Parkiet olejowany czy lakierowany
Parkiet olejowany czy lakierowany
asia.malczewska - 08-08-2007 20:35
Tralalala, ja też jestem kobietką ... i mam na pięterku parkiet z sucupiry poolejowany woskiem olejnym Osmo. Mnie się podoba, mojej rodzinie tez się podoba, moim znajomym tez się podoba, moim nieznajomym też ... litania jest długa.
Też na początku wyszły plamy, ale po wypolerowaniu podłogi polerką przez parkieciarza zniknęły. Nie martwcie się bardzo, ci co je właśnie zauważyli na swojej tylko zagońcie parkieciarza do polerowania.
Moja podłoga bardzo nierównomiernie "piła" olej, bo jest b. twarda miejscami. Trwało to więcej niż te kilka godzin, które podano na opakowaniu, a że nie piliło nas, to poczekaliśmy. Proponuję to samo: obserwację i czekanie.
Po tym jak zobaczyłam pracę parkieciarza od A do Z, to raczej polecałabym wszystkim, którzy bez doświadczenia i profesjonalnego sprzętu chcą się za to zabrać, zamówić doswiadczonego parkieciarza.
LuMa - 08-08-2007 22:59
Czy ktoś może mi doradzić jakiś lakier ekstra twardy (szalone dzieciaki) półmat, który pozwoliłby zmienić naturalny kolor parkietu dębowego (dla mnie = żółtawy) na jasny brąz?
Być może już pojawił się ten temat, ale przeczytałam już full stron dotyczących parkietów i nie mam siły przekopywać się przez następne...
jagoda555 - 09-08-2007 13:04
Mam pytanie do naszego podłogowego specjalisty :wink: :
Mam położone i polakierowane 15 lat temu deski sosnowe. Ponieważ moje dwa psiaki nie noszą kapci, część podłogi (przy wejściu) mam paskudnie porysowaną ich pazurami. Boorg jaki lakier byłby najlepszy żeby zminimalizować powstawanie kolejnych rys na moich deskach? Czy potrzebny lakier podkładowy? Nie zależy mi na konkretnym odcieniu podłogi.
blesia - 09-08-2007 13:43
to ja tez z pytaniem:)
czy olejowane drweno to tylko deobowe? wlasciwie ciagle sie tu przewija...czy tez moze byc inne? bo ja bym chciała ciemna podłoge...to zawsze było moje marzenie i moze teraz mi sie uda je zrealizowa bo dom w budowie:)
Patsi - 12-08-2007 09:22
Oj, widzę że naszego guru nie ma... albo ma full roboty albo ma nas dość 8)
Pytam więc innych, czy wiecie coś na temat gotowych elementów parkitowych np. deska barlinecka czy finishparkiet? Znam parametry i zasady budowy, ale nie wiem jak się toto spisuje w praktyce...
Będę wdzięczna za jakiekolwiek uwagi.
pozdrawiam
patsi
VIP Jacek - 12-08-2007 22:01
Czy ma ktoś i użytkuje podłogi drewniane z firmy www.parkiethajnowka.pl ?
Czy wyroby z tej fabryki są dobre? Jak sprawują się podczas eksploatacji?
Konkretnie zainteresowanym jestem deską dębową postarzałą.
A może ktoś ma tą deskę ułożoną u siebie?
ochikarka - 17-08-2007 12:47
Witam mam pytanko raczej pare pytań - będe kładła w mieszkaniu na całości parkiet przemysłowy teak - kładziony na dziko i tu moje pytania
1. oczywiscie problem czy lakier wodny czy olejowanie ( raczej jestem za olejowaniem )
2. materiały które mi zaproponowano to:
- grunt pod klej S520
- klej Bona Strong
- olej Bona Carls 90
- olej Bona Carls 25
czy są to dobre materiały i czy ten olej jest syntetyczny czy naturalny bo czytałam wcześniej na forum że przy syntetycznych jest mniej pracy
3. Koszt jaki został wyliczony na 60 m2 ze wszystkim to 12 408,15 zł
czy to dobra cena
ochikarka - 17-08-2007 12:49
a taki efekt podłogi chce uzyskać http://foto3.m.onet.pl/_m/23fbf95de7...66b,5,19,0.jpg
Varegez - 30-08-2007 10:21
Witam wszystkich Państwa!
Właśnie zaczynam plamowac remint w moim mieszkanku (Wawa - Mokotów, stara kamienica, wysokość 3 m, powierzchnia - 65 m2, mało opcji zmiany ustawienia...).
W salonie i w gabinecie chciałbym połozyć drewniane podłogi. Ponieważ kuchnia będzie otwarta a salon, a z przedpokoju będzie szerokie wejście do salonu mam pomysł, aby to drewno pojawiało się już w przedpokoju i potem "rozlewało" na salon. W przedpokoju chciałbym połozyć gres szlifowany w jakims piaskowym kolorze (ecru, lekki bez, coś w tym stylu), który dalej przekształci się w podłoge w kuchni.
Pojawiają się tu problemy:
- łączenia drewna z gresem (szczegłonie, że chciałbym aby linia połączenia miała nieregularny, wyoblony kształt
- wyboru drewna na podłoge i jego zabezpieczenia
Bardzo podobają mi się ciemne drewna (merbau, jatobe, itp.) ale nie chcę by to pomieszczenie było zbyt mroczne, zbyt ciemne, a poza tym moja osoba najbliższa nie lubi odcieniu czerwieni, bordo w drewnie podłogowym dlatego szukamy czegoś co bedzie ciemniejsze niz krajowe drewno, ale raczej miodowe - złociste niż czerwone. Czyli nie czerwony merbau i nie "smutny" dąb...
Bardzo spodobał nam się tek, ładne jest też iroko (może to kwestia próbek, bo widziałem bardzo różne kolory tego samego drewna w różnych miejscach), ale chcemy parkiet albo deski i raczej (a nawet napewno :)) nie będzie nas stać na taką podłogę z tych materiałów...
Właśnie znalazłem na forum zdjęcie dokładnie tego co chciałbym osoągnąć :)
http://images20.fotosik.pl/15/910b6d4b5e684d3dmed.jpg
Wymyśliłem więc rozwiązanie - deska jesion amerykański tyle, że poolejowana olejem barwiącym. Natknałem się na fajne deski w dobrej cenie (firmy Amenda www.amenda.pl).
Niestety nie wiem czy da sie na jesionie osiągnąć efekt zbliżony kolorystycznie dio teku ?
Nie wiem tez czy oleje barwiące to dobre rozwiazanie - jak wygada późniejsza eksploatacja i konserwacja, np. czy tak jak przy neutralnym oleju mozna taka podłoge w miejscu uszkodzenia przetrzeć papierem i poolejować?
Nie wiem też nic o tej firmie i prosiłbym o jakieś info, szczególnie profesjonalistów, czy to dobre źródło?
neo.nemo - 31-08-2007 18:11
Varegez, właśnie położyłem dąb rustikal z olejem bezbarwnym Magic 2K Pallmanna - ma bardzo podobny wygląd do tego zdjęcia. Choć oczywiście odcień na zdjęciu i rzeczywistość mogą się różnić.
welniak - 10-09-2007 12:27
To ja mam też prośbę o radę.
Mamy ułożony parkiet czereśniowy klasy rustical. Na razie podłoga jest bardzo ładna, od jasnej po ciemną, od czerwonawej do zielonawej.
Chcemy tę piękną podłogę zaolejować. Jakiego oleju użyć?
Jak wybieraliśmy parkiet, to dostaliśmy od znajomych odrobinę oleju Thomsit, którym oni pokryli swoje merbau. Jedna deseczka pokryta chyba 4 warstwami oleju nabrała pieknego delikatnego połysku, a dodatkowo wspaniale pachnie.
Czy to dobry olej? Czy będzie odpowiedni także do naszego, europejskiego drewna.
ankamienna - 11-09-2007 13:55
mam polozona podloge z desek sosnowych,
chcialam lakierowac lakierem BONA naurale, ale jest strasznie drogi.
ktos moze tez lakierowal?jaka jest jego wydajnosc?
izat - 11-09-2007 23:04
zdecydowałam się po wielu przemyśleniach i oględzinach na olej :)
drewienko jest klejone aktualnie na klej Maximusa, a olej zastosuję prawdopodobnie firmy Bona
wygląda już teraz super :D i nie mogę się doczekać efektu końcowego :)
boorg - 12-09-2007 02:13
...Mamy ułożony parkiet czereśniowy klasy rustical. Na razie podłoga jest bardzo ładna, od jasnej po ciemną, od czerwonawej do zielonawej.
Chcemy tę piękną podłogę zaolejować. Jakiego oleju użyć?
Jak wybieraliśmy parkiet, to dostaliśmy od znajomych odrobinę oleju Thomsit, którym oni pokryli swoje merbau. Jedna deseczka pokryta chyba 4 warstwami oleju nabrała pieknego delikatnego połysku, a dodatkowo wspaniale pachnie.
Czy to dobry olej? Czy będzie odpowiedni także do naszego, europejskiego drewna... Thomsit to linia produktów firmy Henkel, więc jakiś poziom raczej musi trzymać. Przy olejowaniu podłóg nasze krajowe gatunki problemów nie sprawiają, dlatego czereśnia olejowana może być bez zastrzeżeń. :)
i to tyle. 8)
boorg - 12-09-2007 02:31
mam polozona podloge z desek sosnowych,
chcialam lakierowac lakierem BONA naurale, ale jest strasznie drogi.
ktos moze tez lakierowal?jaka jest jego wydajnosc? Zależy czym nakładamy.
Jeżeli za pomocą natrysku pistoletem to około 0,03-0,05 l/m2.
Jeżeli blachą stalową to około 0,03-0,04 l/m2.
Jeżeli pędzlem to około 0,05-0,07 l/m2.
Jeżeli wałkiem welurowym to około 0,06-0,08 l/m2.
Jeżeli wałkiem do lakierów wodnych to około 0,08-0,12 l/m2.
Jeżeli łasiczką to około 0,10-0,12 l/m2.
Dodatkowo ma znaczenie:
- rodzaj drewna,
- wielkość klepek/desek,
- sposób/wzór ułożenia,
- rodzaj lakieru podkładowego,
Ale to nieistotne. :roll: Istotne jest to, że dobrze polakierowana podłoga w warunkach mieszkaniowych powinna posiadać całkowitą warstwę lakieru nawierzchniowego minimum 0,18 l/m2 a w warunkach komercyjnych 0,25 l/m2. Więc jak chcesz mieć dobrze zabezpieczoną podłogę to albo zaakceptujesz wydatek albo poszukasz tańszej alternatywy. Możesz też poszukać innej drogi. 8)
arca - 12-09-2007 21:15
Boorg, widzę, że się ponownie pojawiłeś :) Mam prośbę o opinie, co do chemii na parkiet przemysłowy z merbau w salonie na powierzchni 37m2. Parkieciarze zaproponowali następująca: grunt Primer AD, klej Maximus Pu, fugenkit do szpachlowania, lakier podkładowy L 81 Berger x 2 warstwy, lakier nawierzchniowy 2K-PU. Ja się kompletnie na tym nie znam a zależy mi by podłoga ta była na lata. czy ta chemia jest dobra? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Chciałabym uzyskać ciemny efekt drewna z odcieniem bordowym lub brązowym.
Kanubis - 12-09-2007 23:05
Witam,
Mamy pewien problem: kupilismy stary dom i zastalismy tam deski ulozone w bardzo ciekawy wzor. Deski byly w dobrym stanie i zdecydowalismy, ze tylko je wycyklinujemy. Klopot w tym, ze nie wiemy z jakiego drewna sa one wykonane, a co za tym idzie nie wiemy ile oleju nakladac - co zrobic w takiej sytuacji?
mam prośbę: czy ktoś może polecić jakąś firmę lub dobrych fachowców, którzy zaolejowaliby ok 100m2 parkietu dębowego (Warszawa)?
Początkowo chcieliśmy to zrobić samemu, ale za sprawa wspomnianych desek i obaw, ze powstana plamy zastanawiamy sie czy nie zlecic tej pracy fachowcom.
Proszę o poradę.
Z góry wielkie dzięki za pomoc.
ochikarka - 13-09-2007 08:01
Witam mam pytanko czy ktoś stosował ten nowy produkt Bona Naturale do parkietu ? W październiku będe miała układany parkiet przemysłowy tekowy - zaproponowano mi pokrycie go tym właśnie nowym produktem. Byłam zdecydowana na olej ale bałam sie troche tego sprzątania . Napisze pare zdań o tym produkcie - podłoga pokryta tym produktem nie musi być konserwowana pastami, olejami, czy woskiem ( do czyszczenia używamy tylko produktu Bona Care Cleanerem - bardzo prosty w użyciu spryskujemy podłoge preparatem i wycieramy specjalnym mopem i wszystko). Powierzchnie zabezpieczona tym produktem w razie uszkodzenia można naprawić miejscowo, bez konieczności matowienia całej powierzchni i nakładania nowej warstwy na całej powierzchni ( jak przy olejowanej podłodze ). I co wy na to ?
Varegez - 13-09-2007 09:36
szanowny Boorgu! (nie wiem, czy tak się odmienia...)
Czy mogłbys jeszcze odpowiedzieć na moje pytania? Na razie nikt nie dał mi jakiejś konkretnej odpowiedzi, a wiem, że Ty jestes tu specjalistą ;)
ankamienna - 13-09-2007 11:42
mam polozona podloge z desek sosnowych,
chcialam lakierowac lakierem BONA naurale, ale jest strasznie drogi.
ktos moze tez lakierowal?jaka jest jego wydajnosc? Zależy czym nakładamy.
Jeżeli za pomocą natrysku pistoletem to około 0,03-0,05 l/m2.
Jeżeli blachą stalową to około 0,03-0,04 l/m2.
Jeżeli pędzlem to około 0,05-0,07 l/m2.
Jeżeli wałkiem welurowym to około 0,06-0,08 l/m2.
Jeżeli wałkiem do lakierów wodnych to około 0,08-0,12 l/m2.
Jeżeli łasiczką to około 0,10-0,12 l/m2.
Dodatkowo ma znaczenie:
- rodzaj drewna,
- wielkość klepek/desek,
- sposób/wzór ułożenia,
- rodzaj lakieru podkładowego,
Ale to nieistotne. :roll: Istotne jest to, że dobrze polakierowana podłoga w warunkach mieszkaniowych powinna posiadać całkowitą warstwę lakieru nawierzchniowego minimum 0,18 l/m2 a w warunkach komercyjnych 0,25 l/m2. Więc jak chcesz mieć dobrze zabezpieczoną podłogę to albo zaakceptujesz wydatek albo poszukasz tańszej alternatywy. Możesz też poszukać innej drogi. 8)
dziekuje - zatem raczej postawie na wiekszy wydatek..;-)
mam podloge polozona sosnowa surowa z paneli takze gdy ktos np postawi drabine odrazu robi sie na niej rysa, dziura etc. slyszalam ze lakiery bona naprawde sa swietne. mam 2 pokoje po 10m2 i jeden ok 15m2, czy starczy mi puszka naturale Bona 4,5 litra? bo chyba tak wlasnie jest on sprzedawany.?
dziekuje z gory boorg za odp. cenna i rzeczowa ;-)
boorg - 14-09-2007 00:12
...Parkieciarze zaproponowali następująca: grunt Primer AD, klej Maximus Pu, fugenkit do szpachlowania, lakier podkładowy L 81 Berger x 2 warstwy, lakier nawierzchniowy 2K-PU... ...Chciałabym uzyskać ciemny efekt drewna z odcieniem bordowym lub brązowym... Chemia jest dobra jednak jest jedno ale: lakier poliuretanowy L 81. Jakim produktem jest Twoje merbau: deską, klepką parkietową, lamelą czy jako parkiet przemysłowy? :o Ma to olbrzymie znaczenie bo jak napisał producent:
...6. Ograniczenie w zastosowaniu: ze względu na właściwości sklejania parkietu przez produkty
poliuretanowe nie należy stosować L 81 do bruku drewnianego z impregnowanymi płaszczyznami
bocznymi, desek, podłóg elastycznych (hale gimnastyczne, sportowe), parkietu przemysłowego i
podłóg na ogrzewaniu podłogowym. ... A jeszcze inną zagadką jest fakt zastosowania tego lakieru na drewnie egzotycznym, jakim jest merbau. Producent nie zająknął się ani słowem za lub przeciw więc podejrzewam, że parkieciarze mają swój bagaż doświadczeń z użyciem takiego lakieru na gatunkach egzotycznych. Bagaż pozytywnych doświadczeń oczywiście. :)
boorg - 14-09-2007 00:25
...zatem raczej postawie na wiekszy wydatek..;-)
mam podloge polozona sosnowa surowa z paneli takze gdy ktos np postawi drabine odrazu robi sie na niej rysa, dziura etc. slyszalam ze lakiery bona naprawde sa swietne. mam 2 pokoje po 10m2 i jeden ok 15m2... Droga inwestorko. :wink:
Reasumując powyższą konkluzję nasuwają się dwa wnioski.
Po pierwsze primo: jesteś uparta.
Po drugie primo: nie o to chodzi w doborze lakieru.
Nie wiem czemu uparłaś się na Bonę. :o To, że kupisz twardy lakier nie zmieni faktu, że masz miękkie drewno. Gąbkę też można polakierować piekielnie twardym lakierm ceramicznym i co to zmieni? Wzmocni gąbkę czy tylko stworzy na niej skorupę, która prędzej czy później popęka? :-? Odpowiedz sobie sama.
W/g mnie do miękkich gatunków drewna należy stosować elastyczne lakiery, które będą w stanie wytrzymać odkształcenia powierzchni w wyniku użytkowania. Dlatego uważam, że lakiery żywiczno-olejne (alkidowe, uretanowe) będą najbardziej odpowiednie dla podłogi sosnowej. :roll:
Reasumując:
Nie musisz mnie słuchać. W końcu życie jest pełne nespodzianek, więc może w Twoim wypadku twardy lakier sprawdzi się na miękkim drewnie. :wink: :)
boorg - 14-09-2007 00:48
...Czy mogłbys jeszcze odpowiedzieć na moje pytania?... W sumie powinieneś połazić po sklepach albo wynająć dekoratora wnętrz/architekta. Pytań technicznych raczej nie postawiłeś. :roll:
...Pojawiają się tu problemy:
- łączenia drewna z gresem (szczegłonie, że chciałbym aby linia połączenia miała nieregularny, wyoblony kształt
- wyboru drewna na podłoge i jego zabezpieczenia... W tem wypadku sprawa jest bajecznie prosta: jeżeli mamy taki sam poziom podłóg stosujemy korek techniczny lub teownik metalowy. Jeżeli poziom jest różny musimy zastosować elastyczną listwę z tworzywa sztucznego.
Wybór drewna: w takiej kolorystyce jak napisałeś to oczywiscie iroko, polska akacja. Sposób zabezpieczenia: może być wosk, olej lub lakier. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. 8)
Firmy wymienionej pzez Ciebie nie znam a olejowanie jesionu daje różne efekty. Jesion select jest w miarę jednolity kolorystycznie i barwienie da dobre rezultaty ale jest jeszcze jesion kolorowy i tu możemy mieć problemy. A jesion select tani nie jest więc można kupić iroko i po sprawie (a wydane pieniądze pewnie będą porównywalne). Jeżeli chcesz jesion, to poszukaj w sieci jesionu po termo obróbce. Może to jest rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania (estetyczne i finansowe). :roll:
arca - 14-09-2007 09:10
Chemia jest dobra jednak jest jedno ale: lakier poliuretanowy L 81. Jakim produktem jest Twoje merbau: deską, klepką parkietową, lamelą czy jako parkiet przemysłowy? :o Ma to olbrzymie znaczenie bo jak napisał producent:
...6. Ograniczenie w zastosowaniu: ze względu na właściwości sklejania parkietu przez produkty
poliuretanowe nie należy stosować L 81 do bruku drewnianego z impregnowanymi płaszczyznami
bocznymi, desek, podłóg elastycznych (hale gimnastyczne, sportowe), parkietu przemysłowego i
podłóg na ogrzewaniu podłogowym. ... A jeszcze inną zagadką jest fakt zastosowania tego lakieru na drewnie egzotycznym, jakim jest merbau. Producent nie zająknął się ani słowem za lub przeciw więc podejrzewam, że parkieciarze mają swój bagaż doświadczeń z użyciem takiego lakieru na gatunkach egzotycznych. Bagaż pozytywnych doświadczeń oczywiście. :)[/quote]
hmm... no właśnie u mnie ma być parkiet przemysłowy. A jaką chemię byś Ty zaproponował? Zależy mi by podłoga była odporna na zarysowania a jak już się zaryzuje to żeby rysy nie były bardzo widoczne. Chciałabym uzyskać kolor z odcieniem bordowym lub brązowym.
ankamienna - 14-09-2007 13:55
...zatem raczej postawie na wiekszy wydatek..;-)
mam podloge polozona sosnowa surowa z paneli takze gdy ktos np postawi drabine odrazu robi sie na niej rysa, dziura etc. slyszalam ze lakiery bona naprawde sa swietne. mam 2 pokoje po 10m2 i jeden ok 15m2... Droga inwestorko. :wink:
Reasumując powyższą konkluzję nasuwają się dwa wnioski.
Po pierwsze primo: jesteś uparta.
Po drugie primo: nie o to chodzi w doborze lakieru.
Nie wiem czemu uparłaś się na Bonę. :o To, że kupisz twardy lakier nie zmieni faktu, że masz miękkie drewno. Gąbkę też można polakierować piekielnie twardym lakierm ceramicznym i co to zmieni? Wzmocni gąbkę czy tylko stworzy na niej skorupę, która prędzej czy później popęka? :-? Odpowiedz sobie sama.
W/g mnie do miękkich gatunków drewna należy stosować elastyczne lakiery, które będą w stanie wytrzymać odkształcenia powierzchni w wyniku użytkowania. Dlatego uważam, że lakiery żywiczno-olejne (alkidowe, uretanowe) będą najbardziej odpowiednie dla podłogi sosnowej. :roll:
Reasumując:
Nie musisz mnie słuchać. W końcu życie jest pełne nespodzianek, więc może w Twoim wypadku twardy lakier sprawdzi się na miękkim drewnie. :wink: :) Drogi dobry Boorgu!
Fakt, rozgryzles mnie.. jestem uparta.. bo sama w mlodym wieku zbudowalam domek;-) ale wracajac do twoich porad.. uzytkownik takiej sosnowej podlogi polecil mi wlansie BONE, mowiac ze dlugi czas podloga jest niezniczalna...i nawet nie zmienia koloru sosna..
jednak cenie twoje uwagi i rady - dlatego bardzo Cie prosze podaj mi lakier ktorym powinnam pomalowac swoje sosonowe nowe podlogi, wydajny i naprawde dobry! zalezy mi na tym zeby byly dobrze zakonserwowane i nie mialy dziur..etc.
dziekuje z gory
prosze podaj mi producenta i nazwe ;-) dzieki ;-)
boorg - 15-09-2007 02:17
...no właśnie u mnie ma być parkiet przemysłowy. A jaką chemię byś Ty zaproponował? Zależy mi by podłoga była odporna na zarysowania a jak już się zaryzuje to żeby rysy nie były bardzo widoczne. Chciałabym uzyskać kolor z odcieniem bordowym lub brązowym. Chemia jest dobra zmieniłbym tylko lakier Berger-Siedle L-81 na lakier podkładowy Berger-Siedle Egzotengund. Jeżeli chcesz max wykończenie, to połóż 3 warstwy lakieru Berger-Siedle 2 KPU.
i to tyle. :roll:
kika77 - 15-09-2007 11:14
a odpowiedz na pytanie zagubionej kobietki:)
Jaki twoim zdaniem olej nie nada desce debowej zoltaweego koloru, lekko przyciemni barwe drewna w stylu rustykalnym (dab 2 klasy). Co sądzisz o olejo-wosku Osmo?
A moze jakis lakier o podobnym efekcie skoro olejowanie to taka diabelska sztuczka
:)
A czy przy ukladaniu desek (mix długosci) trzeba sie kierowac jakas metoda co do ich rozmieszczenia?
Pozdrawiam
kika
matole26 - 15-09-2007 13:43
Kto sie podejmie cyklinowania i zaolejowania podłogi z paneli podobno jesion
lakierowany jakims wodorozcienczalnym lakierem
I czy to ma sens ???
Podłoga mi sie nawet podoba no a na nową funduszy brak
zdjecia podlogi na email-a[/img]
boorg - 17-09-2007 05:47
... uzytkownik takiej sosnowej podlogi polecil mi wlansie BONE, mowiac ze dlugi czas podloga jest niezniczalna...i nawet nie zmienia koloru sosna... To jest potwierdzenie tezy o nieomylności: masz opinię użytkownika, która jest sprzeczna z moim twierdzeniem. W/g jego praktyki, na sośnie twardy lakier sprawuje się bez zarzutu. :o
... lakier ktorym powinnam pomalowac swoje sosonowe nowe podlogi, wydajny i naprawde dobry! zalezy mi na tym zeby byly dobrze zakonserwowane i nie mialy dziur..etc... Co miałaś na mysli pisząc o dziurach? :o Przecieranie lakieru czy wgniatanie drewna? :o
arca - 18-09-2007 09:51
...no właśnie u mnie ma być parkiet przemysłowy. A jaką chemię byś Ty zaproponował? Zależy mi by podłoga była odporna na zarysowania a jak już się zaryzuje to żeby rysy nie były bardzo widoczne. Chciałabym uzyskać kolor z odcieniem bordowym lub brązowym. Chemia jest dobra zmieniłbym tylko lakier Berger-Siedle L-81 na lakier podkładowy Berger-Siedle Egzotengund. Jeżeli chcesz max wykończenie, to połóż 3 warstwy lakieru Berger-Siedle 2 KPU.
i to tyle. :roll: dzięki boorg za pomoc.
ankamienna - 19-09-2007 21:54
... uzytkownik takiej sosnowej podlogi polecil mi wlansie BONE, mowiac ze dlugi czas podloga jest niezniczalna...i nawet nie zmienia koloru sosna... To jest potwierdzenie tezy o nieomylności: masz opinię użytkownika, która jest sprzeczna z moim twierdzeniem. W/g jego praktyki, na sośnie twardy lakier sprawuje się bez zarzutu. :o
... lakier ktorym powinnam pomalowac swoje sosonowe nowe podlogi, wydajny i naprawde dobry! zalezy mi na tym zeby byly dobrze zakonserwowane i nie mialy dziur..etc... Co miałaś na mysli pisząc o dziurach? :o Przecieranie lakieru czy wgniatanie drewna? :o Po prostu pracuje jeszcze elektryk, kamieniarz przy kominku i robia sie to tu to tam jakies dziury bo wiadomo podloga sosnowa strasznie mieka i delikatna.
Moglbys mi polecic jakis lakier ktory powinnam wg Ciebie zastosowac jako ze szanuje twoje cenne dobre rady. uztkownik ktory ma Bone nie mieszka z ta podloga dlugo takze twoj rady sa najcenniejsze
dziekuje bardzo za odp i pozdrawiam cieplo
pepi - 19-09-2007 22:52
Czy moge liczyć na pomoc w doborze oleju do zabezpieczenia blatu kuchennego jesionowego.
Wstawie adres do tematu który założyłem na temat blatu kuchennego może coś zasugeruje i podpowie. Martwie sie o częsty kontakt blatu z wodą, że drewno rozwarstwi się, czy odkleji.
http://forum.muratordom.pl/blat-drew...ny,t102928.htm
danters - 20-09-2007 15:15
Witam. Mam pytanie do specjalistów od podłóg. Mam u siebie położoną podłogę z deski dębowej olejowanej. Są to deski finish. Z karty technicznej wynika, że deski zostały zaolejowane olejem Treffert, dwie warstwy utwardzane UV. Moje pytanie jest takie: czy do pielęgnacji okresowej będzie się nadawał olej Carls 25?
Prawdopodobnie Treffert jest olejem syntetycznym a Carls naturalnym, czy nie będzie jakichś niespodzianek, i czy te oleje się nie "pogryzą".
Z góry dzięki za odpowiedzi.
arca - 21-09-2007 09:59
...no właśnie u mnie ma być parkiet przemysłowy. A jaką chemię byś Ty zaproponował? Zależy mi by podłoga była odporna na zarysowania a jak już się zaryzuje to żeby rysy nie były bardzo widoczne. Chciałabym uzyskać kolor z odcieniem bordowym lub brązowym. Chemia jest dobra zmieniłbym tylko lakier Berger-Siedle L-81 na lakier podkładowy Berger-Siedle Egzotengund. Jeżeli chcesz max wykończenie, to połóż 3 warstwy lakieru Berger-Siedle 2 KPU.
i to tyle. :roll: Boorg, mam jeszcze jedno pytanie. Ile warstw położyć lakieru podkładowego Berger-Seidle Exotengrund?? jedną czy dwie?? zakładając że położylibyśmy trzy warstwy Berger-Seidle 2 KPU.
boorg - 23-09-2007 05:50
...Jaki twoim zdaniem olej nie nada desce debowej zoltaweego koloru, lekko przyciemni barwe drewna w stylu rustykalnym (dab 2 klasy). Co sądzisz o olejo-wosku Osmo?
A moze jakis lakier o podobnym efekcie skoro olejowanie to taka diabelska sztuczka
:)
A czy przy ukladaniu desek (mix długosci) trzeba sie kierowac jakas metoda co do ich rozmieszczenia?... Wszystko zależy od kolorystyki Twojego dębu: jeżeli masz dużo bieli, to musisz unikać oleji Carls i Timberex. Jeżeli Twoja II klasa dębu jest bez bieli używaj czego chcesz, nawet tych dwóch w/w. :)
Wosk olejny OSMO jest OK i nawet bielasty dąb pod nim nie zżółknie (biel będzie słomkowo-beżowa).
Lakiery, które w podobny sposób wybarwiają drewno jak oleje:
lakiery żywiczno-olejne np. Berger-Siedle Lt Export;
lakiery uretanowe (alkidowe) np. SLC PUR OIL.
Ewentualnie są specjalne lakiery podkładowe, nadające drewnu rustykalną kolorystykę. :roll:
Układanie. Jak sama nazwa wskazuje przy miksie długości miksujesz na podłodze. :wink: Uważasz tylko, aby łączenia klepek zawsze mijały się a nie wychodziły w jednej linii. Dobrze jak różne długości są rozrzucone po całej podłodze, chyba że masz inny plan, to wtedy musisz dokładnie przebrać/przeliczyć/rozplanować parkiet i układanie zacząć od najdłuższych elementów (docinki/początki rzędów robić z krótszych elementów). 8)
...Mam u siebie położoną podłogę z deski dębowej olejowanej. Są to deski finish. Z karty technicznej wynika, że deski zostały zaolejowane olejem Treffert, dwie warstwy utwardzane UV. Moje pytanie jest takie: czy do pielęgnacji okresowej będzie się nadawał olej Carls 25?
Prawdopodobnie Treffert jest olejem syntetycznym a Carls naturalnym, czy nie będzie jakichś niespodzianek, i czy te oleje się nie "pogryzą"... W wypadku podłóg gotowych odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oleje utwardzane promieniami UV dają docelowo różne powłoki na drewnie i dlatego różna jest potem pielęgnacja. Musisz zobaczyć jaka jest Twoja podłoga w dotyku:
1. Gładka, śliska, wyraźnie odbija światło. Pielęgnacja w tym wypadku jest taka jak podłogi lakierowanej czyli wilgotna ścierka + chemia wodorozcieńczalna (z jednym wyjatkiem: używasz środków do pielęgnacji podłóg woskowanych/olejowanych).
2. Gładka ale nie śliska, odbicie światła jest niewielkie albo żadne. Pielęgnacja takiej podłogi jest dokładnie taka jak podłóg olejowanych olejami naturalnymi. Wtedy możesz używać owego Carlsa 25.
...Ile warstw położyć lakieru podkładowego Berger-Seidle Exotengrund??... Jak sama nazwa wskazuje lakier podkładowy jest podkładem, więc ilość warstw nie ma tu znaczenia a wygląd podłogi po jego zastosowaniu jest najważniejszy. Lakier podkładowy ma za zadanie dać nam jak najlepszą warstwę przyczepną dla lakieru właściwego. Na twardość całkowitej warsty lakieru nie ma najmniejszego wpływu. Dlatego moja odpowiedź jest taka: w zależności od sposobu aplikacji (blacha/pędzel/wałek), rodzaju drewna (selekcja/wielkość), temperatury/wilgotności otoczenia, ilość warstw lakieru podkładowego wynosi od 1 do nieskończoności. :wink: Podłoga z prawidłowo nałożonym podkładem jest jednolicie wybarwiona na całej powierzchni. W wielu wypadkach wystarczy jedna warstwa. :) Jeżeli na tym etapie widzisz smugi i przebarwienia to nie nakładaj lakieru właściwego: utrwalisz tylko owe bochomazy. :( Źle nałożony podkład łatwo jest spolerować, lakier właściwy na brzydkim podkładzie już trzeba cyklinować. :roll:
ankamienna - 23-09-2007 23:14
Boorg podpowiesz? ;-)
boorg - 27-09-2007 01:04
Nie znam lakieru, który spełnia Twoje wymagania. :( Lakiery elastyczne, których ja bym użył, nie wzmocnią Twojej podłogi ale będą gniotły się razem z drewnem. Dlatego dziura będzie ale cała polakierowana: nic nie odpryśnie, lakier naciągnie się w zagłębieniu. :roll:
Drugą charakterystyczną cechą mojego lakierowania jest wybarwienie drewna. Jako, że są to lakiery bezpodkładowe, drewno będzie wybarwione jak po olejowaniu (czyli twardziel/sęki/słoje będą ciemne). :roll:
Jeżeli obie w/w cechy są do zaakceptowania, lakier - którego ja użyłbym do świerkowych desek- nazywa się Berger-Siedle Lt Export. :)
ankamienna - 28-09-2007 11:12
Dzieki Boorg.
Chyba jednak zostane przy kaponie i pozniej Dmalux na to matowy jakis. Powinno byc dobrze, bo nie chce zeby sciemnala i napewno zalezy mi na tym zeby nie bylo sladow od chodzenia :D
kika77 - 28-09-2007 16:42
DZIEKUJE :lol:
widze, że jestes niezle oblegany nasz specjalisto :)
Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanko odnośnie wylewki pod klejenie dech..a mianowicie odnośnie poziomu wilgotności podłogi....jak to sprawdzić samemu czy też trzeba to komuś zlecić i jesli tak to komu???.
Moja wylewka betonowa na podłodze ( kamienica) była robiona jakieś 10 lat temu ..jest dość równa , tylko w kilku miejscach potrzebuje wylewki samopoziomującej...czy wystarczy odczekac tydzień od tej wylewki przed klejeniem desek czy dłużej ?
W mieszkaniu nie ma wilgoci ale wszyscy mnie strasza tym badaniem podłoża i tym że musi być jakaś specjalna wylewka pod deski....ale że to niesprawdzone informacje zwracam sie do Ciebie.
Czy pod klej dwuskladnikowy trzeba położyć jakiś specjalny grunt na wylewkę z tej samej firmy oczywiście?
Ps...twoja cierpliwość na zadawane pytania i bezinteresowne odpowiedzi są naprawdę godne podziwu!!!
ankamienna - 02-10-2007 21:10
zgadzam sie Boorg jest dobrym duszkiem :)
roszponka - 04-10-2007 12:07
Witam !
Ja mam pytanie odnośnie preparatu Bona Natralle
Co to dokładnie jest? Jak wygląda póżniejsza pielęgnacja podłogi?
Czy na parkiet i deskę jesionową to dobry wybór?
Jak z twardością podłogi i z usuwaniem uszkodzeń?
Boorg proszę ratuj muszę się szybko zdecydować.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
PS
A ewentualnie jaki lakier, mat?
roszponka - 05-10-2007 14:00
BOORG RATUJ, PROSZę O ODPOWIEDź!!
Wciornastek - 05-10-2007 14:18
Dzieki Boorg.
Chyba jednak zostane przy kaponie i pozniej Dmalux na to matowy jakis. Powinno byc dobrze, bo nie chce zeby sciemnala i napewno zalezy mi na tym zeby nie bylo sladow od chodzenia :D Anka mam w domu dechy sosnowe (stary dom przedwojenny, podłoga malowana jekis rudym czymś) została wycyklinowana , na to szpachtel, kapon i domalux półmat. Robiliśmy to 11 lat temu do dzisaij podłoga bez zarzuty. Nie jest jakoś nadzwyczajnie twarda ale też nie miękka a lakier nadal ok, choć widać róznice w barwie na fragmentach zakrytych dywanem i odkrytych. (na odkrytych jest bardziej żółta)
Teraz w nowym domu kładziemy parkiet buk parzony, chcieliśmy lakierować Exotengrunt na to Harzlak (ten rozpuszczalnikowy), ale właśnie widziałam taką kombinację i efekt zdecydowanie gorszy niż na mojej starej podłodze. Mimo wszystko i mimo opinii zostanę jednak przy Caponie z Domaluksem[/list]
boorg - 07-10-2007 01:26
...jedno pytanko odnośnie wylewki pod klejenie dech..a mianowicie odnośnie poziomu wilgotności podłogi....jak to sprawdzić samemu czy też trzeba to komuś zlecić i jesli tak to komu???.
Moja wylewka betonowa na podłodze ( kamienica) była robiona jakieś 10 lat temu ..jest dość równa , tylko w kilku miejscach potrzebuje wylewki samopoziomującej...czy wystarczy odczekac tydzień od tej wylewki przed klejeniem desek czy dłużej ?...
...Czy pod klej dwuskladnikowy trzeba położyć jakiś specjalny grunt na wylewkę z tej samej firmy oczywiście?... Z jednego pytania mamy kilka. :wink:
Wilgotność możesz zmierzyć sama jak posiadasz wilgotnościomierz. Bez niego nic nie zdziałasz. :( Dlatego musisz chyba komuś zlecić taki pomiar.
Wylewka jest w miarę równa. OK. :) A jak wygląda dokładniej? :o Są pęknięcia/rysy, jest kolorowa/jednolita, jest gładka/szorstka, przy tarciu np. młotkiem ściera się/nie ściera się, itp. ? Te wszystkie parametry są ważne: oprócz odpowiedniej wilgotności, podłoga musi być odpowiednio twarda i elastyczna - szczególnie jak kleimy do niej deski.
Wylewka samopoziomująca. I to nie byle jaka. Podejrzewam, że będzie wiele miejsc gdzie jej grubość będzie symboliczna (1-2 mm). Dlatego musisz użyć tylko odpowiedniej wylewki pod podłogi drewniane (w swojej ofercie posiadają ją np. Thomsit, UZIN, MAPEI, Mira). Ceresit, Atlas i większość z oferty marketów nie nadaje się... :(
Termin karencji (przerwa techniczna/technologiczna) pomiędzy wykonaniem wylewki samopoziomującej a układaniem parkietu, zależny jest od jej rodzaju. Wynosi ona od 1 do 28 dni. :roll:
Pod klej dwuskładnikowy poliuretanowy kładziemy odpowiedni grunt. Najczęściej też poliuretanowy. A dodatkowo, najlepiej aby klej i grunt były tej samej firmy. :)
i to tyle. 8)
boorg - 07-10-2007 01:32
BOORG RATUJ, PROSZę O ODPOWIEDź!! Nie mam bladago pojęcia. :( Jeżeli Bona Naturell "... to nie jest lakier, nie jest wosk a tym bardziej nie jest to olej..." wtedy sam chętnie dowiem się jak ją pielęgnować. :o Bo pewnie "... nie myć wilgotną szmatką, nie woskować, nie olejować a tym bardziej nie pastować...". :wink: :lol:
czambersówka - 08-10-2007 14:06
Dzien dobry!
Boorgu: jesteś niesamowity ze swoja wiedzą: :) sledze sobie to forum od jakiegoś czasu a teraz przyszla pora na moja podłogę:
deski doussie (90X600) leżą sobie już w mieszkaniu i przyzwyczajają się, za chwile beda cyklinowane , no i własnie co potem?
doussie zachwyciło mnie pieknymi słojami i rzeczywiście moja partia tez wygląda świetnie. chciałabym jeszcze bardziej "wyciagnąć" to uslojenie - mam jednak doświadczenie z woskowanymi dechami ze świerka i na razie nie mam ochote na podobna czasochłonną pielegnację podlogi ( a piekna była...):
choć doussie i tak niezle ciemnieje?
po drugie, chciałabym żeby podłoga nie była matowa:
czyli z tych dwóch względów sam olej już odpada, prawda?
W sklepie, gdzie kupowałam deski był na wystawce "olejolakier" - Ty jednak niedawno przed tym przestrzegaleś - jakby mozna zatem innymi środkami uzyskać podobny efekt w przypadku doussie? a jeśli na to sie zdecydować, to jak powinna wyglądać procedura? czy uważasz, że to w ogóle odpada?
No i jeszcze jedne strachy: gość od ktorego kupowałam deski przestrzegał, że raz zrobili doussie z lakierem wodnym i po 3 miesiącach pojawiły sie zółte smugi: co zrobić żeby tego uniknąć?
Moj parkieciarz proponuje lakiery UNO Berger-Seidle i ich podkład do drewna egzotycznego; co o tym sądzisz? czy taki wydatek przeklada sie tu na jakosc?
A prócz tego czy 2 warstwy lakieru wystarczają?
Bardzo dziekuję :lol:
A prócz tego: czy ktoś w ogóle ma doussie? Jakie doświadczenia? dzienx!
Anulkaa - 08-10-2007 15:40
...
boorg - 09-10-2007 10:22
...deski doussie (90X600) leżą sobie już w mieszkaniu i przyzwyczajają się, za chwile beda cyklinowane , no i własnie co potem?
doussie zachwyciło mnie pieknymi słojami i rzeczywiście moja partia tez wygląda świetnie. chciałabym jeszcze bardziej "wyciagnąć" to uslojenie - mam jednak doświadczenie z woskowanymi dechami ze świerka i na razie nie mam ochote na podobna czasochłonną pielegnację podlogi ( a piekna była...):
choć doussie i tak niezle ciemnieje?
po drugie, chciałabym żeby podłoga nie była matowa:
czyli z tych dwóch względów sam olej już odpada, prawda?
W sklepie, gdzie kupowałam deski był na wystawce "olejolakier" - Ty jednak niedawno przed tym przestrzegaleś - jakby mozna zatem innymi środkami uzyskać podobny efekt w przypadku doussie? a jeśli na to sie zdecydować, to jak powinna wyglądać procedura? czy uważasz, że to w ogóle odpada?
No i jeszcze jedne strachy: gość od ktorego kupowałam deski przestrzegał, że raz zrobili doussie z lakierem wodnym i po 3 miesiącach pojawiły sie zółte smugi: co zrobić żeby tego uniknąć?
Moj parkieciarz proponuje lakiery UNO Berger-Seidle i ich podkład do drewna egzotycznego; co o tym sądzisz? czy taki wydatek przeklada sie tu na jakosc?
A prócz tego czy 2 warstwy lakieru wystarczają?... 1. Olejowania a sprawa odbicia światła.
Świeżo poolejowana podłoga (nawet nie pokryta olejem pielęnacyjnym/woskiem/pastą) posiada własne delikatne odbicie światła. Jedni nazywają je półmatem inni satynowym/jedwabistym matem. Olej pielęnacyjny je wzmacnia a wypolerowany wosk i pasta mogą naszą podłogę doprowadzić do wysokiego połysku zwanego w wojsku "błyszczy się jak psu jajca" :wink:
Niestety olejowane podłogi mają jedno ograniczenie: po umyciu wodą robią się matowe. :( I wtedy musimy taką podłogę wypasować/zaolejować/nawoskować albo znowu przepolerować. Olejowane podłogi jednak mają pewien plus: po pewnym czasie (kilka/kilkanaście lat) w wyniku krystalizacji wchłoniętego przez nie oleju, robią się praktycznie bezobsługowe. Nawet dokładnie umyte wodą po wyschnieciu zawsze błyszczą, prawie jak nowa lakierowana podłoga. :)
2. Olejolakier.
Pewnie masz na myśli lakier nałożony na olej lub podkład olejopodobny? Ostrzegałem przed pośpiechem. Aby dobrze wykonać takie pokrycie podłogi drewnianej musimy przestrzegać reżimu technologicznego. Pamiętaj, że olej potrafi wysychać nawet przez kilka tygodni (zależy od rodzaju oleju, temp. i wilgotności otoczenia) - póki on nie wyschnie jedynym lakierem jaki możesz na taką podłogę zastosować to lakier żywiczno-olejny (raczej niezbyt twardy). Lakier wodny musisz kłaść na wyschnięty olej/podkład olejopodobny. Jeżeli tego nie dopilnujesz lakier nie zwiaże się z podkładem, przez co będzie bardzo podatny na uszkodzenia/zerwanie. Prawie jak folia termozgrzewalna na ogórku. :lol:
3. Żółte smugi na doussie.
Jest tyle powodów aby one powstały :o , że raczej wiązanie ich z lakierem takim czy owakim nie jest rozsądne. W/g mnie wina za powstanie smug leżała po stronie wykonawcy (źle/nierówno/niedbale nałożony lakier podkładowy). :P
4. Berger-Siedle UNO i Exotengtund.
Dobre połączenie. Jednak nie wiem, czy kolor podłogi będzie Ci odpowiadać. :o Jak masz taką możliwość poproś o zrobienie niewielkich próbek (różne podkłady i lakiery). Parkieciarz będzie marudził ale lepiej zmusić go teraz za dodatkowe kilka dyszek niż płakać nad podłogą za kilkanaście tysięcy. 8)
5. Ile warstw lakieru?
2 w warunkach domowych wystarczą. A 2 w wypadku UNO to podłoga do zastosowań komercyjnych. :D
czambersówka - 10-10-2007 10:00
Dzięki za podpowiedzi!
Tak, to własnie miałam na mysli mowiąc "olejolakier" i uzywając żargonu mojego parkieciarza. Ten mój gość od drewna wiązał te zółte smugi z niewłaściwa chemią do drewna egzotycznego.
Będę namawiać mojego majstra na próbki!!
I jeszcze sie dopytam - pamiętam jak wczesniej proponowałes w postach rózne kombinacje chemii, by "wyciągnąć" usłojenie, czy tez je "uspokoić".
Którą z nich byłby Exotengrund+Uno? (....domyslam się, ze z takimi klasyfikacjami może bywać trudno :-? )
Widziałam też na stronie Berger-Seidla, ze maja kombinację lakierów wodnych do egzotyków - co o tym sądzisz?
Jakie lakiery byś proponował, żeby podkreślić strukturę drewna i kolorystykę? - czyli zrobić jednak lakier, ale żeby wygladało kolorystycznie na olej? (...oj , za dużo chcę :wink: )
dzieki i pozdrawiam!!
dabell - 10-10-2007 23:44
U nas jest parkiet dębowy gestreift (z bielą) deseczki 22*70*50 i do tego grunt i klej pouliretanowy, lakier Berger - Siedel Uno a pod nim żel dla max. jasnego koloru po lakierowaniu.
Nasz parkieciarz - 3-wice mistrz 2006 w układaniu parkietu :roll: :P przekonuje wszystkich swoich klientów do Bergera.
boorg - 11-10-2007 02:16
...kombinacje chemii, by "wyciągnąć" usłojenie, czy tez je "uspokoić".
Którą z nich byłby Exotengrund+Uno? (....domyslam się, ze z takimi klasyfikacjami może bywać trudno :-? )
Widziałam też na stronie Berger-Seidla, ze maja kombinację lakierów wodnych do egzotyków - co o tym sądzisz?
Jakie lakiery byś proponował, żeby podkreślić strukturę drewna i kolorystykę? - czyli zrobić jednak lakier, ale żeby wygladało kolorystycznie na olej?... 1. Kombinacje chemii a kolorystyka.
Zasada generalna jest taka: woda kontrastuje a chemia uspokaja. Wiadomo, że są wyjątki, ale zasada ta w większości wypadków sprawdza się.
Exotengrund jest gruntem alkoholowym i wybarwia drewno jak lakiery podkładowe wodne: kontrasuje (to co jasne jasnym zostaje, ciemne mocno przyciemnia). UNO jest lakierem bezbarwnym więc zachowuje kolorystykę drewna uzyskaną po lakierze podkładowym. :)
2. Połaczenie Exotengrund i UNO kontrastuje drewno (wyciąga usłojenie). :) :)
3. Lakiery wodne na egzotykach są częstym źródłem łez: białe rysy na podłodze. :( A doussie dodatkowo zawiera sporo minerałów i przy lakierach wodnych mogą wyjść błędy lakiernicze (białe kropki/paski). Dlatego wiele zależy od parkieciarza: standartowe działanie może doprowadzić do porażki. :( :(
4. Polecam kombinację o której pisałaś. :D Pod warunkiem, że spodoba się Tobie... . :P
...pod nim żel dla max. jasnego koloru po lakierowaniu... Fk Gelb (bo o nim mowa) wybarwia drewno dokładnie tak jak Egzotengrund. :) I wierz mi, to nie jest maksymalnie jasno. :wink: A żel stosuje się w 2 poniższych wypadkach:
1. Przy słojastym drewnie - niwelujemy efekt zapadania lakieru.
2. W połączeniu z lakierem UNO. Lakier UNO możemu położyć na 2 systemowe sposoby:
- 1 warstwa Fk Gelb i 2 warstwy UNO;
- 2-3 warstwy Fk Gelb i 1 warstwa UNO.
I jeszcze na marginesie.
Może być zwodnicze. Raczej nie jest to wynik eliminacji a efekt jednej imprezy. Rzeczywista ranga zależy od organizatora: jakby Murator urządził konkurs na forumowego parkieciarza na 100% będę w pierwszej piątce. :wink: A Wasz mistrz nie... . :P
dabell - 11-10-2007 08:15
Borg - z tym tytułem to ja sie raczej śmieję :-), on zresztą też. Jest polecany i naprawdę bardzo dobry (również przez producenta naszego parkietu), na tym polegam nie na tytule :wink: .
Żel pod Uno - wiem, że nie zostanie jasne, ale taką kombinację wybraliśmy po konsultacjach i zdając się na jego wiedzę i doświadczenie :-).
czambersówka - 11-10-2007 11:38
Moim mistrzem jest Boorg; i wcale sie nie smieję :P
dzieki, mistrzu :D
boorg - 12-10-2007 02:30
...dzieki, mistrzu... Proszę mi nie kadzić. To, że jestem wygadany, świadczy o tym... ...że jestem wygadany. :wink: :lol: A całą wiedzę wyczytałem z ulotek reklamowych i pozyskałem w internecie. :P
Chele - 12-10-2007 18:09
Witam,
Panie Borgu, pół roku temu pytałem na tym forum o dobranie odpowiedniego lakieru i podkładu pod dębową klepkę 6x2x25, wtedy mi doradziłeś i jestem bardzo zadowolony. Ale teraz mam następne pytanie i kłopot jednocześnie , jeśli zechcesz odpowiedzieć ,po położeniu parkietu po ok. 5-7 miesiącach powstały duże szpary (szczeliny pomiędzy klepkami), nie wiem w czym problem i jak temu zaradzić ??? szczeliny są od 1 do 2 mm , jest ich uzdo, nie wiem czy jest to wina podłogi, mieszkanie nowe ukończone w 2006 roku ( być może pracuje) czy wina drewna a właściwie parkieciarza ale nie tego, który kładł ale tego który wycinał, być może źle wysuszył drewno, wykonał on klepkę z drzewa powierzonego? W jednym miejscu z jednej klepki wyszedł kornik. Ale tyle go było widać i słychać została po nim tylko dziura w parkiecie. Jak sadzisz co teraz z tym zrobić lakier który kładłem był drogi wiec cyklinowanie ponowne będzie dużo kosztowało? Ale może jest nie potrzebne? Nie wiem sam co mam zrobić dlatego proszę o radę.
czambersówka - 16-10-2007 13:22
Drogi Boorgu,
jestem wlasnie po próbkach: rózne kombinacje Berger-Seidla; rzeczywiście: po Egxotengrund bardzo ładnie wybarwione usłojenie :P :P
Ale:
odcień jest zdecydowanie bardziej żółty w porównaniu z olejo-lakierem - czyli de facto olejem. (Precz z zółtym!) Ale ta powloka lakieru wodnego na tym oleju wyglada jak torebka foliowa zgrzana na pieknym drewnie :cry: Ty z resztą i tak mówiłeś o ryzyk-fizyk tej metody...
Więc: jestem w powrotem przy oleju :D :D
I bardzo prosze o rade:
Pojawiła sie tutaj juz wątek olejo-wosków Osmo, które poblogosławiłes :P Ogłądałam własnie ich stronę o specjałach do egzotyków: http://www.osmo.com.pl/pl/wosk_olejny_do_egzotykow.php
Maja tam tez tabelę (na dole strony) o róznych rodzajach drewna, z której wynikałoby ,ze do doussie trzeba koniecznie stosować ten właśnie preparat, bo standardowe ich mieszanki "nie wysychają" etc :o
Co o tym sądzisz? Trzeba w takim razie taki specjalny olej, bo inaczej bedzie klapa?
Jakies trudne to doussie, na kazdym kroku niespodzianka :-?
Pozdrawiam i bardzo bardzo prosze o rade!
boorg - 17-10-2007 06:44
...pod dębową klepkę 6x2x25... ...po położeniu parkietu po ok. 5-7 miesiącach powstały duże szpary (szczeliny pomiędzy klepkami), nie wiem w czym problem i jak temu zaradzić ??? szczeliny są od 1 do 2 mm , jest ich uzdo, nie wiem czy jest to wina podłogi, mieszkanie nowe ukończone w 2006 roku ( być może pracuje) czy wina drewna a właściwie parkieciarza ale nie tego, który kładł ale tego który wycinał, być może źle wysuszył drewno, wykonał on klepkę z drzewa powierzonego? W jednym miejscu z jednej klepki wyszedł kornik. Ale tyle go było widać i słychać została po nim tylko dziura w parkiecie. Jak sadzisz co teraz z tym zrobić lakier który kładłem był drogi wiec cyklinowanie ponowne będzie dużo kosztowało? Ale może jest nie potrzebne?... Przyczyn powodujących szpary w parkiecie jest wiele. :( Zbyt mało wiem aby powiedzieć co zawiniło w Twoim wypadku. :oops: Musiałbym wiedzieć, np.:
- jaka jest izolacja przeciwwilgociowa Twojej podłogi (ilość warstw/sposób wykonania);
- jak wykonana jest Twoja wylewka (grubość/zwartość/dylatacje);
- jakie parametry miała Twoja wylewka przed układaniem (wilgotność/twardość);
- jakie masz ogrzewanie (kanałowe/podłogowe/kaloryfery);
- jak rozmieszczone/zaizolowane są rurki od c.o. (pod wylewką/w wylewce/, w peszlach/w kanałach);
- jaka była wilgotność drewna przed ułożeniem;
- czy drewno było zapakowane w folię termozgrzewalną/karton;
- jeżeli drewno przyjechało bez opakowania jak długo trwała jego stabilizacja/leżakowanie;
- czy parkieciarz przy układaniu przebrał drewno pod kątem występowania wad technicznych;
itp/itd.
Powiedzmy, że to połowa potencjalnych pytań - czy znasz na nie odpowiedzi??? :o
Teraz dobra wiadomość (mam taką nadzieję).
Jedna odpowiedź jest znana już teraz: cena cyklinowania nie zależy od ceny lakieru. :)
P.S.
Koszt lakieru jest doliczny do ogólnej puli z materiałami. Cyklinowanie jest usługą, taką samą, jak polerowanie i lakierowanie. Każda z tych czynności nie dla każdego parkieciarza jest składową usługi zwanej cyklinowaniem. Dlatego lakier z cyklinowaniem ma niewiele wspólnego a skróty myślowe (typu 3 w 1) mogą być źródłem potencjalnych nieporozumień. :(
boorg - 17-10-2007 07:11
...Więc: jestem w powrotem przy oleju :D :D
Pojawiła sie tutaj juz wątek olejo-wosków Osmo, które poblogosławiłes :P Ogłądałam własnie ich stronę o specjałach do egzotyków: http://www.osmo.com.pl/pl/wosk_olejny_do_egzotykow.php
Maja tam tez tabelę (na dole strony) o róznych rodzajach drewna, z której wynikałoby ,ze do doussie trzeba koniecznie stosować ten właśnie preparat, bo standardowe ich mieszanki "nie wysychają" etc :o
Co o tym sądzisz? Trzeba w takim razie taki specjalny olej, bo inaczej bedzie klapa?
Jakies trudne to doussie, na kazdym kroku niespodzianka :-?... Olejowanie nie jest wielkim problemem: wszystko zależy od parkieciarza. W wypadku doussie tylko pierwszą warstwę oleju musimy mieć rzadką ale każda następna taka być nie musi. :) Dlatego dowolny olej można rozcieńczyć np. benzyną lakową i po kłopocie (z penetracją drewna przez olej i jego wysychaniem oczywiście). :wink:
roszponka - 17-10-2007 12:35
Drogi Boorgu mam pytanie odnośnie lakieru półmat Berger-Seidle.
Mój parkieciarz uparł się na ten lakier. Czy jesion po tym lakierze nie będzie żółty?
Mi osobiście podoba się jesion w macie Harz Lak lub Bona Trafik.
Tylko oba lakiery są wodne, czy będą dobre do jesiona??
Czytałam, że nie powinno się używać lakierów wodnych do jesiona, gdyż jest on bardzo kapryśny i może wstać po wodnym lakierze.
Proszę o odpowiedź
Dziękuję
Alab73 - 17-10-2007 15:02
Zakupiliśmy parkiet merbau z Castoramy. Niestety nie wiemy czy jest to Merbau Natur czy Selekt. Pan w sklepie nie wiedział, powiedział jedynie, że jest to merbau I klasy. Chciałabym dobrać do tego chemię. Jakiego lakieru powinnam użyć, żeby otrzymać podobny kolor do tego na zdjęciu?
http://www.balticfloor.com.pl/galeria2.htm Chodzi mi o to ostatnie zdjęcie podłóg merbau. Z góry dziękuję.
boorg - 18-10-2007 22:33
...Czy jesion po tym lakierze nie będzie żółty?... Piękna Raszponko:
Nie mogę dać Ci jednoznacznej odpowiedzi na Twoje proste pytanie. :( Powód jest prosty: nie wiem jaki to jesion? :o
Masz do wyboru:
select, natur, rustical, markant, country;
I klasa, II klasa, III klasa, P.W./P.K.;
I gatunek, II gatunek, III gatunek;
polski, ukraiński, białoruski, niemiecki, skandynawski;
z pogórza, z mokradeł, z łąk/pastwisk czy z piasków. :wink:
:o :o :o
Alab73:
W/g mnie lakier uretanowy lub alkidowy. Ale przy egzotykach nie można stosować dowolnego: tylko rekomendowne przez producentów.
Alab73 - 19-10-2007 12:11
Dzięki Boorg. Czyli np. Berger Siedle LT Export? Wyczytałam, że jest na bazie żywic uretanowo-alkidowych. Czy dać jeszcze podkład Exotengrund? A może jakieś inne typy? Zalecane przez producenta (a raczej przez Castoramę) były jedynie kleje i grunty (UZIN MK-92S, UZIN PE 420). Pozdrawiam.
Chele - 19-10-2007 15:19
Dzięki Borg za wyczerpującą odpowiedź :D , rozjaśniłeś mi trochę sprawę nie wiedziałem, że aż tyle czynników ma wpływ na powstawanie szpar między klepkami. Wszystkich ich nie jestem w stanie sprawdzić, mieszkanie budował developer i teraz nawet gdybym chciał od niego coś wyciągnąć to się raczej nie uda :cry: . Ale kilka znam :) :
• parkieciarz badał wilgotność wylewki, miał jakąś wagę wywiercił coś przesuszył i zważył, stwierdził, że jest dobra miała chyba 2 %, jeżeli dobrze pamiętam.
• ogrzewanie to kaloryfery, rury od c.o. były w ścianach nie w podłodze, oczywiście może mnie pamięć mylić (widziałem mieszkanie przed wylaniem wylewki dwa razy po kilkanaście minut), na podłodze były kable od elektryczności w takich białych rurkach i od telewizji, Internetu i telefonu.
• wilgotność drewna nie wiem czy była badana przez parkieciarza,
• odnośnie transportu to przyjechał w folii , według mnie był dobrze zapakowany, parkieciarz kładący klepkę otwierał go dopiero przy kładzeniu, natomiast odnośnie segregacji materiału to odrzucił dość sporo wadliwych klepek, takich które miały robaki i inne wady.
Z tym cyklinowaniem to faktycznie sama usługa być może nie będzie droga, natomiast lakier 2kpu półmatowy trochę kosztował, teraz po cyklinowaniu trzeba 9chyba) będzie go położyć raz jeszcze i znowu wydać ok 2 tys. zł za samą chemię (wtedy tyle wydałem za ok. 40 m2 położenia parkietu), ale trzeba będzie odjąć cenę kleju. To chyba wszystko co wiem.
Mam teraz po tym wszystkim takie pytanie; czy pozostawienie takich szpar może zaszkodzić, czy można je zostawić i po kilku np. 5 latach podejść do problemu jeszcze raz :roll: ?
Pozdrawiam :wink:
roszponka - 19-10-2007 22:46
Boorg, a skąd wiesz,że jestem piękna
8) :lol:
Mój jesion to trzecia klasa klepka i druga klasa deska, wkleję zdjęcia może Ci pomogą mi doradzić .
Mam czas do poniedziałku.
W poniedziałek musi być decyzja podjęta.
http://images24.fotosik.pl/98/ef133544627e5452.jpg
http://images11.fotosik.pl/89/9680c5e49486ee6b.jpg
http://images28.fotosik.pl/95/14353f65980e8367.jpg
http://images25.fotosik.pl/95/7acad9df064ae408.jpg
Dzięki za odpowiedź.
roszponka - 20-10-2007 21:37
Czy Boorg tu zagląda???
boorg - 20-10-2007 22:26
W Berger-Siedle lakier podkładowy jest jeden Exotengrund. Jest on na bazie alkoholu i praktycznie zachowuje naturalną kolorystykę drewna (czyli to co jasne jasnym zostaje a ciemne ciemnieje). Kolorystyka Twojego jesionu na załączonych zdjęciach trochę odjeżdża w róż (szczególnie ostatnie zdjęcie) ale cyklinowanie pozbędzie się go sktecznie. :wink: Stawiam karton piwa, że po podkładzie Egzotengrund Twoja podłoga będzie słomkowo-brązowa a nie żółto-brązowa. Jak wygram Ty stawiasz. :lol:
boorg - 20-10-2007 22:43
Czyli np. Berger Siedle LT Export? Wyczytałam, że jest na bazie żywic uretanowo-alkidowych. Czy dać jeszcze podkład Exotengrund? A może jakieś inne typy? Zalecane przez producenta (a raczej przez Castoramę) były jedynie kleje i grunty (UZIN MK-92S, UZIN PE 420). Pozdrawiam. Lakiery uretanowe i alkidowe są lakierami bezpodkładowymi, dlatego kładziemy je bez lakieru podkładowego. Pierwszą warstwę możemy rozcieńczyć rozpuszczalnikiem dla lepszej penetracji drewna. Pisząc o lakierze uretanowo-alkidowym miałem na myśli fakt, że daje on przy mocnym oświetleniu właśnie takie dziwne różowo/czerwono/fioletowe odbicie światła. Natomiast sama kolorystyka mocno zależeć będzie od koloru samego drewna. Dlatego najlepiej byłoby zrobić próbę na ułożonej podłodze. :roll:
Klej/grunt proponowany w Castoramie jest OK. Jeżeli chcecie inny to możecie kupić dowolny klej poliretanowy i grunt dwuskładnikowy (też poliuretanowy). 8)
Alab73 - 20-10-2007 23:24
Jesteś wielki. :) Dzięki za szczegółowe wyjaśnienia. Pozdrawiam.
mayland - 21-10-2007 09:49
Marzy mi się egzotyczny parkiet przemysłowy olejowany. Posadzki będą łączone z gresem. Nie zostawiałm różnicy w wylewce bo gdzieś wyczytałam, że przemysłowy ma 1cm wysokości :oops: :( Czy będzie różnica poziomów?
roszponka - 22-10-2007 17:22
Dzięki Boorg.
Jeżeli parkiet nie będzie żółty to stawiam. :lol: :lol:
A na wierzch jaki lakier , wodny???
Dzięki .
Dottka - 22-10-2007 17:46
Boorgu
Podpowiedz plizzzzzzzzz...
Stało się, postanowiłam sobie zafundować w mieszkaniu nową podłogę. Stary parkiet "wylatuje" bo niezbyt jest piękny i klejony na rakotwórczy ponoć lepik.:evil:
Zależy mi na czymś bardzo jasnym i „wpadło mi w oko” guatambu (15x90x300-700mm). Klepka już zamówiona, ale pojawiły sie wątpliwości... :-? Mam więc kilka pytań:
1. Czym to przykleić (położona będzie albo płyta OSB albo suchy jastrych) i czym polakierować (poolejować) żeby drewno zachowało jasny kolor? Zaproponowano mi następujący zestaw (Kiesel???): klej Baklit Pu-P, szpachla H 99s, grunt G 200, lakier Eukula PU 551; czy to będzie wg Ciebie OK? Może masz inną propozycje na bazie własnych doświadczeń?
2. Czy muszą być przerwy dylatacyjne miedzy pomieszczeniami (podłoga musi „przekroczyć” dwukrotnie drzwi)? Nie ukrywam, że fajnie by było gdyby dało się uniknąć tych dylatacji...
3. Czy da się prace tak zorganizować, żeby podłoga była położona najpierw w jednym pomieszczeniu, a potem w drugim (gdzieś muszę mieszkać, chociaż trochę się obawiam czy mnie „zapaszki” nie zabiją? ) tak żeby to było zrobione zgodnie ze sztuka parkieciarską? Jak Ty sobie radzisz z takimi przypadkami?
Pozdrawiam cieplutko :)
Dottka
boorg - 22-10-2007 21:02
...na wierzch jaki lakier , wodny???... Może być wodny. A czy będzie to Berger-Siedle, Harzlack czy Bona to już Twoja decyzja. Koloru nie zmieni. :)
roszponka - 02-11-2007 13:54
Witam
Chcę jak najtaniej kupić podkład i lakier Berger-Siedle. Czy jest jakiś sklep iternetowy gdzie można kupić te produkty? Może na allegro?
A w sklepie ile kosztują?
Mój parkieciarz mówi, że 5l lakieru kosztuj ok 500zł :o
To strasznie dużo. Czy tak jest?
dzięki za odpowiedź
ma.rako - 15-11-2007 23:15
Uff! Nie pisałam długo, bo borykam się z wykańczaniem (i to tylko w weekendy lub późnymi wieczorami po pracy). Dzięki wsparciu tego forum ośmieliłam się też samodzielnie położyć parkiet lamelowy, dąb (100 m2). Cyklinowanie też chałupnicze cykliniarką z wypożyczalni, a zakątki szlifierką kątową i oscylacyjną (zakupioną).
Niestety pan od cykliniarki mocno w nas wmówił, że w zupełności wystarczy na koniec papier 80 i tak zostało zakończone cyklinowanie.
Oto efekt:
http://img252.imageshack.us/img252/7...8403ls8.th.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/9...8411pq6.th.jpg
Poczytałam starannie 13 stron tego wątku i widzę,że czeka nas jeszcze dodatkowy szlif (w sobotę, pojutrze). A zaraz potem olejowanie - proszę więc o szybką pomoc!!!
Mam pytania:
1. Jaki olej naturalny można nakładać ręcznie, samodzielnie? Czy wystarczą do tego miękkie szmatki? Czy jedna osoba, czy muszą być dwie?
2. Czy jednak nie trzeba pożyczać gdzieś polerki? Jeśli trzeba - jak się jej używa i co oznacza nazwa "biały pad"? Czy to jakaś nakładka na polerkę? W sklepie z parkietami prawie popukali się w czoło na mój pomysł nakładania oleju samodzielnie i straszyli jakimś polerowankiem białympadem, a później jeszcze innym, zdaje się czerwonym. Nic prawie nie zrozumiałam poza tym, że niezbędny jest tu fachowiec ze sprzętem i doświadczeniem.
Jestem w razie czego gotowa jakiegoś sprzętu poszukać po wypożyczalniach, ale JAK go używać??? Czy można obejść się szlifierką kątową o regulowanych obrotach lub oscylacyjną z odpowiednimi nakładkami?
3. Jaki olej??? Myślę raczej o pielęgnacji przez pastowanie. Skłanialibyśmy się więc ku olejowi Pallmann (Magic oil 2K) lub Timberex Heavy Duty, ewentualnie Osmo. Jak w poście napisał Boorg - "Pallmann to system olejowo-woskowy. Najbardziej "wyciąga" usłojenie (w merbau nie ma co wyciągnąć ) - pod tym systemem szczególnie pięknie będzie wyglądał dąb w III klasie". Który z tych olei jest łatwy w zatosowaniu i poleciłbyś go Boorgu do nakładania amatorowi?
I jeszcze pytanie 4. na temat ostatniego szlifowania położonej podłogi grubością 120:
4. Czym szlifować/polerować - papierem, czy siatką i czy da się siatkę założć na cykliniarę bębnową, polską (taką będziemy dysponować). Zamierzamy uzyć papieru, bo zapewne na korektę zamiarów bęzie za późno - cykliniarkę będziemy mieli w najbliższą sobotę).
Musimy opuścić wynajęte lokum do końca listopada, więc podłogi to nasz priorytet; ze ścianami powalczymy później. Dlatego proszę o pomoc (mam nadzieję, że doczekam jej na czas)
Dziękuję z góry z poratowanie!
ma.rako
[img][/img]
Mis Uszatek - 16-11-2007 00:07
Podrzucę swoje spostrzeżenia, dzięki którym wyobrazisz sobie o co chodzi. Resztę pewnie dopowie Boorg.
W olejowaniu najważniejszy jest timing. Musisz zacierać w chwili gdy podłoga już się dobrze napije, a olej zaczyna twardnieć, ale nie kończy. Tak naprawdę to nie jest polerowanie, ale rozprowadzanie oleju, który w pewnych miejscach się nie wchłonął (jeśli tam zostanie - będą błyszczące i lepkie plamy). Możesz to zrobić ręcznie albo mechanicznie, ale pomyśl - masz np. 20 minut (w zależności od oleju) i musisz z jednej strony pokoju nakładać, a z drugiej - już rozpocząć zacieranie. Jeśli to opanujesz - możesz olejować choćby z pomocą szmatek nałożonych na buty. Moim zdaniem (na pewno zaraz będzie awantura!) całe to gadanie o białych i czerwonych padach to bujda, bo do rozprowadzania oleju nie są potrzebne różne gradacje, tak jak w przypadku polerowania. Zastrzegam, że mówię o normalnym oleju, a nie o jakichś wynalazkach typu olejo-lakier.
Mathylda - 16-11-2007 00:24
Boorg,
Chcilam prosic o kilka rad w kwestii wykonczenia podlogi sucupira olejem :P
Mam juz polozony parkiet sucupira i czas go zaolejowac. Bardzo mi zalezy na wyborze dobrego srodka do zaolejowania.
Wykonawca proponuje produkty firmy ICA:
1) LEGNOWAX - wosk do parkietu charakteryzujący się doskonałymi własnościami penetracyjnymi; pozwalający nadać parkietowi ciepłą
i naturalną barwę przy zapewnieniu gładkości w dotyku (podobno "podloga woskowana jest malo odporna na zaplaienia - nawet niewielkie zachlapanie powoduje powstanie jasnych plam)
2) OILSPLUS - Szybkoschnący, jednoskładnikowy olej do parkietu;
Czy miales do czynienia z tymi produktami firmy ICA / czy sa to oleje dobrej klasy / i czy sa to oleje syntetyczne?
Moze lepsze bylyby produkty naturalne - np. BONA CARLS Oil Natural 90 lub jakis olej bardziej znanych mi firm OSMO czy tez TIMBEREX?
Wykonawca zaproponowal rowniez przyciemninie parkietu podczas olejowania (niestety w pratii bylo duzo jasnych desek) czy warto?
Bede bardzo bardzo bardzo wdzieczna za rady.
Mam tez pytanie czy wykonawca moze miec problemy z polozeniem oleju produkowanego przez firme, ktorej dotychczas nie stosowal w swojej praktyce - czy jest jakies zagrozenie ze gdy uzyje innego oleju niz standardowo uzywal dotychczas to efekt na parkiecie bedzie kiepski i nie bedzie mozna miec pretensji do wykonania?
Wielkie dzieki,