ďťż

piec Granpal firmy polimet

piec Granpal firmy polimet





waflos - 15-02-2010 15:15

Witajcie garnpalowcy!!!
Ma prośbę do tych którzy palą owsem:
1. Jakie macie ustawienia przy owsie? Powietrze, podawanie? Ja obecnie mam 16 przy 20% i dalej co 3 w górę.
2. Jakie macie ustawienia w podtrzymaniu ( z tego co zobaczyłem to owies słabo sie żarzy).
3 Czy macie problemy z popiołem - mój zalega na palniku, jest go sporo i skutecznie blokuje dopływ powietrza. Mam wrażenie że pali się za szybko - tzn za blisko podajnika.

Proszę o inne sugestie dotyczace spalania owsa.

pozdr.
Krzysztof
Moim zdaniem masz chyba trochę za mało powietrza, jeżeli dobrze zrozumiałem, to dla 100% mocy masz 32% mocy dmuchawy. W moi przypadku dla 100% mam 65%.
co do podtrzymania, to owies bardzo długo trzyma żar, ustaw sobie tak, aby nie zarastał wymiennik.
Warunek zarastania bądź nie wymiennika jest silnie powiązany z zaleganiem popiołu na palenisku - przy czystym paliwie nie ma z tym problemu - palenisko jest czyste, ale im bardziej zanieczyszczone paliwo, tym więcej zalega popiołu powodując "niedotlenienie" ognia a tym samym zarastanie wymiennika.
Palenisko w granpalu jest długie i nie jest poziome - popiół ma lekko pod "górkę". Osobiście nie zauważyłem aby podczas palenia żar doszedł dalej niż do 3/4 jego długości, dalej jest tylko popiół, który powinien być zepchnięty przez paląca się porcje paliwa do popielnika, lecz nie zawsze się tak dzieje. Jeżeli paliwo jest zabrudzone piaskiem lub innym "ciężkim" materiałem po spaleniu popiół zalega na popielniku a kolejne warstwy popiołu osadzają się na sobie powodując "zatkanie" paleniska - bez ręcznego jego wygarnięcia się nie obejdzie.W moim przypadku zapychanie się palnika najprawdopodobniej wynika to z tego, że owies mam wymieszany z pozostałościami zeszłorocznego paliwa, tj. odpadów po czyszczeniu rzepaku (taką mam przynajmniej nadzieję).
Zauważyłem u siebie, że ustawienie niższego czasu podawania przy pełnej mocy (w ustawieniach serwisowych) powoduje, że palnik zapycha się wolniej lub wcale. Nie wiem z czego to wynika, ale tak jest. Spróbuję i dam znać co i jak.
Podawanie w ust. serwisowych zmieniałem ale wtedy kocioł bardzo długo dochodzi do temp. zadanej. (mam obecnie kocioł 20kW i podawanie 6,5s przy 100%). Jakie podawanie jest u Ciebie? - z jaką mocą kocioł najczęściej pracuje?
Napisz jeszcze jakie masz nastawy w podtrzymaniu. U mnie podtrzymanie 12min podawanie 12 sek. wybieg60 i moc dmuchawy 40. Wydaje mi się że duzo popiołu powstaje właśnie w podtrzymaniu.
Zastanawiam się czy nie wygaszac kotla na noc. Zaoszczędzi to na pewno paliwo no i kocioł bedzie rzadziej w podtrzymaniu, więc powinien mniej zarastać.
Rano rozpalenie (zapalarka lub podpałka) i wio dalej. Co myslicie?

pozdr.





A.K - 15-02-2010 16:02
Podtrzymanie na zbożu powinno mieć krótszy czas postoju 8 do 10 min. moc dmuchawy ok. 15-18
Kocioł zarasta bo jak kolega zauważył wcześniej powietrze jest ustawione bardzo nisko.Proszę spróbować moc dmuchawy od 24 przy 20% do ok 38-40 przy 100%



stary1111 - 16-02-2010 12:37
mam 15kW, podawanie dla 100% mam ustawione na 4 s.
Kocioł chodzi przeważnie w okolicach 30 - 40 %, nigdy nie widziałem więcej niż 80%.
W podtrzymaniu mam 10 min, przedmuch 60, moc dmuchawy 15 (o ile dobrze pamiętam )

U ciebie palnik jest szerszy niż u mnie, a średnica podajnika taka sama. Zastanawiam się, czy przypadkiem to nie ma wpływu na zaleganie popiołu na palniku - paliwo w większym palniku rozkłada się szerzej i świeża partia paliwa ma większą masę popiołu do zepchnięcia i po prostu nie daje rady (zaznaczam, że to tylko moje domniemania :-). W moim kotle jak sypałem owies z worków popiół raczej nie stanowił problemu, oczywiscie wygarniałem go z palnika ale robiłem to raz na 3-4 dni. teraz mam wymieszany owies z odpadami, które wsypują się same do zasobnika i nie mam kontroli nad tą mieszanką i stąd problem z popiolem (mam nadzieję, że stąd, bo jak to nie będzie przyczyna to wracam znowu do odpadów - jak się mam męczyć z wybieraniem popiołu to chociaż niech będzie tanio).
A.K. pisał kiedyś, że robili próby z przedłużonym ślimakiem podajnika, który miał spychać popiół do popielnika, ale podobno nic z tego nie wyszło - a szkoda bo to załatwiło by uciążliwość (bo problem to raczej nie jest można z tym żyć)



electrician - 16-02-2010 18:24
Przy paleniu owsem i tak trzeba co najmniej co drugi dzień usuwać popiół, więc usunięcie jego nadmiaru z paleniska /bo czasem się zbiera/ załatwia się niejako przy okazji. Jeśli chodzi o pracę w podtrzymaniu - to ja miałem ustawiona przerwę na 10 minut, bo przy dłuższych czasach potrafiło zgasnąć.
Jeśli chodzi o czyszczenie - jacekkacz - to dawniej było tak:
Czekałem, aż piec przejdzie w podtrzymanie, wtedy otwarcie górnych drzwiczek, po kilka obrotów /3-5/ turbulizatorami, "wajchowanie" żeby usunąć popiół z płomienicówek, wyciągnięcie turbulizatorów do wiaderka, wypad na zewnątrz, miotełką omiecenie każdego, w międzyczasie wymiecenie popiołu z góry do wiadereczka, włożenie turbulizatorów i zakręcenie górnych drzwiczek. Na ogół udawało mi się to zrobić w czasie ok. 15 min, więc żar nie wygasał. następnie odpalenie pieca i po temacie. Trochę się przy tym pokurzyło, troche się pobrudziło, ale w granicach normy do przyjęcia.
Teraz jest tak:
Zakupiłem odkurzacz przemysłowy za kwotę ca 160 PLN oraz specjalny pojemnik do popiołu za bodajże 50 PLN. pojemnik podłączony do odkurzacza. Piec w podtrzymaniu - wyłączam, resztkę żaru do popielnika i popielnik na zewnątrz. Następnie odkurzacz w ruch, wyczyszczona ściana czołowa, obrót turbulizatorami, delikatne wyciągnięcie turbulizatora i jego oczyszczenie oczywiście końcówką, wybranie rurą popiołu i sadzy z płomienicówki, włożenie czystego turbulizatora do czystej płomienicówki i tak 18 razy. Zamknięcie i dokręcenie drzwi, rozpalenie kotła /na ogół uchowało się kilka ziaren peletu jeszcze się żarzących, więc bez zapalarki/ - zero kurzu.
Granpal forever!
Pzdr





Kroitz - 17-02-2010 20:49

U ciebie palnik jest szerszy niż u mnie, a średnica podajnika taka sama. Zastanawiam się, czy przypadkiem to nie ma wpływu na zaleganie popiołu na palniku - paliwo w większym palniku rozkłada się szerzej i świeża partia paliwa ma większą masę popiołu do zepchnięcia i po prostu nie daje rady (zaznaczam, że to tylko moje domniemania :-)
Szerokość palnika w Granpalu 15, 20, 25kW jest taka sama:D
Więc to nie jest przyczyną :)



trabi-wrc - 17-02-2010 22:45
No to ja mam kolejną zagwozdkę - kanał spalinowy ocieplony i nic z niego nie cieknie, założony moderator ciągu i jak na razie nie ma przegrzania...

za to z tego właśnie moderatora kapie syfiasty kondensat.

Nie mam siły powoli.

Help...........

Pozdrav



electrician - 18-02-2010 13:13
A czy pod wyczystką masz zbiorniczek na kondensat i wylewkę? Bo to powinien być najniższy punkt przewodu spalinowego i stamtąd ma się wylewać kondensat.



stary1111 - 18-02-2010 13:24
Nie jestem specjalistą, ale mam wrażenie że w 15kW jest węższy dlatego, że ma mniej płomieniówek niż w 25kW. W 15kW mam maksymalnie 3 płomieniówki w jednym rzędzie a w 25kW są 4 i stąd ta różnica w szerokości całego kotła i palnika. 20 kW nie widziałem, więc się nie wypowiadam.[/quote]



stary1111 - 18-02-2010 14:17

No to ja mam kolejną zagwozdkę - kanał spalinowy ocieplony i nic z niego nie cieknie, założony moderator ciągu i jak na razie nie ma przegrzania...

za to z tego właśnie moderatora kapie syfiasty kondensat.

Nie mam siły powoli.

Help...........

Pozdrav
A moderator masz ocieplony (cały poza klapka oczywiście)? Z moderatora może cieknąć gdy ma kontakt z niezbyt gorącymi spalinami z jednej strony a z drugiej z zimnym powietrzem. Na moderatorze temperatura części splin obniża się do poziomu powodującego wkroplenie kondensatui dlatego kapie. Spróbuj może podnieść temp. spalin albo otoczenia moderatora i zobacz co się dzieje.



trabi-wrc - 18-02-2010 14:31

No to ja mam kolejną zagwozdkę - kanał spalinowy ocieplony i nic z niego nie cieknie, założony moderator ciągu i jak na razie nie ma przegrzania...

za to z tego właśnie moderatora kapie syfiasty kondensat.

Nie mam siły powoli.

Help...........

Pozdrav
A moderator masz ocieplony (cały poza klapka oczywiście)? Z moderatora może cieknąć gdy ma kontakt z niezbyt gorącymi spalinami z jednej strony a z drugiej z zimnym powietrzem. Na moderatorze temperatura części splin obniża się do poziomu powodującego wkroplenie kondensatui dlatego kapie. Spróbuj może podnieść temp. spalin albo otoczenia moderatora i zobacz co się dzieje. Moderator mam ocieplony tylko do miejsca, w którym się rozszerza ze 120 na 150. Jak podnieść temperaturę spalin ???? albo otoczenia moderatora ????

Pozdrav



stary1111 - 19-02-2010 14:51
1.temperaturę spalin można podnieść zwiększając moc - i tu zonk, bo przy sterowniku z PID raczej się nie da (spróbuj wydłużyć czas podawania w ustawieniach serwisowych przy 100% mocy i dodać trochę powietrza dla każdej nastawy mocy),
2. temperaturę otoczenia zamykając okno w kotłowni, a jeżeli jest już zamknięte, to mamy kolejnego zonka. Wtedy pozostaje tylko ocieplenie tego kawałka moderatora o średnicy 150mm, jak nie pomoże to tylko wiadereczko pod moderator.

Bazując na moich doświadczeniach zakładam, że powinieneś obowiązkowo ocieplić moderator na tak dużej powierzchni jak to tylko jest możliwe oraz dodać powietrza (przynajmniej dla nastawy 40%) - u mnie kapało z połączenia rury odprowadzającej spaliny z kominem po tym jak zacząłem "optymalizować" ustawienia zmniejszając ilość powietrza aby mi "nie wywiewało" ciepła z kotła, ale jak po jednej nocy pojawiła się brązowa smuga na ścianie szybciutko dodałem powietrza i po kłopocie. Jak nie pomoże to zwiększ też trochę nastawę przy czasie podawania dla 100%. Zakładam, że da radę znaleźć takie ustawienia żeby nie kapało.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w zwalczaniu śmierdzącej cieczy.



ewajacek - 26-02-2010 13:41
Pytanie z innej beczki
Chciałbym podłączyć sterowanie pogodowe kotłem, czy wystarczy połączyć sterownik estyma z czujką temperatury zewnętrznej? Czy trzeba dokupić programator pogodowy? Jak to najsprawniej zrobić?

Pozdrawiam



Kroitz - 26-02-2010 14:31
Wystarczy czujnik temp zewnętrznej



waflos - 01-03-2010 19:02
Witajcie Granpalowcy!

Co tu taka cisza?
Może ma ktoś jakieś nowe sugestie odnośnie ustawień kociołka wględem efektywnej pracy na owsie?

pozdr.
krzy



ewajacek - 02-03-2010 23:27
Gdzie można taki czujnik zamówić - na google nie ma za wiele informacji.
Chętnie bym kupił

Pozdrawiam



Puławiak - 03-03-2010 07:56
U mnie a najlepiej u goscia który sprzedał i uruchamiał Ci kocioł.



stary1111 - 03-03-2010 15:16
Czujnik taki można sobie zrobić też samemu :-)
parę postów temu pisałem jaki element trzeba kupić i jak go wykonać, koszt takiego czujnika to ok. 5 zł. Działa bez zarzutu ;-)



stary1111 - 03-03-2010 15:23
Znalazłem taki obrazek:
http://img715.imageshack.us/img715/7953/podajnik.jpg

Taka modyfikacja podajnika powinna załatwić chyba problem osadzania się popiołu na ruszcie. Ciekawe czy ta modyfikacja została wykonana przez producenta kotła i nie zdała egzaminu na próbach, czy ktoś wykonał ja indywidualnie. Mam nadzieję, że A.K. napisze coś w tej sprawie.



gonzo93 - 03-03-2010 20:32

Znalazłem taki obrazek:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/inde...e=post&id=1495
Nic tu nie widać. Trzeba być zalogowanym do forum. Przeklej obrazek gdzieś indziej.



waflos - 04-03-2010 23:36

Znalazłem taki obrazek:
http://img715.imageshack.us/img715/7953/podajnik.jpg

Taka modyfikacja podajnika powinna załatwić chyba problem osadzania się popiołu na ruszcie. Ciekawe czy ta modyfikacja została wykonana przez producenta kotła i nie zdała egzaminu na próbach, czy ktoś wykonał ja indywidualnie. Mam nadzieję, że A.K. napisze coś w tej sprawie.
Taki patent już zastosował Zdzisław01:
cyt.:"W czasie letnim namyśliłem się aby wykonać przedłużenie podajnika takie coś jak mieszałka do zaprawy klejowej która popchnie ten popiół do szuflady. Wykonałem to ze stali 309 fi 10 ale po 11 dniach stopił mi się na igłę miejscu gdzie leżał czerwony żar.
Podobnie w tym miejscu temperatura sięga 1200 C.
Przerobiłem to z tytanu i jak na razie trzyma tylko nie wiem jak będzie przy dłuższym paleniu owsa.
Po zamontowaniu tego przedłużacza zauważyłem szybko że paliwo pali się bliżej na środku palnika bo nie zakłóca blokujący się popiół.
W taki sposób przepaliłem 5 dni bez żadnego alarmy ale nie doczekałem się silniejszego wiatru więc do końca nie jestem pewien.
Teraz palę owsem i także jest widoczne polepszenie w spalaniu bo poprawniej miesza się powietrze i paliwem, płomień jest niebiesko biało żółtawy.
W potrzymaniu mniej kopci bo koniec palnika jest czysty nawet jak szuflada jest zapełniona popiołem.
Możliwie że taki dodatek wpłynie korzystnie na wymiennik i rzadziej trzeba będzie czyścic. Minusem jest niewygodne grzebanie na palniku przy wynoszeniu popiołu."

Też planuję to wykonac tylko czasu brakuje - na pewno owies bedzie się lepiej spalał ;-D



stary1111 - 06-03-2010 23:52
Jeżeli to coś jest z tytanu, to "ja wysiadam", coś mi się zdaje, że tytan trochę kosztuje.



Mikołaj:) - 08-03-2010 09:04
Witam
Praktycznie jestem zdecydowany na Granpala. Czy ktoś z szanownych użytkowników stosuje zasilanie awaryjne do tego kotła? Zastanawiam sie co się może wydarzyć przy braku prądu (niestety u mnie dość częste zjawisko) Czy ilosć opału która jest w danym momencie na ruszcie może zagotować wodę?



stary1111 - 08-03-2010 11:24
Zależy czym planujesz palić - jak owsem, to przy zaniku napięcia w sieci nie powinno się nic wydarzyć - kocioł wygaśnie i już (z prawdopodobięnstwem 99%). Jeżeli pelletem to już nie można tego tak jednoznacznie stwierdzić - kocioł powinien wygasnąć, ale z tym bywa różnie i zależy od konkretnej instalacji - w szczególności chodzi o ciąg kominowy. Czasem przy zaniku napięcia żar może się cofnąć do zasobnika ,można temu zaradzić instalując regulator ciągu który nie zawsze rozwiąże problem lub postawić zasilanie awaryjne albo zastosować oba zabezpieczenia jednocześnie. Ogólnie nie ma co panikować, zawsze znajdziesz jakieś rozwiązanie problemu ;-)



Mikołaj:) - 08-03-2010 11:38
Mam zamiar palić owsem, więc powinno być ok.
Tak z ciekawości dlaczego przy owsie żar nie może cofnąć się do zasobnika?



waflos - 08-03-2010 11:45

Mam zamiar palić owsem, więc powinno być ok.
Tak z ciekawości dlaczego przy owsie żar nie może cofnąć się do zasobnika?
Dlatego że owies bez powietrza bardzo slabiutko się pali...

Spokojnie...u mnie przy paleniu pelletem (Barlinek) kilka razy gdy zabraklo prądu to kociołek grzecznie się wygasił... ;-D



trabi-wrc - 08-03-2010 19:25
"Melduję posłusznie, że znowuż jestem!" J. Hasek

Zamontowałem regulator ciągu, wstawiłem nawiew i co? Wystąpiło przegrzanie podajnika.

Kocioł oczyszczony gruntownie w ubiegły wtorek. Pelet Lava Stelmet.

Dodam, że wyczystka nie jest zatkana hermetycznie, bo nie mam wstawionych drzwiczek, tylko przysłonięte jest kawałkiem płyty OSB, więc jest dodatkowe zmniejszenie ciągu. Docelowo nie mam ochoty uchylać tych drzwiczek, bo one są od tego, żeby być zamkniętymi.

Czy coś jeszcze mogę zrobić?

Kondensat z RCO na razie się nie wykrapla.

Pozdrav



Puławiak - 08-03-2010 20:54
Dzwoń 608 314 310 coś wymyślimy. Muszę Cie trochę popytać o szczególy. I rozwiążemy problem z przegrzewaniem.



makawel - 16-03-2010 10:55
Witam
Mam pytanie jakiego granpala wybrać do domku(dopiero zacznę budować ale jak zwykle lubię wiedzieć dużo szybciej co będę u siebie montował). Domek z poddaszem użytkowym parter 109 plus 40 garaż piętro ok 100 i piwnica 90. W domu planuje na parterze podłogówkę w salonie kuchni wiatrołapie przedpokoju i łazience a reszcie kaloryfery oraz na poddaszu również kaloryfery(w salonie bedzie pociągnięta także instalacja pod kaloryfery jakby było za zimno przy samej podłogówce). ściany budynku będą wykonane z suporeksu 24 i 15cm styro dach ocieplony 25 wełny.W domu bedzie wyntylacja mechaniczna oraz GWC.
Mam nadzieje ze podałem wszystkie informacje potrzebne do obliczenia jaki piec powinienem zamówić.
Pozdrawiam i czekam na pomoc



Puławiak - 16-03-2010 12:52
15 kW



makawel - 16-03-2010 15:42
a zapomniałem dodać ze woda tez będzie ogrzewana z pieca.
czyli 15 wystarczy a ja juz liczylem ze pewnie 25 bede musial zakupic :D
Wielkie dzieki Puławiak



Tadeusz190 - 16-03-2010 20:38
[quote] makawel napisal
Witam
Mam pytanie jakiego granpala wybrać do domku(dopiero zacznę budować ale jak zwykle lubię wiedzieć dużo szybciej co będę u siebie montował). Domek z poddaszem użytkowym parter 109 plus 40 garaż piętro ok 100 i piwnica 90. W domu planuje na parterze podłogówkę w salonie kuchni wiatrołapie przedpokoju i łazience a reszcie kaloryfery oraz na poddaszu również kaloryfery(w salonie bedzie pociągnięta także instalacja pod kaloryfery jakby było za zimno przy samej podłogówce). ściany budynku będą wykonane z suporeksu 24 i 15cm styro dach ocieplony 25 wełny.W domu bedzie wyntylacja mechaniczna oraz GWC.
Mam nadzieje ze podałem wszystkie informacje potrzebne do obliczenia jaki piec powinienem zamówić.
Pozdrawiam i czekam na pomoc

Puławiak odpowiedzial
15 kw

Czy przy łącznej powierzchni 340 m2 i cwu istotnie Granpal 15 kw wystarczy?

Z poważaniem Tadeusz190



electrician - 17-03-2010 01:05
Na temat alarmów już pisałem. Alarm zawsze /jeśli/ pojawia się przy paleniu pelletem w podtrzymaniu. Wtedy żar przemieszcza się w rurze podajnika w stronę zasobnika. Cały wic polega więc na niedopuszczeniu żaru do zasobnika, a pośrednio na niedopuszczeniu żaru do czujnika na rurze podajnika. Należy więc tak dobrać czas przerwy w podtrzymaniu i czas podawania w podtrzymaniu, aby tego żaru tam nie dopuścić, czyli zanim żar tam dojdzie powinien być wypchnięty do palnika. Dodatkowo należy skrócić czas wybiegu dmuchawy w podtrzymaniu do minimum, żeby było jak najmniej płomienia. U mnie wygląda to tak - wybieg dmuchawy - minimum, jakie da się ustawić, czyli 10 sec, postój 10 min i podawanie w postoju 60 sec - żadnych alarmów z przegrzania, nawet ostatnio przy omal huraganowych wiatrach.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed brakiem prądu - też pisałem. W przypadku palenia pelletem żar raczej nie wygaśnie i trzeba postawić UPS albo człowieka do wygarnięcia żaru z palnika. Ostatnio eksperymentowałem z UPS o mocy 500 VA i też dawał radę. Warunek sine qua non - UPS musi mieć na wyjściu czystą sinusoidę. Trzeba tylko tak połączyć "elektrykę", żeby przy zaniku napięcia nie pracowała pompa na grzejniki - wtedy piec szybko przechodzi w podtrzymanie i na akumulatorach może długo pracować. Niestety, przy dłuższych przerwach w zasilaniu niezbędny staje się agregacik, może być ten malutki 630 VA - też sobie radzi. Ja mam 2,2 kVA, dlatego mam jeszcze światło, telewizor i komputer. Przy innych paliwach niż pellet /ziarno, pestki, fasola - te próbowałem/ - piec wygasa sam.
Jeśli chodzi o moc pieca do domu trzysta kilkadziesiąt metrów - mój dom ma ok. 240 m2 i zbudowany jest podobnie jak Makawela, t.zn. siporeks, 10 cm styro, cegła elewacyjna klinkierowa, 30 cm wełny na poddaszu - i piec 25 kW. Raczej przewymiarowany, ale tylko o 1 stopień, czyli 20 kW też by wystarczył. Ja osobiście 15 kW bym nie ryzykował, bo na przeciętną zimę pewnie by wystarczył, ale na kilka - kilkanaście dni z temperaturami w nocy rzędu -25 stC a w dzień -20 i wiatr IMHO może być za mało.
Pzdr



makawel - 17-03-2010 08:19
A Dodam jeszcze ze mieszkam na mazurach a tu temperatury trochę niższe niż w reszcie Polski wiec chyba jednak musiał wybrać większy niż 15



Puławiak - 17-03-2010 16:40
15 kW to bardzo elastyczny kocioł i można z niego wyciagnac duzo wiecej mocy nawet do 25 kW. A budynek to w ogrzewanej powierzchni to 209 m2 i do 100 m2 na poddaszu.



electrician - 17-03-2010 23:44
OK, przy paleniu węglem pewnie można. Ale przy np owsie ja w swoim 25 kW uzyskiwałem max 23 kW /w przybliżeniu, bo liczone z przyrostu temperatury w jednostce czasu na zegarku/ w akceptowalnych nastawach. Poza tym te 25 kW to na maksymalnej sprawności, która niestety maleje w miarę "zarastania" kotła. A raczej trudno codziennie go czyścić /tu oczywiście przesadziłem, ale to dla "dobra nauki"/. Ja jestem góralem niskopiennym, czyli Kieleckie - a to zimą prawie biegun zimna, chociaż trochę lepsza jest Suwalszczyzna :)
Pzdr



makawel - 18-03-2010 06:42
heheh czyli jednak 25(do suwałk mam 50 km :( ) dodam ze bede palil głownie owsem a czasami pewnie pelletem



Puławiak - 18-03-2010 10:09
Powierzchni ogrzewanej jest w sumie 209 m2 z czego 100 m2 na poddaszu wiec mniejsza kubatura. Kocioł bedzie pracował praktycznie cały czas wiec bedzie w zasadzie tylko dogrzewał budynek. Radzę się jeszcze dobrze zastanowić i przeliczyć zapotrzebowanie. Nie warto przewymiarowywać kotłów, kocioł wiekszość czasu spędzi w podtrzymaniu a to dla niego nie najlepszy okres a maxsymalna moc palnika jaka bedzie osiagał to 30-40%



electrician - 18-03-2010 11:27
Jak napisałem, u mnie kocioł jest raczej przewymiarowany, ale wg mnie tylko o jeden stopień. Przy porównywalnej powierzchni i technologii wykonania /u mnie mniej więcej połowa powierzchni to również poddasze/ doradzałbym jednak 20 kW. Moje 25 kW wzięło się z tego, że poprzednio używałem kotła olejowego o takiej właśnie mocy i w okresie niezłych mrozów zimą 2005/2006 kiedy bywało nocą - 30 st.C kociołek rzadko się wyłączał. Teraz zainstalowałbym raczej 20 kW - ewentualny spadek temperatury w domu do 18 - 19 st.C nie jest dramatem, a w nocy nawet jest wskazany /jeśli nie ma małych dzieci/.
A tak na marginesie - ściana kolankowa ma u mnie 1,2 m i skosy w minimalnym stopniu ograniczają kubaturę, wysokość pomieszczeń to normalne 2,55 m.
Jeśli Makawel będziesz palił owsem, to jest to idealny kocioł do tego paliwa. Ja na pellet przeszedłem tylko z powodu trudności z magazynowaniem paliwa, ale w tym roku robię silos i wracam do ziarna /owsa/. Obawiam się tylko, że z powodu decyzji Pawlaka "Zwyciężymy" - cena zbóż w tym roku może być zaporowa. A przy cenie porównywalnej z pelletem - jednak pellet z uwagi na popiół /rzadsze wybieranie/
Pzdr



Tadeusz190 - 18-03-2010 18:34
Czy ktoś eksploatuje granpala z automatycznym systemem odpopielania?
Czy warto zamówić z tą opcją.Może kilka słów jak to działa, czy często trzeba wynosić popiół.

Pzdr.



PiotrekMi - 07-04-2010 10:43
Chciałbym wrócić do problemu przegrzania podajnika. Moja historia walki z tym problemem wygląda z grubsza tak:
1. Zamontowałem wkład ze stali żaroodpornej 130 x 170, w wyczystkę zamontowałem moderator ciągu 150mm. Wyczystka znajduje się w pomieszczeniu sąsiadującym przez ścianę z kotłownią. Do tego pomieszczenia doprowadzone jest także powietrze (pozostałość po poprzedniej kotłowni, chodzi chyba o to, żeby moderator miał napływ powietrza i żeby komin ciągnął powietrze przez moderator a nie przez piec). Efekt: przegrzanie po ok 10 minutach postoju.
2. Podparłem klapkę moderatora tak, że zawsze była szczelina. Efekt: j.w.
3. Zablokowałem klapkę moderatora tak, że cały czas była maksymalnie otwarta. Efekt, mniej więcej j.w. Może czasem trochę dłużej.
4. Rozszczelniłem połączenie piec wkład. Wyjście z pieca jest 120mm, trójnik wkładu 130. Wydłubałem więc silikon. Tu już był postęp. Przy postoju 6min rzadko występowało przegrzanie. Czasem wytrzymywało całą noc. Ale przy 8 minutach postoju wszystko wracało do normy. :)
5. Zamontowałem trójnik między piecem a wkładem, tam też "wbudowałem" moderator, wyczystkę zamknąłem. Efekt: przegrzanie po ok. 15 minutach postoju. Otworzyłem okno i drzwi, żeby był dopływ powietrza ( nie chciałem kuc ściany "dla sportu"). Bez zmian.
6. Zablokowałem klapkę moderatora w pozycji otwartej. B.Z.
7. Otworzyłem z powrotem klapkę wyczystki wkładu kominowego, zostawiłem moderator zablokowany w pozycji otwartej i wreszcie nie ma przegrzań od kilku dni przy postoju 20 min.
Może celowym byłoby zamontowanie jakiegoś układu, który odcinałby dolot powietrza do dmuchawy podczas postoju pieca. Jakiś sterowany elektrycznie szyber lub coś podobnego.



stanisław.k - 09-04-2010 11:35

Chciałbym wrócić do problemu przegrzania podajnika. Moja historia walki z tym problemem wygląda z grubsza tak:
1. Zamontowałem wkład ze stali żaroodpornej 130 x 170, w wyczystkę zamontowałem moderator ciągu 150mm. Wyczystka znajduje się w pomieszczeniu sąsiadującym przez ścianę z kotłownią. Do tego pomieszczenia doprowadzone jest także powietrze (pozostałość po poprzedniej kotłowni, chodzi chyba o to, żeby moderator miał napływ powietrza i żeby komin ciągnął powietrze przez moderator a nie przez piec). Efekt: przegrzanie po ok 10 minutach postoju.
2. Podparłem klapkę moderatora tak, że zawsze była szczelina. Efekt: j.w.
3. Zablokowałem klapkę moderatora tak, że cały czas była maksymalnie otwarta. Efekt, mniej więcej j.w. Może czasem trochę dłużej.
4. Rozszczelniłem połączenie piec wkład. Wyjście z pieca jest 120mm, trójnik wkładu 130. Wydłubałem więc silikon. Tu już był postęp. Przy postoju 6min rzadko występowało przegrzanie. Czasem wytrzymywało całą noc. Ale przy 8 minutach postoju wszystko wracało do normy. :)
5. Zamontowałem trójnik między piecem a wkładem, tam też "wbudowałem" moderator, wyczystkę zamknąłem. Efekt: przegrzanie po ok. 15 minutach postoju. Otworzyłem okno i drzwi, żeby był dopływ powietrza ( nie chciałem kuc ściany "dla sportu"). Bez zmian.
6. Zablokowałem klapkę moderatora w pozycji otwartej. B.Z.
7. Otworzyłem z powrotem klapkę wyczystki wkładu kominowego, zostawiłem moderator zablokowany w pozycji otwartej i wreszcie nie ma przegrzań od kilku dni przy postoju 20 min.
Może celowym byłoby zamontowanie jakiegoś układu, który odcinałby dolot powietrza do dmuchawy podczas postoju pieca. Jakiś sterowany elektrycznie szyber lub coś podobnego.
\

A nie lepiej było zamontować mniejszy wkład?Przecież fi 130 by wystarczył.



PiotrekMi - 09-04-2010 12:06
Czyli wyjąć 130 x 170 i włożyć 130? Pewnie lepiej. Ale czy taniej? :)
A na serio to to założyłem wkład z zapasem bo wcześniej miałem 120 i trochę mi zarósł po trzech latach. Poza tym nic nie jest wieczne, Granpal też. Już raz mi pociekła ściana nad wlotem podajnika. Szczęście, że nie za wysoko i był dostęp żeby pospawać. Liczę się z tym, ze za kilka lat kocioł trzeba będzie wymienić i nie wiem jaki będzie potrzebny wkład.



stanisław.k - 09-04-2010 17:06
Zima już w zasadzie minęła !!
Jak wygląda zużycie paliwa na ten kończący się sezon?
W moim przypadku do dziś zużyłem 4,5T na 184m2+ CW temp. w dzień 22 w nocy 20st.
W poprzednim sezonie zużyłem prawie 1T mniej.
Czy u Was też wystąpiła taka różnica?



stanisław.k - 11-04-2010 10:21

Zima już w zasadzie minęła !!
Jak wygląda zużycie paliwa na ten kończący się sezon?
W moim przypadku do dziś zużyłem 4,5T na 184m2+ CW temp. w dzień 22 w nocy 20st.
W poprzednim sezonie zużyłem prawie 1T mniej.
Czy u Was też wystąpiła taka różnica?
Od czasu jak jest to nowe forum nikt tu nie zagląda???



Kroitz - 12-04-2010 09:03
Myśle że jeszcze trochę czasu minie zanim ludzie sie połapią w nowym forum



PiotrekMi - 13-04-2010 11:23
Ja byłem pewien, że temat został usunięty i przestałem zaglądać. Pewnie więcej takich osób jest.
Zużycie pelet w tym sezonie to około 5. 5 tony, coś koło 170m2. Normalnie starczało 4. Ale w tym sezonie wiele rzeczy było nienormalnych. :)



jacekkacz - 15-04-2010 11:50
Witam,

U mnie w tym roku poszło jakieś 3,5 t. w poprzednich latach max.3 i do tego wieczorne palenie w kominku - jakieś 3-4 m3 drewna. wcześniej , do 2 m3.

Zadana temp. : dzień / noc: 21,5 / 19,5. Pow. domku: 120m2.

Pragnę zauważyć, że i cena pelletu poszła dość mocno przed sezonem do góry ( 750-790 zł/t ), co znacząco podnosi koszty ogrzewania.

pozdrawiam,
Jacek



d.marcel - 15-04-2010 17:43
witam. przymierzam się do nabyci kotła 30 kw. Dom około 120m klocek, dwie kondygnacje ogrzewane 1,5 pustaka nie ocieplony i ... mała szklarnia( około 40m2, temp. od grudnia min. 16 st. C). czy wystarczy?. Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło szklarni?



Kroitz - 16-04-2010 10:55
Hmm o szklarnie to chyba trzeba ogrodników spytać:)



kuklik-ar - 16-04-2010 12:03
Witam ponownie, chciałem wrócić do watku gdzie było zdjęcie podajnika z dodatkowa spiralą z tytanu. Chciałem zapytać czy jeszcze ktoś zastosował to u siebie aby pozbyć sie zalegajacego popiołu na palenisku? Może ktoś wie komu można zlecić wykonanie czegoś takiego, może firma Polimet podjęłaby się tego? Wydaje się, że to dobre rozwiązanie. Co o tym sądzicie?



Tadeusz190 - 17-04-2010 00:09

Czy ktoś eksploatuje granpala z automatycznym systemem odpopielania?
Czy warto zamówić z tą opcją.Może kilka słów jak to działa, czy często trzeba wynosić popiół.

Pzdr.
Jeśli ktoś eksploatuje granpala z automatycznym systemem odpopielania to bardzo proszę o podanie zalet i ewentualnych wad tego systemu

Z pozdrowieniem



electrician - 17-04-2010 15:50
Witajcie Granpalowcy /i nie tylko/
Odnośnie dodatkowej spiralki przy podajniku - Polimet już odpowiadał, że rozwiązanie to się nie sprawdziło - delikatnie napominam, żeby poczytać forum, zanim się coś napisze.
Odnośnie przegrzewania podajnika - opisałem już swoje potyczki z tym problemem jak również zastosowane rozwiązanie. Do dziś nie mam z tym problemu - uważam jednak nadal, że wystarczyłoby zmienić program tak, żeby w cyklu podtrzymania po upływie zadanego czasu przerwy włączała się dmuchawa na rozpalenie żarzącego się pelletu, następnie dmuchawa się wyłączała i następowało podawanie pelletu z regulowanym czasem i następnie nie byłoby już wybiegu dmuchawy, lub chociaż dało się wyłączyć ten wybieg /teraz minimalny wybieg wynosi 10 sec/. W ten sposób pellet byłby rozpalany do płomienia, a następnie zasypywany świeżym pelletem, który żarzyłby się jedynie aż do następnego cyklu podtrzymania. Utrudniałoby to przedostawanie się żaru do ślimaka podajnika.
Teraz jeśli chodzi o zużycie pelletu - jak pamiętamy, wrzesień już był zimny i należało uruchomić ogrzewanie. Jednak wrodzone lenistwo /o czym już pisałem/ nie pozwoliło mi wyczyścić granpala po poprzednim sezonie i jak zwykle odpaliłem rezerwowy piec olejowy. Z czyszczeniem zeszło mi do końca września i kosztowało mnie to 400 l oleju opałowego. Od października do dziś spaliłem prawie /bo kilka worków jeszcze jest/ 5 t pelletu. Ogrzewane ca 190 m2 temp. 22 stC całą dobę /mały dzidziuś/ oraz ok. 60m2 do temp. 13-14 stC /część nie używana na razie do celów mieszkalnych/.
A jeśli chodzi o temat na forum - zniknął jeszcze przed zmianami. Interweniowałem u Administracji i uspokoili mnie, że jako jeden z pierwszych został przeniesiony do nowego serwera - co okazało się prawdą.
Pzdr



waflos - 19-04-2010 18:27
Witam Wszystkich na tyn nowym dziwnym forum!
Przełączyłem juz kociołek w tryb lato (20kW PID owies) i okazało sie że kociołek bardzo szybko zarasta. Jakie macie ustawione parametry? Mam podtrzymanie 15m podawanie 12s dmychawa45s moc 22. Powietrze przy spalanie 24przy 20% i co 4 w górę. Min temp kotła 63 histereza 2. Propgram2 tryb lato.

Czy kocioł działa u Was w podtrzymaniu czy automatycznie sie rozpala by tylko naładowac zasobnik? - jaką macie ustawioną temp CWU? Ja mam temp 45 stopni histerezę 2 zasobnik 125l.
pozdrawiam
krzysztof



olgierd101 - 20-04-2010 22:25
Wiam Wszystkich.
Jestem posiadaczem granpala 15 od pażdziernika ubiegłego roku. Przez sezon zimowy spaliłem 3 tony pelletu i 2 tony owsa. Temperatura w mieszkaniu stała dziań i noc 21,5 stopnia. ( mam małego szkraba). Palę czarnym owsem, rewelacja. Brak specyficznego zapachu jak przy białym.
pozdrawiam



Mikołaj:) - 20-04-2010 22:31

Wiam Wszystkich.
Jestem posiadaczem granpala 15 od pażdziernika ubiegłego roku. Przez sezon zimowy spaliłem 3 tony pelletu i 2 tony owsa. Temperatura w mieszkaniu stała dziań i noc 21,5 stopnia. ( mam małego szkraba). Palę czarnym owsem, rewelacja. Brak specyficznego zapachu jak przy białym.
pozdrawiam
Jeśli można wiedzieć. Jaką masz powierzchnię i izolację?



olgierd101 - 21-04-2010 21:15
witam.
Powierzchni 170m2. Dom ocieplony wełna mineralną , pustak porotherm. Poddasze tylko wełna mineralna 15 cm. Na poddaszu włączona podłogówka



electrician - 21-04-2010 22:14
Co do zarastania kociołka - będzie zarastał, bo pracuje głównie w podtrzymaniu, a to produkcja sadzy. Ale w sumie na jedno wychodzi, czy będzie pracował w sposób ciągły z podtrzymaniem, czy też rozpalał się każdorazowo po ostygnięciu do temperatury zadanej - i tak będzie zarastał, może trochę wolniej. Cykl pracy z rozpalaniem jest możliwy głównie przy paleniu zbożem lub pestkami - przy pellecie raczej kocioł się nie wygasi i będzie następowało przegrzanie podajnika z wszelkimi tego konsekwencjami /cykliczne zasypywanie palnika/. Każdy kocioł sprawuje się najlepiej, kiedy pracuje z mocą zbliżoną do nominalnej - wtedy praktycznie zarastanie nie występuje, co widać w zimie przy długich mrozach.
Zainteresował mnie ten czarny owies - nie mam żadnej wiedzy w tym temacie - czy mógłbyś olgierd coś bliżej o nim napisać? Co, skąd, po ile i dlaczego tak drogo? ;-)



PiotrekMi - 21-04-2010 22:50

Palę czarnym owsem Co to za wynalazek? Znalazłem w internecie, ze jest taka pasza dla koni, ale może coś więcej.



olgierd101 - 21-04-2010 23:04
Jest to typowa pasza dla koni. Jest bardziej kalorczny poprzez większą zawartość białką.



olgierd101 - 21-04-2010 23:06
Kupuję po 350 zł/tonę.



Mikołaj:) - 21-04-2010 23:08
Pytanie do Granpalowców. Czy macie w swoich kotłowniach kanał nawiewny tzw. Zetkę? U mnie w projekcie była i murarze zostawili mi otwór w ścianie (14x14) na wysokości ok 2 metrów. Czytałem że należy za pomocą kanału z tworzywa lub blachy sprowadzić jego wyjście nad posadzkę. Czy w zimie z takiego kanału nie wieje zbyt mocno?



Wosto - 22-04-2010 21:28

Kupuję po 350 zł/tonę. Gdzie zaopatrujesz się w to "cudo"?
Pozdrawiam.



olgierd101 - 22-04-2010 21:38
Facet mieszka w okoicach Bolszewa/ k Wejherowa



Puławiak - 24-04-2010 17:57

Pytanie do Granpalowców. Czy macie w swoich kotłowniach kanał nawiewny tzw. Zetkę? U mnie w projekcie była i murarze zostawili mi otwór w ścianie (14x14) na wysokości ok 2 metrów. Czytałem że należy za pomocą kanału z tworzywa lub blachy sprowadzić jego wyjście nad posadzkę. Czy w zimie z takiego kanału nie wieje zbyt mocno? Wieje i musi wiać. Zetka musi być - kocioł tez musi oddychać. I dodatkowo przy montażu zamontuj sobie regulator ciagu kominowego.



Mikołaj:) - 27-04-2010 21:24
Mam kotłownie o wymiarach jak poniżej. Zastanawiam się czy da radę ustawić granpala wzdłuż tej krótszej ściany której długość to 206 cm. Z tego co wiem długość kotła to 165 cm. Więc teoretycznie zostaje 40 cm. Czy da się w takiej sytuacji normalnie otworzyć drzwiczki i wyczyścić popiół?
http://images35.fotosik.pl/142/bb8ce27889835076.jpg



Puławiak - 28-04-2010 06:45
Nawet drzwiczek nie otworzysz. Z przodu kotła to tak najlepiej min 1 m. A z tylu masz motoreduktor i tam też musisz zostawić trochę miejsca na ew obsługę.



waflos - 28-04-2010 23:06

Jest to typowa pasza dla koni. Jest bardziej kalorczny poprzez większą zawartość białką. To owies po deszczach czy też po złym przechowaniu czy też taka odmiana?
Ja mam odmianę kasztan - trochę dużo zostawia popiołu i tez kupowałem po 350 (zimą jak peletu brakło). Miałem na próbę worek otartego owsa z łuski (z segregacji przed siewem) i palil sie rewelacyjnie - popiolu prawie tyle jak z pelletu - wniosek - najwiecej popiełuszy łuska ziarna.
Próbował ktoś może żyto?
pozdr.



stanisław.k - 01-05-2010 15:42
Paliłem i żytem jak i pszenicą.Żyto ok. pszenica jeszcze lepsza.
owies najtańszy.



Tadeusz190 - 02-05-2010 13:56
Czy rzeczywiście nikt nie eksploatuje granpala z automatycznym systemem odpopielania i nie może nic powiedzieć na temat jego zalet bądź wad?



stanisław.k - 02-05-2010 14:48
Kiedyś przy zakupie granpala rozważałem wyposażenie go w odpopielacz lecz w końcu zrezygnowałem.Myślę że to taki wodotrysk bo nie widzę zalet dla których warto wydawać dodatkowo sporo kasy.Przy pellecie popiołu jest tyle że pojemnik wystarcza na 3 do 4 tygodni.gorzej jest przy owsie gdzie popiół trzeba wydobywać codziennie max. co drugi dzień ale i tu myślę że ten koszt mija się z celem...
To moje zdanie.



grabnianin - 02-05-2010 15:26
Witam bylem napalony na ten kociol ale kotlownia 1,50m/2,80m szybko go wyeliminowala.Ale nie daje za wygrana moze jednak da sie upchnac,czytam ze komus wykonano wylot spalin do gory i ze z tylu to 10cm wystarczy zostawic.Czy jesli mi zostaje 2,70m to wejdzie i bedzie jak drzwiczki otworzyc?Czy w razie awarii da sie przodem wyciagnac zdemontowany podajnik(a moze tym sobie glowy nie zawracac tylko wstawiac i czesc)?Prosze pomozcie ja jestem z pomorza a to chyba blisko producenta Granpala.Pozdrawiam



stanisław.k - 02-05-2010 18:03
Spokojnie wejdzie ja mam 15kw i po otwarciu drzwi całkowita długość kotła z reduktorem wynosi 230cm.



mislosz - 09-05-2010 22:41
Jestem zdecydowany na granpala tylko nie jestem pewien co do mocy (mysle ze 20KW) i do jakiego przedstawiciela mam sie udac. Dom 200m2 w tym garaz 35m2 ogrzewany malym kaloryferem wszedzie kaloryfery aluminiowe, podlogowka tylko w lazience 15m2. poddasze uzytkowe 100m2. Suporeks x 24cm+12cm styropian na zewnatrz, poddasze uzytkowe wata 20cm + 5 cm na przekladke. podlogi styropian 10cm parter (dom bez piwnicy), poddasze 5cm. Co do miejsca zakupu mieszkam w okolicach Chodziezy woj.WLKP, 25km od Pily w strone Poznania. Myslalem o BIOKOTLY.PL z Gdanska. Chcialbym sie jakos dogadac z 7% VAT-em zawsze taniej. Prosze o szybka odpowiedz lub kontakt. Pozdrawiam.



Budziska - 15-05-2010 07:04
Witam.
Posiadam kocioł Granpal 50 kW od półtorej roku. Palę tylko suchym owsem. W tym czasie trzykrotnie musiałem wymienić osłonę ceramiczną (tzw. szamot). Kolejne osłony rozwarstwiają się, kruszą i rozpadają na kawałki. Ostatnia osłona zaczęła rozlatywać się już po miesiącu użytkowania! Nowa osłona kosztuje 150 zł - taki wydatek co miesiąc, to trochę dużo.
Czy ktoś z Szanownych Użytkowników ma podobny problem i znalazł jego rozwiązanie?



stanisław.k - 15-05-2010 15:28
Ja tego wkładu nie ruszam i służy mi dość długo.Na owsie wytrzymał 1,5 sezonu.



Budziska - 16-05-2010 13:36
Ja swojego wkładu też nie ruszam (nie dotykam, nie wyjmuję, nie studzę itp.), a mimo to zmienia strukturę, odpada "plasterkami", kruszy się, pęka i zapada pod własnym ciężarem. Może przy większej mocy kotła (50 kW) szamot zmienia swoje właściwości pod wpływem związków chemicznych wydzielanych przy paleniu owsa?



Mikołaj:) - 16-05-2010 17:01
Tak się zastanawiam. Czy istnieje możliwość zamówienia granpala z zasobnikiem zamontowanym z boku a nie z tyłu? Znacznie ułatwiło by to ustawienie w małych kotłowniach.



Kroitz - 17-05-2010 09:40
Z racji konstrukcji kotła, nie ma możliwosci montazu zasobnika z boku.



Zdzislaw01 - 17-05-2010 19:28
Mi jak się rozwalił w czasie użytkowania, to rozpiłowałem dwie szamotowe cegiełki wzdłuż na pól i ustawiłem je zamiast deflektora i powiem że efekt taki sam.



panfotograf - 20-05-2010 14:55
Czy w Grandpalu można palić wierzbą energetyczną?



waflos - 21-05-2010 00:00

Czy w Grandpalu można palić wierzbą energetyczną? Można palić wszystkim co się dość dobrze, wydajnie i czysto pali oraz co da radę podać slimak.

PS. Niedawno próbowałem palić łuskami owsianymi z przebierania owsa no i paliło sie tyle ze slimak nie nadążał podawać ...



Kroitz - 21-05-2010 09:36
Granpal pociągnie zrębke z wierzby energetycznej ale paliwo moze zawieszać się w zbiorniku. No i zrębka musi mieć max 15% wilgotności



Mikołaj:) - 22-06-2010 09:32
Jak sądzicie, czy na cenę owsa wpłynie tegoroczna powódź? Co prawda granpal jeszcze nie kupiony ale chciałem zaopatrzyć się już w paliwo. Pomyślałem, że rolnicy mają jeszcze zapasy z zimy i taniej sprzedadzą. Dałem więc do lokalnej prasy ogłoszenie odnośnie zakupu 4 ton. Nawet nikt nie zadzwonił. Ciekawe co będzie po żniwach.



Puławiak - 22-06-2010 10:12
W prasie nie szukaj pokrec sie troche po rolnikach to napewno ktos ci sprzeda chetnie. ew odwiedz jakies targowiska to wtedy cos znajdziesz, moi klienci kupuja u rolników i nie maja z tym problemu



Kroitz - 22-06-2010 17:07
Ceny zboża nie wzrosną ponieważ są uzależnione od plonów w całym regionie :)



ewajacek - 01-07-2010 11:56
Witam
Mam pytanie do użytkujących już Granpalowców o motoreduktor. Wczoraj nastąpiło pierwsze uruchomienie mojego 15KW Granpala Eko na paliwie pellet 8mm Barlimek (dziękuję Panu Tomaszowi). Wszystko przebiegło bez problemów, kocioł nagrzał się do 70 stopni i przeszedł w stan podtrzymania żaru, jak powinno być. Ustawień w tej chwili nie pamiętam, kocioł pracuje w trybie ręcznym, grzeje wodę i grzejniki (szkoda, że nie może sterować podłogówką) natomiast martwi mnie odgłos i towarzyszące temu wibracje motoreduktora. Słychać go praktycznie w całym domu i szczerze mówiąc martwi mnie to. Jest to dość uciążliwe burczenie, które roznosi się po całym domu a i przed garażem też je słychać. Powoduje to pewien dyskomfort użytkowania takiego fajnego kotła. Czy w Waszych kotłach też tak jest? Co można zrobić w tej kwestii żeby było trochę ciszej?



panfotograf - 01-07-2010 12:58
U mnie też go słychać, ale gdy jest cicho (będzie go słychać w nocy)
Możesz spróbować postawić kocioł na jakiś gumowych podkładkach (mój stoi na paskach z grubej "gumowej" wykładziny), ale na ile to poprawi sytuację to gwarancji nie dam.



panfotograf - 01-07-2010 13:02
Czy może ktoś z Was robił testy na wydajność peletów/zboża?
Chodzi mi o to co bardziej się opłaca - suche żyto za 400zł/tona, czy pelet Barlinek 760zł/tona (czy u Was są podobne ceny?)



ewajacek - 05-07-2010 09:12

Czy może ktoś z Was robił testy na wydajność peletów/zboża?
Chodzi mi o to co bardziej się opłaca - suche żyto za 400zł/tona, czy pelet Barlinek 760zł/tona (czy u Was są podobne ceny?)
Na pewno było to na forum - musisz poszukać, owies jest tańszy, ale z uwagi na drobnoziarnistość szybciej zapewne się spala, więc trzeba więcej kupić. Z tego, co zdążyłem się już zorientować na owsie wychodzi taniej i ludzie sobie chwalą ten opał. Wszystko zależy też od stopnia, w jakim masz ocieplony dom, ja jeszcze nie potrafię powiedzieć na swoim przykładzie, ponieważ dopiero cztery dni temu nastąpiło uruchomienie kotła.

Pozdrawiam Jacek



Kroitz - 05-07-2010 14:41
Jacek ma rację, lepiej poszukać owsa, w pomorskim kosztuje 250-300pln



electrician - 05-07-2010 23:54
Ostatnie dwa sezony paliłem pelletem, poprzednio owsem, pestką i ekogroszkiem. Stosunek pellet/owies wg moich doświadczeń, to mniej-więcej 1/1,2 - 1/1,3. Jak z tego widać - taniej owies. Jest tylko problem ze składowaniem, bo pellet składowałem sobie na paletach przykrytych plandeką. 5 ton to pop prostu 5 palet i tyle. A odpowiadające mu 6 - 6,5 tony owsa to pół garażu zapełnione workami /garaż na 2 samochody/. W tym roku mam zamiar zbudować silos i w nim przechowywać owies - ale czy wrodzone lenistwo mi na to pozwoli?



figurka01 - 06-07-2010 09:20
Witam ,

Jestem juz prawie zdecydowany na zakup tego piecyka. Chciałbym palić ekogroszkiem , czy to jest jakiś problem czy ktoś z forumowiczów pali EKOGroszkiem??
Pellet odpada za cenę u nas po 850 zł więc sporo no a jak dostane to zbożem owsem chociaż ostatnio u nas był po 400:( .
Czy paląc Ekogroszkiem skraca się zywotność pieca?? Może jakieś podpowiedzi ?
Pozdrawiam



panfotograf - 06-07-2010 10:12
Raczej nie (ale nie jestem specjalistą).
EKO groszek też kosztuje ok 700zł, a ceny zboż powinny spaść po żniwach.
Piece na biomasę mają tę zaletę że zboże/pelety itp można sypać do zasobnika w białej koszuli. Dym nie śmierdzi tak jak z wegla (i chyba jest znacznie mniej trujący). Obsługiwałem kiedyś jedną zimę piec na ekogroszek i po każdym załadunku musiałem brać prysznic z myciem głowy włącznie. NIE POLECAM



figurka01 - 06-07-2010 12:11

Raczej nie (ale nie jestem specjalistą).
EKO groszek też kosztuje ok 700zł, a ceny zboż powinny spaść po żniwach.
Piece na biomasę mają tę zaletę że zboże/pelety itp można sypać do zasobnika w białej koszuli. Dym nie śmierdzi tak jak z wegla (i chyba jest znacznie mniej trujący). Obsługiwałem kiedyś jedną zimę piec na ekogroszek i po każdym załadunku musiałem brać prysznic z myciem głowy włącznie. NIE POLECAM
Podobno paląc owsem czy pelletem tez śmierdzi czy to jest mocno dokuczliwe?? Kotłownie będe miał na paterze.Więc jakieś większe "smrodki" mogłyby być uciążliwe:/
I też jest u mnie problem ze składowaniem owsa bo objętościowo trochę więcej jak groszek zajmuje:(
Mam taką małąpiwniczkę dostepną tylko z zewnątrz ok 10 m2 starczy na kilka ton owsa?? No i czy mi myszy z czasem nie będą traktowały tego jak darmowej wyżerki:)



Kroitz - 06-07-2010 12:51
Jak chcesz palić ekogroszkiem to kup sobie po prostu kocioł na ekogroszek. W Granpalu ekogroszek jest paliwem zastępczym i tak je traktuje producent kotła.



figurka01 - 06-07-2010 13:37
jeszcze pytanko o żywotność takiego pieca ile on może wytrzymać ? Czy jest możliwość ewentualnej regeneracji?? Może w obieg c.o. zastosować jakiś inhibitor aby rdza nie zjadła moim zdaniem"dość drogiego" pieca, albo chociaż przedłużyć jego życie w ten sposób.



panfotograf - 06-07-2010 13:52
Bzdura.
Ale zależy co komu śmierdzi - zapach podobny jak z kominka w salonie. Paliłem peletem i żytem. Zapach z komina na pewno jakiś jest, ale w kotłowni tyle co nic, a na pewno nie jest to dokuczliwe.
Co prawda mam kotłownie z oddzielnym wejściem więc w domu nie mam szans poczuć czym śmierdzi w kotłowni.
W porównaniu z dymem i pyłem węglowym to sama przyjemność.



electrician - 07-07-2010 01:07
Palenie ekogroszkiem w granpalu to nieporozumienie. Nie po to kupuje się piec jednak nieco droższy od retorty, żeby palić w nim węglem. Poza tym palenie ekogroszkiem jest niesłychanie uciążliwe i brudzące. Ja paliłem ekogroszkiem tylko dla doświadczenia i z zakupionej tony spaliłem około 200 kg /resztę podarowałem znajomym do pieca retortowego/. Do tej pory mam w kotłowni syf po węglu - nigdy więcej! Jeśli chodzi o zapachy - to przy paleniu zbożami na zewnątrz jest leciutki zapach piekarni /który ja zaliczam do przyjemnych/, przy pellecie właściwie nie ma żadnego zapachu nie licząc rozpalania, kiedy pachnie leciutko ogniskiem /co również jest miłym zapachem/. W porównaniu do zapachów, a właściwie smrodu z kominów sąsiadów palących węglem - sama rozkosz! A nie muszę dodawać /mieszkam na wsi/, że potrafią spalać śmieci, butelki PET, a i oponka nierzadko się trafi.



figurka01 - 07-07-2010 07:13
OK. rozumiem Ekogroszek jest "feee" Przekonaliście mnie może lepiej faktycznie trochę więcej dołożyć do peletu i mieć czysto lub zboże to już lepiej wychodzi.
A jeśli chodzi o owies to ta moja mała piwniczka 10m2 wystarczy na kilka ton owsa?Bo objętościowo owies dużo więcej zajmuje miejsca. Może ktoś z forumowiczów jest z kaszub?? I ma źródło gdzie taniej peelet kupić albo owies?
Dzieki za wszystkie opinie.



ewajacek - 07-07-2010 09:53
Witam, ja z innej beczki, po uruchomieniu mojego Granpala zaczęło się przesączać przez rurę kominową czarne świństwo, mino że komin uszczelniałem sylikonem odpornym na temp. do 1200 stopni. Miejscami sylikon się wykruszył (stwardniał) i tymi miejscami kapie kondensat, nie jest tego dużo ale wkurza. Może użyłem nieodpowiedniego sylikonu? Na forum już było, że trzeba ocieplić przewód spalinowy rękawem z wełny, ale czym doszczelnić przewód spalinowy? Odprowadzenie kondensatu z komina zrobiłem gumową rurką (kawałkiem węża ogrodowego) do kanalizacji.
Pozdrawiam



ewajacek - 07-07-2010 11:00
Pochwalę się moim Granpalem EKO 15 kW, dom 178m2 piętrowy nie podpiwniczony. Kotłownia o wymiarach 3,6 m x 2 m

http://lh3.ggpht.com/_nbBjA8b9RcQ/TD...0/DSC00687.JPG

http://lh5.ggpht.com/_nbBjA8b9RcQ/TD...6/DSC00679.JPG

Trochę ciasno, w garażu na pewno samochodu nie będzie :-)
Pozdrawiam



A.K - 07-07-2010 11:36
Do uszczelnienia użyć silikonu dla motoryzacji (czerwony) a tę rurę spalinową koniecznie ocieplić.



electrician - 12-07-2010 00:13
A tak w ogóle, to się nie przejmuj. Pokapie i przestanie.
Pzdr



ewajacek - 12-07-2010 09:34
Nie mogę sobie poradzić z dymem, który wydostaje się wszelkimi możliwymi szczelinami i z kotła i z przewodu kominowego ( z pod drzwiczek wyczystki). Po uruchomieniu i grzaniu w trybie ręcznym żeby sprawdzić instalację grzewczą nie było tego problemu, problem pojawił się po przestawieniu na grzanie ciepłej wody w trybie letnim. Z piątku na sobotę dało się wyczuć w domu charakterystyczny zapach palonego drewna i dymu, po zejściu do kotłowni okazało się, że cała kotłownia pogrążona jest w kłębach dymu, który wydostawał się z wyczystki przewodu kominowego ( fi 120 mm dł. 8 m). Przewietrzyłem kocioł i kotłownię oraz uszczelniłem drzwiczki wyczystkowe taśmą myśląc, że to załatwi sprawę, niestety dym i tak się wydostawał z tą różnicą, że nie wyczystką, a drzwiczkami od płomieniówek oraz środkową częścią łączącą kocioł i podajnik (po zdjęciu wąskiej osłony widać było dym). Dym również pojawił się w niewielkim stopniu w miejscu wejścia przewodu spalinowego w ścianę na kolanku (być może znalazł sobie jakąś dziurkę. Dymu w podajniku nie zaobserwowałem, a przewód kominowy na pewno drożny. Może po części przyczyniła się pogoda - wysoka temperatura powietrza? Muszę coś zaradzić, bo nie idzie wytrzymać a dym czuć w całym domu. Może spotkaliście się z podobnym przypadkiem?



ewajacek - 12-07-2010 11:39
Miejsca którędy wydostaje się dym :-)
http://lh6.ggpht.com/_nbBjA8b9RcQ/TD...0/DSC00701.JPG

http://lh3.ggpht.com/_nbBjA8b9RcQ/TD...0/DSC00707.JPG

http://lh4.ggpht.com/_nbBjA8b9RcQ/TD...0/DSC00709.JPG

http://lh3.ggpht.com/_nbBjA8b9RcQ/TD...0/DSC00708.JPG

Może z tym kominem coś nie jest tak?

Pozdrawiam Jacek



Puławiak - 12-07-2010 11:58
Mówiłem wygrzać/wysuszyć porządnie komin.



ewajacek - 12-07-2010 12:28
Dom ma w sumie od postawienia komina ze trzy lata, zimą było palone w kominku, tynki mają 1, 5 roku, możliwe żeby jeszcze był niewygrzany? Przecież są teraz straszne upały. A co z dymem który wydostaje się przez drzwiczki?.
Pozdrawiam Jacek



Puławiak - 12-07-2010 12:37
A chcesz się założyć przyjadę wygrzeję wyreguluję ale to bedzie kosztowało.



ewajacek - 12-07-2010 14:12
ok, nie będę się spierał nie mam jeszcze takiego doświadczenia, natomiast dobre wygrzanie równa się z grzaniem grzejnikami i podłogówką - to będzie mega gorąco. Jak długo trzeba wygrzewać?



Puławiak - 12-07-2010 15:14
Przy tych temperaturach to tak 2-3 dni



ewajacek - 12-07-2010 15:21
Może to głupie pytanie, dwa trzy dni grzania i co dalej, ja w tej chwili jestem tylko na weckendy i praktycznie włączam kocioł tylko do grzania ciepłej wody. Czy po tym wygrzaniu jak wrócę np po tygodniu to znów mogę mieć problem z dymem? Czy to już jak raz się wygrzeje to dymić nie będzie, jak to jest?
Pozdrawiam Jacek



Strona 10 z 10 • Znaleziono 2042 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.