ďťż

Parkiet olejowany czy lakierowany

Parkiet olejowany czy lakierowany





boorg - 16-11-2007 23:48

...ośmieliłam się też samodzielnie położyć parkiet lamelowy, dąb (100 m2). Cyklinowanie też chałupnicze cykliniarką z wypożyczalni, a zakątki szlifierką kątową i oscylacyjną (zakupioną).
Niestety pan od cykliniarki mocno w nas wmówił, że w zupełności wystarczy na koniec papier 80 i tak zostało zakończone cyklinowanie...

Mam pytania:
1. Jaki olej naturalny można nakładać ręcznie, samodzielnie? Czy wystarczą do tego miękkie szmatki? Czy jedna osoba, czy muszą być dwie?
2. Czy jednak nie trzeba pożyczać gdzieś polerki? Jeśli trzeba - jak się jej używa i co oznacza nazwa "biały pad"? Czy to jakaś nakładka na polerkę? W sklepie z parkietami prawie popukali się w czoło na mój pomysł nakładania oleju samodzielnie i straszyli jakimś polerowankiem białympadem, a później jeszcze innym, zdaje się czerwonym. Nic prawie nie zrozumiałam poza tym, że niezbędny jest tu fachowiec ze sprzętem i doświadczeniem.
Jestem w razie czego gotowa jakiegoś sprzętu poszukać po wypożyczalniach, ale JAK go używać??? Czy można obejść się szlifierką kątową o regulowanych obrotach lub oscylacyjną z odpowiednimi nakładkami?
3. Jaki olej??? Myślę raczej o pielęgnacji przez pastowanie. Skłanialibyśmy się więc ku olejowi Pallmann (Magic oil 2K) lub Timberex Heavy Duty, ewentualnie Osmo. Jak w poście napisał Boorg - "Pallmann to system olejowo-woskowy. Najbardziej "wyciąga" usłojenie (w merbau nie ma co wyciągnąć ) - pod tym systemem szczególnie pięknie będzie wyglądał dąb w III klasie". Który z tych olei jest łatwy w zatosowaniu i poleciłbyś go Boorgu do nakładania amatorowi?

I jeszcze pytanie 4. na temat ostatniego szlifowania położonej podłogi grubością 120:
4. Czym szlifować/polerować - papierem, czy siatką i czy da się siatkę założć na cykliniarę bębnową, polską (taką będziemy dysponować). Zamierzamy uzyć papieru, bo zapewne na korektę zamiarów bęzie za późno - cykliniarkę będziemy mieli w najbliższą sobotę)....
Podziwiam odwagę. Nie wiem czy gratulować efektu, bo na zdjęciach nic nie widać. :wink: A teraz słów kilka.
1. Cyklinowanie można skończyć papierem 80. :) Co prawda trzeba mieć pewną wprawę w cyklinowaniu ale przy olejowanej podłodze ostatnie szlifowanie papierem 80 wzdłuż klepek jest nawet wskazane i polecane. Czyli jest OK. :wink:
2. Cyklinowanie nie będzie już potrzebne. :) Potrzebne będzie polerowanie. Polerujecie siatkami lub papierem. Zaczynacie od granulacji 80 potem 100 i na zakończenie 120. Musicie spolerować całą podłogę powoli i dokładnie. Szczególnie ważna jest granulacja 100. Ona musi usunąć wszystkie rysy po granulacji 80. Od tego zależy końcowy wygląd podłogi. Granulacja 120 jest najmniej istotna przy dobrym spolerowaniu podłogi ziarnem 100 nawet można ją pominąć. Ale wszystko jest kwestią wprawy/rutyny a o to Was nie podejrzewam. :P

Po spolerowaniu podłogi czas na olejowanie. Olejować można na kilka sposobów (zaczynamy olejem twardym/ciężkim/właściwym):
A. Szmaciany. Kilka warstw nakładanych za pomocą miękkich szmatek. Za pomocą szmatki rozprowadzamy cienką warstwę oleju po całej podłodze. Uważamy aby nie narobić smug i zacieków. Po przeschnięciu/wyschnięciu podłogi czynność powtarzamy. Ilość warstw jest różna: wszystko zależy od porowatości podłogi. Kończymy nakładanie oleju gdy po przeschnięciu/wyschnięciu większość podłogi ma lekkie odbicie światła (delikatny połysk). Następnie na wyschniętą podłogę nakładamy warstwę oleju pielęgnacyjnego/wosku lub pasty (wszystko zależy od rodzaju wybranego oleju/sposobu pielęgnacji). :roll:
B. Blaszany. Olej nakładamy za pomocą blachy parkieciarskiej. Po 20-90 minutach (zależy o wybranego oleju) nadmiar oleju zbieramy za pomocą białego padu (jest to włóknina o odpowiedniej twardości: biały pad jest zaliczany do miękkich). Ilość warstw jest różna: wszystko zależy od porowatości podłogi. Kończymy nakładanie oleju gdy po przeschnięciu/wyschnięciu większość podłogi ma lekkie odbicie światła (delikatny połysk). Następnie na wyschniętą podłogę nakładamy warstwę oleju pielęgnacyjnego/wosku lub pasty (wszystko zależy od rodzaju wybranego oleju/sposobu pielęgnacji). :roll:
C. Rolowany. Olej nakładamy za pomocą odpowiedniego wałka. Po 20-40 minutach nadmiar oleju zbieramy olejoodporną gumą/ściągaczką a całość podłogi polerujemy białym pedem. Ilość warstw jest różna: wszystko zależy od porowatości podłogi. Kończymy nakładanie oleju gdy po przeschnięciu/wyschnięciu większość podłogi ma lekkie odbicie światła (delikatny połysk). Następnie na wyschniętą podłogę nakładamy warstwę oleju pielęgnacyjnego/wosku lub pasty (wszystko zależy od rodzaju wybranego oleju/sposobu pielęgnacji). :roll:

Jest jeszcze operacja zwana polerowaniem oleju. Wykonujemy ją padem beżowym, brązowym, czerwonym lub zielonym. Wybór padu zależy od rodzaju oleju i wyglądu podłogi po wyschnięciu. Jak jest ładnie to wystarczy pad czerwony/beżowy :) jak jest brzydko to zielony. :wink: Jak jest bardzo brzydko to... ...musimy poprawić olejowanie. :oops:

Najłatwiejszy do nakładania są oleje niezbyt gęste np. Timberex Heavy Duty. :) Najtrudniejsze są oleje uretanowe np. SLC PUR OIL. :(

Polerowanie surowego drewna proponuję wykonać siatką ścierną.

Reasumując:
Cykliniarka raczej u Was już nie znajdzie zastosowania. :wink: Musicie poszukać polerki... . :)





KajMal - 17-11-2007 18:49
Watek bogaty więc mam nadzieję, że moje pytanie też się w nim odnajdzie. Boorg jesli dalbys rade doradzic :) to bedzie na wage zlota!
Przyszedł do mnie parkieciarz i ocenił mój podkład (w nowym mieszkaniu) jako nie nadający się do położenia parkietu, ponieważ jest za mało twardy (jak się zarysuje to się kruszy, ściera itp, na wierzchu jest takie mleczko cementowe).
Oczywiście mnie to zmartwiło, ale zszokowało mnie jak drogie ma być usunięcie tej "ułomności" - zeszlifowanie mleczka i zagruntowanie - 15 zl netto robocizna i 30 netto zl grunt za m2. Z robocizna nie będę dyskutować bo oczywiście pracę każdy wycenia różnie, ale czy ten grunt naprawdę musi tyle kosztować?!
Parkieciarz chce zastosować grun epoksydowy R755.
Mam ogromną prośbe o radę czy to dobry wybór, czy nie można zastosować czegoś tańszego a rozwiązującego problem?
Moje drugie pytanie, to czy jak muszę dopłacić za gruntowanie to nie powinna zmniejszyć się koszt materiałów w pozycji "system spodni gruntowo-klejowy poliuretanowy". Tu też suma mnie trochę szokuje -40,5 zl/m2 netto...

Dodam, że planuję położenie parkietu przemysłowego jesionowego.
z gory baaaaaardzo dziekuje za pomoc



boorg - 18-11-2007 18:21

...Przyszedł do mnie parkieciarz i ocenił mój podkład (w nowym mieszkaniu) jako nie nadający się do położenia parkietu, ponieważ jest za mało twardy (jak się zarysuje to się kruszy, ściera itp, na wierzchu jest takie mleczko cementowe).
Oczywiście mnie to zmartwiło, ale zszokowało mnie jak drogie ma być usunięcie tej "ułomności" - zeszlifowanie mleczka i zagruntowanie - 15 zl netto robocizna i 30 netto zl grunt za m2. Z robocizna nie będę dyskutować bo oczywiście pracę każdy wycenia różnie, ale czy ten grunt naprawdę musi tyle kosztować?!
Parkieciarz chce zastosować grun epoksydowy R755.
Mam ogromną prośbe o radę czy to dobry wybór, czy nie można zastosować czegoś tańszego a rozwiązującego problem?
Moje drugie pytanie, to czy jak muszę dopłacić za gruntowanie to nie powinna zmniejszyć się koszt materiałów w pozycji "system spodni gruntowo-klejowy poliuretanowy". Tu też suma mnie trochę szokuje -40,5 zl/m2 netto...

Dodam, że planuję położenie parkietu przemysłowego jesionowego...
Jeżeli podłoże jest pylące/słabe to nie masz innego wyjścia: musisz je naprawić. A niestety nie jest to tanie: specjalistyczna chemia kosztuje koszmarne pieniądze. :(
Co do dodatkowego gruntowania, to czasem nie jest potrzebne :) - wszystko zależy jaki klej zaproponowano w owym spodnim systemie. :o

I na zakończenie powiem jedno: ufajcie swoim parkieciarzom. :) Ja nie jestem alfą i omegą :oops: a oni nie zawsze chcą Was okraść i oszukać. I dlatego

...Przyszedł do mnie parkieciarz i ocenił mój podkład... jest ważniejsze niż

...jesli dalbys rade doradzic to bedzie na wage zlota... :P



mk CocaYna - 27-11-2007 13:57
A ja troszkę z innej beczki. Planujemy w naszym domku polożyć na poddaszu deskę sosnową, a ponieważ jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kilku ha lasu sosnowego, to oczywiście surowiec nie stanowi problemu. Ale, właśnie, ponieważ budowę chcemy rozpocząć w roku następnym, a wprowadzimy się za 2, 3 lata, trzeba te deski przygotować. Wiem, że deski na podłogi powinny schnąć około 3 lat, czyli przy dobrych wiatrach, gdybyśmy zimą wycięli trochę drzew, to zdążylibyśmy przygotować drewno na podłogi. Ale jak zająć się takimi przygotowaniami, jak takie drewno zabezpieczyć, aby nie zrobiło się szare itp. Czy potrzebne są do tego specjalne preparaty, czy też szczególne warunki przechowywania?
I jeszcze tkakie prozaiczne pytanie, czy w projekcie będzie podana dokładna ilość materiałów na podłogi, czy też architekt na podstawie tego co podamy, obliczy taką ilość? Chodzi mi oczywiście o przygotowanie odpowiedniej długośći i szerokości desek.





boorg - 28-11-2007 02:01

...A ja troszkę z innej beczki. Planujemy w naszym domku polożyć na poddaszu deskę sosnową... ...Chodzi mi oczywiście o przygotowanie odpowiedniej długośći i szerokości desek... Powinneś zgłosić się do zakładu drzewnego. W domowy sposób desek dobrze nie wysuszysz/nie wysezonujesz. :(



ochikarka - 28-11-2007 08:05
boorg mam pytanko - mam parkiet przemysłowy tekowy w całym mieszkaniu potraktowany BONA NATURALE i tu moje pytanko producenci polecają używać do czyszczenia ich preparatu i tylko tego ( oczywiście zapomniałam jak się nazywa) czy znasz jeszcze inne metody czyszczenia takiej podłogi lub inne preparaty bo ten polecany jest dosyć drogi ?



mry888 - 28-11-2007 13:26
Witam. Mam zamiar położyć deskę dębową (22mm x 100mm x 800-2800mm - kategoria mix od I do IV ;) i pokryć ją olejem Timberex HD.

Moje wątpliwości to:
1. Firma parkieciarska stwierdziła, że wylewka jest za słaba i zaleciła albo dodatkową wylewkę Uzin albo położenie maty fizjolinowej Murexin. Skłaniam się ku tej drugiej ponieważ: a) daje dodatkową elastyczność mocowaniu desek i b) jest tańsza :) Czy słusznie kombinuję?

2. Zakładając, że czas schnięcia nie gra roli (nie muszę wprowadzić się pojutrze ;) czy lepiej użyć Timberex'u HD czy wersji Gold? Niby HD jest do obiektów "przemysłowych" ale są też opinie, iż Gold lepiej zabezpiecza przed wilgocią. Dodam, iż olej idzie także do kuchni, łazienki i na schody.

3. A propos dębu w łazience. Mam dylemat czy klepka dębowa (22mm x 350mm x nie pamiętam szerokości) i olej Timberex HD (czy Gold) to realne rozwiązanie do wilgotnych pomiesczeń (oczywiście zakładam, iż woda nie będzie stała lecz możliwe będą chwilowe "zachlapania")

4. Oczywiście świat byłby idealny gdyby nie dochodził dodatkowy dylemat koloru - czy olej Timberex Colour jest porównywalny do Gold'a pod względem odporności na wodę i ścieranie czy też lepiej nie kombinować i zdać się na Gold'a lub HD?

Z góry dzięki za słowa mądrości,

Krzysiek.



krzysiek_wroc - 28-11-2007 22:32
Drogi Boorgu, jeśli możesz mi odpowiedzieć, będę wdzięczna:

1) za tydzień przychodza do mnie lakierować - deska jesion 13 cm szer, 1 m długosci, jesion kolor. Niestety mam szczeliny nawet na 1 mm. Prosze powiedz mi czy mam nawilzac pomieszczenie zeby szczeliny sie zeszły ? Teraz jest 44%, posadzka była 1,2% , temp.ok 19,5 C, drewno mialo 8 % przy kladzeniu.
2) chce zastosowac Berger Siedle FKGel 1 raz i lakier UNO dwa razy. Zastanawiam sie tylko czy FKGelb nie uczyni tego jesionu zbyt stonowanym, tzn, sloje beda takie nijakie ? Ja wlasnie chce wyciagnac sloje, bo uwielbiam te pofalowane szczegolnie, ale jednoczesnie chce zminimalizowac kontrasty (i dlatego nie jestem za Exotengrundem bo czytalam ze on kontrasty poglebia)
Czy sądzisz ze z FKGelbem uzyskam to na czym mi zalezy ?



boorg - 30-11-2007 00:12

...mam parkiet przemysłowy tekowy w całym mieszkaniu potraktowany BONA NATURALE i tu moje pytanko producenci polecają używać do czyszczenia ich preparatu i tylko tego ( oczywiście zapomniałam jak się nazywa) czy znasz jeszcze inne metody czyszczenia takiej podłogi lub inne preparaty bo ten polecany jest dosyć drogi ?... Już pisałem: nie znam metod czyszczenia podłóg potraktowanych Bona Naturale. A skoro to "...nie jest olej ani wosk a tym bardziej lakier..." moja praktyka przyda się jak kwiatek do kożucha. :wink: Przykro mi ale w dziedzinie Bona Naturale Ty jesteś tutaj: Najlepszym doradcą na forum Muratora. :)



ochikarka - 30-11-2007 08:01
dzięki wielkie za odpowiedz - pewnie będę musiała uczyć się na własnych błędach . Przeprowadzam się w poniedziałek czyli zacznie się sprzątanie . Pozdrawiam



boorg - 30-11-2007 22:22

...Mam zamiar położyć deskę dębową... ...i pokryć ją olejem... Pomysł OK. Kilka słów odnośnie jego realizacji.
1. Jeżeli parkieciarze tak ocenili Twoja wylewkę i zaproponowali te 2 rozwiązania, to z tych dwóch wybór maty fizelinowej jest szybszym w realizacji. Ale czy tańszym? :-?
2 i 4. Nie ważne jakiego oleju użyjesz (HD, Gold lub Colour). Ważne aby jak najlepiej nasycić podłogę i jak najpóźniej zacząć ją użytkować. :) 2 warstwy oleju mogą nie wystarczyć, :( czasem kładzie się 4 a nawet 5: wszystko zależy od porowatości drewna i metody nakładania oleju. Dobrze zaolejowana podłoga na wiekszości klepek posiada lekkie odbicie światła (takie półmatowe/satynowe). :roll:
3. Łazienka i oleje Timberex = połączenie OK. Ale jak za wcześnie zmoczysz podłogę (olej nie wyschnie) będziesz miał dużo śladów kropli/po wodzie. Jednak jak olej odpowiednio wyschnie problem sam zniknie. A usunięcie zaschniętych plam/śladów kropli nie jest wielkim problemem. :)



mry888 - 01-12-2007 23:23
Dzięki za (p)odpowiedź, boorg.

Jedno mnie tylko jeszcze martwi. Wg. specyfikacji Timberex-u należy położyć max. dwie warstwy, np., HD a na to warstwę tzw. Satin'u, czyli jak sądzę taką warstwę roboczą do regularnego uzupełniania. Pierwsza warstwa HD schnie po ok.48g. a druga już ok.14dni.

Pytanie, więc:

1. Skąd wiadomo czy po drugiej warstwie (czyli ok.16 dniach) należałoby dać trzecią i ew. czwartą warstwę HD przed ostatecznym satinem? Czy jest ryzyko, że po trzeciej warstwie HD deska nie będzie w stanie wchłonąć już oststecznej warstwy satin'u i co się z tym ew. wiąże?

2. Ile należy czekać po ew. 3 i 4 warstwie HD? Na oko czy też są jakieś wskazówki?

Dzięki z góry,

Krzysiek.



Żelka - 02-12-2007 09:05
Witaj boorg!
Mam pytania odnosnie naszego parkietu. Czy to normalne, ze robia nam sie takie milimetrowe szparki? W jednym miejscu klapka pekla i sie to pekniete troche podnioslo. Czy nalezy sie tym martwic?
Napisz tez prosze czym najlepiej parkiet wycierac - czyszczyc, bo ja tylko wylgatna szmatka robie - sama woda.
Dzieki.



faflusniak - 06-12-2007 11:26
Witam,

Zastanawiam się nad zakupieniem deski parkietowej dębowej, szerokość (do wyboru) 9-11 cm, długość 50-150cm, grubość 20 mm. W związku z tym mam pytania:

1. Czy to prawda, że do deski parkietowej potrzebny jest jakiś specjalny bardzo drogi klej. Nawet 40 zł/m2.

2. Czy deski o taki wymiarach mają jakąś większą tendencję do wyginania się, tzw. łódkowanie. Taką opinię słyszałem.

3. I ostatnie, czy wylewka po deskę parkietową musi być koniecznie bardzo mocna. U mnie wylewki dosyć mocno pylą.



boorg - 07-12-2007 03:43

...Jedno mnie tylko jeszcze martwi. Wg. specyfikacji Timberex-u należy położyć max. dwie warstwy, np., HD a na to warstwę tzw. Satin'u, czyli jak sądzę taką warstwę roboczą do regularnego uzupełniania. Pierwsza warstwa HD schnie po ok.48g. a druga już ok.14dni.

Pytanie, więc:

1. Skąd wiadomo czy po drugiej warstwie (czyli ok.16 dniach) należałoby dać trzecią i ew. czwartą warstwę HD przed ostatecznym satinem? Czy jest ryzyko, że po trzeciej warstwie HD deska nie będzie w stanie wchłonąć już oststecznej warstwy satin'u i co się z tym ew. wiąże?

2. Ile należy czekać po ew. 3 i 4 warstwie HD? Na oko czy też są jakieś wskazówki?...
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo jest kilka sposobów nakładania oleju. Całe parkieciarstwo to czysta praktyka (najlepiej poparta wiedzą/doświadczeniem) a ja nie wiem w jaki sposób nakładać będą olej u Ciebie. :P
Ad.1
Źle rozumujesz. :) Nie musisz czekać 2 tygodni. Czasem dziennie możesz położyć jedną warstwę a czasem cztery. Wszystko zależy od np.:
- wilgotności/temperatury otoczenia;
- porowatości/gatunku/klasy-selekcji drewna;
- sposobu aplikacji oleju.
Ad.2
Wskazówka jest. Większość podłogi po przeschnięciu/wyschnięciu ma satynowe/jedwabiste/półmatowe odbicie światła. :wink:

I kilka słów na zakończenie.
Wskazówki producenta są kompromisem między oczekiwaniami klienta a roboczogodzinami ekipy parkieciarskiej. Jeżeli w specyfikacji technicznej byłoby napisane o 4 warstwach większość parkieciarzy unikałaby takiego produktu (bo kto im zapłaci za dodatkową robotę?): napisanoby o jednej warstwie - większość klientów unikałaby takiego oleju, że niby kiepsko zabezpiecza podłogę (bo przecież konkurenci stosują 2 warstwy). 8)



boorg - 07-12-2007 04:08

...1) za tydzień przychodza do mnie lakierować - deska jesion 13 cm szer, 1 m długosci, jesion kolor. Niestety mam szczeliny nawet na 1 mm. Prosze powiedz mi czy mam nawilzac pomieszczenie zeby szczeliny sie zeszły ? Teraz jest 44%, posadzka była 1,2% , temp.ok 19,5 C, drewno mialo 8 % przy kladzeniu.
2) mam dwie plamy na jasnej czesci jesionu od polozenia wilgotnego obciazenia, leżało 6 dni. Zaczelam ta plame lekko szlifowac papierem 100 i wierzchnia warstwa (lekko zielonkawo szara) zeszla ale nadal jest takie zarozowienie. Na jaka glebokosc trzeba by to zeszlifowac ? Czy to w ogole da sie jakos usunac ? Czy 1 mm ktory parkieciarze zdejma wystarczy, czy tez drewno jest gleboko spenetrowane ? Jestem tym bardzo zasmucona. W ostatecznosci mysle sobie ze moze posmarowac dalszy ciag tej klepki wodą (bo granica przebarwienia jest nienaturalnie ostra) , to wtedy ta część klepki przyjmie jednolity kolor i upodobni sie do ciemnych klepek, ktorych jest tu tez troche.
3) chce zastosowac Berger Siedle FKGel 1 raz i lakier UNO dwa razy. Zastanawiam sie tylko czy FKGelb nie uczyni tego jesionu zbyt stonowanym, tzn, sloje beda takie nijakie ? Ja wlasnie chce wyciagnac sloje, bo uwielbiam te pofalowane szczegolnie, ale jednoczesnie chce zminimalizowac kontrasty (i dlatego nie jestem za Exotengrundem bo czytalam ze on kontrasty poglebia)
Czy sądzisz ze z FKGelbem uzyskam to na czym mi zalezy ?...
1. Nawilżanie nic nie zmieni: szpary nie zejdą się. Różne są szkoły odnośnie nawilżania podłogi w czasie stabilizacji: jedne zalecają nawilżanie drugie nie przywiązują do tego większej wagi a trzecie nie zalecają. Ja jestem zwolennikiem tej trzeciej z jednym zastrzeżeniem: parkiet nie może być zbyt suchy: wilgotność ukladanego parkietu musi być na poziomie 8-10%.
2. Głębokość przebarwień jest zagadką. Mogą zejść przy cyklinowaniu albo nie. Jak jest w Twoim wypadku okaże się podczas szlifowania podłogi.
3. Egzotengrund i FkGelb wbarwiają podłogę podobnie: różnica w wielu wypadkach jest praktycznie niezauważalna. Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc o wyciąganiu słojów bez pogłębiania kontrastów? :o Nie sądzisz, że Twoje założenia są sprzeczne z natury? :wink:



Żelka - 07-12-2007 13:20

Witaj boorg!
Mam pytania odnosnie naszego parkietu. Czy to normalne, ze robia nam sie takie milimetrowe szparki? W jednym miejscu klapka pekla i sie to pekniete troche podnioslo. Czy nalezy sie tym martwic?
Napisz tez prosze czym najlepiej parkiet wycierac - czyszczyc, bo ja tylko wylgatna szmatka robie - sama woda.
Dzieki.
ponawiam pytanie :wink:



mayland - 08-12-2007 22:54
Widzę dzisiaj istny nalot budowlanego :o :o W różnych wątkach te same wstawki :roll:



mayland - 09-12-2007 22:29
A ja mam pytanie dotyczące bejcy do drewna Zar. Będę mieć drzwi w okleinie ciemny orzech z Porty. Chciałabym dobrać do tego koloru jakiś odcień tej bejcy do pomalowania schodów. Obawiam się, ze ciemny brąz bedzie za ciemny. Trepy będą z jesionu lub z dębiny.
Czy macie doświadczenie z tymi bejcami? Który kolor będzie najbardziej zbliżony do tych drzwi (przykładowe skrzydło w tym kolorze).

http://nowedrzwi.pl/images/options/473-168s.jpg



boorg - 10-12-2007 21:29

...Czy to normalne, ze robia nam sie takie milimetrowe szparki? W jednym miejscu klapka pekla i sie to pekniete troche podnioslo. Czy nalezy sie tym martwic?
Napisz tez prosze czym najlepiej parkiet wycierac - czyszczyc, bo ja tylko wylgatna szmatka robie - sama woda...
Odnośnie szparek: jeżeli nie kontolujecie/regulujecie wilgotności powietrza w domu, to takie zachowanie parkietu w sezonie grzewczym jest czymś normalnym/naturalnym. Wiosną wszystko wróci do normy. :) Dlatego nie ma powodu do niepokoju. :wink:
Jednak, jeżeli bardzo Was denerwuje taki stan rzeczy to musicie zainwestować w maszynerię. :( Ludzie i parkiety najlepiej funkconują w temp. 19-21 st. C przy wilgotności powietrza 45-65%. Aby zapewnić stale takie warunki bezkonkurencyjny jest klimatyzator. Daleko za nim są nawilżacze elektryczne. Są jeszcze sposoby naszych babci/mam: plusem są małe inwestycje :) (kamionki/mokre ręczniki na grzejnikach, miska wody przykryta kamieniem i ustawiona pod grzejnikiem, wspólne gotowanie wszystkich posiłków w naszym domu dla wszystkich sąsiadów :D ). Wszystko to ma swoje zalety ale ma też poważne wady: szczególnie dwa pierwsze rozwiązania mocno szarpią kieszeń przy płaceniu rachunków energetycznych. :(
Pęknięcie klepki: jeżeli można podkleić pęknięcie, nie ma powodu do zmartwień. Jeżeli nie, musimy wymienić klepkę. :( Nie jest, to jakaś wielka filozofia ale niestety dosyć żmudna robota. :roll: Trzecie wyjście brzmi: a nie będę wymieniać, niech strzepi się klepka jej mać. :wink:
Pielęgnacja. Myślałem, że mój następca powiedział Wam co i jak. :-? Ale widzę, że w sprawie pielęgnacji nie puścił pary z gęby i tajemnicę tą zabierze pewnie ze sobą do grobu. :wink: :lol:
Lakierowana podłoga pielęgnowana wilgotną ściereczką jest OK i prawidłowa. Jednak od czasu do czasu trzeba podłogę odświeżyć. Wtedy sięgamy po profesjonalne środki pielęgnujące. Wy macie u Siebie lakier Palmanna a on proponuje do swojej podłogi nastepujący system czyszcząco-pielęgnujący:
jak podłoga jest normalnie ubrudzona:
http://www.uzin-utz.com/pallmann_pl/...26P=731%26S=16
jak podłoga jest bardzo ubrudzona:
http://www.uzin-utz.com/pallmann_pl/...26P=732%26S=16
lub
http://www.uzin-utz.com/pallmann_pl/...26P=730%26S=16
Jak już wyczyścisz podłogę, to wtedy używasz któryś z tych produktów (w/g uznania lub potrzeb):
1.http://www.uzin-utz.com/pallmann_pl/...26P=723%26S=16
2.http://www.uzin-utz.com/pallmann_pl/...26P=724%26S=16
3.http://www.uzin-utz.com/pallmann_pl/...26P=727%26S=16
Sposób użycia aplikacji znajduje się w Kartach technicznych. 8)
i to tyle w/g producenta lakieru jaki leży na Waszej podłodze. :roll:

P.S. Nie musisz stosować produktów czyszczących/pielęgnujących rekomendowanych przez producenta. Możesz stosować produkty innych firm (Berger-Siedle, Deva, Loba) jak również marketowe/popularne rozwiązania do podłóg lakierowanych np. Pronto, Sidolux.



Żelka - 11-12-2007 12:20
Usmialam sie. Ty pomysl bardzo powaznie o pisaniu ksiazki. Wszystko jedno na jaki temat. Ja na pewno kupie. :D
Dzieki wielkie za odpowiedz. :P



zarka - 11-12-2007 21:27
Ja mam pytanie czym wyczyścić dosyć mocno zabrudzony parkiet olejowany magik oil 2k. Dodam, że sama woda nie pomaga a po lecie i bieganiu dzieciaków na boso nasz parkiet pośrodku jest przybrudzony a po brzegach jasniejszy.



Żelka - 21-12-2007 18:28
Wszystkiego dobrego boorg!!! Pozdrowienia i dla Sake. :P
http://img.123greetings.com/thumbs/e...02-71-1042.gif



boorg - 22-12-2007 02:53

Ja mam pytanie czym wyczyścić dosyć mocno zabrudzony parkiet olejowany magik oil 2k. Dodam, że sama woda nie pomaga a po lecie i bieganiu dzieciaków na boso nasz parkiet pośrodku jest przybrudzony a po brzegach jasniejszy. A masz jeszcze ten olej na swojej podlodze? Czy już go zmyłaś/starłaś??? :o Dawaj zdjęcie bo nie będę srzępił klawiatury po próżnicy. :P



boorg - 22-12-2007 02:57

Wszystkiego dobrego boorg!!! Pozdrowienia i dla Sake. :P A dziękuję bardzo miłej Pani. :) Ale ja nie mam takiego obrazka kolorowego pod ręką, to może tylko uśmiechnę się czule do Ciebie? :wink:
Też Wam życzę wszystkiego najlepszego i dużo zdrówka. :D I jeszcze raz dziękuję.



semirka - 27-12-2007 10:22
Witam serdecznie!

Dnia 10. grudnia 2007 roku poolejowałam swoją podłogę sosnową naturalnym olejem do podłóg niemieckiego producenta firmy PNZ-Produkte GmbH. Tydzień później postanowiłam "doolejować" swoją podłogę nakładając jeszcze jedną warstwę w/w oleju no i niestey mam problem, ponieważ olej nie chce wyschnąć. Przed Świętami zebrałam nadmiar oleju z podłogi pieluchą tetrową i zapolerowałam podłogę filcem. Później rozłożylam tekturę falistą. Niestety, kiedy chodzę po podłodze zostają na niej śłady po trepkach - jak gdyby podłoga była nadal mokra. Co powinnam zrobić, aby naprawić sprawę??? :cry:



boorg - 27-12-2007 16:05
Czy podłoga przy chodzeniu klei się czy tylko robią się ślady? :roll:



semirka - 27-12-2007 17:26
Witam! Zostają tylko ślady po trepkach - podłoga się nie klei. Co więcej - podłoga jest nadal przykryta tekturą falistą, na której nie widać, aby były jakieś tłuste ślady po oleju tak, jak to było z początku.



izat - 28-12-2007 14:30
ludzie kochani jakieś problemy macie z tymi olejowanymi podłogami??
zaczynam się bać
za kilka dni parkieciarz rusza z olejem na moje podłogi
mogę jeszcze zrezygnować :D



mpb1971 - 28-12-2007 14:57
izat, nie bój nic :lol: podłoga olejowana to cudo, którego nie zamieniłabym na żadne inne :wink: .
Nasz podłoga jest olejowana co 6 msc (z założenia, bo ostatnio przerwa była roczna). Wymagania: odkurzanie odkurzaczem, raz na jakiś czas :oops: umycie samą wodą. KONIEC. Nic więcej z nią nie robimy, po kolejnym olejowaniu wygląda jak nowa, jest atłasowa, ciepła, czekoladowa, miła, pachnąca itd, itp... :wink:
Dom użytkują:
- ja (głównie wieczorami zalegam na kanapie :wink: ),
- mój mąż (patrz wyżej)
- mój tata (5 dni w tygodniu - bez weekendów)
- dwie córki (najpierw siadają w fotelu, a później "z całym dobytkiem" przesuwają go po podłodze)
- i niskopodłogowiec - jamnik (tony piachu latem, jesienią kawałki liści i błota :evil: )

O jednym należy pamiętać!!! nie zostawiać na olejowanej podłodze mokrych plam - bo zostają "na zawsze". U mnie dwa lata temu rozpuścił się śnieg - ze świeżo wniesionej choinki - ślady są do dziś, ale tylko ja wiem gdzie :wink:

pozdrawiam i zachęcam do olejowania :lol: :lol: :lol:



izat - 28-12-2007 15:03
a jakie masz drewno i jaki stosowałaś olej??
ile czasu w praktyce nie wolno chodzić po zaolejowaniu podłóg??
zauważyłam, że masz co najmniej 3 polerki ( 2 córki i jamnika ) :D



mpb1971 - 28-12-2007 15:25
drewno to parkiet przemysłowy merbau, a olej Timberex Natural. "Pierwsze" olejowanie było chyba trzykrotne (albo dwu - już nie pamiętam) i chodzilismy po podłodze po dwóch pełnych dniach. Teraz olejuję (fajne słowo :wink: ), na wieczór (wynosimy wszystkie meble z salonu :o , na szczęście nie jest ich dużo), a rano (9-10 godz.) wstawiamy meble z powrotem. W tym roku rano mąż ją jeszcze wypolerował - polerką hoovera, a po wstawieniu mebli "zatarliśmy ślady" ponownie polerką. Wcześniej jej nie polerowaliśmy i też było dobrze. Moje dziewczyny chodzą bez kapci (wyobraź sobie te białe skarpety... :roll: ), więc i tak się poleruje :wink:



izat - 28-12-2007 15:47
trochę często powtarzasz te zabiegi .....
tak trzeba czy na wyrost troszkę to robisz?? ;)



mpb1971 - 28-12-2007 15:57
często? mówisz o olejowaniu, czy froterowaniu. W tym roku i jedno i drugie było robione dla przyjemności. Podłoga nie wymagała tego. Ale coś Ci powiem... Uwielbiam zapach tego oleju, może dlatego, że kojarzy mi się z wprowadzeniem do tego domu 8)



izat - 28-12-2007 16:02
a ile masz m2 tego parkietu??
u mnie będzie coś około 170, więc nie wiem czy się za bardzo nie zmacham przy tej robocie :D
zapach to podstawa ;)



Sonika - 29-12-2007 08:09

Ale coś Ci powiem... Uwielbiam zapach tego oleju, Gohna, zaskoczyłaś mnie tym stwierdzeniem :roll: .
Naprawdę u Ciebie pachnie, bo jak teraz olejowaliśmy nasz to strasznie było czuć chemią.
Nie powiem, żeby ten zapach mi się podobał.
A może ja mam jakiś zły olej :-? ?



izat - 29-12-2007 11:06
Soniko,
a jakim olejem masz pokryte podłogi, bo Gohna chyba Timberexem czy to Zeljka .... już sama nie wiem ...



boorg - 29-12-2007 12:02

...Zostają tylko ślady po trepkach - podłoga się nie klei. Co więcej - podłoga jest nadal przykryta tekturą falistą, na której nie widać, aby były jakieś tłuste ślady po oleju tak, jak to było z początku... Co masz na myśli pisząc o trepkach? :o
1. Buty na ciężkiej, grubej podeszwie (tzw. trepy).
2. Kapcie na gumowej podeszwie.
3. Drewniaki.
4. Kawałki wykładziny.

Sposób olejowania jaki opisałaś z grubsza jest prawidłowy. :wink: Jeżeli olej nie wysycha musi być jakiś konflikt chemiczny. Pytanie: czy między jednym a drugim olejowaniem podłogi myłaś podłogę z użyciem środków do pielęgnacji drewna lakierowanego/paneli (np. PRONTO lub SIDOLUX)?



Sonika - 29-12-2007 12:04

Soniko,
a jakim olejem masz pokryte podłogi, bo Gohna chyba Timberexem czy to Zeljka .... już sama nie wiem ...
Carl's OIL Izat.



Sonika - 29-12-2007 12:12
Boorg, a czy podłogę można przeolejować?

Chodzi mi o to, że zaolejowaliśmy dopiero pierwszy raz od położenia, a minęło z półtora roku i myślę, że może powinnam ją np. za miesiąc zaolejować znowu, żeby nadrobić te braki w olejowaniu.
Czy tak można zrobić?

I jeszcze jedno. Jak chciiałam wypolerować szmatą miejsca gdzie małż nie olejował wzdłuż słojów, to się nie dało.
Zostało tak jak było i tyle.
To tak ma być, bo myślałam, że będzie podobnie jak z pastą do pastowania?

Napisz proszę.
Dziękuję :D



boorg - 29-12-2007 12:25

...O jednym należy pamiętać!!! nie zostawiać na olejowanej podłodze mokrych plam - bo zostają "na zawsze". U mnie dwa lata temu rozpuścił się śnieg - ze świeżo wniesionej choinki - ślady są do dziś, ale tylko ja wiem gdzie... A tu nie zgodzę się z przedmówcą. :P
Usunięcie śladów po wodzie z olejowanej podłogi są bajacznie proste ale kosztuje to trochę zachodu.
Do realizacji naszego zadania potrzebujemy:
- wełny stalowej;
- oleju i odpowiedniego rozpuszczalnika;
- miękkich bawełnianych szmatek/kawałków wykładziny.
Kolejność działań.
1. Plamę po wodzie przecieramy wełną stalową. Wełnę układamy w poprzek kierunku tarcia a trzemy wzdłuż klepek. Operacje kończymy gdy plama nie ma już wyraźnych widocznych krawędzi. Miejsce przecierania odkurzamy/zamiatamy.
2. Olej mieszamy z rozpuszczalnikiem (proporcja zależy od posiadanego oleju czasem mieszamy w proporcji olej-rozpuszczalnik 4:1 a czasem 1:1). Potem obficie nakładamy olej na przetarte miejsce plus trochę na otaczające klepki. Czekamy minimum 30 minut. Po tym czasie olej rozcieramy - jak został wchłonięty nakładamy następną cienką warstwę. Czekamy następne 30 minut. Po tym czasie całość zbieramy przy pomocy bawełnianych szmatek/kawałków wykładzin. Na podłodze nie powinny zostać żadne kałuże ani zacieki.
3. Po 6-12 godzinach podłogę w miejscu naprawy polerujemy za pomocą bawełnianej szmatki lub kawałka wykładziny.
Plam po wodzie nie będzie. :) Jedyne co może zostać to rozjaśnienie podłogi ale z czasem w sposób naturalny zniknie (drewno samoistnie zmienia kolor w mniejszym lub większym stopniu). :roll:



mpb1971 - 29-12-2007 17:08

a ile masz m2 tego parkietu??
u mnie będzie coś około 170, więc nie wiem czy się za bardzo nie zmacham przy tej robocie :D
zapach to podstawa ;)
170 :o :o :o ło matko, to moje 40 m2 to jak pudełko od zapałek przy sali gimnastycznej... :wink:



mpb1971 - 29-12-2007 17:11

Ale coś Ci powiem... Uwielbiam zapach tego oleju, Gohna, zaskoczyłaś mnie tym stwierdzeniem :roll: .
Naprawdę u Ciebie pachnie, bo jak teraz olejowaliśmy nasz to strasznie było czuć chemią.
Nie powiem, żeby ten zapach mi się podobał.
A może ja mam jakiś zły olej :-? ? Eee Soniczko, na pewno nie masz złego, tylko masz inny. Nie wiem czy mój pachnie aż tak ładnie, czy tylko tak bardzo jego zapach kojarzy mi się z przyjemnym przeżyciem wprowadzenia do domu. Ale w sumie, ten nasz zapach nie jest chemiczny, tylko taki bardziej... hmmm jak cynamon, czy cóś :roll: . Generalnie przyjemny.



mpb1971 - 29-12-2007 17:21

...O jednym należy pamiętać!!! nie zostawiać na olejowanej podłodze mokrych plam - bo zostają "na zawsze". U mnie dwa lata temu rozpuścił się śnieg - ze świeżo wniesionej choinki - ślady są do dziś, ale tylko ja wiem gdzie... A tu nie zgodzę się z przedmówcą. :P
Usunięcie śladów po wodzie z olejowanej podłogi są bajacznie proste ale kosztuje to trochę zachodu.
Do realizacji naszego zadania potrzebujemy:
- wełny stalowej;
- oleju i odpowiedniego rozpuszczalnika;
- miękkich bawełnianych szmatek/kawałków wykładziny.
Kolejność działań.
1. Plamę po wodzie przecieramy wełną stalową. Wełnę układamy w poprzek kierunku tarcia a trzemy wzdłuż klepek. Operacje kończymy gdy plama nie ma już wyraźnych widocznych krawędzi. Miejsce przecierania odkurzamy/zamiatamy.
2. Olej mieszamy z rozpuszczalnikiem (proporcja zależy od posiadanego oleju czasem mieszamy w proporcji olej-rozpuszczalnik 4:1 a czasem 1:1). Potem obficie nakładamy olej na przetarte miejsce plus trochę na otaczające klepki. Czekamy minimum 30 minut. Po tym czasie olej rozcieramy - jak został wchłonięty nakładamy następną cienką warstwę. Czekamy następne 30 minut. Po tym czasie całość zbieramy przy pomocy bawełnianych szmatek/kawałków wykładzin. Na podłodze nie powinny zostać żadne kałuże ani zacieki.
3. Po 6-12 godzinach podłogę w miejscu naprawy polerujemy za pomocą bawełnianej szmatki lub kawałka wykładziny.
Plam po wodzie nie będzie. :) Jedyne co może zostać to rozjaśnienie podłogi ale z czasem w sposób naturalny zniknie (drewno samoistnie zmienia kolor w mniejszym lub większym stopniu). :roll: boorg, masz rację, że nie zostają "na zawsze", ale jak sam napisałeś wymaga to trochę zachodu. Jak pomyślę, że miałabym te kilka plamek czyścić w ten sposób, to po prostu mi się nie chce :-? (jakaś leniwa jestem, czy co :wink: )
Dlatego wolę zetrzeć od razu jak kapnie, niż później przeprowadzać cały proces, począwszy od zastanowienia się gdzie kupić wełnę stalową :wink: .

Zresztą wracając do strony 2 tego tematu, możemy zauważyć, że swego czasu próbowałam pozbyc się tych plam... o było daaaawno :wink: , już mi przeszło.



sibi - 04-01-2008 11:52
Pytanie do Boorga:
Mam merbau pokryty olejem Berger-Seidle, pielęgnuje podłogę pastą Fitpolish. Na podłodze są w kilku (trzech) miejscach mało-widoczne (ale zawsze) ślady po źle roztartym (pierwotnym) oleju. Trochę mnie to denerwuje, chciałbym się spytać czy łatwo tych plam się pozbyć. Czym ewentualnie naprawić podłągę i czy nie pozostaną plamy po tym zabiegu. Olej był kładziony w sierpniu, pastuję podłogę co 6 tygodni.



monieq - 10-01-2008 22:20
Boorg prosba o radę

planujemy położyć dąb deskę i klepkę opcja olejowanie lub lakierowanie - ostatecznie nie zdecydowaliśmy jeszcze
czy mógłbyś mi doradzić jakie po kolei zastosować środki nawierzchniowe tak, aby ten dąbek nie zżółkł i nie sciemniał pod tym olejem lub lakierem?

bede bardzo wdzięczna



ebatka - 12-01-2008 03:50
Po długich poszukiwaniach wybraliśmy chyba w końcu gatunek drewna na podłogę. Podoba nam się lapacho, zastanawiamy się między deską 9/60 a parkietem przemysłowym. Najchętniej położylibyśmy to w całym mieszkaniu, tzn. pokoje, kuchnia i przedpokój. No i mamy zagadkę bo każdy fachowiec inacze radzi, jedni że duże deski się rozeschną i będą szpary i żeby brać przemysłowy. Inni znowu twierdzą, że to tylko kwestia ułożenia i wielkość klepki nie ma tu znaczenia. Następne pytanie to czy układać w przedpokoju i kuchni (może lepiej płytki)? No i na koniec: olej czy lakier. Podoba mi się olej ale nie wiem jak to będzie wyglądało po paru latach. Liczę na pomoc bo już mam mętlik w głowie...



Mani - 12-01-2008 18:40
Witam,
Jestem w trakcie cyklinowania, to deski dębowe, szerokie i długie.

Jak wszyscy chyba tutaj zastanawiam się czy olejować czy lakierować.
Dlaczego piszecie że na oleju zostaną plamy z wody? :o
Czytałam że olej tworzy na drewnie powłokę wodoodporną, czy to nieprawda?

Chcę ten dąb przyciemnić, z mojego wywiadu na Bartyckiej wynika, że można zrobić to za pomocą oleju lub bejcy i na to lakier.
Najbardziej podoba mi się efekt postarzanej deski dębowej, czyli takiej trochę podrapanej, ciemnej i z białymi plamkami wewnątrz słojów.
Boorg, czy robiłeś coś takiego? Czy wiesz o co mi chodzi?
Czy lepiej zrobić to bejcą czy olejami?

Drugie pytanko dotyczy szpar, teraz w sezonie deski bardzo się porozsychały, niektóre szpary mają ok 0,5 cm i widać pióro.
Czy szpachlowałbyś te deski?
Czy te szpary zejdą się na wiosnę? Czy szpachlę może wycisnąć na wierzch na wiosnę?
Sporo pytań ale wykończenie tych desek to nowy trudny dla mnie temat.
Pozdro
Ola



Mani - 12-01-2008 18:45
Monieq,
żeby nie zmienić koloru to ja chyba wiem co zrobić. Musisz zastosować
Lakier wodny, on nie przyciemnia drewna, olej przyciemni a lakier rozpuszczalnikowy pożółci.



boorg - 12-01-2008 23:59

...czy podłogę można przeolejować?

Chodzi mi o to, że zaolejowaliśmy dopiero pierwszy raz od położenia, a minęło z półtora roku i myślę, że może powinnam ją np. za miesiąc zaolejować znowu, żeby nadrobić te braki w olejowaniu.
Czy tak można zrobić?

I jeszcze jedno. Jak chciiałam wypolerować szmatą miejsca gdzie małż nie olejował wzdłuż słojów, to się nie dało.
Zostało tak jak było i tyle.
To tak ma być, bo myślałam, że będzie podobnie jak z pastą do pastowania?...
Hi hi - jak trwoga to do boorga. :P
Ale złośliwa małpa nie jestem więc Ci pomogę. :wink:
Po pierwsze: podłogi nie można przeolejować. :wink: Jak będzie za dużo oleju, to on nie wchłonie się i po wyschnięciu zostanie na wierzchu, często/gęsto tworząc brzydkie strupy/popękane plamy/zeschnięte gluty. :(
Po drugie: co masz na myśli pisząc o olejowaniu wzdłuż słojów? :o Dla mnie sposób olejowania nie ma nic wspólnego z polerowaniem. Jeżeli cokolwiek zostało (smugi, plamy) Twój mąż popełnił błąd w nakładaniu oleju pielęgnacyjnego, albo Ty zbyt późno wkroczyłaś do akcji. Napisz jak było i kto zgrzeszył - zadam Wam odpowiednią pokutę. :lol:

Dla sibi:
Twój problem praktycznie jest niewielki. Jeżeli koniecznie musisz pozbyć się tych słabo widocznych smug to kombinuj. :P Możesz to zrobić w podobny sposób jak niedawno opisałem przy usuwaniu plamek, albo przepolerować podłogę dużą polerką - zielonym/czerwonym padem i nałożyć olej pielęgnacyjny (w Twoim wypadku musisz taki zrobić: swój olej Berger-Siedle mieszasz w proporcji 1 do 1 z rozpuszczalnikiem (np. terpentyną)). Potem (po wyschnięciu podłogi)nakładasz pastę - wosk możemy sobie darować. :) Jeżeli jesteś zdolny sam dasz sobie radę z polerką, jeżeli nie... ...na naukę nigdy nie jest za późno. ;)



Mani - 13-01-2008 12:29
Boorg a ja ? :roll:
Kolejny mój problem to świerkowe schody, których jasnego koloru nie chcę zmieniać, czym byś je potraktował?



boorg - 13-01-2008 15:28

...planujemy położyć dąb deskę i klepkę opcja olejowanie lub lakierowanie - ostatecznie nie zdecydowaliśmy jeszcze
czy mógłbyś mi doradzić jakie po kolei zastosować środki nawierzchniowe tak, aby ten dąbek nie zżółkł i nie sciemniał pod tym olejem lub lakierem?...
Olej przyciemnia drewno więc w/g Twoich założeń z góry odpada. Lakiery podkładowe wodne lub podkładowe chemiczne bez koloru własnego (przezroczyste) zostawiają najbardziej naturalną kolorystykę drewna. Ale jak masz dąb w 3 klasie (mocno usłojony i sęczny), to będziesz miała duży kontrast kolorystyczny (od słomkowego beżu po mocne brązy).
i to tyle. 8)



boorg - 13-01-2008 15:32

Po długich poszukiwaniach wybraliśmy chyba w końcu gatunek drewna na podłogę. Podoba nam się lapacho, zastanawiamy się między deską 9/60 a parkietem przemysłowym. Najchętniej położylibyśmy to w całym mieszkaniu, tzn. pokoje, kuchnia i przedpokój. No i mamy zagadkę bo każdy fachowiec inacze radzi, jedni że duże deski się rozeschną i będą szpary i żeby brać przemysłowy. Inni znowu twierdzą, że to tylko kwestia ułożenia i wielkość klepki nie ma tu znaczenia. Następne pytanie to czy układać w przedpokoju i kuchni (może lepiej płytki)? No i na koniec: olej czy lakier. Podoba mi się olej ale nie wiem jak to będzie wyglądało po paru latach. Liczę na pomoc bo już mam mętlik w głowie... Lapacho/Ipe jest drewnem kłopotliwym. Im większy kawał drewna położysz tym większe szpary pomiędzy klepkami/deskami. :( Chyba, że planujesz dom z klimatyzatorem, to wtedy możesz położyć dowolny kawał drewna w dowolnym miejscu. :) I będzie super przez cały czas. :roll:



boorg - 13-01-2008 15:42

...a ja ? ... No właśnie a Ty?
Tak do końca nie wiem o co Ci chodzi.

...Chcę ten dąb przyciemnić... ...można zrobić to za pomocą oleju lub bejcy i na to lakier.
Najbardziej podoba mi się efekt postarzanej deski dębowej, czyli takiej trochę podrapanej, ciemnej i z białymi plamkami wewnątrz słojów...
Chcesz zrobić 2 rzeczy, które wzajemnie się wykluczają. Albo przyciemniamy albo robimy deskę z białym usłojeniem. :P I w/g mnie lakierowanie olejowanej podłogi, to jakieś kosmiczne nieporozumienie. :-?
A jasne schody. Do wyboru: biały olej albo lakiery podkładowe wodne ewentualnie chemiczne przezroczyste.

P.S.
A 5 mm szpary w podłodze raczej należy akrylować. Szpachla/kit parkieciarski tego nie wytrzyma. :roll:



ebatka - 13-01-2008 18:53
No to mnie załamałeś boorgu :( Czy możesz mi w takim razie polecić inny gatunek drewna. Podobają mi się ciemne podłogi, takie bardziej czekoladowe bez odcienia czerwonego ani żółtego.



Mani - 13-01-2008 19:20
Boorg,
to się nie wyklucza,
chodzi mi o ciemną deską z białymi plamkami wewnątrz słojów,
tak jakby przybrudzoną, postarzoną czy coś takiego.
Po prostu dwukolorową, widziałam takie deski, ale one wychodziły już takie z fabryki, a ja chcę zrobić to na już położonej podłodze.

Chodziło mi o lakierowanie pobejcowanej podłogi.



ebatka - 13-01-2008 22:37
Czy jeśli znajde merbau, które nie ma czerwonego odcienia to jest szansa, że już takie zostanie i nie zmieni koloru? Znalazłam jeszcze iroko, co myślisz o tym drewnie?



Sonika - 13-01-2008 22:46

Hi hi - jak trwoga to do boorga. :P
Ale złośliwa małpa nie jestem więc Ci pomogę. :wink:
Po pierwsze: podłogi nie można przeolejować. :wink: Jak będzie za dużo oleju, to on nie wchłonie się i po wyschnięciu zostanie na wierzchu, często/gęsto tworząc brzydkie strupy/popękane plamy/zeschnięte gluty. :(
Po drugie: co masz na myśli pisząc o olejowaniu wzdłuż słojów? :o Dla mnie sposób olejowania nie ma nic wspólnego z polerowaniem. Jeżeli cokolwiek zostało (smugi, plamy) Twój mąż popełnił błąd w nakładaniu oleju pielęgnacyjnego, albo Ty zbyt późno wkroczyłaś do akcji. Napisz jak było i kto zgrzeszył - zadam Wam odpowiednią pokutę. :lol:
Wiem, że złośliwa małpa z Ciebie żadna :wink: i dlatego taka odważna niby jestem :wink: :lol: .

To jak często mam olejować i po czym poznać, że już nadszedł ten czas :wink: ?
Miało być "wzdłuż klepek", a nie słojów :oops: .
Chyba zgrzeszyliśmy oboje - małż nakładał jak popadnie :wink: :lol: , a ja wzięłam się za polerowanie dopiero na drugi dzień jak już wszystko wyschło :lol: .

Teraz proszę pokornie o pokutę :wink: :( .



mille_milla - 16-01-2008 15:01


Drugie pytanko dotyczy szpar, teraz w sezonie deski bardzo się porozsychały, niektóre szpary mają ok 0,5 cm i widać pióro.
Czy szpachlowałbyś te deski?
Czy te szpary zejdą się na wiosnę? Czy szpachlę może wycisnąć na wierzch na wiosnę?
Sporo pytań ale wykończenie tych desek to nowy trudny dla mnie temat.
Pozdro
Ola
Witam, a ja właśnie mam pytanie dotyczące samego szpachlowania. Mam długie deski dębowe drugiej klasy, z drobnymi sęczkami, "mój człowiek" od podłogi twierdzi że trzeba będzie tą deskę zaszpachlować po ułożeniu, bo inaczej na pewno zostaną szpary. Ja w swej totalnej niewiedzy krzywię się na takie rozwiązanie, wydaje mi się, że szpachlowanie nie musi być koniecznością? czy jezeli zostaną szparki ok 1 mm to czy będzie konieczne? Co do "wykończenia", to zdecydowanie jestem za olejowaniem, no ale do tego to jeszcze dłuuga droga.

Pozdrawiam!



monieq - 16-01-2008 22:22

...planujemy położyć dąb deskę i klepkę opcja olejowanie lub lakierowanie - ostatecznie nie zdecydowaliśmy jeszcze
czy mógłbyś mi doradzić jakie po kolei zastosować środki nawierzchniowe tak, aby ten dąbek nie zżółkł i nie sciemniał pod tym olejem lub lakierem?...
Olej przyciemnia drewno więc w/g Twoich założeń z góry odpada. Lakiery podkładowe wodne lub podkładowe chemiczne bez koloru własnego (przezroczyste) zostawiają najbardziej naturalną kolorystykę drewna. Ale jak masz dąb w 3 klasie (mocno usłojony i sęczny), to będziesz miała duży kontrast kolorystyczny (od słomkowego beżu po mocne brązy).
i to tyle. 8) Boorg, ta ja jeszcze zapytam o takie coś jak ługowanie
czy ten proces nie rozjaśnia i czy po ługowaniu nie można poolejować?

a tak w ogóle to czy ktoś może ma taką ługowana podłogę i może zaprezentować zdjęcie? Please



M@g - 19-01-2008 21:54
Help!
Mądre głowy forumowe, pomóżcie!

Mam w domu świeżo położony parkiet z akacji parzonej. Zachwyciłam się podłogami olejowanymi, podbudowałam opiniami na forum, przemyślałam wszystkie za i przeciw i zdecydowalam sie na olejowanie.
Podloga zostala zaolejowana olejowoskiem Osmo (poleconym przez parkieciarza od ktorego pochodzil parkiet) i wygladala pieknie... przez dwa dni. :o A potem pojawily sie smugi, odciski butow, psich lapek ktore nigdy nie schodza - ciagle wyglada na brudna, nawet 5 minut po sprzataniu!
Pastowana specjalnym preparatem byla juz dwa razy (w ciagu dwoch miesiecy - mialo byc raz na pol roku) i po pastowaniu wygladala w miare przyzwoicie... znowu przez dwa dni.
Co robic?? Nie wierze ze to tak mialo wygladac!



XX - 22-01-2008 15:05
Czy można na podłoge na przykład dębową położyć lakier matowy o kolorze innych niż bezbarwny? Jesli tak to z jakiej firmy polecacie?



boorg - 23-01-2008 21:26

... Podobają mi się ciemne podłogi, takie bardziej czekoladowe bez odcienia czerwonego ani żółtego... Popatrz na wenge lub palisander. Merbau jest brązowe ale jego brąz często ma odcień żółci i czerwieni.
Sądzę jednak, że największe zadowolenie osiągniesz kupując gotowy produkt :P : panel drewniany lub panel laminowany. W wypadku drewna zawsze istnieje niebezpieczeństwo zmiany wybarwienia (pod wpływem czasu/światła podłogi ciemnieją, czasem zmieniają odcień).



boorg - 23-01-2008 21:40

...chodzi mi o ciemną deską z białymi plamkami wewnątrz słojów,
tak jakby przybrudzoną, postarzoną czy coś takiego.
Po prostu dwukolorową, widziałam takie deski, ale one wychodziły już takie z fabryki, a ja chcę zrobić to na już położonej podłodze...
Możesz to zrobić co najmniej na kilka sposobów.
Sposób 1.
Przecyklinować podłogę do papieru 60/80. Pomalować białą farbą olejną. Po wyschnięciu farby podłogę przecyklinować papierem 80 lub 100. Przepolerować siatką 100/120. Pomalować lakierem żywiczno-olejnym (bezpokładowym).
Sposób 2.
Podłogę przecyklinować papierami 36/60/80 i przepolerować siatką 80/100. Nałożyć bejcę szmatką. Po wyschnięciu bejcy przepolerować podłogę siatką 100/120. Polakierować lakierem żywiczno-olejnym lub dowolnym systemem z lakierem podkładowym rustykalnym.
Sposób 3.
Podłogę przecyklinować papierami 36/60/80/100 i przepolerować siatką 80/100/120. Nałożyć biały olej wałkiem. Po wyschnięciu przepolerować podłogę siatką 120/150. Nałożyć olej/wosk naturalny/twardy.
itp, itd.
Cyklinowanie/polerowanie możesz zrobić mniej/bardziej dokładnie. Wtedy dodatkowo błędy obróbki będą stanowiły mniej/bardziej pożądany walor estetyczny. :)



boorg - 23-01-2008 22:00

...Chyba zgrzeszyliśmy oboje - małż nakładał jak popadnie :wink: :lol: , a ja wzięłam się za polerowanie dopiero na drugi dzień jak już wszystko wyschło... Domyślam się, że nie grozi Ci mechanizacja w stylu zakupu dużej polerki. Dlatego ograniczę się do wersji ręka-noga-mózg na ścianie. ;)
1. Wersja mąż nakłada byle jak.
Podłogę musisz przetrzeć 2-3 razy. Za każdym razem nowym kawałkiem miękkiej tkaniny/włókniny i zaczynasz z innego końca pomieszczenia. Pierwszy raz robisz rozcieranie około 90 minut po działaniach męża. Każdy następny po około 60 minut od zakończenia poprzedniego. Podłoga jest OK jeżeli patrząc na nia nie widzisz plam/smug/zacieków/kropek. Jeżeli masz wprawę jeden raz wystarczy jeżeli nie to 3 razy załatwią sprawę. Pamiętaj aby po podłodze nie chodzić przez kilka godzin. Im później na nią wejdziesz po renowacji tym lepiej dla podłogi. :)
2. Wersja podłoga już wyschła.
Podłogę trzeba spolerować/przepolerować. Musisz posłużyć się ostrym kawałkiem włókniny: w warunkach domowych warunek ten spełnia szorstki zmywak do teflonu. Przy pomocy tego zmywaka należy przepolerować całą podłogę. W miejscach gdzie są smugi/plamy/zacieki trzemy, aż je zrównamy z resztą podłogi. Powodzenia. ;)
Jest jeszcze wersja głowaa-dupaa-nogaa ale o niej można pisać tylko po 23.00. :lol:



boorg - 23-01-2008 22:08

...a ja właśnie mam pytanie dotyczące samego szpachlowania. Mam długie deski dębowe drugiej klasy, z drobnymi sęczkami, "mój człowiek" od podłogi twierdzi że trzeba będzie tą deskę zaszpachlować po ułożeniu, bo inaczej na pewno zostaną szpary. Ja w swej totalnej niewiedzy krzywię się na takie rozwiązanie, wydaje mi się, że szpachlowanie nie musi być koniecznością? czy jezeli zostaną szparki ok 1 mm to czy będzie konieczne?... Jeżeli nie przeszkadzają Ci szparki szpachlowanie nie jest konieczne. Jeżeli przeszkadzają, to...hmmm...musisz zdecydować: podłoga albo Ty.
Najważniejsza jest podłoga droga jest jedna: szpachlowanie i zakup klimatyzatora.
Najważniejsza jesteś Ty wtedy dróg jest wiele: kosmetyki, ciuchy, łakocie, nowy facet. ;)



monieq - 23-01-2008 22:10
Boorg, a ja ? please

napiszesz mi co to to ługowanie
czy ten proces aby nie rozjaśnia i czy po ługowaniu można poolejować?

moze w ten sposob mozna osiagnac efekt jasniejszej, olejowanej podłogi czyli to o co mi chodzi?



boorg - 23-01-2008 22:15
Ługowanie rozjaśnia drewno. Potem podłogę taką olejujemy. Możemy, to zrobić białym olejem albo naturalnym/twardym.

P.S.
Ale technologia ta jest w odwrocie. Obydwie firmy, których ług znałem, wycofały się z jego dystrybucji (przyczyny związane z ekologią). :(



boorg - 24-01-2008 01:18

...Mam w domu świeżo położony parkiet z akacji parzonej. Zachwyciłam się podłogami olejowanymi, podbudowałam opiniami na forum, przemyślałam wszystkie za i przeciw i zdecydowalam sie na olejowanie.
Podloga zostala zaolejowana olejowoskiem Osmo (poleconym przez parkieciarza od ktorego pochodzil parkiet) i wygladala pieknie... przez dwa dni. :o A potem pojawily sie smugi, odciski butow, psich lapek ktore nigdy nie schodza - ciagle wyglada na brudna, nawet 5 minut po sprzataniu!
Pastowana specjalnym preparatem byla juz dwa razy (w ciagu dwoch miesiecy - mialo byc raz na pol roku) i po pastowaniu wygladala w miare przyzwoicie... znowu przez dwa dni...
Daj szansę swojej podłodze: po każdym olejowaniu zbyt szybko zaczynasz zmywać podłogę. Przy okazji ścierasz olej. Dlatego masz takie negatywne doświadczenia. :(



marta-mam niebieski dach - 24-01-2008 14:05
nie wiedziałam, czy zakładać osobny temat, czy się gdzieś podpiąć,
nie ukrywam że zależy mi na opinii boorg-a, ale i innych znawców "drewnianego" tematu
informacje które podam otrzymałam telefonicznie, napiszę ile wiem, więcej po "wizji lokalnej"
przez czysty zbieg okoliczności zaproponowano nam kupno modrzewia (ok.8m3)sezonowanego na przekładkach w piwnicy domku jednorodzinnego, pociętego w klocki o przekroju~8x30 cm, długości nie znam,
i teraz uwaga : on tam leży od 1981 roku !,

muszę dopisać, że planowaliśmy zrobienie tarasu (podłogi) , balustrad wokół wiaty, tarasu i balkonu właśnie z modrzewia, być może też przęseł ogrodzenia (na pewno będą drewniane kwestia tylko z jakiego gatunku), modrzew zamówiliśmy w lesie przez stolarnię, ale on dopiero będzie cięty w lesie, poza tym na pewno jak nie ja to inny klient sie znajdzie
i teraz moje pytania:
-czy w ogóle on ma jeszcze jakąś wartość i jest czym zawracać sobie głowę,
- na co zwrócić uwagę w czasie "wizji lokalnej",
-czy on będzie się nadawał na podłogi w domu - przy ogrzewaniu podłogowym (przygotowywane pod drewno), tzn. czy można go będzie tak pociąć żeby dało sie go położyć na podłogi, (dostęp do stolarni mam),
- czy tyle czasu w jednych warunkach (piwnica) nie będzie przeszkodą żeby można go było wykorzystać na dworzu na balustrady i płot,
- ile ew. może kosztować m3 takiego drewna, bo gość mówi ze nie ma pojęcia, żebyśmy my zaproponowali jakąś cenę, oczywiście nie chcę faceta oszwabić, ale chciałabym zapłacić rozsądną cenę,żeby mi później nie urągał do końca życia, jednocześnie ja też muszę to "przełknąć",
może chociaż rząd ceny, lub widełki

bardzo proszę o opinie,
jeśli wlazłam "z butami" nie w ten temat, to popędźcie :oops:



Jacobina - 24-01-2008 15:26
Położyli mi parkieciarze akację parzoną. Miejscami są niewielkie szparki, taki na milimetr. Tłumaczą się że w czasie cyklinowania to się zaszpachluje i nie będzie widać. Mnie taka argumentacja nie przekonuje. I tu mam pytanie do znawców.

Spartolili robotę czy tak ma być i mam się uzbroić w cierpliwość?

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/p...KYr6NmkovB.jpg
I widok szapr:
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/p...iapgcauo0B.jpg



boorg - 24-01-2008 21:23

...Spartolili robotę czy tak ma być i mam się uzbroić w cierpliwość?... Ani jedno ani drugie. Ważne jest aby podłoga była dobrze przyklejona i wzór nie falował. Szparki powstają z różnych przyczyn, ze zdjęć wynika, że wszystko jest OK. :) Więc na razie wychodzi, że czepiasz się. ;)

Droga marta-mam niebieski dach:
Z założenia drewno z 1981 roku jest skarbem. Ale prawidłowo składowane. A wiesz tylko, że było przechowywane w piwnicy. Czyli tak naprawdę nic dobrego z takiej wiadomości nie wynika. :(
Na wizję lokalną najlepiej weź stolarza, króry ma to drewno przerabiać. On powie co jest wart towar z piwnicy. ;) Ja wróżką nie jestem, więc Ci przez internet nie pomogę. :)



M@g - 24-01-2008 21:28

Daj szansę swojej podłodze: po każdym olejowaniu zbyt szybko zaczynasz zmywać podłogę. Przy okazji ścierasz olej. Dlatego masz takie negatywne doświadczenia. :( Dziekuje za odpowiedz :) Ja jej chetnie dam szanse - do tej pory robilam co parkieciarz kazal i nie zadzialalo :(
Co najlepiej teraz z nia zrobic? Zaolejowac jeszcze raz? Znowu Osmo czy kupic jakis inny olej? Ile razy ja zaolejowac?
Jak dlugo trzeba czekac po zaolejowaniu z chodzeniem/ odkurzaniem/ myciem?



Sonika - 24-01-2008 21:52
Dzięki Boorgu za odpowiedź.
Napisz jeszcze proszę, czy taka polerka to strasznie wielgachna maszyna jest :roll: ?
I po czym mam poznać, że już pora na następne olejowanie?



marta-mam niebieski dach - 25-01-2008 07:16


Na wizję lokalną najlepiej weź stolarza, króry ma to drewno przerabiać.
Tak będzie. :D :wink:



leli1 - 25-01-2008 08:52
co zrobic kiedy wilgotnosc wylewki jest zbyt wysoka i w zasadzie nizsza nie bedzie. W tej chwili, a jest ponad pol roku po wylewkach na parterze mam wilgotnosc 5%, na pietrze jest lepiej bo 1.8%.
Mam zakupioną jatobe, (deski od 90 cm do 150 cm), czyli drewno dosc stabilne. Ale czy ta stabilnośc wystarczy, aby przy tej wilgotnosci nic sie z parkietem nie dzialo?
Fachowiec twierdzi, ze pewnie są dziury w folli pod wylewka i nie ma dobrej izolacji (z pewnoscia ma racje), dodatkowo dom stoi na podłozu gliniastym i np. w tej chwili dookoła jest woda, króra bedzie tam stac az do maja/czerwca. Zamierzamy wiosną zrobic drenaz dookoła domu, co pewnie troche pomoże, ale parkiet musze polozyc juz teraz.
Co mozna zrobic zeby zminimalizowac skutki wysokiej wilgotnosci?
Ma byc zrobione przeciwwilgociowe odcięcie jastrychu, a ponizej materialy jakie parkieciarz ma stosowac. Podpowiedzcie (boorg :)) czy to ok. Robota ma ruszyc od wtorku wiec jeszcze mam chwile na jakies modyfikacje.

gruntówka Uzin PE 480
klej rozpuszczalnikowy Wakol K410
klej poliuretanowy Uzin MK 92S
lakier podkładowy Pallmann Unibase
lakier wodorozcieńczalny Pallmann Pall-X 98

Z gory dzieki serdeczne.

I jeszcze jedno-jatoba ma byc tez w goscinnej lazience, myslalam zeby ją zaolejowac, ale parkieciarz stwierdzil ze skoro nie bedzie czesto w nim użytkowany prysznic, tylko wc i umywalka, to mozna zalakierowac. Czy to dobry pomysł, czy upierac sie przy olejowaniu?



Jacobina - 25-01-2008 09:34

...Spartolili robotę czy tak ma być i mam się uzbroić w cierpliwość?... Ani jedno ani drugie. Ważne jest aby podłoga była dobrze przyklejona i wzór nie falował. Szparki powstają z różnych przyczyn, ze zdjęć wynika, że wszystko jest OK. :) Więc na razie wychodzi, że czepiasz się. ;) Uffff... dzięki wielkie za uspokojenie :)

No to mam jeszcze jedno pytanie. Chciałabym, żeby ta akacja została w podobnej tonacji jak jest. Sugerują mi położenie na nią:

1. Podkładu Exotengrund
2. Lakieru wodnego 2KPU

Mam wrażenie, że po 2KPU podłoga jaśnieje, zresztą gdzies tu pisałeś chyba, ze to dlatego ze jest on biały. Jaki lakier w takim razie powinnam położyć, zeby mi nie zjaśniało intensywnie ani nie daj boże nie wybarwiło na żółto? Interesuje mnie wyłąznie lakier półmatowy, nie chcę wyraźnego połysku.



Sonika - 25-01-2008 09:47
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/p...KYr6NmkovB.jpg

Moja akacja po cyklinowaniu zrobiła się szaro-buro-zielonkawa i byłam przerażona. Wyglądała OKROPNIE.

Nie wiem dlaczego tak zmieniła kolor? Dobrze, że potem znowu wróciła do normalności, bo bym ją chyba zerwała :wink:



Jacobina - 25-01-2008 10:32


Moja akacja po cyklinowaniu zrobiła się szaro-buro-zielonkawa i byłam przerażona. Wyglądała OKROPNIE.

Nie wiem dlaczego tak zmieniła kolor? Dobrze, że potem znowu wróciła do normalności, bo bym ją chyba zerwała :wink:
Rany julek.... masz jakieś zdjęcia?



Sonika - 25-01-2008 11:34
Mam, postaram się wkleić wieczorem jak wrócę do domu.



Filippo - 26-01-2008 12:17

Po długich poszukiwaniach wybraliśmy chyba w końcu gatunek drewna na podłogę. Podoba nam się lapacho, zastanawiamy się między deską 9/60 a parkietem przemysłowym. Najchętniej położylibyśmy to w całym mieszkaniu, tzn. pokoje, kuchnia i przedpokój. No i mamy zagadkę bo każdy fachowiec inacze radzi, jedni że duże deski się rozeschną i będą szpary i żeby brać przemysłowy. Inni znowu twierdzą, że to tylko kwestia ułożenia i wielkość klepki nie ma tu znaczenia. Następne pytanie to czy układać w przedpokoju i kuchni (może lepiej płytki)? No i na koniec: olej czy lakier. Podoba mi się olej ale nie wiem jak to będzie wyglądało po paru latach. Liczę na pomoc bo już mam mętlik w głowie... Lapacho/Ipe jest drewnem kłopotliwym. Im większy kawał drewna położysz tym większe szpary pomiędzy klepkami/deskami. :( Chyba, że planujesz dom z klimatyzatorem, to wtedy możesz położyć dowolny kawał drewna w dowolnym miejscu. :) I będzie super przez cały czas. :roll: My mamy podobny pomysł.. lapacho albo teak.. po części położona podłoga drewniana również w łazience.. po przeczytaniu powyższego trochę się przestraszyłem.. słyszalem o mogacych pojawić sie szparach.. i powiedziano mi że można pod parkiet polożyć jakąś mate..
A tak w ogóle planujemy te lapacho lub teak zaolejować :D



pablitoo - 26-01-2008 13:41
Lapacho - to rzeczywiście kłopotliwy materiał - wiem - bo mam go w całym domu :)
Ponad 150m2 tego parkietu w klepkach 9x40 i 9x60 .
Ale nie demonizujmy - podstawowa sprawa to sezonowanie i wygrzewanie ułożonego już parkietu - to taki materiał który w miarę schnięcia kurczy się i jeżeli zbyt szybko sie go wykończy to rzeczywiście wychodzą szpary pomiędzy klepkami.
Ja moje podłogi wygrzewałem ponad 2 miesiące i utrzymywałem wówczas temperaturę w pomieszczeniach około 23 stopnie. Potem ekipa go wyszlifowała i polakierowała - chemia ICA - lakier satynowy - piękny mat :)
Teraz użytkuję go juz około 4-ty miesiąc po lakierze - sezon grzewczy w pełni - grzeję w pomieszczeniach do temp 20-21 stopni .
Pomimo tego parkiet jeszcze pracuje - ale o żadnych szparach czy dziurach pomiedzy klepkami nie ma mowy .

Ale - nie zdecydowłbym sie na inny gatunek drewna - Lapacho jest przepiękne - więc decyzja o takim a nie innym drewnie była bezdyskusyjna :)



Eunika - 27-01-2008 11:19
Zadałam to pytanie w wymianie doświadczeń ale widzę, że powinnam we wnętrzach. Mam nadzieję, że trafiłam na zadowolonych użytkowników parkietów olejowanych i ktoś mi odpowie: CZY olej z takiej podłogi roznosi się np. pod papciami na sąsiadujące płytki? i CZY olej zakryje 1 mm szparki lekko rozeschniętego parkietu? Sorki jeśli moje pytania są głupie ale nie mam kogo zapytać a mnie to ciekawi (będę mogła przekonać męża, że olejowane jest piękniejsze).



Sonika - 27-01-2008 13:50


Moja akacja po cyklinowaniu zrobiła się szaro-buro-zielonkawa i byłam przerażona. Wyglądała OKROPNIE.

Nie wiem dlaczego tak zmieniła kolor? Dobrze, że potem znowu wróciła do normalności, bo bym ją chyba zerwała :wink:
Rany julek.... masz jakieś zdjęcia? Przepraszam Jacobino, że tak długo to trwało :oops: ,
tak wyglądała po cyklinowaniu:

http://images30.fotosik.pl/148/ec200c194456eb10med.jpg

http://images33.fotosik.pl/121/5394da891abe259dmed.jpg

potem na szczęście było już tylko lepiej:

http://images31.fotosik.pl/121/1bac0b8bdba60790med.jpg

http://images31.fotosik.pl/121/18cbd2b3dc63af8dmed.jpg

http://images24.fotosik.pl/148/70549d14bcf3e2cbmed.jpg

Nie twierdzę, że u Ciebie będzie tak samo, bo po prostu nie wiem, ale u mnie było jak wyżej.

Dlaczego po cyklinowaniu zrobiła się taka bezpłciowa :wink: :roll: , Boorgu napisz proszę :D .

Aha, ja mam olej.



Xena z Xsary - 27-01-2008 14:20
sonika z czego ta podłoga i co to za olej?



Sonika - 27-01-2008 14:55
Z akacji parzonej, olejowana Carl's Oil.



boorg - 27-01-2008 18:15

...Co najlepiej teraz z nia zrobic? Zaolejowac jeszcze raz? Znowu Osmo czy kupic jakis inny olej? Ile razy ja zaolejowac?... Poproszę o zdjęcia. Ogólne pokazujące jak najwięcej i szczegóły, które Ciebie wkurzają (plamy, zacieki,rysy, itp). :roll:



boorg - 27-01-2008 23:06

Zadałam to pytanie w wymianie doświadczeń ale widzę, że powinnam we wnętrzach. Mam nadzieję, że trafiłam na zadowolonych użytkowników parkietów olejowanych i ktoś mi odpowie: CZY olej z takiej podłogi roznosi się np. pod papciami na sąsiadujące płytki? i CZY olej zakryje 1 mm szparki lekko rozeschniętego parkietu? Sorki jeśli moje pytania są głupie ale nie mam kogo zapytać a mnie to ciekawi (będę mogła przekonać męża, że olejowane jest piękniejsze). Jak olej wyschnie to nic nie roznosi się. A szparki wypełniamy woskiem/szpachlą/kitem a nie olejem. :)



cezus - 01-02-2008 11:52
boorg podpowiedz proszę jaki lakier zastosować na salę taneczną tak żeby chociaż ze 3 lata wytrzymał oczywiście chodzi mi oprócz tego że będzie to dwuskładnik to której marki jest naprawdę godny polecenia.



ersste - 01-02-2008 22:56
wszystkich miłosników podłóg drewnianych wykonczonych olejowoskiem takze postarzanych dab jesion orzech zapraszam na stoisko firmy ersste na tegorocznych targach budowlanych tarbud wrocław, prezatowac bedziemy deske dwuwarstwowa 2000*200*20 na podkładzie z sklejki wodoodpornej i 5 mm drewna lednolamelowego z fazka ,w wykonczeniu surowycm lub olejowosk ,szczotkowana ,postarzana rustic antikorustik,ceny od 130 zł m2 .



mille_milla - 02-02-2008 19:19

...a ja właśnie mam pytanie dotyczące samego szpachlowania. Mam długie deski dębowe drugiej klasy, z drobnymi sęczkami, "mój człowiek" od podłogi twierdzi że trzeba będzie tą deskę zaszpachlować po ułożeniu, bo inaczej na pewno zostaną szpary. Ja w swej totalnej niewiedzy krzywię się na takie rozwiązanie, wydaje mi się, że szpachlowanie nie musi być koniecznością? czy jezeli zostaną szparki ok 1 mm to czy będzie konieczne?... Jeżeli nie przeszkadzają Ci szparki szpachlowanie nie jest konieczne. Jeżeli przeszkadzają, to...hmmm...musisz zdecydować: podłoga albo Ty.
Najważniejsza jest podłoga droga jest jedna: szpachlowanie i zakup klimatyzatora.
Najważniejsza jesteś Ty wtedy dróg jest wiele: kosmetyki, ciuchy, łakocie, nowy facet. ;) No i stało się. podłoga po cyklinowaniu i szpachlowaniu (akryl, wyszło ok). Majster wziął się za olejowanie. no i.... jest źle! widać gołym okiem smugi. W pierwszym momencie myślałam, że to smugi oleju, ale nie, gość wyjątkowo oszczędnie kładł olej. smugi wynikają ze spartolonego cyklinowania czy jakiś prac wykończeniowych po cyklinowaniu. Co teraz? cyklinować od nowa? i ile cyklinować? czy po całkowitym wchłonięciu oleju czy jak najszybciej? jestem wyjątkowo załamana tą sytuacją. Z daleka podłoga jest piękna, ale te rysy ...



mk27 - 02-02-2008 19:34
witaj boorg

widzę że jesteś ostatnio zajęty i masz tu na forum dodatkową robotę, ale ja również mam problem z parkietem tzn.:

mam zrobiony parkiet jesionowy, wykonczony chemia: lakier podkładowy Berger - Seidle Special Exotengrund, lakier nawierzchniowy Berger-Seidle AQUA SEAL 2K-PU łmat, no i moj problem:

podczas remontu moja zona rozlala jakis preparat do usuwania tluszczu w kuchni, a ze nikt tego nie zauwazyl to ten srodek lezal sobie na parkiecie jakies 2 tygodnie, jak to zobaczylem to w momencie scierania tego badziewia z parkiety, schodzil razem z lakierem (lakier zachowywal sie jak sylikon poprostu sie rolowal), no i moje pytanie jaki masz pomysl na regeneracje tej plamy (wielkosc jakies 5cm x 10cm), nie wiem czy wniknal on w drewno czy tylko przereagowal z lakierem nawierzchniowym)

patrzylem juz z lakierem Berger-Seidle AQUA SEAL 2K-PU, ale nie mozna go kupic w tak malych ilosciach

pozdarawiam i prosze o kontakt



Strona 10 z 29 • Znaleziono 3300 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.