Parkiet olejowany czy lakierowany
Parkiet olejowany czy lakierowany
AMBIENTE... - 26-10-2006 11:02
Witam i pozdrawiam wszystkich miłośników naturalnego piękna drewnianych podłóg i parkietów!
Gdy 8 lat temu zdecydowaliśmy się z żoną na drewniane podłogi w domu, większość tzw. "fachofców" zaangażowanych w budowę domu jak i część naszych znajomych pukała się znacząco w czoło. Gdy zaolejowaliśmy i zawoskowaliśmy podłogę- drwili sobie z nas bez ogródek- zaczęliśmy się wówczas zastanawiać czy dobrze zrobiliśmy wracając do Kraju po prawie 10 latach pobytu w Niemczech? ...w mentalności Polaków nic się wówczas jeszcze nie zmieniło.
Planowałem po powrocie rozpropagować naturalne produkty LEINOS do wykończania wnętrz, ale "klimat" wokół tego tematu był zupełnie niesprzyjający...
Mimo to jesteśmy bardzo zadowoleni ze swoich podłóg i mebli, jak również nasi znajomi, którzy docenili po latach zalety i piękno naturalnej konserwacji drewna! Chociaż przewija się przez nasz dom mnóstwo ludzi, zwłaszcza dzieci i zwierząt domowych, a na zewnątrz kurz, piasek lub błoto w zależności od aury (nie ma utwardzonej drogi od 10-ciu już lat, mimo, że lokalny biuletyn gminny wydrukował, że droga jest ukończona... ciekawostka!)... to nie ma żadnych problemów z utrzymaniem podłóg w należytej kulturze.
Od dwuch lat propagujemy wyłącznie naturalne produkty do wnętrz, a produkty LEINOS stanowią główny element naszej oferty...
"Nazbierało" nam się już sporo stałych klientów regularnie zaopatrujących się w towar i polecających nas w całym kraju- prowadzimy sprzedaż wysyłkową. Trafia też do nas sporo osób, zwłaszcza z okolic Stolicy, które sparzyły się na innych produktach "pseudo-naturalnych" innych marek. Dzięki produtom LEINOS doprowadzili swoje podłogi i parkiety (zwłaszcza egzotyczne) do właściwej formy.
Jeśli jeszcze ktoś waha się przed podjęciem decyzji: lakier czy olej? to proponuję skontaktować się z nami lub naszymi klientami, którzy wyrobili sobie własne zdanie i być może zechcą się swoimi wrażeniami podzielić?
Jeżeli ktoś zdecydował się na olej i wosk, to zapraszam do odwiedzenia naszego sklepu internetowego: www.sklep.ambiente.net.pl
...być może nie jest to sklep na miarę Merlina, czy innych wielkich sklepów, ale jest to przyjazny dla użytkownika serwis gdzie można się poradzić i zastanowić przed ostatecznym zakupem... można też zamówić próbki materiałów do przeprowadzenia testów (...nie polecamy jednak smażenia na nich frytek ;-)
Pozdrawiam,
Tomasz.
nata76 - 26-10-2006 16:38
A czy LAMPARKIET można olejować/woskować??????
No i czym się rózni FINISHPARKIET od LAMPARKIETU, bo jakoś tego nie mogę zrozumieć....
POzdrawiam,nata-poszukująca drewnianej podłogo olejowanej,ale za cenę,którą wytrzyma jej portfel, a raczej prtfelik :oops:
boorg - 05-11-2006 06:04
...Ale pojawił się nowy problem:
Mam zdjęte kaloryfery, kolor farby w pokojach nie jest jescze dobrany by pomalować ściany za kaloryferami i nie wiem czy nie muszę ich zamontować przed sezonem grzewczym, mając zamiar ułożenia podłóg w zimie. Specjalista od CO zapewnia mnie, że ilość obwodów grzewczych w podłogówce (sumarycznie około80 m 2 na 200 m2 podłóg w całym domu) wystarczy by utrzmać temp około 15-16 st. C. Nie wiem czy parkieciarz zechce w takich warunkach układać klepkę. Czy nie przeszkadza instalacja podłogówki pod gresem, który łączy się bezpośrednio z parkietem?... Parkiet montujemy tylko w ogrzewanych pomieszczeniach. Temperatura 15 st. C jest bezpieczna: kleje wymagają minimalnej temp. 10 st. C. Przy lakierowanych/woskowanych/olejowanych parkietach poniżej 12 st. C może wykroplić sie para wodna z powietrza co skutkuje łódkowaniem/zadzieraniem krawędzi klepek. :roll:
W miejscu styku parkietu z ogrzewanym gresem może dojść do lekkiego roszparzania parkietu (efekt przegrzewania krawędzi podłogi). :(
...A czy LAMPARKIET można olejować/woskować??????
No i czym się rózni FINISHPARKIET od LAMPARKIETU, bo jakoś tego nie mogę zrozumieć... Zacznę od wyjaśnienia nazwy.
W północno-wschodniej Polsce jest sobie producent parkietu który nazwał swój zakład LAMPARKIET. Robił różne parkiety a gdy zaczął robić parkiet warstwowy (zwany też parkietem gotowym) stwierdził, że aby ludzie kupowali tylko u niego nazwie swój wyrób FINISHPARKIET.
A teraz właściwe znaczenie słowa lamparkiet.
Lamparkiet to nazwa parkietu lamelowego. Lamela (lamelka) to element parkietowy/klepka pozbawiona pióro-wpustu. Mówiąc w skrócie: lamela to taki drewniany prostokąt do przyklejenia na podłogę, a parkiet lamelowy to zbiór drewnianych prostokątów przyklejonych do podłogi. :wink:
Czy Finishparkiet można olejować/woskować? Tak tylko musimy kupić surowe/nie lakierowane klepki.
Czy lamparkiet można olejować/woskować? Tak.
i to tyle. :D
marim - 06-11-2006 15:32
Boorg, jesteś nieoceniony :D Przejrzałam prawie cały wątek, ale mimo to mam i ja kilka pytań, i liczę na Twoja fachową poradę :)
Chcę położyć parkiet, jesion w II klasie. Bardzo podoba mi się jesion olejowany na biało, ale ze względu na sposoby utrzymania i konieczność olejowania co jakiś czas muszę zrezygnować. Bardzo zalezy mi na uzyskaniu lekko popielatowego koloru jesionu. Parkieciarz jako alternatywę zaproponował nam lakier wodny poliuretanowy (odpowiada mi pół-mat). Podobno jesion po zastosowaniu takiego lakieru nie przybierze żółtawego zabarwienia. Prawda to czy nie? :)
A moze jest jakiś inny sposób na uzyskanie jak najbardziej naturalnego koloru jesionu, właśnie lekko popielatego, który nie zżółknie z czasem ?
boorg - 06-11-2006 19:14
Pod każdym lakierem jesion żółknie: tylko pod jednym to taka słomkowa żółć a pod innym może być niemalże pomarańczowa. Bardziej istotny jest użyty lakier podkładowy niż lakier nawierzchniowy. :roll:
Przy olejowanej podłodze olej biały kładziesz jako warstwę właściwą i później tego nie musisz robić. Olej, który nakładasz co jakiś czas to olej pielęgnacyjny (czyli taki słaby olej z dodatkiem środków konserwujących/pielegnacyjnych). Ale w tym wypadku masz alternatywę: olejowana podłogę możesz pastować i... ... olejować już nigdy jej nie musisz. :wink: :D
Amciek - 06-11-2006 21:40
Boorg, mam pytanie
Okazalo sie ze pod polozeniem parkietu (przemyslowka lapacho) musze zrobic wylewke aby parkiet zrownal sie z plytkami
Jaka wylewka samopoziomujaca pod parkiet jest najlepsza (jakas szybkoschnaca) i ile musze odczekac po jej wylaniu?
Dzieki z gory
amciek
boorg - 07-11-2006 00:13
Masz do wyboru kilku producentów:
http://www.thomsit.pl/u235/navi/31341
Masa samopoziomująca SL-85 wysycha najszybciej. :D
http://www.uzin-utz.com/UZIN_pl/Prod...&UG=39&S=3&Z1=
Masa samopoziomująca UZIN NC-174 wysycha najszybciej. :D
http://www.mapei.it/CMS/Template/_ve...L&MKT=19&LIN=2
Masa samopoziomująca ULTRAPALN MAXI wysycha najszybciej. :D
http://www.mira-byggeprodukter.dk/Default.aspx?ID=318
Masa samopoziomująca X-plan wysycha najszybciej. :D
Niestety szybkowiążące masy mają jedną wadę: musisz liczyć się ze znacznym uszczupleniem budżetu. :(
Amciek - 07-11-2006 11:50
dzieki wielkie,
wiem ze to kosztuje niestety, ale wole nie czekac miesiaca az wilgotnosc spadnie do 2 %
amciek
marim - 07-11-2006 14:37
Pod każdym lakierem jesion żółknie: tylko pod jednym to taka słomkowa żółć a pod innym może być niemalże pomarańczowa. Bardziej istotny jest użyty lakier podkładowy niż lakier nawierzchniowy. :roll:
Przy olejowanej podłodze olej biały kładziesz jako warstwę właściwą i później tego nie musisz robić. Olej, który nakładasz co jakiś czas to olej pielęgnacyjny (czyli taki słaby olej z dodatkiem środków konserwujących/pielegnacyjnych). Ale w tym wypadku masz alternatywę: olejowana podłogę możesz pastować i... ... olejować już nigdy jej nie musisz. :wink: :D Dziękuję za odpowiedź :)
Olejowanie jednak nei wchodzi w grę, mam małe dziecko, ryzyko plam jest zbyt duże, a lakier jednak chroni drweno lepiej niż olej :-?
Pisałeś coś, o lakierze gruntowym. Czy jest taki który nadałby jesionowi popielaty odcień (podobny do białego oleju), a na to lakier nawierzchniowy ? A może poleciłbyś jakis inny gatunek jeasnego drzewa, które nie zżółknie tak obrzydliwie jak jesion i jest podobnie twarde?
marmaris1 - 11-11-2006 00:45
Niezmordowany Boorgu, mamy nadzieję że i dla nas znajdziesz chwilę. Zakupiliśmy teak - mix (450-1200x90x15). Teraz czeka nas dobór chemii.
Na wierzchu planujemy exotengrund i AQUA SEAL firmy Berger (napisałeś wcześniej że jest to wysoka półka i te lakiery byś wybrał - przynajmniej do grabu). Dlatego też prosimy o info:
1. czy do teaku też są najlepsze?
2. jaką mamy ew. alternatywę gdybyśmy chcieli przyciemnić lub rozjaśnić parkiet (nie wiemy jak wyjdzie na próbce)?
Pod podłogę polecono nam (sklep): Artelit Grunt SPU, Artelit klej AB SPU 2K lub Maximus GP i Maximus PU 501. Pisałeś że do takiego rodzaju i długości desek powinien to być klej poliuretanowy, dwuskładnikowy (elastyczny i odporny na ścieranie). "Nasz" parkieciarz mówi że on zwykle kładł UZIN.
3. czy jest też UZIN poliuretanowy (na forum mówi się o rozpuszczalnikowym)?
4. czy nawet jeśli wcześniej wykonawca nie używał artelitu to powinien sobie z nim poradzić (fachowiec jest polecony, z doświadczeniem ale głównie przy parkietach tradycyjnych)?
Pozdrawiamy i prosimy o radę
Leśna - 11-11-2006 23:11
A my mamy jasny jesion (boorg wie o tym coś niecoś ;)) i bardzo chcieliśmy, żeby został taki jasny. Jest olejowany i wyszedł jaśniuteńki! I jest śliczny, i ogromnie się cieszę, że go nie polakierowaliśmy :D Wygląda jak drewno, w dotyku - drewno, nie plastik. I jeszcze dodatkowo się mniej kurzy niż lakier (lakierowaną podłogę mieliśmy w poprzednim mieszkaniu), bo się nie elektryzuje.
Chele - 13-11-2006 15:11
Witam wszystkich na forum :wink: , mam kilka pytań do Borga (o tym za chwilę) jako najlepszego specjalisty na tym forum. Chcę położyć parkiet dębowy na powierzchni ok. 40 m2 z klepkĹĄ o wymiarach 30x5x2, (będzie to mieszanka wszystkich klas a więc I, II i III Â wyrób z powierzonego materiału). ZdecydowaliÂśmy się z żonĹĄ na lakierowanie ze względu na małe dzieci i brak czasu na zabiegi pielęgnacyjne parkietu olejowanego. Chociaż jak to Boorg obliczył w którymÂś z postów nie jest aż tak Âźle z tym czasem przy konserwacji podłogi olejowanej. Po głębokiej analizie lektury niniejszego (postu) wyciĹĄgnĹĄłem wnioski, które mogĹĄ być przydatne w przypadku mojego parkietu (wszystkie zamieszczony posty zostały wysłane przez borga), mianowicie:
ÂAby zachować jak najbardziej naturalny wyglĹĄd drewna należy użyć lakierów wodnych. Podkład może być wodny lub na bazie alkoholu.
Za znanych mi kombinacji to:
1. Lakier podkładowy Aqua Seal SPACHTELGEL (lub Exotengrund) + lakier Aqua Seal 2KPU (Berger-Seidle)
2. Lakier podkładowy A GROUND + lakier APU2 PROFESSIONAL (Hartzlack)
3. Lakier podkładowy PRIMER + lakier Transit (Deva)
4. Lakier podkładowy PRIMA + lakier Traffic (Bona)
5. Można również położyć lakier chemiczny. Ale tylko w kombinacji:
Lakier podkładowy EXOTENGRUND + lakier Uno (Berger-Seidle)Â
6. Lakier podkładowy Exotengrund lub FkGelb (1-2 warstwy).
Lakier poliuretanowy dwuskładnikowy UNO (2 warstwy).
Aby uzyskać po lakierowaniu rustykalny wyglĹĄd podłogi zbliżony do efektu olejowania, możesz użyć:
1. Lakierów żywiczno-olejnych lub uretanowych (alkidowych).
2. Oleju + odpowiedniego lakieru.
3. Odpowiedniego gruntu i lakieru poliuretanowego.
Teraz moje pytania do Boorga:
1. Która z tych kombinacji jest najlepsza pod względem wytrzymałoÂści na zużycie takie jak zarysowania, pęknięcia, przetarcia, itp?
2. Czy mógłbyÂś podać jakieÂś konkretne typy lakierów (żywiczno-olejnych lub oleju i odpowiedniego lakieru lub gruntu i lakieru poliuretanowego) tak aby uzyskać efekt zbliżony do olejowanego?
3. Kolejne pytanie dotyczy kleju, jaki klej zastosować pod takĹĄ klepkę? Znalazłem coÂś takiego:
ÂKlej poliuretanowy przy 50 cm dębie może być dowolny: wybieraj najtańszyÂ
Czy do mojej klepki mogę również zastosować taki klej ? JeÂśli nie to jaki, może jakiÂś konkretny typ ?
3. Co zrobić jeÂśli wilgotnoÂść wylewki jest za duża ? Parkieciarz proponował mi jakiÂś preparat który stosuje się przed położeniem lakieru podkładowego? Czy jest to dobra metoda? Czy może lepiej podsuszyć wylewkę np. włĹĄczyć kaloryfery na maksimum, parkiet będzie kładziony za 3 tygodnie?
4. Ostatnie pytanie dotyczy gatunku klepki, jeżeli jest ona tak wymieszana (trzy klasy I, II i III) jak najlepiej jĹĄ położyć? Czy wymieszać we wszystkich pokojach (jeden duży i dwa małe pokoiki), czy może te gorsze gatunkowo położyć w miejscach gdzie nie będzie jej widać np. po łóżkami czy meblami? Czy może jeszcze jakaÂś inna propozycja?
Szanowny Panie Boorgu jeÂśli nie masz jeszcze doÂść odpowiadania na pytania to proszę Cię także o odpowiedÂź na te zadane przeze mnie. Pozdrawiam :roll:
JAQ - 15-11-2006 23:12
Witam serdecznie wszystkich. Kupiłem mieszkanie w luboniu 50 m/2 i własnie kładę parkiet MERBAU AVANGARDE (przemysłowy) i zastanawiam sie czy go lakierowac czy olejowac. Po przeczytaniu komentarzy na forum mam szczerze mówiąc mieszane uczucia. jedni piszą że lakierowac a inni wraz z tymi co mi go kładą mówią że taki parkiet olejowac. MERBAU będę miał też w przedpokoju a tam sie śmiga w buciorach dlatego nie wiem co wybrac. moze ktoś juz miał doświadczenia z MERBAU'EM??
boorg - 16-11-2006 00:56
...Pisałeś coś, o lakierze gruntowym. Czy jest taki który nadałby jesionowi popielaty odcień (podobny do białego oleju), a na to lakier nawierzchniowy ? A może poleciłbyś jakis inny gatunek jeasnego drzewa, które nie zżółknie tak obrzydliwie jak jesion i jest podobnie twarde?... Lakier gruntowy (lub inaczej mówiąc lakier podkładowy) przy Twoim założeniu musi należeć do grupy produktów barwiących drewno (pewnie z dodatkiem jakiegoś białego/szarego pigmentu). W takim wypadku musisz zwrócić uwagę na cyklinowanie: pod barwienie drewna podłoga musi być wycyklinowana trochę inaczej niż normalnie.
Inny gatunek jasnego drewna? Np. klon nie żółknie a różowieje. :wink: A może wiąz, albo grab??? :o Napisz jaki wzór planujesz (cegiełka, jodełka, kwadraty, itp.), jak wykonałaś wylewki (jaka izolacja przeciwwilgociowa, jak grubość) i jak wielkie są pomieszczenia, to wtedy pokombinujemy. :roll:
...Pod podłogę polecono nam (sklep): Artelit Grunt SPU, Artelit klej AB SPU 2K lub Maximus GP i Maximus PU 501. Pisałeś że do takiego rodzaju i długości desek powinien to być klej poliuretanowy, dwuskładnikowy (elastyczny i odporny na ścieranie). "Nasz" parkieciarz mówi że on zwykle kładł UZIN.
3. czy jest też UZIN poliuretanowy (na forum mówi się o rozpuszczalnikowym)?
4. czy nawet jeśli wcześniej wykonawca nie używał artelitu to powinien sobie z nim poradzić (fachowiec jest polecony, z doświadczeniem ale głównie przy parkietach tradycyjnych)?... Obydwa systemy klejowe (Artelit lub Maximus) są odpowiednie: przy wyborze możecie kierować sie ceną. :D
Ad.3
UZIN ma klej poliuretanowy dwuskładnikowy. Nazywa się on UZIN Mk. 92S.
Ad.4
UZIN Mk. 92S dwuskładnikowy klej poliuretanowy zaliczany jest do kleji z krótkim czasem otwartym. Jeżeli parkieciarz potrafi kleić na ten klej to potafi kleić na każdy inny. :D Maximus PU-501 dwuskładnikowy klej poliuretanowy zaliczany jest do kleji z długim czasem otwartym: jeżeli go kupisz Twój parkieciarz zaśnie z nudów. :wink: :lol:
Na wierzchu planujemy exotengrund i AQUA SEAL firmy Berger (napisałeś wcześniej że jest to wysoka półka i te lakiery byś wybrał - przynajmniej do grabu). Dlatego też prosimy o info:
1. czy do teaku też są najlepsze?
2. jaką mamy ew. alternatywę gdybyśmy chcieli przyciemnić lub rozjaśnić parkiet (nie wiemy jak wyjdzie na próbce)? AQUA SEAL Berger Siedle to pół nazwy. Istotna jest część dalsza np. 2KPU albo EUROTREND a może ECONOMY. :wink:
Ad.1
Do teaku w takim komplecie (lakier podkładowy Egzotengrund i lakier poliuretanowy wodny) są OK. Czy najlepsze??? Zależy od Twoich oczekiwań... .
Ad.2
Teak jest "słojastym" drewnem, dlatego rozjaśnianie/przyciemnianie nie funkcjonuje w tym wypadku. W wypadku teaku możmy podłogę skontrastować (lakiery wodne i lakiery chemiczne bezbarwne) lub ujednolicić (lakiery chemiczne z barwą własną). :roll:
angielka - 21-11-2006 15:03
Witam,
a co powiecie na taki dylemat
będe miała ułożony parkiet dębowy na wodnym ogrzewaniu podłogowym - lepiej jest go polakierowac czy potraktowac olejem?
pozdrawiam
boorg - 21-11-2006 22:39
...1. Która z tych kombinacji jest najlepsza pod względem wytrzymałoÂści na zużycie takie jak zarysowania, pęknięcia, przetarcia, itp?
2. Czy mógłbyÂś podać jakieÂś konkretne typy lakierów (żywiczno-olejnych lub oleju i odpowiedniego lakieru lub gruntu i lakieru poliuretanowego) tak aby uzyskać efekt zbliżony do olejowanego?
3. Kolejne pytanie dotyczy kleju, jaki klej zastosować pod takĹĄ klepkę? Znalazłem coÂś takiego:
ÂKlej poliuretanowy przy 50 cm dębie może być dowolny: wybieraj najtańszyÂ
Czy do mojej klepki mogę również zastosować taki klej ? JeÂśli nie to jaki, może jakiÂś konkretny typ ?
4. Co zrobić jeÂśli wilgotnoÂść wylewki jest za duża ? Parkieciarz proponował mi jakiÂś preparat który stosuje się przed położeniem lakieru podkładowego? Czy jest to dobra metoda? Czy może lepiej podsuszyć wylewkę np. włĹĄczyć kaloryfery na maksimum, parkiet będzie kładziony za 3 tygodnie?
5. Ostatnie pytanie dotyczy gatunku klepki, jeżeli jest ona tak wymieszana (trzy klasy I, II i III) jak najlepiej jĹĄ położyć? Czy wymieszać we wszystkich pokojach (jeden duży i dwa małe pokoiki), czy może te gorsze gatunkowo położyć w miejscach gdzie nie będzie jej widać np. po łóżkami czy meblami?... Ad.1
Najbardziej uniwersalne jest olejowanie podłóg. A jeżeli musimy lakierować, to najbardziej uniwersalnymi są lakiery chemiczne.
A która kombinacja? :o Obydwie z lakierem Berger-Siedle UNO (z lakierem podkładowym Exotengrund lub FkGelb).
Ad.2
Lakier żywiczno-olejny Berger-Siedle LT Export.
Ad.3
Przy klepce długiej na 300 mm i drewnie dębowym, możemy zastosować dowolny klej łącznie z klejami wodnymi. A jaka marka? Moze być np. UZIN, Thomsit, Mapei, Maximus, Kiilto, Wakol, SLC.
Ad.4
Jeżeli wilgotność wylewki jest zbyt duża (powyżej 2,5%) możemy zastosować grunt odcinający wilgoć. Wtedy podłogę drewnianą mozemy położyć nawet na wylewkę z wilgotnością do 5%. Ja jednak nie zalecam takich rozwiązań. Stosowanie doraźnych rozwiązań dla podłogi, która z założenia ma leżeć kilkanaście lat, to lekki przerost formy nad treścią. Zablokowanie wilgoci w wylewce jest źródłem potencjalnych kłopotów: w najgorszym wypadku wysadzi nam podłogę w powietrze. :( Ja zdecydowanie jestem za suszeniem. :D
Ad.5
Pod względem technicznym droższe selekcje są lepsze, pod względem estetycznym tańsze selekcje tworzą prawdziwa podłogę drewnianą. Musicie sami sobie odpowiedzieć na pytanie: jak ma wyglądać moja podłoga drewniana? :o Ja Wam nie pomogę: dla mnie im bardziej słojaste/sęczne drewno tym pieknięjsza podłoga. :D
neo.nemo - 22-11-2006 15:59
Boorg,
jaka jest dopuszczalna maksymalna długość klepki, której szerokość wynosi 7 cm a grubość 16 mm.
Z góry dziękuję za informację!
Pozdrawiam
neo
boorg - 23-11-2006 01:04
Witam serdecznie wszystkich. Kupiłem mieszkanie w luboniu 50 m/2 i własnie kładę parkiet MERBAU AVANGARDE (przemysłowy) i zastanawiam sie czy go lakierowac czy olejowac. Po przeczytaniu komentarzy na forum mam szczerze mówiąc mieszane uczucia. jedni piszą że lakierowac a inni wraz z tymi co mi go kładą mówią że taki parkiet olejowac. MERBAU będę miał też w przedpokoju a tam sie śmiga w buciorach dlatego nie wiem co wybrac. moze ktoś juz miał doświadczenia z MERBAU'EM?? Merbau jest twardym drewnem i tą zaletę wykorzystujemy przy olejowaniu. Olej wsiąka w parkiet, dlatego twardość/gęstość użytego drewna ma kolosalne znaczenie. Im drewno twardsze tym podłoga mniej ucierpi w użytkowaniu. :P
Przy lakierowanej podłodze ważne są jakość/parametry lakieru a twardość drewna ma duuużo mniejsze znaczenie.
Reasumując:
Podłoga olejowana z wiekiem robi się coraz twardsza. Związane jest to z krystalizacją oleju.
Podłoga lakierowana najmocniejsza jest w pierwszym okresie użytkowania. Im więcej czasu użytkujemy taką podłogę, tym gorzej dla lakieru.
Zaolejowanie parkietu z merbau jest skazane na sukces. :wink: :lol:
SzymonT - 23-11-2006 14:25
...Czyszczę, a owszem. Mam jeden środek co się nazywa soap, czyli mydło i wedle zapewnień producenta należy nim na bieżąco zmywać podłogę a drugi taki refresher który polecają raz na pół roku i nakładać go należy cieniutką warstwą wcierając, polerując itp. Właśnie po tym mydle podłoga zaczęła matowieć i szarzeć... To nie o mydło chodzi myszko. :(
Musisz kupić ten środek:
http://www.profiparkiet.pl/triptrap/1.jpg
[Trip Trap Środek czyszczący do drewna Mam identyczny problem(?) jak ankalenka tzn. po użyciu mydła TripTrap parkiet merbau robi się siwy i matowy :( Więc coś jest nie tak może z tym mydłem skoro to nie jednostkowy przypadek?
A ten środek o którym piszesz wyżej to usuwa warstwę mydła (która ma zapewniać ochronę). Więc jak to jest - używać mydła przy każdym sprzątaniu czy środka czyszczącego który przecież służy do gruntownego odnawiania parkietu (po którym trzeba olejować) a nie bieżącego sprzątania?
Pozdrawiam,
Szymon
boorg - 23-11-2006 22:08
...będe miała ułożony parkiet dębowy na wodnym ogrzewaniu podłogowym - lepiej jest go polakierowac czy potraktowac olejem?... Na ogrzewaniu podłogowym polecam olejowanie. :roll:
...jaka jest dopuszczalna maksymalna długość klepki, której szerokość wynosi 7 cm a grubość 16 mm... Jeżeli masz na myśli lity parkiet to maksymalna bezpieczna długość klepki (przy szerokości 70 mm) to 420-560 mm. Długość zależy od rodzaju i klasy drewna: im stabilniejszy gatunek, im wyższa kalsa i im mniej "pokręcone" słoje, tym dłuższa może być klepka. :D Powyżej tych długości, możemy wyprodukować parkiet, ale już nie jesteśmy w stanie zagwarantować odpowiedniej jakości (zbyt mała sztywność parkietu, podatności na wyginanie i skręt boczny). :(
...Mam identyczny problem(?) jak ankalenka tzn. po użyciu mydła TripTrap parkiet merbau robi się siwy i matowy Więc coś jest nie tak może z tym mydłem skoro to nie jednostkowy przypadek?
A ten środek o którym piszesz wyżej to usuwa warstwę mydła (która ma zapewniać ochronę). Więc jak to jest - używać mydła przy każdym sprzątaniu czy środka czyszczącego który przecież służy do gruntownego odnawiania parkietu (po którym trzeba olejować) a nie bieżącego sprzątania?... Oj SzymonieT, oj SzymonieT. Jakbyś poświęcił dokładnie godzinkę swojego życia, to dowiedziałbyś się u sprzedawcy jak dokładnie wygląda pielęgnacja podłóg olejowanych olejami Trip Trap.
Skoro jesteś zbyt leniwy... ...no cóż "...nie chcem ale muszem..." Ci powiedzieć co i jak. :wink:
Po pierwsze PRIMO:
Podłoga jest zaolejowana olejem popularnie zwanym twardym lub ciężkim. Używamy i nakładamy go tylko na szlifowane drewno. Tylko wtedy. Potem przy ewentualnych naprawach.
Po drugie PRIMO:
Mydło służy do bieżącej pielęgnacji. Przy każdym użyciu mydło zostawia nam cieniutką warstwę na podłodze. Ta warstwa zabezpiecza naszą podłogę przed brudem. Ale pamiętajmy o jednej ważnej rzeczy! :o Mydło nie jest przezroczyste dlatego zbyt wiele warstw mydła zaczyna pogarszać estetykę podłogi. Ciemne podłogi zaczynają dziwnie blaknąć, jasne robią się "stale brudne". Dlatego co jakiś czas musimy usunąć te wszystkie stare warstwy mydła.
Po trzecie PRIMO:
Stosujemy środek do gruntownego czyszczenia podłóg. Usuwa on wszystkie warstwy starego mydła. To plus. Ale jest i minus. Podłoga po usunięciu mydła wygląda dziwnie: jakby niereguralnie wybarwiona. I wtedy...
Po czwarte PRIMO:
...stosujemy olej pielęgnacyjny. Nakładamy go maszynowo lub za pomocą bawełnianej szmatki. Po wyschnieciu oleju pielęgnacyjnego możemy użytkować naszą starą-nową podłogę, która znów ma cudowną świeżą kolorystykę. :D
A potem pielęgnacja to znowu mycie mydłem, a jak warstw mydła za dużo to... itd. 8)
Reasumując:
Wydałeś mnóstwo pieniedzy na podłogę, więc na drugi raz czytaj ulotki jakie Ci do niej dołączyli. Ja wcale nie jestem mądrzejszy od tych papierków :oops: a Ty zaoszczędzisz sobie niepotrzebego niezadowolenia/zdenerwowania w przyszłości. :roll:
SzymonT - 24-11-2006 08:25
Oj SzymonieT, oj SzymonieT. Jakbyś poświęcił dokładnie godzinkę swojego życia, to dowiedziałbyś się u sprzedawcy jak dokładnie wygląda pielęgnacja podłóg olejowanych olejami Trip Trap.
Skoro jesteś zbyt leniwy... ...no cóż "...nie chcem ale muszem..." Ci powiedzieć co i jak. :wink: No to mi teraz "dowaliłeś" :oops: Moja ignorancja jest niewybaczalna :-)
Po pierwsze PRIMO:
Podłoga jest zaolejowana olejem popularnie zwanym twardym lub ciężkim.
Po drugie PRIMO:
Mydło służy do bieżącej pielęgnacji.
Po trzecie PRIMO:
Stosujemy środek do gruntownego czyszczenia podłóg.
Po czwarte PRIMO:
...stosujemy olej pielęgnacyjny.
A potem pielęgnacja to znowu mycie mydłem, a jak warstw mydła za dużo to... itd. 8) Wszystko już jasne. Zatem pędzę do sklepu po środek do czyszczenia. Chyba jednak mój parkieciarz nie do końca się spisał bo nic nie wspominał o środku do czyszczenia tylko o mydle właśnie. Pogadam sobie jeszcze w sklepie.
Reasumując:
Wydałeś mnóstwo pieniedzy na podłogę, więc na drugi raz czytaj ulotki jakie Ci do niej dołączyli. Ja wcale nie jestem mądrzejszy od tych papierków :oops: a Ty zaoszczędzisz sobie niepotrzebego niezadowolenia/zdenerwowania w przyszłości. :roll: No już nie bądź taki skromny :roll: 8 stron porad za Tobą.
Dziękuje za nauczanie niedouczonego i pozdrawiam,
Szymon
Xena z Xsary - 25-11-2006 13:49
witam
chciałabym podpytać jak uzyskać jasną podłogę z drewna typu sosna, klon, jesion - woskowaną bądź olejowaną na biało - chciałabym mieć taką jasniutką skandynawska podłogę....możesz mi podpowiedzieć jak takie piekne cuś uzyskać"?
angielka - 25-11-2006 14:43
[quote="boorg"]
...będe miała ułożony parkiet dębowy na wodnym ogrzewaniu podłogowym - lepiej jest go polakierowac czy potraktowac olejem?... Na ogrzewaniu podłogowym polecam olejowanie. :roll:
a dlaczego olejowanie? co za tym przemawia? - przeraża mnie póxniejsze froterowanie tej podłogi, ja chyba jestem wygodna :-?
boorg - 26-11-2006 11:38
witam
chciałabym podpytać jak uzyskać jasną podłogę z drewna typu sosna, klon, jesion - woskowaną bądź olejowaną na biało - chciałabym mieć taką jasniutką skandynawska podłogę....możesz mi podpowiedzieć jak takie piekne cuś uzyskać"? Sosnową podłogę ługujemy a potem pokrywamy białym olejem. Kompletny system oferuje np. firma Trip-Trap.
ot i cała tajemnica. :wink:
...a dlaczego olejowanie? co za tym przemawia? - przeraża mnie póxniejsze froterowanie tej podłogi, ja chyba jestem wygodna... Drewno jest higroskopijne. Cokolwiek to znaczy świadczy o jednym: pobiera/oddaje wilgoć z powietrza. Polakierowanie podłogi zamyka pory: blokujesz wilgoć w drewnie: wymiana wilgoci z otoczniem odbywa się poprzez szpary w warstwie lakieru czyli najczęściej na krawędziach klepek. Olej porów nie zatyka: czyli można powiedzieć, że cała klepka oddycha. :wink:
Pamiętaj, że nawet w suchej wylewce też masz zawartość wilgoci (tak około 1,5%). Ogrzewanie podłogowe wypycha tą wilgoć do góry. Zwiększenie wilgotności drewna w sposób gwałtowy przy jednoczesnym ograniczeniu powierzchi odparowywania spowoduje jedno: zadarcie krawędzi klepek (problem zwyczajowo nazywany łódkowaniem). I Twoja podłoga lakierowana po sezonie grzewczym będzie wyglądała raczej kiepsko... . :roll:
Jeżeli chcesz mieć rysunek drewna na podłodze i łatwość utrzymania czystości zastanów się nad zakupem wykładziny PCV. Wtedy Twoja "drewniana" podłoga będzie praktycznie bezobsługowa. :lol:
A tak poważnie: nieważne czy podłogę polakierujesz zaolejujesz czy zawoskujesz. Każda podłoga drewniana wymaga szczególnej uwagi/troski w ciągu pierwszego roku użytkowania (test typu cztery pory roku). Jeżeli Twoja podłoga drewniana przetrzyma ten rok w dobrej formie to w przyszlości wszystko będzie OK. Jeżeli nie, to będziesz miała problem: albo estetyczny albo finansowy. Albo oba naraz. :(
marmaris1 - 01-12-2006 09:43
...Pod podłogę polecono nam (sklep): Artelit Grunt SPU, Artelit klej AB SPU 2K lub Maximus GP i Maximus PU 501. Pisałeś że do takiego rodzaju i długości desek powinien to być klej poliuretanowy, dwuskładnikowy (elastyczny i odporny na ścieranie). "Nasz" parkieciarz mówi że on zwykle kładł UZIN.
3. czy jest też UZIN poliuretanowy (na forum mówi się o rozpuszczalnikowym)?
4. czy nawet jeśli wcześniej wykonawca nie używał artelitu to powinien sobie z nim poradzić (fachowiec jest polecony, z doświadczeniem ale głównie przy parkietach tradycyjnych)?... Obydwa systemy klejowe (Artelit lub Maximus) są odpowiednie: przy wyborze możecie kierować sie ceną. :D
Ad.3
UZIN ma klej poliuretanowy dwuskładnikowy. Nazywa się on UZIN Mk. 92S.
Ad.4
UZIN Mk. 92S dwuskładnikowy klej poliuretanowy zaliczany jest do kleji z krótkim czasem otwartym. Jeżeli parkieciarz potrafi kleić na ten klej to potafi kleić na każdy inny. :D Maximus PU-501 dwuskładnikowy klej poliuretanowy zaliczany jest do kleji z długim czasem otwartym: jeżeli go kupisz Twój parkieciarz zaśnie z nudów. :wink: :lol:
Na wierzchu planujemy exotengrund i AQUA SEAL firmy Berger (napisałeś wcześniej że jest to wysoka półka i te lakiery byś wybrał - przynajmniej do grabu). Dlatego też prosimy o info:
1. czy do teaku też są najlepsze?
2. jaką mamy ew. alternatywę gdybyśmy chcieli przyciemnić lub rozjaśnić parkiet (nie wiemy jak wyjdzie na próbce)? AQUA SEAL Berger Siedle to pół nazwy. Istotna jest część dalsza np. 2KPU albo EUROTREND a może ECONOMY. :wink:
Ad.1
Do teaku w takim komplecie (lakier podkładowy Egzotengrund i lakier poliuretanowy wodny) są OK. Czy najlepsze??? Zależy od Twoich oczekiwań... .
Ad.2
Teak jest "słojastym" drewnem, dlatego rozjaśnianie/przyciemnianie nie funkcjonuje w tym wypadku. W wypadku teaku możmy podłogę skontrastować (lakiery wodne i lakiery chemiczne bezbarwne) lub ujednolicić (lakiery chemiczne z barwą własną). :roll: Wielkie dzięki za informacje. Odzywam się dopiero dziś, bo byłem na 2-tygodniowym urlopie. Od poniedziałku wchodzi parkieciarz.
mlk - 06-12-2006 23:38
Witaj Boorg!
Poproszę o radę nt. lakierów do parkietu:
mam jakieś 95m2 parkietu dębowego (40kilka m2 deseczek o dł 50cm, reszta 35cm2, całość w cegiełkę) - wykonawca proponuje capon a potem dwie warstwy:
- scala (chemiczny 2-składnikowy??), wg niego koszt to ok. 1300zl
albo
- bona (wodny 2-składnikowy?), koszt 2000zl
ile litrow 'powinni' zużyć na moją podłogę?
wykonawca twierdzi, że lakier chemiczny jest twardszy, a wodny elastyczniejszy (odpryski, upadki ciężkich przedmiotów, "praca drewna")
po tygodniu, maksymalnie 10dniach od lakierowania muszę się przeprowadzić - czy można po takim czasie jeśli użyję scali??
vdr - 07-12-2006 00:04
boorga chyba chwilowo nie ma, ale napiszę ci czego ja się ostatnio dowiedziałem, robiąc szeroko zakrojone rozeznanie rynku (parkieciarze, sklepy itp):
ani Bona, ani Scala nie są niestety najlepszymi lakierami w swojej klasie. z wodnych ponoć na pierwszym miejscu jest 2KPU (Berger), na drugim APU2 (Hartzlack), dopiero na trzecim Bona Traffic.
w kategorii 2-składnikowych chemicznych praktycznie bez konkurencji jest UNO (Berger).
mlk - 07-12-2006 10:20
boorga chyba chwilowo nie ma, ale napiszę ci czego ja się ostatnio dowiedziałem, robiąc szeroko zakrojone rozeznanie rynku (parkieciarze, sklepy itp):
ani Bona, ani Scala nie są niestety najlepszymi lakierami w swojej klasie. z wodnych ponoć na pierwszym miejscu jest 2KPU (Berger), na drugim APU2 (Hartzlack), dopiero na trzecim Bona Traffic.
w kategorii 2-składnikowych chemicznych praktycznie bez konkurencji jest UNO (Berger). dzieki!
kupiłeś już któryś z nich?
3porzeczki - 07-12-2006 12:52
Witam ponownie,
Obecnie mam położony parkiet dąb rustic. Chcę go zaolejować. Firma, która kładła moją podłogę może zaolejować na gorąco olejem Bona (15 zł/ mkw) lub olejem Osmo (25 zł/mkw).
Podłogi mam 45 m kw. Nawet jak kupię najdroższy olej sporo zaoszczędzę jeżeli zaolejujemy sami.
Jaki olej polecacie, naturalny ale w miarę pancerny i taki, który damy radę sami położyć? Bardzo proszę o głosy....
Ile litrów muszę mieć oleju podstawowego?
Ostateczny efekt może być rustykalny lub niewiele ciemniejszy od tego co teraz widzę na podłodze (klepka słojasta, sęczna), raczej wolałabym uniknąć żółtego - ale to jest sprawa drugorzędna, bo drewno zawsze jest piękne
Bardzo czekam na głosy, pozdrawiaski
Stiv32 - 07-12-2006 13:23
Można i samemu - właśnie w poniedziałek zaolejowałem własną podłogę - olej V33 - na 40m2 zużyłem 5l - ale wycierania ręcznego nie polecam nikomu - pot ze mnie płynął. Musisz się zaopatrzyć w pieluchy tetrowe do wycierania oleju (ok 10 szt) oraz wełnę stalową do przetarcia 1 warstwy, usunięcia wszelkich chropowatości po pierwszym olejowaniu.
Chele - 07-12-2006 17:27
Wielkie dzięki Boorg, za wyczerpujące odpowiedzi, parkieciarz był u mnie w ostatnią sobotę, wpadł kontrolnie zobaczyć klepkę i rozmieszczenie pokoi, pracę zacznie od najbliższego poniedziałku czyli 11 grudnia. Zapytałem go o lakiery to mi powiedział, że jak kłaść to dobry i o dziwo zaproponował mi 2K-PU. Więc się bardzo ucieszyłem, że ma opinię zbieżną z Twoją i nie będę musiał tłumaczyć czy nalegać na lakierowanie lakierem, na którym nigdy nie pracował, a na który po przeczytaniu tego postu już się zdecydowałem. O lakierze podkładowym to mu wspomniałem o Aqua Seal Spachtelgel ale on powiedział, że dobry ale on od lat kładzie Exotengrund i tez go sobie chwali. Więc wszystko zgodnie z Twoimi zaleceniami. Jako klej zaproponował mi Maximusa nie pamiętam już symboli, na początku nie wiedziałem czy to dobrze czy źle, ale po Twojej odpowiedzi widzę, że akurat marka kleju nie ma specjalnego znaczenia jeśli oczywiście wybierze się klej z grupy którą podałaś (cyt. UZIN, Thomsit, Mapei, Maximus, Kiilto, Wakol, SLC) a maximus właśnie się w tej grupie znajduje. Tak więc pomyślałem sobie o moim parkieciarzu, zna się facet na rzeczy no i to mnie cieszy. Odnośnie doboru klepki to chyba zaproponuję mu, żeby nie kombinował tylko kładł „jak leci” zgodnie z zasadą mistrza cyt. im bardziej słojaste/sęczne drewno tym piękniejsza podłoga. .
Jeszcze raz wielkie dzięki Wielki Boorgu pozdrawiam wszystkich na forum. Do usłyszenia :wink: .
vdr - 07-12-2006 23:14
boorga chyba chwilowo nie ma, ale napiszę ci czego ja się ostatnio dowiedziałem, robiąc szeroko zakrojone rozeznanie rynku (parkieciarze, sklepy itp):
ani Bona, ani Scala nie są niestety najlepszymi lakierami w swojej klasie. z wodnych ponoć na pierwszym miejscu jest 2KPU (Berger), na drugim APU2 (Hartzlack), dopiero na trzecim Bona Traffic.
w kategorii 2-składnikowych chemicznych praktycznie bez konkurencji jest UNO (Berger). dzieki!
kupiłeś już któryś z nich? Tak, zdecydowałem się na APU2 Hartzlacka. I to nie ze względu na cenę (troszkę tańszy od 2KPU Bergera), ale na efekt końcowy. W sklepie mieli próbkę parkietu dębowego pomalowanego w połowie 2KPU i APU2, no i APU2 wygląda moim zdaniem ładniej (bardziej gładka powierzchnia, ładniejszy połysk (oba były półmat)).
Początkowo chciałem lakierować UNO, ale UNO w odróżnieniu od lakierów wodnych (widziałem na kolejnej próbce) zmienia drewno - przyciemnia i nadaje bardzo ciepłą, lekko różową barwę - co mi się nie bardzo podobało.
Poza tym ponoć UNO nie jest łatwe w użyciu - parkieciarz musi mieć doświadczenie z tym lakierem. A moja uniwersalna ekipa remontowa, choć porządna i solidna, na UNO wiele nie pracowała...
Amciek - 12-12-2006 22:58
Boorg
Wlasnie sie przymierzalem juz finalnie do olejowania przemyslowki lapacho gdy moj parkiecierz wyciagnal ostatnie dzialo jakie mu pozostalo na korzysc lakieru w tym przypadku a mianowicie tlustosc lapacho.
Stwierdzil bowiem ze na tak tlustym drewnie olej nie wchlania sie rownomiernie i pozostaja kawalki ktore nie wchalaniaj oleju dobrze stad jakby plamy na parkiecie
Co Ty na to?
pzdr
AMCIEK
boorg - 15-12-2006 12:53
Boorg
Wlasnie sie przymierzalem juz finalnie do olejowania przemyslowki lapacho gdy moj parkiecierz wyciagnal ostatnie dzialo jakie mu pozostalo na korzysc lakieru w tym przypadku a mianowicie tlustosc lapacho.
Stwierdzil bowiem ze na tak tlustym drewnie olej nie wchlania się... No to se chłop znalazł argument. :lol:
Olej i tak wchłania się niereguralnie (tu mniej tam więcej pomimo tego, że na całość położyliśmy taką samą warstwę.).
Problem z olejowaniem lapacho ma inne podstawy.
Lapacho jest twardym drewnem a to oznacza, że jest gęste/zbite/ciężkie. Przez to jego struktura jest zagęszczona a pory/kanaliki są odpowiednio mniejsze. Aby te małe pory/kanaliki wypełnić musimy dobrać odpowiedni olej.
Oleje podłogowe są różne:
- naturalne bądź sztuczne;
- bez domieszek lub mieszane z woskami;
- rzadkie lub gęste.
Aby olej mógł lepiej penetrować/wypałniać drewno musimy zmniejszyć jego lepkość (czyli rozrzedzić). Możemy to zrobić na sposoby:
1. nakładamy olej na gorąco.
2. dodajemy odpowiedniego rozpuszczalnika (np. benzyna lakowa, terpentyna).
I olejujemy. Plam nie będzie a jak będą to raczej świadczy o błędzie wykonawczym lub mokrym drewnie. :D
i to tyle. :roll:
Amciek - 16-12-2006 22:58
thnx
sprobuje Timberexem Heavy Duty, powiem mu o dwoch opcjach aby uniknac plam - na cieplo albo rozcienczyc
parkiet juz lezy, przed sylwestrem cyklinowanie ;-)
amciek
KamaD - 20-12-2006 11:58
Witam
Mam takie pytanie, pewnie już było to tu napisane, ale jaką pastą mam pastować moją olejowaną podłogę merbau???
Z góry dziękuję za odpowiedź
Kamila
boorg - 22-12-2006 00:02
...sprobuje Timberexem Heavy Duty, powiem mu o dwoch opcjach aby uniknac plam - na cieplo albo rozcienczyc... Timberex HD jest rzadkim olejem więc nie ma potrzeby go rozcieńczać. :wink: A na gorąco nakładamy zupełnie inne oleje - Timberex HD nie nadaje się do tego. :(
...jaką pastą mam pastować moją olejowaną podłogę merbau???... Dowolną. Ja polecam FitPolish (Berger-Siedle) ale moze być nawet pasta Pałacowa. :D
71kkk - 23-12-2006 17:44
taki mam klopocik = otoz przyjechal we wrzesniu pan parkieciarz. pezytwizol drewno IPE 70 cm deski. zmierzyl posadzki - wyszlo 1,8- 2 %. polozyl zielny grunt, na to klej kiesel eukula i przykleil deseczki. nie bylo kaloryferow, ale dogrzealem gzrejnikiem olejowym - wszystko to w pokoju 12 m2. w listopadzie wlaczyli mi gaz - termperatura ok 18 C. w dzien jakies 20C. no i klopocik sie teraz ujawnil - na samym srodku pokoju deski wstaly. wypchnelo je ajkas sila nieczysta do gory, tak ze szpary sie pororbily - nie jakies tam wielki ale jednak. pan parkieciarz powiedzial ze je zaszpachluje , tak zrobil . szpary sie daelej powiekszyly. Po kilku dniach przyjechal inny parkieciarz, ktory zerwal mi deske ze srodka garbu - co sie stalo- otoz deski nie byly przyklejone!!!!!!!! jest wylewka , jest zielony grunt, jest klej ale jakis taki miekki, w grudkach. palcem mozna go potrzec i zlazi z desek i wylewki.
No to pozegnalem sie z panem parkieciarzem i mam klopot. Boorgu pomoz- powiedz co sie u mnie stalo?????
:cry: :cry: :cry: :cry:
AdRem - 23-12-2006 18:29
Mam pytanie z gatunku tych upierdliwych:
Właśnie jesteśmy przed przeprowadzką do nowego domu, którego salon jest wyłożony olejowanym merbau zakupionym ( i poolejowanym) przez firmę Baltic Wood. No i mamy problem: Podłoga położona, jeszcze nie użytkowana a już wygląda brzydko: po pierwsze, widać ślady szpachli i pędzla, którym nakładano specyfiki. Widać nawet najmniejsze ślady zarysowania. I jest jakoś tak szaro. Wyciągnęliśmy wniosek, że chyba położono zbyt mało oleju. Mąż pojechał do siedziby firmy, gdzie usłyszał, że widocznie trafiło nam się bardziej chłonne drewno i w związku z tym mamy... dopłacić ok 300 zł za olej (wosk?) + coś za robociznę i oni nam to zrobią. Po czyjej stronie leży w takiej sytuacji odpowiedzialność za feler - finansowa odpowiedzialność, oczywiście? Jakoś mi się nie wydaje, że powinniśmy się zgodzić na taki układ. Ponieważ po Świętach czeka nas batalia, potrzeba nam amunicjia, o ile takowa może mieć tu miejsce. A - RADOSNYCH ŚWIĄT
Amciek - 24-12-2006 21:56
[/quote]
Timberex HD jest rzadkim olejem więc nie ma potrzeby go rozcieńczać. :wink: A na gorąco nakładamy zupełnie inne oleje - Timberex HD nie nadaje się do tego. :(
no to sprobujemy, wlasnie kupilem HD, w Krakowie jest w DrewMalu na Wyslouchow, sprzedawca przekonywal mnie ze lepiej polozyc Satin Gold niz pastowac - on ma tak w domu na deskach debowych, duzego psa i mowi ze parkiet wyglada jak nowy
cdn
amciek
ewa i aleksander - 24-12-2006 22:36
Boorgu
Czy mozna lugowac ciemny jesion a potem olejowac?Chce aby byl jak najjasniejszy a widzialam tradycyjnie olejowany jesion i wydawal mi sie jakis taki ciemny i ponury.
Nasz jesion [9cm/80cm] jest bardzo uslojony.
Mozna tez olejowac na bialo ale napisz prosze co da jaki efekt.Lugowanie i normalny olej czy olejowanie na bialo.
ewa i aleksander - 24-12-2006 22:45
Boorgu
wlasnie sie doczytalam w Twoim innym poscie ,ze firma Trp Trap ma kompletny system aby uzyskac taki efekt jasnej "skandynawskiej " podlogi.Tylko gdzie dostane te produkty.Szukam na google i nic nie widze.
Amciek - 24-12-2006 22:58
cytujac boorga"
Chcesz kupic TripTrapa
http://www.profiparkiet.pl/trip.htm
na dole strony masz telefony do importera
pzdr
amciek
ewa i aleksander - 25-12-2006 22:43
dzieki amciek
71kkk - 27-12-2006 21:41
boorgu pomoz!!!!!!!!!!! kilka wyzej moj problemik , troche od niego posiwialem :cry: :cry: :cry:
boorg - 27-12-2006 23:30
...otoz przyjechal we wrzesniu pan parkieciarz. pezytwizol drewno IPE 70 cm deski. zmierzyl posadzki - wyszlo 1,8- 2 %. polozyl zielny grunt, na to klej kiesel eukula i przykleil deseczki. nie bylo kaloryferow, ale dogrzealem gzrejnikiem olejowym - wszystko to w pokoju 12 m2. w listopadzie wlaczyli mi gaz - termperatura ok 18 C. w dzien jakies 20C. no i klopocik sie teraz ujawnil - na samym srodku pokoju deski wstaly. wypchnelo je ajkas sila nieczysta do gory, tak ze szpary sie pororbily - nie jakies tam wielki ale jednak. pan parkieciarz powiedzial ze je zaszpachluje , tak zrobil . szpary sie daelej powiekszyly. Po kilku dniach przyjechal inny parkieciarz, ktory zerwal mi deske ze srodka garbu - co sie stalo- otoz deski nie byly przyklejone!!!!!!!! jest wylewka , jest zielony grunt, jest klej ale jakis taki miekki, w grudkach. palcem mozna go potrzec i zlazi z desek i wylewki... Witam po świętach. :D
W Twoim wypadku możliwe są 2 scenariusze: obydwa to błąd wykonawcy.
Powodem jest źle dobrana chemia (grunt i klej). Kolor gruntu wskazywałby na grunt poliuretanowy (np. Uzin 420) więc ten element jest OK. Klej Kiesla też jest OK. To co zawiodło. Mamy następujący wybór:
1. Klej był dwuskładnikowy a parkieciarz nie wymieszał składników przed użyciem. Użył kleju tylko z jednym składnikiem. Klej oczywiście niby związał podłogę ale wiązanie klejowe ma parametry trudne do określenia: raczej grubo poniżej jakiegokolwiek minimum użytkowego. :(
2. Klej był stary/przemrożony/dyspersyjny. W każdym z tych wypadków użycie go było jawnym dowodem ignorancji i złej woli parkieciarza. :(
Co robić:
Prawdopodobieństwo naprawy Twojej podłogi jest bardzo małe. Tak naprawdę zbyt mało wiem, aby wskazać przyczynę Twojego problemu. :roll:
boorg - 27-12-2006 23:40
...Właśnie jesteśmy przed przeprowadzką do nowego domu, którego salon jest wyłożony olejowanym merbau zakupionym ( i poolejowanym) przez firmę Baltic Wood. No i mamy problem: Podłoga położona, jeszcze nie użytkowana a już wygląda brzydko: po pierwsze, widać ślady szpachli i pędzla, którym nakładano specyfiki. Widać nawet najmniejsze ślady zarysowania. I jest jakoś tak szaro. Wyciągnęliśmy wniosek, że chyba położono zbyt mało oleju. Mąż pojechał do siedziby firmy, gdzie usłyszał, że widocznie trafiło nam się bardziej chłonne drewno i w związku z tym mamy... dopłacić ok 300 zł za olej (wosk?) + coś za robociznę i oni nam to zrobią. Po czyjej stronie leży w takiej sytuacji odpowiedzialność za feler - finansowa odpowiedzialność, oczywiście?... Jedyne ślady na olejowanej podłodze jakie widać to pozostałości po polerowaniu podłogi. Są to półokrągłe ryski. Wszelkie inne dekoracje i wzorki, to błędy wykonawcze. Niedopuszczalne są ślady po szpachlowaniu i ślady pędzla. Jeżeli takowe są usunięcie ich jest problemem wykonawcy. W tym wypadku koszt chemii Was nie interesuje. :D
Nie wiem o co Wam chodzi z tą szarością. :o Nie widzę związku z ilością użytego oleju. Raczej z zabrudzeniem podłogi ale to już zpełnie inna bajka. :wink:
neo.nemo - 29-12-2006 15:54
Boorg,
co my
neo.nemo - 29-12-2006 15:55
Boorg,
co myślisz o dębie olejowanym w łazience? Z tego co czytałem ma stabilność co prawda mniejszą niż teak ale podobną do jatoba i większą niż ipe.
Pozdrawiam
neo
asiha3 - 29-12-2006 16:05
Witam chcę położyć drewno w całym mieszkaniu - ok.45 m2, również w kuchni. Zastanawiamy się czy lepsze będzie olejowane drewno egzotyuczne odporne na wilgoć np. przemysłowy teak, czy też lakierowany parkiet krajowy, konkretnie dębowy. Któte z nich lepiej sprawdzi się..
Pozdrwiam i dziękuję za odpowiedź Asia
Anisia3 - 29-12-2006 16:55
boorg wybacz, że pewnie zadam pytanie, które juz tu było wałkowane, ale nie mam juz siły czytać od początku.
Olejowana podłoga , jak mówiłeś, wymaga szczególenj opieki przez pierwszy rok. Mam dwoje dzieci (5 i 1) i psa (owczarka). Planujemy położyć w salonie pakiet dębowy i takież schody. Na piętrze podłogi z desek sosonowych, które byłyby lakierowane. Czy olejując dół musimy czekać jakiś konkretny czas zanim się przeprowadzimy? :-? I czy jest możliwe zadbanie o taką podłogę bez wyrzucani9a niszczycielskiego towarzystwa z domu na tydzień? :roll:
I w ogóle pytanie z innej beczki? Czy ktoś ma jakieś zdjęcia połączenia dwóch tak różnych gatunków drewna jak sosna i dąb? U mnie stykałyby się na górze w miejscu gdzie kończą się schody. Może podpowiecie jak to sensownie rozwiązać.
asiha3 - 29-12-2006 16:56
zapomniałam dodać, że w naszym mieszkaniu wszystkie pomieszczenia są otwarte, połaczone, więc nie mogą zastosować różnych gatunków drewna, a glazury nie chcę. Jeszcze raz proszę o odpowiedź
asiha3 - 29-12-2006 22:10
i jeszcze ostatnie pytanie do boorga. wiem że to trudno ocenić, ale chodzi mi o przybliżenie, jak długo od wylania wylewki (zima) średnio trzeba czekać do położenia drewna. chodzi mi o rząd wielkości: miesziąc, kwartał, pół roku, rok ): nie wiem jak rozplanować prace wykończeniowe, a musimy dość szybko się wprowadzić (budynek nowy, stan developerski) drewno j.w.
pozdrwiam
JoShi - 29-12-2006 22:35
Cos jest nie tak z dziewiąta stroną wątku. A może jej wogóle nie ma. Nie znalazłam innego sposobu aby to sprawdzić.
71kkk - 29-12-2006 23:56
co stanu podlog po lakierowaniu - znowu pytanie do naszego Boorga!
deska IPE, 50 cm. deska teak, i deska badi - polakierowane lakierem eukula p550 / czy jakos tak/ wysoki polsyk blysk. szczegolnie na ciemnym IPE widac takie jakby kropki- sa to minimalne wglebienia w lakierze. widac to pod swiatlo. jak sie patrzy na to z gory to nic nie widac.
o co chodzi ? dlaczego sa te kropki????? jak je usunąć???? :evil: :evil:
ps. twoja hipoteza zostala potwierdzona przez kolejnego parkieciarza- prawdopodobnie pan partacz parkieciarz nie zwrocil uwagi i nie zmieszal w tym miejscu kleju z utwardzaczem. przy brzegach podlogi jest ok.
Domek_29 - 03-01-2007 18:14
Nieuchronnie zbliża się moment, kiedy będę musiał podjąć decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego oleju i innych preparatów. Przeczytałem niemal wszystkie posty umieszczone w tym wątku i doszedłem do jednego wniosku. :lol: Muszę zwrócić się do Boorga z pytaniem, czy nie zechciałby zająć się położeniem mojej podłogi. Jeśli byłbyś zainteresowany, proszę o kontakt. Mój e-mail: d_krol@o2.pl
Pozdrawiam wszystkich Noworocznie :)
Igiełka - 03-01-2007 20:20
Boorg zaglądasz tu jeszcze? Fachowcy od 7 boleści położyli mi w lazience 2 raz Przemysłówkę Merbau (po pierwszym razie kazałam im zrywać), podłoga będzie olejowana a później woskowana. Dużo przeczytałam Twoich rad dotyczących pielęgnacji tej podłogi ale tylko olejowanej,
1. Jak pielęgnować olejowaną ktora będzie zawoskowana.
Olej kt. chcą to zrobić jest 2 składnikowy LOBASOL HS 2K ImpactOil i wosk HS Akzent 100 WAX - chcą to zrobić tego samego dnia dobę po szlifowaniu -
2. czy tak można i czy to dobry olej.
cxz - 03-01-2007 22:17
Przeczytałem zapis całego forum dwa razy, rozmawiałem z fachowcem, który cyklinował i olejował moją podłogę, z kilku sprzedawcami ze sklepów budowlanych i parkieciarskich i wreszcie jeszcze z dwoma fachowcami ze specjalistycznych sklepów. Przeszukałem Internet. I nadal niestety nie wiem, jak najlepiej zadbać o mój nowy OLEJOWANY MERBAU.
Dlatego zwracam się do Ciebie Boorgu, bo widzę, że masz wiedzę i zaufanie użytkowników forum.
Wiem od Ciebie (bo przeczytałem ;-), że pierwszy rok olejowanej podłogi jest krytyczny. Bardzo lubię moją podłogę i nie chcę tego roku przegapić, i chcę zrobić wszystko co należy, by podłogę utrzymać w najlepszym stanie i wypuścić na kolejne lata w najdoskonalszej formie.
Deski olejowane 3 razy (ostatni raz 3 tygodnie po 2 pierwszych) olejem CARLS. Wyglądały pięknie: świeże, żywe, z intensywnym kolorem. Potem były święta na 12 osób. Szare rysy od krzeseł i butów. Fachowiec, który olejował powiedział, żebym do pielęgnacji używał wosku pielęgnacyjnego. Niczego takiego nigdzie nie znalazłem. Kupiłem mydło SYNTILOR "do pielęgnacji powierzchni olejowanych, bogate w oleje naturalnego pochodzenia; czyści dogłębnie". Umyłem tym część podłogi i po wyschnięciu okazało się, że stała się ona znacznie bardziej matowa od części nie czyszczonej. Matowa, jaśniejsza, biaława taka, posiwiała jakby, wyglądająca mniej zdrowo, sucha. Nie kontynuowałem już dalej używania tego środka. Dotarłem telefonicznie do wiarygodnego fachowca, który poradził, żebym umył podłogę samą wodą. Jak podłoga będzie bardziej brudna polecił użyć SOFT BALM firmy LIOS (mydło kokosowe?). Jeszcze go nie użyłem, bo, uwaga: umyłem podłogę wodą (oczywiście mało wody, tylko wyżęta bawełniana szmata) i stało się z nią prawie to, co po mydle Syntilor z tym, że nie poznikały plamy po wodzie i – co gorsza – zostały po tym białawe smugi. Podłoga wygląda tak, jakby była czymś cała umazana.
Szanowny Boorgu:
1. co zrobić w tej sytuacji
- by odzyskać świeżość podłogi jak bezpośrednio po olejowaniu
- by zniknęły smugi
- by zniknęły plamy
2. co robić, by najlepiej o nią zadbać: nadal nie wiem, czy pielęgnować
- wodą
- mydłem (jakim)
- olejem pielęgnacyjnym (jakim)
- woskiem (jakim)
- wodą a potem woskiem
- jak często
3. jakich środków używać (nazwy, właściwości)
Sorry za ilość pytań. Myślę jednak, że takie kompleksowe informacje przydadzą się naprawdę wielu osobom. Olejowany merbau jest super podłogą, jest piękny, jest żywy i ciepły. Problemy z pielęgnacją niech nikogo nie zrażają. Tylko żywo potrzebna jest informacja, jak i czym go pielęgnować.
Pozdrawiam!
imwbudowa - 03-01-2007 23:03
no trochę w temacie pielęgnacji.
Mam teak (przemysłowy) zaolejowany Magic Oil 2 K, producent zaleca pierwszą konserwację zrobić Magic Oil Care - rozcieńczyć 500 ml /10 l.
Jednak parkieciarz (również sprzedawcy w salonie) radzą rozprowadzić ten specyfik bez rozcięczania. Zastanawiam się czy jest sens, czy ktoś używał tego płynu
michall.m - 04-01-2007 00:10
Boorg,
bardzo proszę o pomoc, bo oszaleję :wink:
poradź jak komu dobremu...
dom drewniany ze świerka, podłogi i ściany = świerk
a w nim:
dziecko + pies + dwa koty
(do pedantek nie należę, do posiadaczeksporych sum pieniedzy też niestety nie... :( )
a wymagania mam, oj tak... :D
ma być zdrowo dla alergicznego dziecka i żeby na jakiś czas starczyło, bo obawiam się, że nie stać mnie na byle co, bo "biedny dwa razy traci", czyli "raz, a dobrze"...
ale wydumałam tego posta :lol:
Proszę odpowiedz...
Pzd,
Ania
Faalka - 04-01-2007 22:07
Witam. Mój pierwszy post :)
Będziemy (jak uporamy się z koszmarną posadzką) kłaść parkiet z merbau.
Już prawie zdecydowaliśmy, że drewno zostanie wykończone lakierem wodnym ale zaczynam poważnie brać pod uwagę olejowanie podłogi. Wyobrażam sobie, że jest piękna i przyjemna w dotyku... Jest tylko mały problem - nigdzie nie widziałam olejowanego merbau na żywo. Czy gdzieś w Warszawie mogłabym obejrzeć wystawkę z podłogą olejowaną merbau?
I drugie pytanie. Lakier wodny wybraliśmy ze względu na to, że nie chcemy, aby został wyciągnięty z drewna czerwony odcień. Jak to wygląda w przypadku oleju - czy drewno staje się bardziej brązowe czy może olej wyciąga czerwienie? A może odcień jest zależny od uzytego lakieru?
AdRem - 05-01-2007 13:24
To znowu ja, tym razem załamana. Otóż nasza podłoga (olejowane merbau) zasiedlona została 20 grudnia. A wygląda jalby miało to miejsce ładnych parę lat temu/ Pełna zarysowań. Bez przerwy odkurzamy (nowy dom i się nosi) w Sylwestra goście tańczyli u nas w kapciach, pies jest znerwicowany i nie chce biegać po domu. A podłoga... pożal się Boże. Porysowana, ze śladami wałka (takie: mokro - sucho - mokro - sucho etc) Widać niemal każdy krok. No i teraz nie wiem: czy tak po prost jest i trzeba obniżyć poziom wymagań estetycznych, czy walić głową w ścianę, czy sądzić się z wykonawcą? Kładziono warstwy: wosk olejowany formy Osmo: 1101 (rzadszy) oraz 3262 (twardy) Nie ma połysku, wygląda jak porysowany lakier. Co robić?! Pomocy
pozdrawiam noworocznie.
tola - 05-01-2007 16:40
Ja mam pytanie o jakość lakieru wodnego Pallmann Pall-X 96.
Do lakierowania mam parkiet jesionowy. Czy to dobry wybór?
boorg - 06-01-2007 02:48
...Olejowana podłoga , jak mówiłeś, wymaga szczególenj opieki przez pierwszy rok... ...Czy olejując dół musimy czekać jakiś konkretny czas zanim się przeprowadzimy? :-? I czy jest możliwe zadbanie o taką podłogę bez wyrzucani9a niszczycielskiego towarzystwa z domu na tydzień?... Jak nie planujesz szybkiego rozkładania dywanów, to przeprowadzkę możesz rozpocząć 2-3 dni po zaolejowaniu podłogi. Ale przez co najmniej 7-21 dni (zależy od oleju) nie można czyścić na mokro świeżo olejowanej podłogi.
Dbanie o podłogę olejowaną nie jest aż takie straszne: w najbardziej ekstremalnym wypadku wyłączenie podłogi z użytkowania to kwestia 3-4 godzin). 8)
boorg - 06-01-2007 03:12
...chcę położyć drewno w całym mieszkaniu - ok.45 m2, również w kuchni. Zastanawiamy się czy lepsze będzie olejowane drewno egzotyuczne odporne na wilgoć np. przemysłowy teak, czy też lakierowany parkiet krajowy, konkretnie dębowy. Któte z nich lepiej sprawdzi się... Jedna i druga kombinacja ma swoje zalety i wady. Nie wiem jakie są Twoje oczekiwania, dlatego nie wiem, który wariant jest dla Ciebie właściwszy. :roll:
...w naszym mieszkaniu wszystkie pomieszczenia są otwarte, połaczone, więc nie mogą zastosować różnych gatunków drewna... Łączenie różnych gatunków drewna ma swoje uroki i może całkiem fajnie wyglądać. Wszystko jest kwestią pomysłu i wyczucia. Przebierając drewno podobne podłogi możemy stworzyć z czereśni/wiśni, orzecha, jesionu i dębu. Dla parkieciarza będzie więcej roboty, dla laika nie będzie większej różnicy.
...jak długo od wylania wylewki (zima) średnio trzeba czekać do położenia drewna. chodzi mi o rząd wielkości: miesziąc, kwartał, pół roku, rok ): nie wiem jak rozplanować prace wykończeniowe... Nie mam siły na tłumaczenie co i jak, więc odpowiem jak blondynka: średnio trzeba czekać pół roku. :D
imwbudowa - 06-01-2007 07:56
no trochę w temacie pielęgnacji.
Mam teak (przemysłowy) zaolejowany Magic Oil 2 K, producent zaleca pierwszą konserwację zrobić Magic Oil Care - rozcieńczyć 500 ml /10 l.
Jednak parkieciarz (również sprzedawcy w salonie) radzą rozprowadzić ten specyfik bez rozcięczania. Zastanawiam się czy jest sens, czy ktoś używał tego płynu Chyba problem rozwiązany, na opakowaniu jest napisane, że się nie dodaje się wody. A na stronie www co innego...
neo.nemo - 06-01-2007 19:44
no trochę w temacie pielęgnacji.
Mam teak (przemysłowy) zaolejowany Magic Oil 2 K, producent zaleca pierwszą konserwację zrobić Magic Oil Care - rozcieńczyć 500 ml /10 l.
Jednak parkieciarz (również sprzedawcy w salonie) radzą rozprowadzić ten specyfik bez rozcięczania. Zastanawiam się czy jest sens, czy ktoś używał tego płynu Imwbudowa, jak sprawdza Ci sie Magic Oil 2 K??? Ma też zamiar go położyć tylko na dębie.
Pozdrawiam
neo
71kkk - 06-01-2007 23:26
co stanu podlog po lakierowaniu - znowu pytanie do naszego Boorga!
deska IPE, 50 cm. deska teak, i deska badi - polakierowane lakierem eukula p550 / czy jakos tak/ wysoki polsyk blysk. szczegolnie na ciemnym IPE widac takie jakby kropki- sa to minimalne wglebienia w lakierze. widac to pod swiatlo. jak sie patrzy na to z gory to nic nie widac.
o co chodzi ? dlaczego sa te kropki????? jak je usunąć???? :evil: :evil:
ps. twoja hipoteza zostala potwierdzona przez kolejnego parkieciarza- prawdopodobnie pan partacz parkieciarz nie zwrocil uwagi i nie zmieszal w tym miejscu kleju z utwardzaczem. przy brzegach podlogi jest ok.
Drogi Borgu- ponawialm kolejne pytanie tym razem o kropki na lakierze - i wszystkiego spokojnego, zlotego cielca i radości w nowym roku! :lol:
Faalka - 07-01-2007 14:07
Lakier wodny wybraliśmy ze względu na to, że nie chcemy, aby został wyciągnięty z drewna czerwony odcień. Jak to wygląda w przypadku oleju - czy drewno staje się bardziej brązowe czy może olej wyciąga czerwienie? A może odcień jest zależny od uzytego lakieru? Czy ktoś wie może i powie? :)
Agdula - 07-01-2007 17:47
Mam pytanie do Boorga, :wink:
Chcę mieć podlogę dębową,w cześci deski a w części parkiet. Proszę daj znać jako specjalista co powinnam połozyć aby :
1. mieć jak najmniej pracy z utrzymaniem w czystości ( czyli robić minimum a najlepiej raz w tygodniu mycie))
2. aby podłoga była odporna na zarysowania
Olej czy lakier?
:) :)
boorg - 07-01-2007 20:24
...co myślisz o dębie olejowanym w łazience? Z tego co czytałem ma stabilność co prawda mniejszą niż teak ale podobną do jatoba i większą niż ipe... Zależy co chcesz zrobić z tego dębu. :o Bo beczkę zrobisz bez problemu ale z wanną, to możesz mieć problem. :wink:
A tak poważnie w łazience może być i olejowany dąb.
...deska IPE, 50 cm. deska teak, i deska badi - polakierowane lakierem eukula p550 / czy jakos tak/ wysoki polsyk blysk. szczegolnie na ciemnym IPE widac takie jakby kropki- sa to minimalne wglebienia w lakierze. widac to pod swiatlo. jak sie patrzy na to z gory to nic nie widac.
o co chodzi ? dlaczego sa te kropki????? jak je usunąć????... O co chodzi: lakier był wstrząśnięty nie odstany lub był niewłaściwie dobrany wałek.
Dlaczego są kropki: zastygłe pęcherzyki powietrza w lakierze.
Jak je usunąć: polakierować jeszcze raz. :(
boorg - 07-01-2007 20:31
...Przeczytałem niemal wszystkie posty umieszczone w tym wątku i doszedłem do jednego wniosku. :lol: Muszę zwrócić się do Boorga z pytaniem, czy nie zechciałby zająć się położeniem mojej podłogi... No to całe moje pisanie psu na budę. :cry: :cry: :cry:
A tak na marginesie:
Czy jak chcesz przeczytać ksiażkę to kupujesz księgarnię? :wink: :lol:
P.S.
Chęci to nie wszystko miły Panie: notorycznie brakuje mi czasu na cokolwiek (od 27.12.2006 nie miałem jeszcze wolnego dnia)... .
imwbudowa - 07-01-2007 20:33
no trochę w temacie pielęgnacji.
Mam teak (przemysłowy) zaolejowany Magic Oil 2 K, producent zaleca pierwszą konserwację zrobić Magic Oil Care - rozcieńczyć 500 ml /10 l.
Jednak parkieciarz (również sprzedawcy w salonie) radzą rozprowadzić ten specyfik bez rozcięczania. Zastanawiam się czy jest sens, czy ktoś używał tego płynu Imwbudowa, jak sprawdza Ci sie Magic Oil 2 K??? Ma też zamiar go położyć tylko na dębie.
Pozdrawiam
neo Na razie jeszcze się nie sprawdza :) , bo nie mieszkamy i nie było nawet mycia podłogi.
Ale parkieciarz bardzo zachwala, bo wcześniej kładł jakiś inny olej Pullmana i mówi, że widzi znaczną różnicę. Twierdzi, że olejowanie raz na 7 lat wystarczy (oczywiście rozmawialiśmy o teaku, nie wiem jak to jest z dębową deską)
boorg - 07-01-2007 23:06
...Deski olejowane 3 razy (ostatni raz 3 tygodnie po 2 pierwszych) olejem CARLS. Wyglądały pięknie: świeże, żywe, z intensywnym kolorem. Potem były święta na 12 osób. Szare rysy od krzeseł i butów. Fachowiec, który olejował powiedział, żebym do pielęgnacji używał wosku pielęgnacyjnego. Niczego takiego nigdzie nie znalazłem. Kupiłem mydło SYNTILOR "do pielęgnacji powierzchni olejowanych, bogate w oleje naturalnego pochodzenia; czyści dogłębnie". Umyłem tym część podłogi i po wyschnięciu okazało się, że stała się ona znacznie bardziej matowa od części nie czyszczonej. Matowa, jaśniejsza, biaława taka, posiwiała jakby, wyglądająca mniej zdrowo, sucha. Nie kontynuowałem już dalej używania tego środka. Dotarłem telefonicznie do wiarygodnego fachowca, który poradził, żebym umył podłogę samą wodą. Jak podłoga będzie bardziej brudna polecił użyć SOFT BALM firmy LIOS (mydło kokosowe?). Jeszcze go nie użyłem, bo, uwaga: umyłem podłogę wodą (oczywiście mało wody, tylko wyżęta bawełniana szmata) i stało się z nią prawie to, co po mydle Syntilor z tym, że nie poznikały plamy po wodzie i – co gorsza – zostały po tym białawe smugi. Podłoga wygląda tak, jakby była czymś cała umazana.
Szanowny Boorgu:
1. co zrobić w tej sytuacji
- by odzyskać świeżość podłogi jak bezpośrednio po olejowaniu
- by zniknęły smugi
- by zniknęły plamy
2. co robić, by najlepiej o nią zadbać: nadal nie wiem, czy pielęgnować
- wodą
- mydłem (jakim)
- olejem pielęgnacyjnym (jakim)
- woskiem (jakim)
- wodą a potem woskiem
- jak często
3. jakich środków używać (nazwy, właściwości)... Widzę, że czytałeś wszystko oprócz rzeczy najważniejszej: opakwania po swoim oleju Carl's 90. Gdybyś to zrobił nie wykonałbyś całej tej krzątaniny/poszukiwań/odkryć/niepotrzebnej pracy. Do pielęgnacji podłóg olejowanych olejem Carl's producent (dla przypomnienia wszystkim to firma Bona):
- do czyszczenia Carl's Cleaner;
- do odświeżania Carl's 25.
Moim skromnym zdaniem zamiast Carl's 25 lepiej użyć Carl's 45 (ale to zdanie boorga a nie Bona :lol: ).
Carl's jest olejem, który zdecydowanie traci przy kontakcie z wodą. Wybarwienie drewna płowieje, robią się plamy, smugi, itp. Tak jak u Ciebie.
Co masz teraz zrobić? Użyj oleju Carl's 45 a potem do pielęgnacji Carl's Cleaner. I zasada generalna: jak najmniej wody na podłogę. Taki to dziwny olej ten Carl's. :oops:
A co ja bym zrobił? Zaolejował podłogę Carl's 90 a potem ją zapastował. Przez miesiąc miałbym bałagan na podłodze a potem bym umył moją podłogę... ...ciepłą wodą. :wink: A potem znów zapastował, itp, itd. Bo ja Panie lubię proste rozwiązania: do mycia jest woda a nie jakiś cleaner... . :wink: :lol:
neo.nemo - 08-01-2007 10:00
[quote="boorg"]
...co myślisz o dębie olejowanym w łazience? Z tego co czytałem ma stabilność co prawda mniejszą niż teak ale podobną do jatoba i większą niż ipe... Zależy co chcesz zrobić z tego dębu. :o Bo beczkę zrobisz bez problemu ale z wanną, to możesz mieć problem. :wink:
A tak poważnie w łazience może być i olejowany dąb.
neo.nemo - 08-01-2007 10:02
[quote="boorg"]
...co myślisz o dębie olejowanym w łazience? Z tego co czytałem ma stabilność co prawda mniejszą niż teak ale podobną do jatoba i większą niż ipe... Zależy co chcesz zrobić z tego dębu. :o Bo beczkę zrobisz bez problemu ale z wanną, to możesz mieć problem. :wink:
A tak poważnie w łazience może być i olejowany dąb.
Boorg, dzięki! Świetnie! Czyli na podłodze, ścianach i wannie się nie wypaczy?
NN