12:04

...ja bede olejowal swoj parkiet przemyslowy 8) tylko mam jedno pytanie dotyczace spachlowaniea a mianowice- czy uzywamy tych samych specyfikow co przed lakierowaniem czy sa specialne dedykowane do oleju... Szpachla jest niezależna od rodzaju wykończenia podłogi (lakier-olej-wosk).

...Mam olejowany merbau, olejem Watco ( ? ) - chyba, na pewno była to trzecia warstwa oleju tzw. satin, czyli satynowy. Pan parkieciarz zostawił mnie z tą podłogą na trzy miesiące, twierdząc, że olej przez ten czas może jeszcze wyciekać i mogą powstawać plamy. Po tym czasie pojawił się ponownie i podłogę mi zawoskował. Myślałam, że dzięki temu, będzie ina bardziej odporna na plamy z wody. Niestety, zarówno przed woskowaniem, jak i po, po każdej kropli wody ( np. przy myciu okien ) zostają brzydkie plamy na podlodze... Olej Timberex to mój dawny nr. 1 i jestem zdziwiony tym co piszesz. :o

Pytanie najważniejsze: jak wyglądają te plamy: :o
- czy są to białe obwódki?
- czy są to matowe plamy?
- czy są to ciemne plamy (jakby woda w drewnie)?

Jaki to olej:
1. Czy wszystkie 3 warstwy były wykonane SATINem:
http://www.timberex.com/i-internatio...scription.html?
2. Jeżeli nie SATIN to może rozpoznajesz coś innego:
http://www.timberex.com/i-internatio...scription.html
http://www.timberex.com/i-internatio...scription.html
http://www.timberex.com/i-internatio...scription.html
http://www.timberex.com/i-internatio...scription.html
3. Pisałaś o woskowaniu - czy poznajesz puszkę:
http://www.timberex.com/i-internatio...scription.html

I na zakończenie pytanie o pielęgnację. Jak dbasz o swoją podłogę drewnianą:
- czyścisz wodą i środkami ogólnie dostępnymi i nic?
- czyścisz wodą i używasz środków pielęgnacyjnych Watco (np. oleje pielęgnacyjne)?
- czyścisz wodą i środkami ogólnie dostępnymi a potem pastujesz i foterujesz?

czekam na ciąg dalszy... . :roll:



Strona 1 z 29 • Znaleziono 2555 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.