ďťż

Parkiet olejowany czy lakierowany

Parkiet olejowany czy lakierowany





syberia - 17-09-2006 18:22
Witam mamadwoch napisalas ze koszty przeszly oczekiwania ja mam 70 m podlogi do polozenia bardzo chcialabym parkiet ale nie wiem czy mnie stac bo mama na to ok 10 tys moze cos jeszcze wycisne bo to dopiero bedzie za jakies 4 mies moze ktos poradzi co za te pievniadze mozna zrobic.Chcialabym podloge raczej wkolorze jatoba ,tylko w kolorze bo na oryginal raczej mnie nie stac nie mam psow, malo intensywne zycie towarzyskie niechec do sprzatania choc moze sie zmusze przez ten pierwszy rok na oleju, boorg powiedzial ze potem to juz z gorki,





mamadwóch - 17-09-2006 19:59
No nie wiem, czy starczy ci kaski. Szczerze mówiąc nie rozglądaliśmy się zbytnio przed przystąpieniem do remontu, kierowaliśmy się raczej bliskością firmy, choć ceną też. Ale ogólnie wiadomo, że jeśli ktoś natyhmiast podejuje się zrobienia wszystkiego i to po śmiesznej cenie, można się nieźle naciąć...
Nasze koszty przekroczyły o 1/5 zakładany budżet, a to dlatego, że niestety mieszkamy w starym budynku. Musieliśmy zerwać stary parkiet, stary, szkodliwy lepik i dostać się do "żywego" stropu. Naturalnie powstała gigantyczna różnica poziomów w mieszkaniu, która to pochłonęła 8 worków wylewki samopoziomującej i kilka płyt OSB. Nie są to materiały taniutkie...
Co do parkietu absolutnie ci nie pomogę, nie wiem, co to jatoba. Z założenia chcięliśmy dąb (bo był przedtem i zdawał egzamin), w końcu stanęło na jesionie (też szlachetny i wytrzymały). Doussie i cała reszta jakoś nas nie zachwyciły, także cenowo...
Jednym słowem najlepiej udać się do firmy i poprosić o kalkulację, a potem do innej firmy i poprosić o kalkulację, a potem do innej firmy....



syberia - 17-09-2006 21:14
dzieki za odpowiedz :D



Piotr84 - 18-09-2006 12:28

A po pewnym czasie w sprzedaży pojawił się GUTOID (żółte cudo z SLC) i... ...szybciutko wszyscy zapomnieli o STAUFIE. A dlaczego??? Bo GUTOID był:
- tańszy; :oops:
- lepszy; :wink:
- bardziej dostępny. :D
I jeszcze uwaga o jakosci STAUFA.
co w nim lepszego ??


Dostępność STAUFA. Stale współpracuje z 9 sklepami/składami/zakładami drzewnymi, gdzie mają profesjonalną chemią parkieciarską. Wybacz, ale w żadnym z nich nie widziałem nawet ulotki STAUFA (o puszce kleju nie wspomnę).
Moze dlatego ze STAUF nie stawia na wycieczki dla tych ktorzy beda takie produkty sprzedawac (w przeciewienstwie do innych :D ) i uwierz mi jakby tylko ktoras z tych firm chciala STAUFa to by go miala. Swoja droga jezeli mozesz to napisz co to za punkty na PM'a


Ceny STAUFA. Ty zacząłeś
A to ze nie ma go w sklepach, no coz to chyba nie do konca wina STAUF'a tylko ludzi dla ktorych jest za drogi...

i nadal sie tego trzymam, bo pomimo ze drogi nie jest to dla ludzi jest za drogi. Zreszta najbardziej prosta odpowiedz kiedy czegos nie chcemy to "za drogo". Okazuje sie ze kupuja i drozej tylko maja z tego inne korzysci. Co z tego jak i tak Ty i klient zaplaci koncowa cene, a pozniej przegladajac branzowa prase mozesz sobie pooglaac zdjecia z ich wycieczek :D:D:D:D





boorg - 21-09-2006 01:42

Rozumiem, że nie muszę się trzymać produktów jednej firmy, mogę podłogę zapastować, co da szybszą wodoodporność oraz sprawi, że podłoga nabierze własnego połysku. Będzie mi także łatwiej nałożyć pastę, niż olej, tak?

W związku z tym rodzą się pytania:
1. -czy po zastosowaniu pasty zmieni się kolor (nie chciałabym tego, ponieważ obecny, złotożółty, bardzo mi się podoba)
2. -czy pasta w zetknięciu z olejem nałożonym przez parkieciarzy nie zareaguje w jakiś dziwny sposób dając na przykład przebarwienia? A może polecisz jakąś pastę?
3. -czy można gdzieś kupić pasty "naturalne"? Nie znoszę tego ostrego zapachu, przyprawia mnie on o ból głowy i gardła, szczypią oczy. Jednym słowem: coś takiego absolutnie nie wchodzi w grę. A może pasty, o których Boorgu piszesz są nowoczesne, bezzapachowe?
4. -w jakim stopniu wobec powyższego pasty są pochodnymi substancji naturalnych (po co mi był ten Soyabase, jeśli tezaz miałabym to wszystko chemią nasączyć)?
5. -czy nakładanie pasty zmieni strukturę drewna? Obecnie moi chłopcy mogą się ślizgać w skarpetkach po gładziutkiej, satynowej tafli. Czy pasta nie sprawi, że słoje będą wypukłe (zaznaczam, że parkiet nie ma służyć za ślizgawkę, jednak chciałabym to wiedzieć)
6. - jaki pierwszy krok muszę wykonać przed wstawieniem mebli (po upływie przepisowych 72 godzin)? Czy powinnam od razu zapastować i wyfroterować? Czy czekać na pierwsze "zniszczenia"? A może jeszcze przedtem zmyć wodą? Czy mam się sugerować poradami w stylu, że przez pierwszy rok powinnam powtarzać olejowanie co miesiąc, a później coraz rzadziej, aż do uzyskania pełnej "krasy" parkietu?

Mam też niedosyt informacji związanych z usuwaniem zabrudzeń.
Przewiduję, że z czasem na moim parkiecie :evil: pojawią się ślady:
kredek ołówkowych i świecowych, farb wszelkiej maści, ciastoliny, soków, resztek obiadu, błota i innych substancji (nawet jeśli nasz dom jest czysty, nie jestem w stanie pilnować podłogi 24h i zresztą nie chcę być jej " niewolnikiem")
Czy dobrze zrozumiałam,że mogę na półwilgotno zmyć miejsce środkiem czyszczącym (jakim?) i zapastować? Śladów nie będzie widać jak w przypadku użycia oleju, tak?
Jeszcze jedna sprawa.
Parkieciarze zostawili mi ze wszystkich stron przepisowe szczeliny dylatacyjne. Jednak po 2 dniach wyjęli kliny i w miejscu zetknięcia się z framugą drzwi balkonowych parkiet w przeciągu ponad 2 tygodni przesunął się na tyle, że teraz szczelina zmniejszyła się do 2mm. Czy należy upierać się, żeby parkieciarze w jakiś sposób poszerzyli szczelinę, czy dać sobie spokój? Obawiam się, czy parkiet nie zacznie mi w końcu wypychać framugi... Teraz w pokoju jest prawie 70% wilgotności, a dochodziło nawet do 80. (Suszyliśmy intensywnie przez prawie 3 tyg. i trochę spadło do 60% w momencie cyklinowania) Pocieszam się, że po włączeniu centalnego spadnie i podłoga przestanie się rozszerzać...Z drugiej strony obawiam się, że pojawią się szczeliny...
To na razie tyle pytań. Przepraszam, jeśli czegoś nie doczytałam i pozdrawiam wszystkich wielbicieli drewna.
Nakładanie pasty lub oleju to proste czynności. :D Jednak pastę - w przeciwieństwie do oleju - można położyć nierówno/niedbale i nie stworzy to negatywnych efektów wizualnych (smugi/plamy/cienie). :roll:

Ad.1
Nie.
Ad.2
Nie.
Ad.3
W pastach są rozpuszczalniki (np. terpentyna, benzyna lakowa , ksylen, itp.) - one nadają ów ostry zapach. Ale w olejach używane są takie same rozpuszczalniki. :-? Czy zapach Twojej olejowanej podłogi Ci przeszkadza? :o
Ad.4
Pasta Fit Polish jest naturą w 100% - Twój Soyabase Oil w około 80%. Czyli pasta górą!!! :wink: :D
Ad.5
Jesion natur jest "słojastym" drewnem, więc rysunek drewna jest bardzo wyraźny. A słoje są raczej wklęsłe a nie wypukłe - dlatego pasta nie ma szans na ich "uwypuklenie". :wink:
Ad.6
Musisz podjąć decyzję: albo olej albo pasta.
Jeżeli pasta to:
- po 3 dniach pastujesz i floterujesz. Wstawiasz meble.
- podłogę możesz umyć dopiero po pierwszym pastowaniu, albo po całkowitym wyschnięciu oleju (może to trwać 14-30 dni).
- późniejsza pielęgnacja = mycie wodą z mydłem. Większe zabrudzenia środkiem do gruntownego czyszczenia podłóg lub płynu np. do mycia naczyń (odtłuszczającego).
- pastowanie i floterowanie. Początkowo po każdym gruntownym myciu podłogi "na mokro". Po pewnym czasie już tylko sporadycznie. :D
Jeżeli olej to:
- po 3 dniach nakładasz olej pielęgnacyjny.
- podłogę możesz umyć dopiero po wyschnięciu oleju pielęgnacyjnego (około 5-7 dni), albo po całkowitym wyschnięciu oleju (może to trwać 14-30 dni).
- późniejsza pielęgnacja = w/g zaleceń producenta. :roll:

c.d.n.



Sloneczko - 21-09-2006 02:10
Fro ;)



szczoor - 21-09-2006 14:33
witaj o Boorgu, mistrzu parkieciarstwa!
z zachwytem zaczytuje sie w Twych fachowych poradach, bo wlasnie zabieram sie do odnawiania parkietu. Czy bylbys tak mily i mnie tez poradzil? :roll:
chce wycyklinowac i polakierowac 50m2 parkietu debowego. Ma on byc jak najjasniejszy, ale nie sztucznie "wybielony". najlepiej gdyby wystarczyl odpowiedni lakier. lakier-polmat, wytrzymaly i taki, co "smierdzialby" najwyzej 3-4 dni. jakiej uzyc chemii, ze wskazaniem na wariant ekonomiczny?
z gory dziekuje :)



grzegorz32 - 21-09-2006 15:16
planuje polożyc drewniane olejowane podlogi (merbau) w lazience i wc. poszczegolne rzedy chce oddzielic 4mm fuga poliuretanowa Sika.
Czy ktos z was ma doswiadczenie w ym temacie? jaka jest kolejnosc prac. jaki uszczelniacz najlepszy, jakie wymiary desek zastosowac. niestety znalazlem tylko jeden opis tej technologi.
na razie patrze na deski grubosci 15mm szer 90 i mam ochote obciac w nich wzdluzne pioro (tak by uszczelniacz doszedl do wylewki)



Honorka - 21-09-2006 23:27
Boorg :D Mam miec podłogę z deski jesionowej. (deski dł. 80cm, 120cm, 160cm). Do tego wypisane takie kleje i lakiery: klej Carrer Epocol (cavvev - nie wiem dokładnie, bo nieczytelnie troche na f-rze) - jaki to klej? Lakier podkład A-ground, lakier nawierzchniowy ADU-2; płyn gruntujący SLC PrimerPU 31 i SLC Diluente DD.
Dobre?
Z góry dziekuje za odzew :roll: :D



aztec - 22-09-2006 09:44
Witam ponownie i dziękuję Boorgowi http://www.calshop.biz/smiles/signs3.gif za odpowiedzi na moje pytania.
Moje merbau jest właśnie klejone Mapei Ultrabond P902 2K a ja gorączkowo myślę o olejowaniu. Mam w związku z tym następujące pytania:
A. Czy cyklinowanie pod olej różni się od cyklinowania pod lakier?
B. Znalazłem w innym Twoim poście proces cyklinowania. Czy coś byś do tego dodał?
Pierwszy dzień:
1. Cyklinowanie podłogi:
papier o ziarnie 36
papier o ziarnie 60
2. Obrabianie krawędzi:
papier o ziarnie 36/40

ewentualnie jak czas pozwoli dojdzie jeszcze,
3. Szpachlowanie podłogi.

Drugi dzień:
Jeżeli pierwszego dnia nie było szpachlowania, to na początek
1. Szpachlowanie podłogi.

A w dalszej kolejności,
2. Cyklinowanie podłogi:
papier o ziarnie 80/100/120;
3. Obrabianie krawędzi:
papier o ziarnie 80/100/120;
4. Polerowanie podłogi:
siatka o ziarnie 80/100/120

C. I najważniejsze dla mnie pytanie: wg Twoich sugestii zdecydowałem się na Timberex HD. Jak powinien wyglądać proces olejowania merbau Timberexem, jakie powinno zachować się okresy karencji (po olejowaniu-niach?) i ile potrzebuję litrów na 90m2?

Pozdrawiam i chylę http://www.calshop.biz/smiles/hands40.gif



boorg - 25-09-2006 10:12

...Mam też niedosyt informacji związanych z usuwaniem zabrudzeń.
Przewiduję, że z czasem na moim parkiecie pojawią się ślady:
kredek ołówkowych i świecowych, farb wszelkiej maści, ciastoliny, soków, resztek obiadu, błota i innych substancji (nawet jeśli nasz dom jest czysty, nie jestem w stanie pilnować podłogi 24h i zresztą nie chcę być jej " niewolnikiem")
Czy dobrze zrozumiałam,że mogę na półwilgotno zmyć miejsce środkiem czyszczącym (jakim?) i zapastować? Śladów nie będzie widać jak w przypadku użycia oleju, tak?
Jeszcze jedna sprawa.
Parkieciarze zostawili mi ze wszystkich stron przepisowe szczeliny dylatacyjne. Jednak po 2 dniach wyjęli kliny i w miejscu zetknięcia się z framugą drzwi balkonowych parkiet w przeciągu ponad 2 tygodni przesunął się na tyle, że teraz szczelina zmniejszyła się do 2mm. Czy należy upierać się, żeby parkieciarze w jakiś sposób poszerzyli szczelinę, czy dać sobie spokój? Obawiam się, czy parkiet nie zacznie mi w końcu wypychać framugi... Teraz w pokoju jest prawie 70% wilgotności, a dochodziło nawet do 80. (Suszyliśmy intensywnie przez prawie 3 tyg. i trochę spadło do 60% w momencie cyklinowania) Pocieszam się, że po włączeniu centalnego spadnie i podłoga przestanie się rozszerzać...Z drugiej strony obawiam się, że pojawią się szczeliny...
To na razie tyle pytań. Przepraszam, jeśli czegoś nie doczytałam i pozdrawiam wszystkich wielbicieli drewna...
c.d.
Zabrudzenia podłogi. Nie jest to takie jednoznaczne. :-? Część zabrudzeń zejdzie samą wodą, część przy gruntownym czyszczeniu. W niektórych sytuacjach będziesz musiała posłużyć się chemią (rozpuszczalniki). Podłoga pastowana ma jedną zaletę: jeżeli podłoga jest nasycona pastą wszelkie zabrudzenia schodzą przy gruntownym czyszczeniu. Po zapastowaniu podłoga wygląda jak nowa. :D

Słów kilka o Twojej podłodze. Jeżeli faktycznie wilgotność powietrza była przez dłuższy czas na poziomie 70-80% (szczególnie przy stabilizacji podłogi po przyklejeniu), to niebawem Twoja podłoga wyszparzy się. Szkoda, że panowie parkieciarze nie zadali sobie trudu aby zlokalizować przyczynę tej wysokiej wilgotności powietrza. :( Dylatacji nie musisz powiększać: jeżeli wszystko jest zrobione prawidłowo to podłoga w jednym miejscu może oprzeć się o ścianę i problemu nie będzie. :P



boorg - 25-09-2006 10:33

...wycyklinowac i polakierowac 50m2 parkietu debowego. Ma on byc jak najjasniejszy, ale nie sztucznie "wybielony". najlepiej gdyby wystarczyl odpowiedni lakier. lakier-polmat, wytrzymaly i taki, co "smierdzialby" najwyzej 3-4 dni. jakiej uzyc chemii, ze wskazaniem na wariant ekonomiczny?... Kolorystyka zależy:
1. Od klasy/selekcji drewna. Generalnie to można powiedzieć: im droższy parkiet tym jaśniejsza podłoga. :wink:
2. Użytego lakieru podkładowego.
3. Użytego lakieru nawierzchniowego.

Aby uzyskać najjaśniejszy z możliwych odcieni dębu (w klasie ekonomicznej) używamy:

W/g Hartzlacka.
1. Lakier podkładowy A-ground.
2. Lakier poliuretanowy jednoskładnikowy 1-APU Classic.

W/g Bony.
1. Lakier podkładowy PRIME.
2. Lakier poliuretanowy jednoskładnikowy MEGA.

W/g Berger-Siedla.
1. Żel podkładowy Aqua Seal SPACHTELGEL (ewentualnie lakier podkładowy Egzotengrund).
2. Lakier poliuretanowy jednoskładnikowy Eurotrend (ewentualnie lakier poliuretanowy jednoskładnikowy Economy).

Są jeszcze Loba, Deva, Blanchon, SLC, itp, itd. Każdy producent ma w swojej ofercie co najmniej jedno rozwiązanie "ekonomiczne".

Większosć produktów wymienionych powyżej to lakiery na bazie wody: w domu raczej nie ma smrodku, nawet tuż po lakierowaniu. :P Wszystkie lakiery poliuretanowe występują w wersji półmat. :roll:



mamadwóch - 25-09-2006 11:23
Dzięki borgu za wyczerpującą odpowiedź.
Niestety (a może na szczęście) w oczekiwaniu na nią zdecydowaliśmy się na pielęgnację olejem.
http://www.uzin-utz.com/uzin/Produkt...mente/5526.pdf

Rzeczywiście czynność nakładania nie jest trudna, trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić z grubością warstwy. Poza tym mam wrażenie, że miałeś na myśli inny olej, bo nie piszesz nic o polerowaniu...
A polerowanie było koszmarem. Jak wynika z opisu produktu najlepiej posłużyć się specjalnym urządzeniem, którego zwykli śmiertelnicy ( w tym i my) na ogół nie posiadają. Skutek był taki, że z trudem udało nam się nie przykleić siebie i mebli do parkietu. Dodatkowy stres przeżywaliśmy w związku z nietypowym czasem schnięcia mazidła, bo "tradycyjne" pasty froteruje się po przeschnięciu, a tu na odwrót. Szczerze mówiąc wyglądało to tak, że najpierw nakładaliśmy olej, a po 15 minutach usilnie staraliśmy się zetrzeć go z podłogi, skutkiem czego znalazł się on w całości (tak się przynajmniej wydaje) :o na szmatach, z którymi nie da się już nic zrobić, i które do dziś straszą samozapłonem.
Pomocnym rekwizytem okazała się wiertarka z filcową nakładką do polerowania.
Niestety zostało nam jeszcze sporo specyfiku, więc taka przeprawa jeszcze się parę razy powtórzy.
Mam tylko boorgu nadzieję, że kiedy puszka będzie pusta, będziemy mogli zakupić twoją "magiczną" pastę...
No, może jeszcze przed tym skusimy się na wax care z rodzinki soya.
ps. Pierwsze bazgroły długopisowe zmyłam wodą...



neo.nemo - 25-09-2006 18:09
Boorg, jak zrozumiałem róznica pastowanie vs. olejowanie parkietu olejowanego polega na tym że pasta - nie musi być idealnie nałożona a po froterowaniu wygląda i tak dobrze. Przy paście nie ma jadenka możliwości napraw miejsowych. Czy jednak takich napraw nie można by zrobić przez przetarcie papierem ściernym i zapastowanie :-? ?



juka11 - 26-09-2006 16:09
Boorg, pomocy!
Jeśli zaolejuję podłoge Galvoliją Beckersa to jakiego oleju pielęgnacyjnego potem mam używać? Nie znalazłam zadnego oleju pielegnacyjnego tej firmy :o A jeśli zdecyduję się na pastowanie to mogę zrobić tak, że raz zaolejuję i potem będę tylko pastować i już nigdy więcej nie olejować? Czy tak będzie ok?



robercikzs - 27-09-2006 08:01
Witam,

W jaki sposob robi sie takie cudenka?

http://www.naturallywood.net/images/...pic2_large.jpg

Chodzi mi o ta ciemna ramke.



Sloneczko - 27-09-2006 12:04

Witam,

W jaki sposob robi sie takie cudenka?

http://www.naturallywood.net/images/...pic2_large.jpg

Chodzi mi o ta ciemna ramke.
Myślałam, że o przepiękny kolor ścian i drewna na podłodze, bo sam układ klepek to wg mnie kiczowate pomieszanie z poplątaniem ;)

Ja zapytam, jak się doprowadza podłogę do takiego cudnego stanu?



szczoor - 27-09-2006 15:24
Drogi Boorgu,
dzieki za porady
a co mozesz mi powiedziec na temat lakieru V33 i domaluxu? slyszalam, ze tzw"chemiczne" lakiery sa wytrzymalsze (mam na mysli "wplyw" mebli). Sa tez przy okazji dosc tanie. Pewien pan, do ktorego dzwonilam twierdzi jednak, ze to wodne lakiery sa wytrzymalsze :-? i badz tu czlowieku madry :roll: jak to wlasciwie jest?
pozdrowienia



jacekpalus - 27-09-2006 22:28
Witam

Z zainteresowaniem przejzalem watek, jednak w wiekszosci dotyczy nowych podlog, na dodatek ze szlachetnych odmian.
Ja mam sytuacje nastepujaca:
Stary (80 letni) dom, a w nim stare (80 letnie) podlogi sosnowe, niestety zalakierowane "byleczym" przez poprzednich wlascicieli i poscierane niemilosiernie. Musze wiec wykonac renowacje, a za zadne skarby nie pozbede sie 80letnich desek, chocby ze wzgledu na swoj wiek sa piekne. Parkieciarz, ktory obejrzal podlogi stwierdzil ze sa w calkiem dobrym stanie (nie trzeba ich wymieniac).
I tu powstaje zagadnienie - co z nimi zrobic ?
1. Wycyklinowac - oczywiscie, ekipa wejdzie za 4 tygodnie
2. Co dalej ?
- mamy stare meble (dąb) - sosna czerwienieje, wiec musimy ja przyciemnic tak aby to ukryc, oraz dopasowac kolorystyke do mebli. Ale jak ? Bejca na cala podloge i potem olej, czy olej koloryzujacy ?
-- inna sprawa to jak sie spisze olej na sosnie ? (do lakierowania to mam uraz po przedpokoju w "starym" domu - po 2 latach uzytkowania, bez cyklinowania nie do naprawienia - olej w tym zakresie mnie przekonuje).

Wszyscy fachwcy w tej dziedzinie: help, hilfe, pomocy ;)
pozdrawiam
jacek (wlasciciel "nowego" starego domu)



theboy - 28-09-2006 01:32
Witam,
jestem pierwszy raz na forum i z zadowoleniem stwierdzam, że jest bardziej informatywne niż sprzedawcy, z którymi miałem przyjemność :-? (rzecz jasna dzieki Wielkiemu Doradcy).
W swoim nowym mieszkaniu planuję przykleić deskę dębową i ją zaolejować (skłaniam się do Timberex-a). Mam w związku z tym kilka pytań:
1. deska jest sprzedawana w różnych długościach, ale niektórzy sprzedawcy uparcie odradzają deski dłuższe od 160 cm, a podświadomie widzę swoją podłogę z dłuższych - czy te opory mają uzasadnienie i jakie mogą być konsekwencje nieposłuchania się tych porad (czyli klejenia dłuższych desek)?
2. deska jest sprzedawana z fazą (mniej lub bardziej ścięte krawędzie dające między deskami rowek w kształcie litery V) lub bez fazy. Wyobrażam sobie że deska może zapracować i taka faza nieco zatuszuje pęknięcia. W związku z tym skłaniam się do kupna desek z fazą. Ale jak taka faza przejdzie przez szlifowanie przed olejowaniem? Czy w miejscach gdzie parkieciarz "przytrze" mocniej rowek nie zginie? Czy taki zróżnicowany rowek nie będzie wyglądał gorzej niż pęknięcia w przypadku braku fazy?
3. Obawy dotyczace kształtu fazy zwracają uwagę na gotowe, zaolejowane deski, ale te są często już baardzo drogie i trudno się dowiedzieć co to za olej - czy ktoś ma doświadczenie z takim materiałem?
4. Jakie znaczenie ma grubość deski - dąb można kupić od 14 mm do 22 mm?
Gorąco pozdrawiam i z góry dziękuję za porady, a szczególnie od BOORGa.



boorg - 29-09-2006 00:27

...planuje polożyc drewniane olejowane podlogi (merbau) w lazience i wc. poszczegolne rzedy chce oddzielic 4mm fuga poliuretanowa Sika.
Czy ktos z was ma doswiadczenie w ym temacie? jaka jest kolejnosc prac. jaki uszczelniacz najlepszy, jakie wymiary desek zastosowac. niestety znalazlem tylko jeden opis tej technologi.
na razie patrze na deski grubosci 15mm szer 90 i mam ochote obciac w nich wzdluzne pioro (tak by uszczelniacz doszedl do wylewki)...
Czyli planujesz jacht w chałupie. :wink:
Ja nie jestem alfą i omegą :oops: , dlatego poczytaj jak to robią inni. :o
http://www.komorowski-parkiety.pl/teak_traiding.htm

P.S.
W/g mnie najlepszy sposób: jest jeszcze układanie desek z obciętym piórem i dylatacjami na krzyżyki, ale efekt jest dużo gorszy (o nakładzie pracy nie wspomnę). :roll:



boorg - 29-09-2006 00:41

...Mam miec podłogę z deski jesionowej. (deski dł. 80cm, 120cm, 160cm). Do tego wypisane takie kleje i lakiery: klej Carrer Epocol (cavvev - nie wiem dokładnie, bo nieczytelnie troche na f-rze) - jaki to klej? Lakier podkład A-ground, lakier nawierzchniowy ADU-2; płyn gruntujący SLC PrimerPU 31 i SLC Diluente DD.
Dobre?...
Trochę kombinowany ten zestaw :wink: , ale ogólnie nie mam zastrzeżeń.

Carver Epocol - to dwuskładnikowy klej poliuretanowy. Kraj pochodzenia Włochy.
SLC Primer PU-31 i Diluente DD - to dwuskładnikowy grunt poliuretanowy. Kraj pochodzenia Włochy.
Hartzlack A-ground - lakier podkładowy wodny. Kraj pochodzenia Polska/Austria.
Hartzlack APU-2 - lakier dwuskładnikowy poliuretan wodny. Kraj pochodzenia Polska/Austria.



boorg - 29-09-2006 00:52

...Moje merbau jest właśnie klejone Mapei Ultrabond P902 2K a ja gorączkowo myślę o olejowaniu. Mam w związku z tym następujące pytania:
A. Czy cyklinowanie pod olej różni się od cyklinowania pod lakier?
B. Znalazłem w innym Twoim poście proces cyklinowania. Czy coś byś do tego dodał?
Pierwszy dzień:
1. Cyklinowanie podłogi:
papier o ziarnie 36
papier o ziarnie 60
2. Obrabianie krawędzi:
papier o ziarnie 36/40

ewentualnie jak czas pozwoli dojdzie jeszcze,
3. Szpachlowanie podłogi.

Drugi dzień:
Jeżeli pierwszego dnia nie było szpachlowania, to na początek
1. Szpachlowanie podłogi.

A w dalszej kolejności,
2. Cyklinowanie podłogi:
papier o ziarnie 80/100/120;
3. Obrabianie krawędzi:
papier o ziarnie 80/100/120;
4. Polerowanie podłogi:
siatka o ziarnie 80/100/120

C. I najważniejsze dla mnie pytanie: wg Twoich sugestii zdecydowałem się na Timberex HD. Jak powinien wyglądać proces olejowania merbau Timberexem, jakie powinno zachować się okresy karencji (po olejowaniu-niach?) i ile potrzebuję litrów na 90m2?...
Ad. A
Tak.

Ad. B
Bez rozbijania na dni robocze. :lol:
1. Cyklinowanie podłogi:
papier o ziarnie 36,
papier o ziarnie 60.
2. Obrabianie krawędzi:
papier o ziarnie 36/40.
3. Szpachlowanie podłogi.
4. Cyklinowanie podłogi:
papier o ziarnie 80.
5. Obrabianie krawędzi:
papier o ziarnie 80.
6. Polerowanie podłogi:
siatka o ziarnie 80/100.

I to w/g mnie idealny przepis na ciasto :o ... ... tfffuuu!!! na podłogę przygotowaną pod olej. :P

Ad. C
2 pytania:
Olejowanie przy pomocy maszyny czy ręcznie miękkimi ściereczkami??? :-? :o :-?
Podłoga zakończona pastą czy olejem pielęgnacyjnym??? :o :-? :o

P.S.
Czekam na odpowiedź - od tego zależy wydajność oleju i wszystko inne. 8)



boorg - 29-09-2006 01:00

...Rzeczywiście czynność nakładania nie jest trudna, trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić z grubością warstwy. Poza tym mam wrażenie, że miałeś na myśli inny olej, bo nie piszesz nic o polerowaniu...
A polerowanie było koszmarem...
O polerowaniu nie pisałem :D - bo zawsze proponuję alternatywną metodę: nakładanie cieniutkiej warstwy za pomocą miękkich ściereczek. :wink: Wtedy polerowanie nie jest potrzebne. :D

P.S.
Wychodzę z założenia, że forumowicze nie mają akurat pod ręką polerki talerzowej i kilku białych/czerwonych pedów polerskich. :wink: :lol:



boorg - 29-09-2006 01:05

...jak zrozumiałem róznica pastowanie vs. olejowanie parkietu olejowanego polega na tym że pasta - nie musi być idealnie nałożona a po froterowaniu wygląda i tak dobrze. Przy paście nie ma jadenka możliwości napraw miejsowych. Czy jednak takich napraw nie można by zrobić przez przetarcie papierem ściernym i zapastowanie :-? ?... Pierwszą część zrozumiałeś idealnie :D (tą o pastowaniu) drugą nie :( (tą o naprawach). Podłogę olejowaną/pastowaną można punktowo naprawiać jednak może być problem z wyglądem naprawionego fragmentu podłogi: :o różnica kolorystyczna. To jest ten jedyny mankament - ale to tylko sprawa estetyczna a nie techniczna. :wink: :D



ja-anna - 29-09-2006 09:25
BOORG - pomocy !
Tak to jest jak sie mieszka nie wsi nie w miescie.Zero fachowców,albo inaczej wszyscy sa fachowcami od wszystkiego,ale ja nie o tym pisze. :oops: Nerwy mnie ponosza.
Mam dom z bala (Jak juz pisałam wczesniej)piekny modrzew .I wszystko było pieknie do chwili kiedy zaczeli brać sie za podłogę.CieÂśli pozoatawili szpary na osiadanie sie budynku.(Âściany zewnętrzne)I zaniemówiłam jak zobaczyła co sie dzieje -podbitka (mój sufit)na balach zewnętrznych jest wyżej.Tłumacza mi ze to sie wyrówna ja budynek osiadzie,niech bedzie ,ale co z deskĹĄ podłogowa jaki poziom beda łapali od bali Âśrodkowych? a moze od zewnętrznych?(jak od zewnetrznych - to potem będe miała dół pod Âścianami i oknami,jak od wewnętrznych to co będzie jak budynek osiadzie? Moje majstry patrza na mnie jak nagłupia i usmiechaja sie sami nie wiedza.
Boorg a co ty na to? Tylko błagam nie wykręcaj sie że ty nie wiesz ,ty wiesz wszystko.



neo.nemo - 29-09-2006 17:41

...jak zrozumiałem róznica pastowanie vs. olejowanie parkietu olejowanego polega na tym że pasta - nie musi być idealnie nałożona a po froterowaniu wygląda i tak dobrze. Przy paście nie ma jadenka możliwości napraw miejsowych. Czy jednak takich napraw nie można by zrobić przez przetarcie papierem ściernym i zapastowanie :-? ?... Pierwszą część zrozumiałeś idealnie :D (tą o pastowaniu) drugą nie :( (tą o naprawach). Podłogę olejowaną/pastowaną można punktowo naprawiać jednak może być problem z wyglądem naprawionego fragmentu podłogi: :o różnica kolorystyczna. To jest ten jedyny mankament - ale to tylko sprawa estetyczna a nie techniczna. :wink: :D Boorg, sprawa estetyczna też jest ważna, bo po to jest olejowanie żeby ładnie było.
1. Czy jest to duża różnica w kolorze (na czym polega)?
2. Rozumiem że różnice koloru mogą być tylko przy naprawach miescowych podłóg pastowancych a olejowanych już nie.
3. Czy jeśli pielęgnuje się olejem to można potem przejść na pastę i odwrotnie (trzeba coś zdzierać?)
4. Czy parkiet olejowany można (jeślby jego pielęgnacja by mnie przerosła) zalakierować (ile trzeba scyklinować w takim razie)?
5. Czy stosowałeś (lub może ktoś inny) oleje Osmo? Mają sporą paletę kolorów a ja chciałbym trochę dębinę podkolorować :D

Dzięki z góry za pomoc!
Pozdrawiam!
neo.nemo



boorg - 30-09-2006 00:43

...Jeśli zaolejuję podłoge Galvoliją Beckersa to jakiego oleju pielęgnacyjnego potem mam używać? Nie znalazłam zadnego oleju pielegnacyjnego tej firmy :o A jeśli zdecyduję się na pastowanie to mogę zrobić tak, że raz zaolejuję i potem będę tylko pastować i już nigdy więcej nie olejować? Czy tak będzie ok?... Olej Beckersa można położyć na 2 sposoby.
1. Wersja fabryczna (polecana przez producenta): olej nakładamy za pomocą wałka/pędzla.
Pielęgnacja: dokładnie tak samo jak w przypadku podłóg lakierowanych. :D
2. Wersja parkieciarska (trudna w realizacji ale lepiej zabezpiecza drewno): olej nakładamy maszynowo - posiłkujemy się dodatkową chemią (pasta, benzyna lakowa). :D
Pielęgnacja: podłogę pastujemy i floterujemy.

I to tyle. :P

Info dla robercikzs:
Aby stworzyć taką ramkę mamy 2 możliwości:
1. Kupujemy/docinamy odpowiedniej szerokości listewki z ciemnego drewna (np. merbau, machoń). Potem to już kwestia precyzji ułożenia całości. :D
2. Układamy podłogę w odpowiedni wzór. Po wycyklinowaniu podłogi - przed lakierowaniem - tworzymy obramowanie wykorzystując specjalne naklejki. :D


...Ja zapytam, jak się doprowadza podłogę do takiego cudnego stanu?... Cyklinujemy i polerujemy. A potem pokrywamy to lakierem wodnym w półmacie i ... ... mamy takie oto "cudeńko". :wink: :D


...powiedziec na temat lakieru V33 i domaluxu? slyszalam, ze tzw"chemiczne" lakiery sa wytrzymalsze (mam na mysli "wplyw" mebli). Sa tez przy okazji dosc tanie. Pewien pan, do ktorego dzwonilam twierdzi jednak, ze to wodne lakiery sa wytrzymalsze i badz tu czlowieku madry jak to wlasciwie jest?... Pod hasłem Domalux są 3 różne lakiery. Który Ciebie interesuje?
Pod hasłem V33 lakierów jest jeszcze więcej. Który Ciebie interesuje?
Wytrzymałość lakierów np.:
Odporność na zarysowanie (np. szuranie meblami):
- z dostępnych na rynku: dwuskładnikowe poliuretany chemiczne.
Odporność na ścieranie (np. łażenie w butach):
- z dostępnych na rynku: dwuskładnikowe poliuretany wodne.
Jak widać przy Twoim założeniu wybieramy lakier chemiczny.
8)



aztec - 01-10-2006 13:24
Dziękuję Boorgu za odpowiedzi. Życie jednak pędzi swoją drogą i goniony czasem zamówiłem już Timberex HD. Mam 10litrów na 90m2. Do tego 5litrów Satin. Olej nakładany maszynowo. Mam nadzieję że będzie ok.
Mam jednak inne pytania:
1. Jaka jest minimalny, nieprzekraczalny ostęp czasu między olejowaniem HD i późniejszym, wykończeniowym olejowaniem Satinem?
2. Po ilu minimalnie dniach można przykryć tekurą falistą podłogę poolejowaną samym HD?
3. Kiedy można chodzić po podłodze wykończonej na gotowo Satinem?
pozdr
Zasłużone dla Ciebie
http://www.calshop.biz/smiles/hands55.gif



Amciek - 01-10-2006 23:27
witam boorg!

pytania proste:

parkiet przemyslowy lapacho, jaki klej i jaki olej najlepiej do niego dobrac

dzieki z gory!



szczoor - 02-10-2006 00:55
witaj Boorgu,
chodzi wlasnie o dwuskladnikowe lakiery chemiczne, po przegladnieciu watkow mam wrazenie, ze domalux cieszy sie lepsza opinia niz V33, ale mimo wszystko postanowilam zapytac eksperta :) a nuz oprocz tego, ktory "lepszy" dowiem sie jeszcze czym sie roznia? i ostatnie pytanie: jaki polecalbys lakier chemiczny do mego debowego parkietu? priorytety:1. trwalosc, odpornosc na przesuwanie krzesel i szaf, 2. mozliwe najmniejsze przyciemnienie (nie wiem czemu ale po wnikliwej lekturze postow wydaje mi sie ze zalezy to glownie od podkladu 8) ), 3. wplyw na zdrowie- cokolwiek to moze znaczyc w przypadku lakieru chemicznego. no. a pozniej dam Ci spokoj :P
dziekuje i pozdrawiam



juka11 - 02-10-2006 17:26
Boorg, dzięki za odpowiedz :D ale nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Napisałeś, że podłogę poolejowana Backersem mozna pielęgnować tak jak polakierowaną, ale niestety na podłodze zaolejowanej zostaja plamy z wody, kawy itp :cry: Poolejowałam sobie taki mały kawałeczek Beckersem w domu (dwukrotnie w ciagu 1 mies.) i testy na plamienie nie wypadły pozytywnie :( Owszem nie ma sladu, gdy sie plame od razu wytrze, ale wystarczy, że płyn postoi na drewnie 30 minut, a juz sie robią plamy np. po wodzie są takie czerwonawe placki. O dziwo po kawie zostaje mniej widoczna plama (taki lekko brazowawy placek) niz po wodzie - wtedy od razu rzuca sie w oczy. Czy coś zrobiłam zle? Olejowałam zgodnie z instrukcja na opakowaniu oleju, zaolejowałam dwukrotnie, od ostatniego olejowania minęły 3 tyg. Czy zapastowanie podłogi duzo polepszy jej plamoodporność? Może powinnam kupić polecany przez Ciebie Timberex Heavy Duty, czy wtedy podłoga bedzie znacznie bardziej odporna na plamy? tylko jak wtedy olejować, podobno jest to duzo trudniejsze niż w przypadku Golvolii? Bardzo prosze o pilna odpowiedz, bo do srody muszę podjąć ostateczna decyzje :(



neo.nemo - 02-10-2006 18:39
Czy ktoś może coś powiedzieć o parkiecie z firmy Abakus Wood Pol Wieczorek-Skumbin Sp.j. z Olsztyna??? Mają atrakcyjne ceny ale nie wiem jak z jakością....

Pozdrawiam
neo.nemo



Alma_ - 03-10-2006 14:11
Zachwycają mnie olejowane podłogi, wolałabym uniknąć sztucznizny ;) lakieru... Zależy mi na jak najciemniejszym odcieniu przy drewnie merbau - czy to da się zrobić olejem?



boorg - 03-10-2006 19:40

Stary (80 letni) dom, a w nim stare (80 letnie) podlogi sosnowe, niestety zalakierowane "byleczym" przez poprzednich wlascicieli i poscierane niemilosiernie. Musze wiec wykonac renowacje, a za zadne skarby nie pozbede sie 80letnich desek, chocby ze wzgledu na swoj wiek sa piekne. Parkieciarz, ktory obejrzal podlogi stwierdzil ze sa w calkiem dobrym stanie (nie trzeba ich wymieniac).
I tu powstaje zagadnienie - co z nimi zrobic ?
1. Wycyklinowac - oczywiscie, ekipa wejdzie za 4 tygodnie
2. Co dalej ?
- mamy stare meble (dąb) - sosna czerwienieje, wiec musimy ja przyciemnic tak aby to ukryc, oraz dopasowac kolorystyke do mebli. Ale jak ? Bejca na cala podloge i potem olej, czy olej koloryzujacy ?
-- inna sprawa to jak sie spisze olej na sosnie ? (do lakierowania to mam uraz po przedpokoju w "starym" domu - po 2 latach uzytkowania, bez cyklinowania nie do naprawienia - olej w tym zakresie mnie przekonuje)...
Zanim przystąpisz do barwienia drewna musisz sprawdzić 1 ważną rzecz: :o czy Twoja podłoga puszcza jeszcze żywicę.
Jeżeli tak: pojawią się błędy w barwieniu (plamy), bez względu na rodzaj użytego oleju i bejcy. W tym wypadku jedyny możliwy sposób barwienia to lakier koloryzujący... .
Jeżeli nie: polecam olej koloryzujący. Ja używałem OSMO ale Timberex (Watco) też ma takie oleje... . 8)

...1. deska jest sprzedawana w różnych długościach, ale niektórzy sprzedawcy uparcie odradzają deski dłuższe od 160 cm, a podświadomie widzę swoją podłogę z dłuższych - czy te opory mają uzasadnienie i jakie mogą być konsekwencje nieposłuchania się tych porad (czyli klejenia dłuższych desek)?
2. deska jest sprzedawana z fazą (mniej lub bardziej ścięte krawędzie dające między deskami rowek w kształcie litery V) lub bez fazy. Wyobrażam sobie że deska może zapracować i taka faza nieco zatuszuje pęknięcia. W związku z tym skłaniam się do kupna desek z fazą. Ale jak taka faza przejdzie przez szlifowanie przed olejowaniem? Czy w miejscach gdzie parkieciarz "przytrze" mocniej rowek nie zginie? Czy taki zróżnicowany rowek nie będzie wyglądał gorzej niż pęknięcia w przypadku braku fazy?
3. Obawy dotyczace kształtu fazy zwracają uwagę na gotowe, zaolejowane deski, ale te są często już baardzo drogie i trudno się dowiedzieć co to za olej - czy ktoś ma doświadczenie z takim materiałem?
4. Jakie znaczenie ma grubość deski - dąb można kupić od 14 mm do 22 mm?...
Ad.1
Nie wiem co kieruje sprzedawcami przy poradach :-? - ja wiem jedno: przy takiej długości deski praca pojedynczego elementu jest przewidywalna. Powyżej tej długości to już... ... hmmm... ...dzika i nieokiełznana natura. :wink:

Jakie ewentualne konsekwencje niesie zastosowania i klejenie długich desek (np. 400 cm)??? :o
- Będzie to ekstremalny test dla Twojej wylewki betonowej: naprawdę musi ona spełniać najwyższe możliwe parametry wytrzymałościowe (odporność na zginanie min. 7-8 MPa, odporność na ściskanie min. 30 MPa, grubość całkowita wylewki min. 60-70 mm, itp.).
- Będzie to ekstremalny test dla Twojego kleju: wbrew pozorom, nie każdy klej poliuretanowy wytrzyma siły ścinające przy tak dużych elementach. :(
- Będzie to ekstremalny test dla samego drewna: przy długich elementach drewno powinno być maksymalnie pozbawione naprężeń własnych. Dlatego najlepsze są deski z drewna sezonowanego lub parzonego. :D

Musisz dopilnować wszystkiego, możliwość poprawki będzie bardzo kosztowna. :oops: :(
Pamiętaj: jedno słabe ogniwo i podłoga Twoich marzeń stanie sie Twoim przekleństwem.

Ad.2
Fazowane deski. Faza nie ma idealnej głębokości: :o nawet na poszczególnych deskach widać niewielkie różnice w wielkości fazy. Cyklinowanie/polerowanie tylko je bardziej uwidoczni. Nie jest to wada: to ma być taka uroda/styl podłogi.
Sam musisz zdecydować czy będzie Ci przeszkadzały falujące rowki na podłodze.

Ad.3
Deski gotowe olejowane. Pamiętaj, że musisz je położyć na idealnie równą podłogę i zapewnić czysty montaż. A potem i tak musisz je zaolejować: w fabryce olej nakładają na zasadzie natrysku (2-3 powtórzenia), więc zabezpiecznie olejem jest symboliczne. :roll:
Jak dla mnie taki wybór to: kłopoty, kłopoty i jeszcze raz kłopoty. :oops:

Ad.4
Grubość całkowita deski wpływa na:
- grubość warstwy użytkowej,
- maksymalną długość pojedynczego elementu,
- izolację termiczną, czyli grubsze jest cieplejsze.

Reasumując:
Zbieraj pieniążki :D aby wszystko było jak należy:
- wylewka twarda i sprężysta,
- klej mocny i trwały,
- deski stare i parzone.
W innym wypadku rozważ wariant alternatywy: legary + deski 1" (25,4 mm) lub podłoga pusta (płyta OSB grubosć 18 mm + deska np. 14 mm). 8)



ankalenka - 04-10-2006 15:55
Boorg, mam olejowane wenge już od roku. generalnie wszystko pięknie, gdyby nie fakt, że podłoga po pielęgnacji środkami do tego przeznaczonymi wygląda na mocno wyblakłą. Efekt na czekoladowym wenge to jakby przysypać warstwą mąki. Po lekturze tego wątku mam wrażenie że parkieciarz zbytnio przyłożył się do szlifowania przed olejem i ponadto - to wiem na pewno - zbyt mało oleju zużył. Drewno wygląda na suche, surowe.
Co można teraz zrobić? słyszałam kiedyś o zabiegu "satynowania" podłogi olejowanej, czyli jak zrozumiałam - przeszlifowaniu delikatnie papierem ściernym i położeniu nowej warstwy oleju. Czy to dobra metoda? czy można zrobić coś innego co ożywi wyblakłe wenge?
PS. Mam też olejowany na biało dąb, ale tu ze względu na kolor klepki wyblakniecia czy zmatowienia nie widać.
PS.2. Olejowanie było TRIP-TRAPEM i środki do pielęgnacji też z tej linii.
Bardzo proszę o radę.



boorg - 05-10-2006 00:45

...Mam dom z bala (Jak juz pisałam wczesniej)piekny modrzew .I wszystko było pieknie do chwili kiedy zaczeli brać sie za podłogę.CieÂśli pozoatawili szpary na osiadanie sie budynku.(Âściany zewnętrzne)I zaniemówiłam jak zobaczyła co sie dzieje -podbitka (mój sufit)na balach zewnętrznych jest wyżej.Tłumacza mi ze to sie wyrówna ja budynek osiadzie,niech bedzie ,ale co z deskĹĄ podłogowa jaki poziom beda łapali od bali Âśrodkowych? a moze od zewnętrznych?(jak od zewnetrznych - to potem będe miała dół pod Âścianami i oknami,jak od wewnętrznych to co będzie jak budynek osiadzie? Moje majstry patrza na mnie jak nagłupia i usmiechaja sie sami nie wiedza.
Boorg a co ty na to? Tylko błagam nie wykręcaj sie że ty nie wiesz ,ty wiesz wszystko...
No cóż, nie wiem wszystkiego. :oops: Ale aby Ciebie nie zostawić samej sobie, zasięgnąłem języka tu i tam. Mam taką wiadomość:

- jeżeli pisałaś o podłodze na poddaszu to nie ma problemu (osiądzie wszystko). :D

- jeżeli na parterze to zależy jak wykonany jest Twój domek: :o
a) z piwnicą,
b) na fundamencie z podłogą betonową,
c) z podłogą "pustą"?

W wariancie a) i b) problemu nie ma; w wariancie c) trzeba poczekać.

Osiadanie budynku jest długotrwałym cyklem ale największe zmiany są w przeciągu pierwszych 3-6 miesięcy od ukończenia zadaszenia. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość: wszystko będzie OK. :D

i to tyle. :roll:

...sprawa estetyczna też jest ważna, bo po to jest olejowanie żeby ładnie było.
1. Czy jest to duża różnica w kolorze (na czym polega)?
2. Rozumiem że różnice koloru mogą być tylko przy naprawach miescowych podłóg pastowancych a olejowanych już nie.
3. Czy jeśli pielęgnuje się olejem to można potem przejść na pastę i odwrotnie (trzeba coś zdzierać?)
4. Czy parkiet olejowany można (jeślby jego pielęgnacja by mnie przerosła) zalakierować (ile trzeba scyklinować w takim razie)?
5. Czy stosowałeś (lub może ktoś inny) oleje Osmo? Mają sporą paletę kolorów a ja chciałbym trochę dębinę podkolorować...
Wiem, że estetyka jest ważna. Ale na wszystko są proste sposoby. :P

Ad.1
Różnica w kolorze elementu naprawianego w stosunku do całej podłogi zależy od:
- czasu jaki minął od cyklinowania/zaolejowania podłogi,
- nasłonecznienia pomieszczenia,
- sposobu pielęgnacji.
Jeżeli podłoga zaolejowana została 15 lat temu, leży w piwnicy i pielęgnujemy ją pastą, to różnica kolorystyczna będzie kolosalna (cała podłoga ciemna naprawione miejsce dużo jaśniejsze). :(
Jeżeli podłoga zaolejowana została miesiąc temu, leży w słonecznym pokoju, pielęgnujemy ją pastą, to różnica kolorystyczna będzie minimalna (1 lub 2 tony jaśniejsze naprawione miejsce w stosunku do reszty podłogi). :D

Ad.2
W obydwu wypadkach jest różnica: przy oleju pielęgnacyjnym podłoga odzyskuje kolor, w wypadku pasty czasem różnica zostaje na stałe (jednak częściej łatka odzyskuje kolor). :roll:

Ad.3
Tak. Możemy to zrobić na kilka sposobów:
1. Korzystajac ze środków do gruntownego mycia podłóg olejowanych.
2. Korzystając z rozpuszczalników.
3. Korzystając z wełny stalowej. :roll:

Ad.4
Bez cyklinowania:
Jeżeli pastowałeś to nie. Jeżeli używałeś lakieru pielęgnacyjnego to tak. :P
Z cyklinowaniem:
W obydwu przypadkach można lakierować. Ważne, aby lakier podkładowy był do podłóg trudnych/tłustych/egzotycznych. Lakier nawierzchniowy może być wodny. :D

Grubość cyklinowania: :o
Wróżką nie jestem :lol: - cyklinujemy aż zabielimy całą podłogę. :wink:

Ad.5
Tak stosowałem kolorowe OSMO. Są OK.
Ale dębina przy kolorowaniu jest trudna: szczególnie przy rozjaśnianiu. :-?

...zamówiłem już Timberex HD. Mam 10litrów na 90m2. Do tego 5litrów Satin. Olej nakładany maszynowo. Mam nadzieję że będzie ok.
Mam jednak inne pytania:
1. Jaka jest minimalny, nieprzekraczalny ostęp czasu między olejowaniem HD i późniejszym, wykończeniowym olejowaniem Satinem?
2. Po ilu minimalnie dniach można przykryć tekurą falistą podłogę poolejowaną samym HD?
3. Kiedy można chodzić po podłodze wykończonej na gotowo Satinem?...
Oleju Timberex HD na 90 m2 powinno wystarczyć około 5-6 litrów. Oleju Satin dodatkowo około 2,5 litra. Ale akurat ten przyda się do pielęgnacji (chyba, że masz zamiar pastować: wtedy raczej nie przyda się :( )

Ad.1
Jeżeli Satin ma być wykończeniem podłogi to minimum 2 dni (zależy od "wypacania" krawędzi klepek). Jeżeli Satin ma być etapem pośrednim to nawet na mokry HD.

Ad.2
Tektura falista nie blokuje dostępu powietrza, dlatego jak tylko można wejść na podłogę, można również rozłożyć tekturę. :D W sprzyjających okolicznościach po około 12 godzinach; w niesprzyjających po 2-3 dniach. :roll:

Ad.3
Satin schnie szybko: 3-4 godziny. :D



aztec - 05-10-2006 20:31
Dzięki za odpowiedzi. Podłoga zaolejowana. Fachowcy zużyli całe 10 litrów. Podłoga jest... trudno to opisać. Szczęka do samej ziemi. Jutro zapodam fotki. Za tydzień będzie Satin i będzie jeszcze lepiej. Na kolejne olejowania regeneracyjne mam już Satin Gold i oczywiście do codziennej pielęgnacji mydło Bio-C. Z olejowym pozdrowieniem Aztec http://www.calshop.biz/smiles/hands62.gif a dla Ciebie Boorg http://www.calshop.biz/smiles/hands19.gif



Amciek - 05-10-2006 20:54
Boorg Mistrzu!

Je jeszcze raz z pytaniem o lapacho, czym najlepiej je poolejowac i na jakim kleju polozyc?

Plus okazalo sie dzis ze bede musial polozyc jeszcze dodatkowa wylewke aby parkiet wyszedl na rowni z gresem, wiec pytanie mam do Ciebie po jakim czasie od polozenia wylewki mozna klasc parkiet? w wersji wylewki chemicznej i zwyklej.

pzdr

amciek



boorg - 07-10-2006 00:07

...parkiet przemyslowy lapacho, jaki klej i jaki olej najlepiej do niego dobrac... Lapacho (albo ipe) parkiet przemysłowy.
Jaki klej: dowolny poliuretan dwuskładnikowy.
Jaki olej: zależy jaki chcesz kolor. Proponuję:
Trip-Trap Natural jeżeli podłoga ma być kolorystycznie stonowana,
Timberex Heavy Duty jeżeli podłoga ma być lekko rozjaśniona i skontrastowana,
Carl's 90 jeżeli podłoga ma być mocno skontrastowana.

...nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Napisałeś, że podłogę poolejowana Backersem mozna pielęgnować tak jak polakierowaną, ale niestety na podłodze zaolejowanej zostaja plamy z wody, kawy itp Poolejowałam sobie taki mały kawałeczek Beckersem w domu (dwukrotnie w ciagu 1 mies.) i testy na plamienie nie wypadły pozytywnie Owszem nie ma sladu, gdy sie plame od razu wytrze, ale wystarczy, że płyn postoi na drewnie 30 minut, a juz sie robią plamy np. po wodzie są takie czerwonawe placki. O dziwo po kawie zostaje mniej widoczna plama (taki lekko brazowawy placek) niz po wodzie - wtedy od razu rzuca sie w oczy. Czy coś zrobiłam zle? Olejowałam zgodnie z instrukcja na opakowaniu oleju, zaolejowałam dwukrotnie, od ostatniego olejowania minęły 3 tyg. Czy zapastowanie podłogi duzo polepszy jej plamoodporność? Może powinnam kupić polecany przez Ciebie Timberex Heavy Duty, czy wtedy podłoga bedzie znacznie bardziej odporna na plamy? tylko jak wtedy olejować, podobno jest to duzo trudniejsze niż w przypadku Golvolii?... Dziwne :o - jeżeli wykonałaś wszystko zgodnie z zaleceniami producenta i położyłaś na surowe drewno 2 warstwy oleju (przy pomocy wałka), to po upływie miesiąca powinno być plamoodporne. :-? Jeżeli tak nie jest, mamy dwie możliwości:
- błąd wykonawczy,
- olej nie zdążył wyschnąć.
Pastowanie zdecydowanie polepszy plamo/wodoodporność. :D

Nakładanie innych oleji (w tym Timberexa) nie jest specjalnie trudne. Sądzę, że każdy da sobie radę. 8)

...Zależy mi na jak najciemniejszym odcieniu przy drewnie merbau - czy to da się zrobić olejem?... Sam olej wszystkiego nie załatwi: jak kupisz kolorowe drewno otrzymasz kolorową podłogę. :-? Jeżeli drewno przebierzesz i poolejujesz będziesz mieć ciemną wersję merbau. :D

...mam olejowane wenge już od roku. generalnie wszystko pięknie, gdyby nie fakt, że podłoga po pielęgnacji środkami do tego przeznaczonymi wygląda na mocno wyblakłą. Efekt na czekoladowym wenge to jakby przysypać warstwą mąki. Po lekturze tego wątku mam wrażenie że parkieciarz zbytnio przyłożył się do szlifowania przed olejem i ponadto - to wiem na pewno - zbyt mało oleju zużył. Drewno wygląda na suche, surowe.
Co można teraz zrobić? słyszałam kiedyś o zabiegu "satynowania" podłogi olejowanej, czyli jak zrozumiałam - przeszlifowaniu delikatnie papierem ściernym i położeniu nowej warstwy oleju. Czy to dobra metoda? czy można zrobić coś innego co ożywi wyblakłe wenge?
PS. Mam też olejowany na biało dąb, ale tu ze względu na kolor klepki wyblakniecia czy zmatowienia nie widać.
PS.2. Olejowanie było TRIP-TRAPEM i środki do pielęgnacji też z tej linii...
W/g mnie to nie wina oleju i szlifowania. Jest problem z dobranymi środkami pielęgnacyjnymi. :roll:

Co zrobić. :o
Środkiem do gruntownego mycia podłóg umyj dokładnie podłogę. Poczekaj aż wyschnie. Jeżeli podłoga dalej wygląda jak zakurzona, umyj podłogę jeszcze raz. Jeżeli to nic nie da musimy posłużyć się wełną stalową. :-? Za jej pomocą przecieramy dokładnie całą podłogę, staramy się usunąć wszystko, co sprawia wrażenie "nie zagruntowanego" w drewnie. Po tym zabiegu podłogę odkurzamy. Za pomocą miękkiej szmatki nakładamy olej pielęgnacyjny. I będzie OK. :D

Można to nazwać "satynowaniem" (a co to znaczy :wink: ) dla mnie to jest zwykła regeneracja podłogi olejowanej. :roll:
Papieru ściernego raczej nie polecam: jak doszlifujesz sie do surowego drewna narobisz sobie mnóstwo dodatkowej roboty. :(

P.S.
Właśnie mnie olśniło: a czy Ty wogóle gruntownie czyścisz swoją podłogę??? :o Gruntowne czyszczenie to takie, które usuwa stare zabezpieczenia/warstwy pielęgnacyjne. Bo za dużo warstw środków pielęgnacyjnych pogarsza (a nie polepsza :( ) wygląd podłogi.



Sloneczko - 07-10-2006 09:12
Boorg, a co myślisz o takim sposobie konserwacji podłóg drewnianych? http://www.pawlikiewicz.pl/index.php?t=3&k=5
http://www.pawlikiewicz.pl/index.php?t=3&k=4 ?



ankalenka - 07-10-2006 16:04

P.S.
Właśnie mnie olśniło: a czy Ty wogóle gruntownie czyścisz swoją podłogę??? :o Gruntowne czyszczenie to takie, które usuwa stare zabezpieczenia/warstwy pielęgnacyjne. Bo za dużo warstw środków pielęgnacyjnych pogarsza (a nie polepsza :( ) wygląd podłogi.
Czyszczę, a owszem. Mam jeden środek co się nazywa soap, czyli mydło i wedle zapewnień producenta należy nim na bieżąco zmywać podłogę a drugi taki refresher który polecają raz na pół roku i nakładać go należy cieniutką warstwą wcierając, polerując itp. Właśnie po tym mydle podłoga zaczęła matowieć i szarzeć..



ja-anna - 07-10-2006 21:29
BOORG piekne dzieki -
własnie ta moja podłoga jet na podaszu.Juz postukali młotami i jak twierdza jest cacy.Ale ja nie jestem zadowolona. :-? .Ułozyli mi moja modrzewiowa podłoge ,ale juz widze szpary,a co bedzie po roku ?Mam dwa wyjscia zostawic tak jak jest albo moich majstrów zrzuce z podasza.
Juz ich nie chce widziec .Niech sie wynosza.
Sama biore sie za olejowanie i woskowanie .
Nie moge dostac oleju Ewki :cry:



boorg - 07-10-2006 22:45

...Czyszczę, a owszem. Mam jeden środek co się nazywa soap, czyli mydło i wedle zapewnień producenta należy nim na bieżąco zmywać podłogę a drugi taki refresher który polecają raz na pół roku i nakładać go należy cieniutką warstwą wcierając, polerując itp. Właśnie po tym mydle podłoga zaczęła matowieć i szarzeć... To nie o mydło chodzi myszko. :(
Musisz kupić ten środek:
http://www.profiparkiet.pl/triptrap/1.jpg

Trip Trap Środek czyszczący do drewna
Do gruntownego czyszczenia podłóg oraz innych wyrobów drewnianych
Do wszystkich rodzajów drewna oraz do początkowego przygotowania
Usuwa brud i zatłuszczenia z powierzchni drewna

Opakowania: 1, 2,5 l.
Wydajność: 12-15 m2/l w zależności od rodzaju drewna.

Zastosowanie
lntensivreiniger przeznaczony jest do wszystkich rodzajów podłóg oraz wyrobów drewnianych niezależnie od metody obróbki (olej, mydło lub ług).

Efekt
lntensivreiniger posiada właściwości silnie odtłuszczające i rozpuszczające np. pozostałości starych, grubszych warstw mydła, które powstają przy pielęgnowaniu. lntensivreiniger nie usuwa oleju z drewna tylko brud i ewentualne resztki mydła.

Stosowanie
lntensivreiniger można nakładać zarówno ręcznie jak i maszynowo.

Dalsza obróbka
Po użyciu lntensivreinigera zabezpieczona mydłem podłoga traci warstwę ochronną Dlatego też należy przeprowadzić ponowną pielęgnację mydłem. Olejowane podłogi należy ponownie zabezpieczyć Pflegeól.

Pielęgnacja i czyszczenie
Nie odnosi się.
Mydło to zupełnie inna para kaloszy... . :roll:



aztec - 07-10-2006 23:35
Zapowiedziane zdjęcia mojej podłogi merbau:

http://i22.photobucket.com/albums/b3...ecpoland/1.jpg

http://i22.photobucket.com/albums/b3...ecpoland/2.jpg

Podłoga z DLH-deska 15/90/mix (b. dużo dł. 1200mm) w klasie natur. Olej Timberex Heavy Duty. Za tydzień będzie Satin. Podłoga jest fajnie skontrastowana, w odcieniach brązu, czyli tak jak chciałem. W realu oczywiście lepiej niż na fotkach.



Nefer - 07-10-2006 23:39
Bajka...



ankalenka - 08-10-2006 12:25
[quote="boorg"]
Musisz kupić ten środek:
http://www.profiparkiet.pl/triptrap/1.jpg
[quote="przedstawiciel Trip-Trap"]Trip Trap Środek czyszczący do drewna
boorg, kupię i mam nadzieję że będzie już OK.
Wielkie dzięki za radę!! :D



boorg - 08-10-2006 21:02

...co myślisz o takim sposobie konserwacji podłóg drewnianych? http://www.pawlikiewicz.pl/index.php?t=3&k=5
http://www.pawlikiewicz.pl/index.php?t=3&k=4 ?...
To raczej przegląd oferty Eukula (Kiesel). Ja sam raczej oleju HS nie polecam (chociaż użyłem go u siebie w mieszkaniu :oops: ) a refresher z tej serii jest trudny do nałożenia (nawet przy maszynowym nakładaniu). :(
Więc Słoneczko Ty moje: chcesz tej chemii użyć??? :o Czy pytasz czysto teoretycznie? :wink:

...albo moich majstrów zrzuce z podasza... Ostra z Ciebie kobitka!!! :D Sie mi podoba!!! :lol:
A o olej zapytaj się E-wki na PW.

P.S.
Już nie musisz pytać :D znalazłem post w którym o nim pisała.
To ten.
http://www.lakiery.org/instrukcje/rustictopoil.html



aztec - 08-10-2006 21:56

Bajka... Dziękuję Nefer. Za tydzień wrzucę fotki podłogi na gotowo ze ścianami w kolorze.



Sloneczko - 08-10-2006 23:28

Więc Słoneczko Ty moje: chcesz tej chemii użyć??? :o Czy pytasz czysto teoretycznie? :wink: Pytam teoretycznie i również dlatego, że zakład jest w Krakowie, a więc blisko :)

I tak na razie nasza budowa brnie przez papierologię, ale lubię być przygotowana :) Mam już np. projekt centralnego odkurzania, który firma Husky, na podstawie przesłanego projektu budowlanego robi za free :o http://www.husky.pl/ , przysyłając także wykaz części, wycenę, płytkę informacyjną cd i katalogi.
Jestem jeszcze pod wrażeniem i z ich usług na pewno skorzystamy :)

Z podłogami na pewno będę miała dylemat. Chciałabym drewniane (najchętniej deski i ogrzewanie podłogowe...), a informacji w Twoim wątku jest taka niesamowita ilość, że nie umiem ich ogarnąć :oops:
Przydałaby się taka encyklopedyczna informacja w punktach, jak dla blondynki ;) co i jak, i czym, po kolei http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/ave.gif ;)



ja-anna - 09-10-2006 10:32
BOORG - piekne dzieki .



ja-anna - 11-10-2006 12:04
Ma pytanie ,Czy ktoÂś kupował olejo-wosk tutaj
------------------------------------------------------------------------------

http://www.lakiery.org/instrukcje/rustictopoil.html

- jakos nie mam zaufania do firmy która zyczy sobie przedpłate,
(Majstrów wywaliłam na ulice,bo na dzień dobry poprosili o zaliczke]
gdzie jeszcze moge kupic ten olej?
pomoze ktos?



tukaj - 15-10-2006 18:16
Witam,

Boorg, dzięki za porady, dla przypomnienia oto one :

Garść porad Boorga.
1. Parkiet możesz kupić zimą. Lepiej niech leży u producenta na magazynie niż na Twojej mokrej budowie. Przywieź go 1-2 dni przed układaniem (może być i tydzień ale po co 3 miesiące ).
2. Temperatura na budowie. Przy klejeniu: minimum 10-12 st C - zalecana powyżej 15 st. C. Przy stabilizacji podłogi: minimum 15 st. C - zalecana około 18-20 st. C.
3. Wilgotność:
Wylewek betonowych: max. do 2,5% zalecana 2,0%.
Powietrza: przy temp. 18-20 st. C 40-65%, przy temp. 15 st. C 35-60%. Jeżeli wilgotność powietrza jest stale powyżej 75%, to nie należy układać podłóg drewnianych.
4. Układanie podłóg zimą. To najlepsza pora na układanie podłóg drewnianych.
5. Zakłady Drzewne w Zadobrzu: dobry wybór.
6. Dobór długości klepki. Zależy od efektu jaki chcesz osiągnąć. Ty zdecydowałeś sie na jodełkę: przy 45 m2 powierzchni pomieszczenia klepka 240x60x22 stworzy drobny wzór. Będzie to wyglądać trochę jak duża mozaika.

Ale pojawił się nowy problem:
Mam zdjęte kaloryfery, kolor farby w pokojach nie jest jescze dobrany by pomalować ściany za kaloryferami i nie wiem czy nie muszę ich zamontować przed sezonem grzewczym, mając zamiar ułożenia podłóg w zimie. Specjalista od CO zapewnia mnie, że ilość obwodów grzewczych w podłogówce (sumarycznie około80 m 2 na 200 m2 podłóg w całym domu) wystarczy by utrzmać temp około 15-16 st. C. Nie wiem czy parkieciarz zechce w takich warunkach układać klepkę. Czy nie przeszkadza instalacja podłogówki pod gresem, który łączy się bezpośrednio z parkietem?. Proszę poradź.

pozdrawiam :D

Darek



Odessa - 15-10-2006 21:44

Ma pytanie ,Czy ktoÂś kupował olejo-wosk tutaj
------------------------------------------------------------------------------

http://www.lakiery.org/instrukcje/rustictopoil.html

- jakos nie mam zaufania do firmy która zyczy sobie przedpłate,
(Majstrów wywaliłam na ulice,bo na dzień dobry poprosili o zaliczke]
gdzie jeszcze moge kupic ten olej?
pomoze ktos?




juka11 - 16-10-2006 15:55
Boorg, dzieki za wszystkie odpowiedzi :D Ostatecznie mam podłogę zaolejowaną (zawoskowaną?) woskiem twardym olejnym Osmo (matowym) i mam 2 pytania z tym zwiazane. Po pierwsze: podłoga jest zupełnie matowa, ale pomimo dokładnego wypolerowania ręcznego sa na niej malo widoczne smugi, właściwie tylko pod światło - czy mogę ją teraz zapastować Fitpolishem? Jesli tak, to po jakim czasie od ostatniego zaolejowania/zawoskowania? A po drugie: czy mozna do jej pielegnacji uzywac produktów przeznaczonych do podłóg zaolejowanych ? Np. produktów Pallmana? Na ile to Osmo to wosk a na ile olej? Boorg, pomóż.



tukaj - 18-10-2006 12:47
Witam,

Nie mogę się dostać na następną stronę 8 postów . Czy ktoś wie o co chodzi?

pozdrawiam :D

Darek



moni89 - 18-10-2006 13:32

Witam,

Nie mogę się dostać na następną stronę 8 postów . Czy ktoś wie o co chodzi?

pozdrawiam :D

Darek

Ja też nie !!! :cry:



moni89 - 18-10-2006 13:34
o już jestem, ale gdzie reszta postów ??? :roll:



botanika - 19-10-2006 21:07
Moje olejowane dębowe schody,przed powtórnym olejowaniem poprzeprowadzkowym

http://img161.imageshack.us/img161/3264/1161694zb3.jpg

http://img177.imageshack.us/img177/1180/1161690lg5.jpg

http://img167.imageshack.us/img167/7302/1161689ks4.jpg



boorg - 22-10-2006 21:52

...mojej podłogi merbau... W realu oczywiście lepiej niż na fotkach... Zapowiada się smacznie to Twoje mieszkanko. :D Mam nadzieję, że jak staną mebelki też wrzucisz jakieś zdjęcie - naga podłoga to dla mnie codzienność :oops: ubrana w meble to utęskniona perwersja :wink: :lol: .

http://img177.imageshack.us/img177/1180/1161690lg5.jpg Piękne szkoda, że jeszcze bez poręczy. :D



tukaj - 24-10-2006 14:00
Witam, jeśli można to ponawiam swoje pytania:

Boorg, dzięki za porady, dla przypomnienia oto one :

Garść porad Boorga.
1. Parkiet możesz kupić zimą. Lepiej niech leży u producenta na magazynie niż na Twojej mokrej budowie. Przywieź go 1-2 dni przed układaniem (może być i tydzień ale po co 3 miesiące ).
2. Temperatura na budowie. Przy klejeniu: minimum 10-12 st C - zalecana powyżej 15 st. C. Przy stabilizacji podłogi: minimum 15 st. C - zalecana około 18-20 st. C.
3. Wilgotność:
Wylewek betonowych: max. do 2,5% zalecana 2,0%.
Powietrza: przy temp. 18-20 st. C 40-65%, przy temp. 15 st. C 35-60%. Jeżeli wilgotność powietrza jest stale powyżej 75%, to nie należy układać podłóg drewnianych.
4. Układanie podłóg zimą. To najlepsza pora na układanie podłóg drewnianych.
5. Zakłady Drzewne w Zadobrzu: dobry wybór.
6. Dobór długości klepki. Zależy od efektu jaki chcesz osiągnąć. Ty zdecydowałeś sie na jodełkę: przy 45 m2 powierzchni pomieszczenia klepka 240x60x22 stworzy drobny wzór. Będzie to wyglądać trochę jak duża mozaika.

Ale pojawił się nowy problem:
Mam zdjęte kaloryfery, kolor farby w pokojach nie jest jescze dobrany by pomalować ściany za kaloryferami i nie wiem czy nie muszę ich zamontować przed sezonem grzewczym, mając zamiar ułożenia podłóg w zimie. Specjalista od CO zapewnia mnie, że ilość obwodów grzewczych w podłogówce (sumarycznie około80 m 2 na 200 m2 podłóg w całym domu) wystarczy by utrzmać temp około 15-16 st. C. Nie wiem czy parkieciarz zechce w takich warunkach układać klepkę. Czy nie przeszkadza instalacja podłogówki pod gresem, który łączy się bezpośrednio z parkietem?. Proszę poradź.

pozdrawiam

Darek
_________________



Strona 5 z 29 • Znaleziono 2867 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.