ďťż

piec Granpal firmy polimet

piec Granpal firmy polimet





jacekkacz - 16-09-2007 19:03
Wychodzi na to, że mam instalację bezrozdzielaczową. Głowic na grzejnikach nie mam, bo do tej pory używałem pieca zasypowego na węgiel ( chyba przesadziłem z tym "uzywałem" - paliłem w tamtym piecu przez dwa miesiące i to wszystko ). Teraz bidulek stoi samotnie w garazu i czeka na nowego właściciela.
Ale nie o tym... po kolejnej nocce myśle, że:
- bez programatora pokojowego ani rusz - na szczescie ma być na dniach.
Bo na razie recznie zalaczam pompke c.o. - chce miec cieplo ( albo jest zbyt wysoka temp. na kotle - zwieram styki w kabelkach; mam za goraco - rozwieram kabelki. Kabelki, mam na mysli wyjscie sterownika pokojowego. Z jednej strony sa juz podlaczone do pieca - z drugiej wisza sobie na scianie w domu... ot , taki "polski" wynalazek.
- dzis popół po pellecie wyglada znacznie lepiej tzn. jak popiół, jest szary i sypki
- pelletu poszło jakies 30 kg ( drugie tyle jeszcze jest w zasobniku ). Co do wyniku trudno mi sie wypowiadac - moze ktos z uzytkownikow wyda opinie.
Dodam, ze pierwszą dobe piec chodzil na 60 stopni + cwu. druga juz tylko cwu + okazyjnie c.o.

pozdrawiam,
Jacek





bartko100 - 17-09-2007 09:20
Witam wszystkich. Ja jestem w trakcie ustawiania pieca, miałem podaw-6, postój-8, dm-7, było ok tylko zużycie na podtrzymanie pieca i cw worek owsa na trzy dni, może nad ranem dwa razy się włączył piec bo mam regulator pokojowy( piec 20kw, dom180mk nowy) ,zmieniłem teraz na podaw-4, postój-6, dm-6, jest jakby mniej popiołu troche i chyba ciut mniejsze zużycie też sie nad ranem włączył piec podgrzać mieszkanie, tylko że przy tym ustawieniu na panelu temp spalin max110st, a na poprzednich 140st, więc myśle że te ustawienie będzie lepsze? Na podtrzymaniu mam standartowo jak wszyscy wybieg 45s, podaw-20s, przerwa10min, widze że na to podtrzymanie sporo się zużywa owsa. Czy może ktoś bawił się i próbował oszczędniejsze podtrzymanie?Zapomniałem dodać że układ mam z wymiennikiem. Cw, i co mam podłączone za wymiennikiem



A.K - 17-09-2007 09:34

Witam wszystkich. Ja jestem w trakcie ustawiania pieca, miałem podaw-6, postój-8, dm-7, było ok tylko zużycie na podtrzymanie pieca i cw worek owsa na trzy dni, może nad ranem dwa razy się włączył piec bo mam regulator pokojowy( piec 20kw, dom180mk nowy) ,zmieniłem teraz na podaw-4, postój-6, dm-6, jest jakby mniej popiołu troche i chyba ciut mniejsze zużycie też sie nad ranem włączył piec podgrzać mieszkanie, tylko że przy tym ustawieniu na panelu temp spalin max110st, a na poprzednich 140st, więc myśle że te ustawienie będzie lepsze? Na podtrzymaniu mam standartowo jak wszyscy wybieg 45s, podaw-20s, przerwa10min, widze że na to podtrzymanie sporo się zużywa owsa. Czy może ktoś bawił się i próbował oszczędniejsze podtrzymanie?Zapomniałem dodać że układ mam z wymiennikiem. Cw, i co mam podłączone za wymiennikiem Czas przerwy w podtrzymaniu należy wydłużać eksperymentalnie do czasu kiedy piec zacznie wygasać samoczynnie.Na czas ustawiania przejść na paliwo 3 aby uniknąć samoczynnego rozpalania.



bartko100 - 17-09-2007 20:34
A jak z ustawieniami pieca ma może ktoś 20kw i może coś doradzi, bo widze że podawanie na-4 , postój- 6, dm-6 , więcej pali niż na poprzednim ustawieniu





bartko100 - 19-09-2007 08:49
Witam, wczoraj przestawiłem podtrzymanie tak jak na stronie producenta, postój 10, podawanie 10, wybieg 30s. Zobaczymy po paru dniach, ale jest duuużo oszczędniej



bartko100 - 22-09-2007 13:19
Witam ponownie, przy podtrzymaniu ( postój 10, podaw 10, wyb dm 30) jest ok, ustawiłem teraz postój 12, podawanie 8 , wyb dm 30, i narazie jest też ok nie gaśnie żaru jest wystarczająca ilość i myśle że nie zgaśnie. Worek owsa wystarczył mi na 4dni grzania cw i myśle że przy tych nastawach zostane. A jaką macie ustawioną temp pieca: ja dla cw i co ustawiłem 66st i histeryza 02st, (cw 48st) czy te temp są dobre?



mclear - 30-09-2007 20:50
Witam, co z żywotnością tego kotła? Czy nie będzie oby tak że 10 lat to max, ile może on wytrzymać? Pytam dlatego że fakt niskiej ekonomiki eksploatacji kotła wielopaliwocią może być przytłumione szybkim zużyciem się jego. Wyliczając koszt ekspoatacji kotła chcą nie chcąc trzeba odliczyć sobie kupon amortyzacyjny zużycia technologicznego, zatem ile trzeba założyć sobie tego okresu? 5, 10, 20 lat czy więcej? Dla mnie jako ekonomisty to jest ważne a nie to czy spalę 30 czy 50 kg owsu czy innego paliwa na dobę.
Pozdrawiam



VIP Jacek - 30-09-2007 22:08
Przeczytałem ostatnią stronę tego wątku i zainteresowałm mnie ten kociołek.
Nie bardzo orientuję się w temacie i dlatego mam kilka podstawowych pytań do użytkowników. :D

Dom ok. 180 m2 (ściana -20 cm styro, poddasze 30 cm wełny) +garaż 34 m2 dobrze ocieplony.
Może ktoś powiedzieć w przybliżeniu, jakie są miesięczne koszty ogrzewania domu + cwu tym kociołkiem przy pelletach?
Czy do takiej pow. domu wystarczy ten najmniejszej mocy kocioł?
Znacie może cenę takiego kotła, bo na stronie Polimetu nie mogłem jej znależć.



mclear - 01-10-2007 18:18
najpierw musisz znać zapotrzebowanie budynku na ciepło - zalezy to od kubatury - a to różnie liczą. Ja zakładam 10 w na każdy metr3 + 5 KW na ciepłą wodę. U mnie dom 300 metrów - do ogrzania ok. 240 m wystarczy 25KW.



bartko100 - 02-10-2007 08:25
do "mclear" : twoje pytanie jest troche dziwne skoro nie robi ci różnica 30 czy 50 kg owsa to jaki z ciebie to jaki z ciebie ekonomista? Ten piecyk powinien wytrzymać ponad 10lat , a ile według kolegi wytrzymuje piecyk na gaz ziemny? U rozdziców ok10lat, i przepalił sie , u znajomych ok8lat , a cena gazowego jest zbliżona do granpala. Jako ekonomista wyciągnij sam wnioski. Ja mam 20kw i też 180mk , najważniejsze aby nie był przewymiarowany piecyk bo wtedy będzie pracował niedogrzany



mclear - 02-10-2007 18:28
zakładając że piece są dobrze wyregulowane to oba różnych firm tej samej mocy będa palić podobne ilości opału? Jesli tak to czy 30 czy 50 kg to wciąż bardzo konkurencyjnie porównując z alternatywnymi źródłami i skoro bedzie palił 50 kg to nawet na dużo lepszym piecu o podobnej technologii mniej nie powinno spalić..
Skoro tak to klucz lezy w wytrzymałości tego pieca, zatem zadaję pytanie dlaczego akurat 10 lat? Pokaż mi ten piec 9 letni a powem Ci ile jeszcze pochodzi... Skoro takiego nie ma to wróżysz z fusów
Pozdrawiam



A_d_a_m - 03-10-2007 11:19
Witam,

Wszyscy czytamy tu jak doskonale GRANPAL spala owies, co mnie osobiście bardzo zainteresowało. Porównując innych dostawców podobnych rozwiązań zadzwoniłem sobie parę dni temu do Kostrzewy. Chciałem się upewnić jak porodzili sobie z problemami przy spalaniu tego paliwa. Z uzyskanych informacji wiem, że w obecnej wersji kocioł Pellets Plus
posiada usprawnione sterowanie poprzez rygorystyczne pilnowanie temperatury kotła (wody), wybierając na sterowniku owies jako paliwo, sterownik poprzez zawór mieszający nie dopuszcza do wytwarzania się szkodliwych substancji z połączenia wody i głównie chloru. A jak to jest w GRANPAL'u.. tam również zachodzi ryzyko uszkodzenia blachy spowodowane wydzielanym chlorem, producent tego kotła jawnie nie wspomina nic na ten temat. Spodziewam się, że użytkownicy po paru latach sami się o tym przekonają.
Tak jeszcze przy okazji.. rozmawiałem z jednym z dystrybutorów GRANPAL'a na temat dymienia podczas rozpalania. Cytuję odpowiedz "trudno, tak już jest".
Dzisiaj sie zastanawiam, czy owies z GRANPAL'em i extra dym w kotłowni i może dziury za parę lat, czy Ling i tylko pelety.

W żaden sposób celowo nie chce szukać ułomności GRANPAL'a, ja tylko szukam optymalnego rozwiązania.



mclear - 04-10-2007 00:12
Ci co chcą kupić niestety bardzo mało wiedzą na temat tego kotła a Ci co mają to zachwalają....



A_d_a_m - 04-10-2007 11:36
Zdajemy sobie sprawę, że atrakcyjność eko-groszku w niedalekiej przyszłości się skończy. Ja inwestując w kotłownie poważnie rozważam biomasy. I tu na starcie jest GRANPAL, ale w jakim stanie i kiedy "dobiegnie on do mety" tego nikt nie wie - jest zbyt nowym produktem. Więc gdyby producent w swojej dokumentacji pochwalił się rozwiązaniami technologicznymi, choć by nawet odnośnie wspomnianego prze zemnie chloru podczas spalania owsa byłbym spokojniejszy. A tak mam dylemat.. wiem mogę przecież pojechać do Kolbud.

Szanowna firmo Polimet, zainwestujcie w marketing - zróbcie ciekawą i treściwą stronę Internetową.



A.K - 04-10-2007 11:53

Zdajemy sobie sprawę, że atrakcyjność eko-groszku w niedalekiej przyszłości się skończy. Ja inwestując w kotłownie poważnie rozważam biomasy. I tu na starcie jest GRANPAL, ale w jakim stanie i kiedy "dobiegnie on do mety" tego nikt nie wie - jest zbyt nowym produktem. Więc gdyby producent w swojej dokumentacji pochwalił się rozwiązaniami technologicznymi, choć by nawet odnośnie wspomnianego prze zemnie chloru podczas spalania owsa byłbym spokojniejszy. A tak mam dylemat.. wiem mogę przecież pojechać do Kolbud.

Szanowna firmo Polimet, zainwestujcie w marketing - zróbcie ciekawą i treściwą stronę Internetową.
Oczywiście nasz kociołek jest zabezpieczony przed destrukcyjnym działaniem chloru na dwa sposoby jeden to zastosowany katalizator a drugi to zabezpieczenie kotła przed pracą w niskiej teperaturze.



electrician - 04-10-2007 17:55
Trochę już mnie palce bolą od tego pisania o chlorze, ale jeszcze pocierpię. Jak juz pisałem, w/g mnie problem chloru jest stanowczo przeceniany.W temperaturach uzyskiwanych w piecu przy spalaniu owsa może się wydzielać chlor gazowy w ilościach śladowych, trudno jednak mówić o syntezie chlorowodoru, ktory jest czynnikiem korozyjnym zarówno w postaci bezwodnej, jak i uwodniony. IMHO wydzielanie chloru jest straszakiem konkurencji nie potrafiącej sobie poradzić ze spalaniem zbóż, głównie w kotłach retortowych, mającym na celu obniżenie atrakcyjności kotłów, które zboża spalają - w tym granpala. Niestety, z analizy postów na tym forum /a przorałem temat jak dzik buchtuje wiosenną łąkę/ wynika, że kotły retortowe średnio sobie radzą ze spalaniem zbóż. Uważam, że dużo groźniejsze dla kotła jest jego rozpalanie i wygaszanie, czyli przechodzenie przez punkt rosy - wtedy rzeczywiście agresywne kwasy atakują metal powodując przyśpieszoną korozję. Stąd raz rozpalony jesienią kocioł powinno się wygaszać dopiero po sezonie grzewczym. Przeświadczenie to opieram na siedmioletniej eksplotacji kotła olejowego, który wygaszałem tylko raz w roku celem czyszczenia i regulacji parametrów i nie zauważyłem w nim śladów korozji. W granpalu paliłem owsem pierwszą zimę i czyściłem go w trakcie pracy tylko raz, także nie pozwalając na spadek temperatury poniżej 50 st.C - mam więc nadzieję, że punkt rosy nie został osiągnięty. Na razie nie czyściłem kotła po sezonie, bo jest to czynność niezbyt fajna i czekam, może jakieś krasnoludki to zrobią - stąd nie wiem, czy są jakieś ślady korozji, mam nadzieję że nie ma.
Poza tym używając kotła na paliwo stałe /innych też/ trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest to urządzenie wieczne - niestety, prawo entropii działa. Po kilku latach /myślę, że 10-15/ każdy kocioł trzeba będzie wymienić - i tyle.
I to by było na tyle w tym wdzięcznym temacie.
Pzdr



bartko100 - 13-10-2007 20:04
Panowie ja jestem bardzo zadowolony z tego piecyka, nie wyobrażam sobie innego, troche trzeba poeksperymentować z ustawieniami ale jak się dojdzie do tego to można cieszyć się tylko z wygody. Swoją drogą to producent mógłby przykładowe dane do ustawienia pieca umieścić na stronie jeśli sami nie badają to przynajmniej od użytkowników którzy mają i polecają jakieś ustawienia, bo te na ich stronie to kompletne bzdury



jacekkacz - 15-10-2007 13:23

Swoją drogą to producent mógłby przykładowe dane do ustawienia pieca umieścić na stronie jeśli sami nie badają to przynajmniej od użytkowników którzy mają i polecają jakieś ustawienia, bo te na ich stronie to kompletne bzdury Jestem za!!!
A tak trzeba meczyc telefonami p.Andrzeja....

p.s: pochwalisz sie swoimi ustawieniami. Wiem, że trzeba indywidualnie - ale zawsze można u kogoś coś podpatrzeć. :wink:

pozdrawiam,
Jacek



gonzo93 - 18-10-2007 13:16
Trochę z innej beczki. Gdzie składujecie palety (worki) z pelletami?
Przymierzam się do jednego projektu i trochę brakuje mi przestrzeni magazynowej. Żonka nie zgadza się na stawianie palet z workami w garażu pod ścianą... Ponieważ planuję dokonywać zakupów na cały sezon czyli ok 7ton to trochę miejsca trzeba. Dom ma być duży (na 2 pokolenia) - ok 250m2
Jak to u was wygląda?



bartko100 - 21-10-2007 18:00
Witam odnośnie ustawień mam piecyk 20kw. pod podajnika 8, postój podtrzym 12, wybieg dm 30s, to w podtrzymaniu a normalna praca: dmuchawa 8( 7-było za słabo czarna sadza), podawanie 6, postój 8. Zapomniałem dodać że paliwem jest owies. Probowałem jeszcze na podtrzymaniu podajnik na7 ale po par godz wydało mi się że ma chęć wygasnąć, i wróciłem na osiem, natomiast czas na 13 myśle że by wytrzymało ale w sezonie grzewczym aż tak dużo tym nie zaoszczędze, ale latem spróbuje na 13min czas podtrzymania wydłużyć, chociaż w przypadku braku prądu nawet przez 5minut nie powinno zgasnąć, Odnośnie ustawień myśle że są idealne dla mojego piecyka,



A.K - 21-10-2007 18:12

Witam odnośnie ustawień mam piecyk 20kw. pod podajnika 8, postój podtrzym 12, wybieg dm 30s, to w podtrzymaniu a normalna praca: dmuchawa 8( 7-było za słabo czarna sadza), podawanie 6, postój 7 Dzieląc się z innymi ustawieniami warto by było napisać jeszcze na jakim paliwie jest piec użytkowany :wink:



jacekkacz - 22-10-2007 11:14

Trochę z innej beczki. Gdzie składujecie palety (worki) z pelletami?
Przymierzam się do jednego projektu i trochę brakuje mi przestrzeni magazynowej. Żonka nie zgadza się na stawianie palet z workami w garażu pod ścianą... Ponieważ planuję dokonywać zakupów na cały sezon czyli ok 7ton to trochę miejsca trzeba. Dom ma być duży (na 2 pokolenia) - ok 250m2
Jak to u was wygląda?
Też miałem ten dylemat, bo postanowiłem "zastokować" sie na cały sezon ( 4 tony na domek parterowy 120 m2, 2 osoby - myslę, że powinno wystarczyć ). I udało mi się wszystko pięknie zmieścić w kotłowni ( szczęśliwie mam dużą) :D - ew. zostawałby jeszcze garaż, ale wtedy z 2-stanowiskowego robi się garaż na 1 autko. Jeśli chodzi o orientacyjne wymiary to 4 tony zajmują 3,6 m x 1,2 m x 2 m ( dł x szer x wys ).

jk



maxvong - 22-10-2007 13:13
Witam !
Mam pytanie następujące jakę temperaturę maksymalną kotła zaobserwowaliście? U mnie sytuacja wygląda tak:
- tryb pracy pogodowy
- regulator pokojowy ustawiony na 17st (jeszcze nie mieszkam)
- zasobnik zasypany owsem
- pętla histerezy co 3 st
- zawór cztero-drogowy na 3 w skali 1-10 gwizdka
co może być powodem że temperatura kotła doszła mi dzisiaj (przed godziną) do 87 st ?
Temperaturę na podstawie wskazań czujnika pogodowego i pokojowego powinien ustawić sam kocioł - tak mi się wydaje. A że na zewnątrz panuje temp. ok 5 st to dlaczego kocioł tak się nagrzewa? Może parametry podtrzymania za wysokie? Dzięki za sugestie.



A.K - 22-10-2007 13:50

Witam !
Mam pytanie następujące jakę temperaturę maksymalną kotła zaobserwowaliście? U mnie sytuacja wygląda tak:
- tryb pracy pogodowy
- regulator pokojowy ustawiony na 17st (jeszcze nie mieszkam)
- zasobnik zasypany owsem
- pętla histerezy co 3 st
- zawór cztero-drogowy na 3 w skali 1-10 gwizdka
co może być powodem że temperatura kotła doszła mi dzisiaj (przed godziną) do 87 st ?
Temperaturę na podstawie wskazań czujnika pogodowego i pokojowego powinien ustawić sam kocioł - tak mi się wydaje. A że na zewnątrz panuje temp. ok 5 st to dlaczego kocioł tak się nagrzewa? Może parametry podtrzymania za wysokie? Dzięki za sugestie.
Podtrzymanie zmiejszyć do minimum(dobrać tak aby piec nie gasł) zmiejszyć wybieg dmuchawy oraz sprawdzić temp. zadaną kotła dla CWU ewentualnie zmniejszyć.



bartko100 - 23-10-2007 17:24
Mam pytanie jak u was jest ze spalaniem owsa. U mnie dom 180m, styropian 12, okna plastik, w domu 23st , co i cw na dobe wychodzi mi teraz prawie worek ok35kg. Ten owies jakiś mało kaloryczny w tym roku. Raz na dwóch workach pięć dni raz 2( 5 worków jak w ciągu dnia jest słońce a tak jak wczoraj i dzisiaj jest wiatr i sporo chłodniej to 2 worki). Piszcie jakie macie wyniki i ustawienia piecyka(mam na kotle ustawiona temp zadana 66 st, histeryza 3 st )



mir11 - 24-10-2007 09:32
Masz ciepło w domu. 23 st to dosyć dużo. U mnie przy podobnych gabarytach domu, 35 kg szło przy dużych mrozach. Ale mam temperaturę 20.5 w dzień a w nocy 19 st. Napisz czy masz regulator pokojowy. Spróbuj też zmniejszyć temperaturę na kotle do 60 st.



bartko100 - 24-10-2007 17:23
mam regulator pokojowy. Zmniejszenie temp na kotle nie wydaje mi się rozsądne ponieważ za wymiennikiem mam 5st niższą temp, czyli chcąc nagrzać cw do temp 47st trzeba działać wyższą temp bo im mniejsza różnica temperatur tym dłużej będzie się ogrzewać . Przynajmniej tak rozumuje, ma ktoś podobne wymiary i piec ? Może ktoś poda swoje ustawienia



maxvong - 25-10-2007 09:24
Ja muszę mieć chyba coś źle ustawione bo strasznie dużo mi tego owsa idzie. 1 worek (ok 40 KG) wystarcza mi na jedną dobę. Mam Granpala 25KW. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 18 st. bo jeszcze nie mieszkam. W domu pracuje tylko kafelkarz. Moje nastawy:
Podawanie 4 postój 6
Tryb pracy pogodowy (wylicza na jakieś 53 st)
Podtrzymanie podawanie 8 sek. postój 15 min.
Nie mam uruchomionej podłogówki, Dom ca 200m kw. nowy ściany 15cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Zasobnik cwu 245l.
Czy tak ma być ?



mir11 - 25-10-2007 09:26
Automatyka pozwala na ustawienie wyższej temperatury gdy kocioł ogrzewa cw. Oczywiście jeśli masz oddzielną pompę do grzania cw i podłączoną do automatyki kotła.



mir11 - 25-10-2007 09:31

Ja muszę mieć chyba coś źle ustawione bo strasznie dużo mi tego owsa idzie. 1 worek (ok 40 KG) wystarcza mi na jedną dobę. Mam Granpala 25KW. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 18 st. bo jeszcze nie mieszkam. W domu pracuje tylko kafelkarz. Moje nastawy:
Podawanie 4 postój 6
Tryb pracy pogodowy (wylicza na jakieś 53 st)
Podtrzymanie podawanie 8 sek. postój 15 min.
Nie mam uruchomionej podłogówki, Dom ca 200m kw. nowy ściany 15cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Zasobnik cwu 245l.
Czy tak ma być ?
W nowym domu bardzo dużo ciepła idzie na odparowanie wilgoci.
Może się okazać że mniejsze zużycie będziesz miał dopiero w przyszłym sezonie.



maxvong - 25-10-2007 09:46
Raczej nie bo palę już od lutego. Mam nadzieję że jak się wprowadzę to zużycie spadnie (rodzinka to 4 ruchome kaloryfery ;)) Może jak będziemy mieszkać i jak ędzie więcej mebli to sie to jakoś innaczej zbilansuje ...



jacekkacz - 25-10-2007 10:38

Ja muszę mieć chyba coś źle ustawione bo strasznie dużo mi tego owsa idzie. 1 worek (ok 40 KG) wystarcza mi na jedną dobę. Mam Granpala 25KW. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 18 st. bo jeszcze nie mieszkam. W domu pracuje tylko kafelkarz. Moje nastawy:
Podawanie 4 postój 6
Tryb pracy pogodowy (wylicza na jakieś 53 st)
Podtrzymanie podawanie 8 sek. postój 15 min.
Nie mam uruchomionej podłogówki, Dom ca 200m kw. nowy ściany 15cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Zasobnik cwu 245l.
Czy tak ma być ?
Witam,
A czy są jacyś użytkownicy "granpalowcy" palący pelletami? Sam nimi opalam i jestem ciekaw jak wygląda zuzycie pellet u innych.
U mnie średnio dziennie wychodzi 15 kg pellet na c.o. i cwu, na dwie osoby. Temp. w domu 21 ( nocka:19 ), domek 120 m2 w parterze, 12 cm stropianu, zainstalowany programator pokojowy...

pozdr,
JK



A.K - 25-10-2007 17:38

Ja muszę mieć chyba coś źle ustawione bo strasznie dużo mi tego owsa idzie. 1 worek (ok 40 KG) wystarcza mi na jedną dobę. Mam Granpala 25KW. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 18 st. bo jeszcze nie mieszkam. W domu pracuje tylko kafelkarz. Moje nastawy:
Podawanie 4 postój 6
Tryb pracy pogodowy (wylicza na jakieś 53 st)
Podtrzymanie podawanie 8 sek. postój 15 min.
Nie mam uruchomionej podłogówki, Dom ca 200m kw. nowy ściany 15cm styropianu, poddasze 30 cm wełny. Zasobnik cwu 245l.
Czy tak ma być ?
Proszę ustawić w opcji pogodowej tem. dla -10 na 60 st.



bartko100 - 25-10-2007 18:54
W tym roku owies jest mało kaloryczny, dużo pustej plewy, i stąd się bierze takie zużycie mi się wydaje, Zmnieszyłem temp zadaną na piecu na 63 st i dwa worki wystarczają na trzy dni ale nie wiem czy to nie jest spowodowane tym że troche cieplej na dworze?



maxvong - 26-10-2007 07:37
Udało mi się ustawić parametry kotła tak że worek wystarcza na dwie doby. Jeden worek waży ok. 39KG więc można założyć że spalanie jest ok 20 kg przy 18 stopniach w domu i przy temperaturze cwu minimalnej (chyba 29 st.). Tona owsa z dostawą bardzo droga (2,4 t po 560 zł + 250 zł dostawa z załadowaniem i rozładowaniem = 1700 zł) wychodzi coś koło 700 zł/t więc koszty wyjdą raczej spore. W Świdnicy Pelet drzewny można kupić za 550 zł workowany po 15 kg. więc chyba jednak trzeba zainwestować w hak do auta i wozić po pół tony.



electrician - 27-10-2007 21:15
Przypomnę: dom ca 240 m2 ogrzewane ok. 140 m2 ściany siporex 24 cm, styropian 10 cm, cegła klinkierowa elewacyjna 6,5 cm, strop 30 cm wełna, regulator pokojowy godz. 6.00 - 23.00 - 20 st.C, noc 18 st.C. Zbiornik cwu 300 l, dwie wężownice /druga solary/. Piec granpal 25 kW, paliwo owies. Instalacja co w układzie zamkniętym z wymiennikiem płytowym, kocioł w układzie otwartym. Ustawienia - temp. kotła 60 st, cwu 50 st, praca: podawanie 4s, przerwa 6s, dmuchawa 8, podtrzymanie: dmuchawa 8, podawanie 30s, wybieg 45s, przerwa 12 min. Zużycie w ubiegłym sezonie: przy temperaturach w nocy kilka stopni minus, w dzień kilka stopni plus jeden worek ca 40 kg na dwa dni; przy temperaturach kilka stopni minus w dzień i w nocy dwa worki na trzy dni; przy temperaturach mocniej ujemnych - jeden do półtora worka na dobę. Na razie w tym sezonie worek na dwa dni - palę mniej więcej od 10 dni.
pzdr



bartko100 - 28-10-2007 10:11
I ja miałem worek na dwa dni albo i na 2.5 dnia, ale zaczeło mi wzrastać zużycie, wczoraj gruntownie wyczyściłem piecyk i od razu widać poprawę, zobaczymy Kolego elektrican na podtrymaniu możesz zmniejszyć sobie do moich nastaw napewno nie wygaśnie ( podajnik 8s, wybieg dm 30s, postój 13min, teraz mam 14 i też nie gaśnie) Tak jak ty miałem na początku podtrzymanie i po zmianach spadło zużycie o 8-10kg owsa



A.K - 31-10-2007 11:41

I ja miałem worek na dwa dni albo i na 2.5 dnia, ale zaczeło mi wzrastać zużycie, wczoraj gruntownie wyczyściłem piecyk i od razu widać poprawę, zobaczymy Kolego elektrican na podtrymaniu możesz zmniejszyć sobie do moich nastaw napewno nie wygaśnie ( podajnik 8s, wybieg dm 30s, postój 13min, teraz mam 14 i też nie gaśnie) Tak jak ty miałem na początku podtrzymanie i po zmianach spadło zużycie o 8-10kg owsa
Nie ma potrzeby żyłowania podtrzymania w celu oszczędności paliwa.Może to spowodować niepotrzebne rozpalanie kotła jak i długi start po przejściu w stan pracy.
Podajnik w tym kotłe maxymalnie może podać 6 kg owsa w ciągu godziny nieprzerwanej pracy więc jesli założymy nawet 20h na dobę pracy w stanie podtrzymania a kocioł podaje co 10 min. przez 10 s to poda ok. 2kg owsa przez cały ten okres.
Podtrzymanie nalezy dobrać tak aby nie nastepował nadmierny wzrost tem. kotła w czasie gdy nie ma odbioru ciepła dobierając dmuchawę w podtrzymaniu aby kocioł nie "zarastał"



maxvong - 31-10-2007 12:38
Dwa pytanka do A.K.
1.) Jak rozumieć "zarastanie" ?
2.) Kocioł pracując na podtrzymaniu powinien utrzymywać temperaturę zadaną (lub wyliczoną). Rozumiem że jeśli parametry z czujnika pokojowego oraz z pogodówki wskazywałyby na to że jest wystarczająco ciepło (np. pok-20 st. zew 20 st) to piec i tak nie wygaśnie lecz będzie się starał utrzymywać zadaną/obliczoną temperaturę ?



latomba - 31-10-2007 13:57
Witam
Jestem użytkownikiem granpala od niedawna, pale pelletami,mam problem z przegrzewaniem się podajnika w czasie podtrzymania. Próbowałem różnych ustawień i ciągle to samo. Może miał ktoś taki problem i jak poustawiać wszystkie parametry?



jacekkacz - 31-10-2007 15:58

Witam
Jestem użytkownikiem granpala od niedawna, pale pelletami,mam problem z przegrzewaniem się podajnika w czasie podtrzymania. Próbowałem różnych ustawień i ciągle to samo. Może miał ktoś taki problem i jak poustawiać wszystkie parametry?
Witaj,
Ja miałem taki przypadek, ale dzieki p.Andrzejowi udało sie ten problem dość szybko rozwiązać. Podał mi inne ustawienia w trybie podtrzymania i zadziałało.
W chwili obecnej mam ( o ile dobrze pamietam ) nast ustawienia:
moc: 08 04 ( w trybie pracy )
moc dmuchawy: 8
temp. kotła: 60 st.
histereza: 3
cwu: 40 st.

w podtrzymaniu :
Podtrzym post - 10 min
Podajnik - 10 s.
Wybieg - 25 s.
Mam piecyk 15 KW, domek 120 m2.do tego zainstalowany programator pokojowy, dzień : 21 st, nocka - 19 st.

Aktualnie spala mi jakieś 10 kg pellet na dobe. Pracuje jeszcze z p.Andrzejem nad poprawą wygladu popiołu - chciełbym ustawić kocilek tak, żeby spalał pellet całkowicie -> i chyba idziemy w dobrym kierunku, bo popielnik zaczyna zapełniac się w końcu prawie w całości popiołem. Podczas gdy wcześniej zdażały się niedopalone do konca pellety.

pozdrawiam,
Jacek



latomba - 31-10-2007 16:34
Dzięki za szybko odpowiedź.
Zaraz pozmieniam i zobaczymy czy pomoże, czekam na dalsze spostrzeżenia (zmiany w ustawieniach)
Piec 20 KW, domek 200 m2. zainstalowany programator pokojowy, dzień : 18 st, nocka - 16 st., jeszcze nie mieszkam.



jacekkacz - 31-10-2007 17:02

Dzięki za szybko odpowiedź.
Zaraz pozmieniam i zobaczymy czy pomoże, czekam na dalsze spostrzeżenia (zmiany w ustawieniach)
Piec 20 KW, domek 200 m2. zainstalowany programator pokojowy, dzień : 18 st, nocka - 16 st., jeszcze nie mieszkam.
lepiej zanim pozmieniasz, skontaktuj się z p.Andrzejem z Polimetu. Na pewno doradzi Ci wszelkie ustawienia - każdy domek i oczekiwania domownikow są inne , stąd i ustawienia też będa trochę inne...tak jak Ty też szukałem na forum czyichś ustawień. Okazuje się jednak, że nie da sie tego zestawic tak jak ktoś ma - i mieć pewność, że u mnie też będzie działac poprawnie.
I na koniec, ja jak zmieniałem to czekałem ze dwa dni na to co się z kociłkiem działo. W którtszym okresie czasu nie da sie zaobserwować istotnych zmian ( no może poza faktem braku pojawiania sie komunikatu )

pozdrawiam,
jacek



latomba - 31-10-2007 17:54
Dzięki za radę
a z panem Andrzejem skontaktuję się po weekendzie.
Pozdrawiam Tomek



A.K - 31-10-2007 17:58

Dwa pytanka do A.K.
1.) Jak rozumieć "zarastanie" ?
2.) Kocioł pracując na podtrzymaniu powinien utrzymywać temperaturę zadaną (lub wyliczoną). Rozumiem że jeśli parametry z czujnika pokojowego oraz z pogodówki wskazywałyby na to że jest wystarczająco ciepło (np. pok-20 st. zew 20 st) to piec i tak nie wygaśnie lecz będzie się starał utrzymywać zadaną/obliczoną temperaturę ?
\

Oczywiście piec nie nie wygaśnie i będzie utrzymywał tem. zadana lub obliczoną dla pogodówki.
Zarastanie to oczywiście pokrywanie komory spalania czarnym nalotem (sadza)



bartko100 - 01-11-2007 20:17
A czy można poprosić telefon do pana Andrzeja, bo coś moje spalanie za duże wychodzi



electrician - 02-11-2007 16:32
Napisz może co i jak, jakie masz ustawienia, jakie to zużycie, jaka instalacja - może coś doradzimy, Andrzej nie z gumy - nie da rady wszystkim granpalowcom poradzić, choć chęci ma zawsze wspaniałe /to nie jest maślenie się, tylko oczywista oczywistość/. Jeśli koniecznie chcesz telefon - napisz p.w. do A.K - on ten telefon ma, jak również upoważnienie do jego rozpowszechniania. Myślę jednak, że z naszymi doświadczeniami potrafimy doradzić bez pana Andrzeja. Ja już skorzystałem z Twojego ustawienia /częściowo/ na podtrzymaniach i zużycie spadło mi o jakieś 2-3 kg bez utraty właściwych parametrów.
Pzdr



latomba - 02-11-2007 18:06
Witam
Dom nie zamieszkały 200m2, cegła (max12+10styropian+max25), piec 20KW, pokojowy regulator, pellets 8mm, (temperatura nastawiona w dzień 18, w nocy 16) instalacja otwarta, zasobnik c.w. wyłączony, ogrzewanie podłogowe+grzejniki
ust.
pod 8
post 5
dm 8

podtrzymanie
pod 10
post 10
wyb. dm 20

czekam na sugestie



electrician - 02-11-2007 18:58
Przepraszam, Tomku, mój post był bardziej do bartko100, bo my jesteśmy owsiarze. Pelletem nie paliłem /stąd żadna moja wiedza na ten temat/, ale myślę, że na forum są pelleciarze i nie pozostawią Twojego postu bez odpowiedzi.
Jeszcze raz sorry.
Pzdr



jacekkacz - 08-11-2007 09:01

Witam
Dom nie zamieszkały 200m2, cegła (max12+10styropian+max25), piec 20KW, pokojowy regulator, pellets 8mm, (temperatura nastawiona w dzień 18, w nocy 16) instalacja otwarta, zasobnik c.w. wyłączony, ogrzewanie podłogowe+grzejniki
ust.
pod 8
post 5
dm 8

podtrzymanie
pod 10
post 10
wyb. dm 20

czekam na sugestie
Witaj,
u mnie domek 120 m2, parterowy, zainstalowany programator pokojowy ( dzien - 21, nocka -19 ), ocieplony 12 cm stropian + tynk akrylowy, cwu-120l. Ustawienia:
pod 9
post 5
dm 8

podtrzymanie
pod 10
post 10
wyb. dm 25

Jak widzisz baaardzo podobne - u mnie zuzycie na poziomie 15 kg/doba.

Próbowałem innych ustawień - ale wtedy pojawiał mi sie komunikat "przegrzanie podajnika". sugestie p.Andrzeja były takie, żeby troche poeksperymentować z ustawieniami. Ale jakoś nie mam do tego przekonania...

A jak u Ciebie ze zużyciem ?
Może jeszcze ktoś sie wypowie na forum o swoich ustawieniach i zużyciu...

pozdrawiam,
Jacek



m.wrona - 08-11-2007 18:44
Witam

kupiłem właśnie granpala 20k z sondą lambda. I właśnie sondy dotyczą moje pytania (palę pelletem). Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

1. Zgodnie z sugestią A.K. próbowałem ustawić parametry trybu podtrzymania na paliwie 3 (by wykluczyć możliwość automatycznego rozpalania). Niestety po przejściu na rodzaj paliwa "pellet" okazało się, że dmuchawa się nie uruchamia. W związku z tym spalanie jest wolniejsze i do popielnika wpadał niespalony pellet. Zmniejszyłem czas podawania paliwa i teraz wygląda na to, że jest OK. Z jednym wyjątkiem (muszę to jeszcze dokładnie sprawdzić), temperatura na kotle spada (dom mam dobrze ocieplony więc rzadko jest potrzeba uruchomienia pompy) i piec się włącza by utrzymać temperaturę zadaną kotła. Gdy mogłem używać dmuchawy ustawiłem parametry podtrzymania tak by temperatura nie spadała zbyt szybko. Z drugiej strony automatyczne rozpalanie się b. przydaje - dziś przez kilka godzin nie było prądu. Pytanie więc czy brak dmuchawy przy podtrzymaniu na paliwie "pellets" jest zamierzoną funkcjonalnością kotła z czujnikiem lambda, czy to awaria?

2. Jakie jest znaczenie menu "Tlen" i wartości tam podanych? Nie zauważyłem by dmuchawa pracowała z różnymi prędkościami w zależności od wyświetlanej wartości tego parametru.

pozdrawiam
Marek



A.K - 08-11-2007 19:29

Witam

kupiłem właśnie granpala 20k z sondą lambda. I właśnie sondy dotyczą moje pytania (palę pelletem). Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

1. Zgodnie z sugestią A.K. próbowałem ustawić parametry trybu podtrzymania na paliwie 3 (by wykluczyć możliwość automatycznego rozpalania). Niestety po przejściu na rodzaj paliwa "pellet" okazało się, że dmuchawa się nie uruchamia. W związku z tym spalanie jest wolniejsze i do popielnika wpadał niespalony pellet. Zmniejszyłem czas podawania paliwa i teraz wygląda na to, że jest OK. Z jednym wyjątkiem (muszę to jeszcze dokładnie sprawdzić), temperatura na kotle spada (dom mam dobrze ocieplony więc rzadko jest potrzeba uruchomienia pompy) i piec się włącza by utrzymać temperaturę zadaną kotła. Gdy mogłem używać dmuchawy ustawiłem parametry podtrzymania tak by temperatura nie spadała zbyt szybko. Z drugiej strony automatyczne rozpalanie się b. przydaje - dziś przez kilka godzin nie było prądu. Pytanie więc czy brak dmuchawy przy podtrzymaniu na paliwie "pellets" jest zamierzoną funkcjonalnością kotła z czujnikiem lambda, czy to awaria?

2. Jakie jest znaczenie menu "Tlen" i wartości tam podanych? Nie zauważyłem by dmuchawa pracowała z różnymi prędkościami w zależności od wyświetlanej wartości tego parametru.

pozdrawiam
Marek

W tej wersji sterownika dmuchawa w podtrzymaniu załącza się co trzeci cykl.
Aby sonda lambda przejęła kontrolę nad wentylatorem należy tę funkcje aktywować w pod menu "sterowanie sondą lambda" zmienić na TAK



latomba - 09-11-2007 08:32
Witam
Po kilku dniach obserwacji doszedłem do wniosku, ze mam za duży ciąg w kominie
Przy większym wietrze co godzinę pojawiał się komunikat "przegrzanie podajnika"
na piecu parę razy miałem "przegrzanie pieca".
Komin ma wysokości około 9m, średnica 14cm.
Dzisiaj zamontuję tzw. "szuber" myślę że pomoże.
O spalaniu nie mogę nic powiedzieć, ponieważ piecyk nie działa jak powinien.
Od 12-10-07 spaliłem około 600kg pellets.



electrician - 09-11-2007 09:59
Przed zamontowaniem szybra sprawdź, czy klapa od zasypu paliwa jest szczelnie zamknięta i czy przy wentylatorze nadmuchu "klapka" zamyka się kiedy nadmuch nie działa. Generalnie sprawdź, czy do pieca nie dostaje się "fałszywe" powietrze inną drogą niż przez wentylator. Ciąg kominowy może i jest spory, ale przy ograniczonym dostępie powietrza nic złego nie powinno się dziać. Ja co prawda pelletem nie paliłem, ale takie częste stany awaryjne wydają mi się niezbyt normalne. Przy spalaniu owsa i pestek nigdy nie miałem przypadku przegrzania podajnika. Sprawdź również, czy rzeczywiście podajnik jest gorący - przyczyną może być też zły styk we wtyku do programatora lub gdzieś "po drodze" między czujnikiem a wtykiem. Jeśli wszystkie te przyczyny wyeliminujesz, to rzeczywiście może już tylko szyber.
Pzdr



bartko100 - 11-11-2007 22:33
Witam. Ja mam podawanie 6, postój 6, dmuchawa 8,(gdy miałem 6-7 to piec szybciej zarastał sadzą na 8 jest bardziej szara sadza) podawanie na 4 ,czy 5, za wolno ogrzewało ( dzień 23st, noc 22st) o szóstej dzienna temp się włączała to piec do pierwszej pracował aby o stopień ogrzać, natomiast temp zadana 66st mam, gdy miałem 60 to było do niczego bo gdy pompka za wymiennikiem się włączała to temp spadała dość szybko i piec się włączał nagrzał do 60 , wyłączał i spadała temp i pompki się też wyłączały i tak w kółko to co poszło na grzejniki ciepło to zdążyło wystygnąć póki piec znowu się nagrzał, a na wyższej temp jest dobrze, Spalanie worek owsa na dzień (20kw 180mk, ) codziennie szuflada popiołu



bizon301 - 11-11-2007 22:55
Witam wszystkich Granpalowców.
Ruszyłem wreszcie z ogrzewaniem.
Jak na razie pale peletem. Załatwiłem sobie parę worków na próbę "Barlineckiego" ale diablo drogi bo po 720zł za tone. Szukam taniej.
Jak na razie idę na ustawieniach fabrycznych, ale cos nie gra do końca, i bedę musiał pomieszać. Co jakis czas mam alarm podajnika. Do tego czarna sadza w palenisku. I mega ilości kondensatu z komina. Piec też potrafi zgasnąć sobie.
Piec 25kw. Tryb pogodowy. Zwiększyłem temp z 50 na 55 stopni. Zobaczymy co to da.



bartko100 - 12-11-2007 12:19
Kondensat na początku to normalne, musi się wypalić piec, a odnośnie komunikatu poczytaj sobie pare postów wyżej miał ktoś takie problemy, podawanie pewnie trzeba zwiększyć albo skrócić postój, s sprawdź czy klapka od wentylatora domyka się do koca jest na niej taka nakrętka do przeciwwagi którą możesz opuścić niżej jeśli ci dobrze nie domyka, u mnie jakiś przewód był wciśnięty między obudowę wentylatora a ramie przeciwwagi i dlatego ciasno chodziła



jacekkacz - 12-11-2007 14:44

Kondensat na początku to normalne, musi się wypalić piec, a odnośnie komunikatu poczytaj sobie pare postów wyżej miał ktoś takie problemy, podawanie pewnie trzeba zwiększyć albo skrócić postój, s sprawdź czy klapka od wentylatora domyka się do koca jest na niej taka nakrętka do przeciwwagi którą możesz opuścić niżej jeśli ci dobrze nie domyka, u mnie jakiś przewód był wciśnięty między obudowę wentylatora a ramie przeciwwagi i dlatego ciasno chodziła Witaj,
A dasz rade określić z grubsza hasło " na początku". Odpaliłem piec ( 15 KW ) na początku października - ciekło tak, że na podłodze w kotłowni zrobiła sie spora plama, tak ok 0,5x0,5 m. - teraz jakby rzadziej i mniej. Dodam , że komin mam w ceramiczny, Schiedla. Wyczystka jest sucha - cieknie mi z rury łączacej piec z wyjściem do komina...Da się coś zrobić, żeby nie podciekało ?

pozdrawiam,
Jacek



A.K - 12-11-2007 15:18

Kondensat na początku to normalne, musi się wypalić piec, a odnośnie komunikatu poczytaj sobie pare postów wyżej miał ktoś takie problemy, podawanie pewnie trzeba zwiększyć albo skrócić postój, s sprawdź czy klapka od wentylatora domyka się do koca jest na niej taka nakrętka do przeciwwagi którą możesz opuścić niżej jeśli ci dobrze nie domyka, u mnie jakiś przewód był wciśnięty między obudowę wentylatora a ramie przeciwwagi i dlatego ciasno chodziła Witaj,
A dasz rade określić z grubsza hasło " na początku". Odpaliłem piec ( 15 KW ) na początku października - ciekło tak, że na podłodze w kotłowni zrobiła sie spora plama, tak ok 0,5x0,5 m. - teraz jakby rzadziej i mniej. Dodam , że komin mam w ceramiczny, Schiedla. Wyczystka jest sucha - cieknie mi z rury łączacej piec z wyjściem do komina...Da się coś zrobić, żeby nie podciekało ?

pozdrawiam,
Jacek Ocieplić rurę wylotową od kotła do komina.



stary1111 - 12-11-2007 16:05
Witam!

Od 2 tygodni chodzi u mnie granpal 15kW w układzie z zaworem 4-drogowym, grzejniki + podłogówka, bez regulatora pokojowego i czujnika zewnętrznego, cw chwilowo nie grzeję, bo nie mieszkam, paliwo to odpady użyteczne z rzepaku, czy ktoś z Was pali lub palił takim paliwem?? Jakie macie z nim doświadczenia?? U mnie po 2 tygodniach konieczne było gruntowne czyszczenie kotła (zarasta sadzą), spalanie ok. worka na dobę (czyli sporo) ale ustawienia mam nieruszane, tj. Moc palinka 5 na 5, wydłużyłem tylko czas podawania przy postoju. W jakim kierunku należy iść z nastawami aby zredukować szybkość osadzania się sadzy w kotle??
Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.
Pozdrawiam



bartko100 - 12-11-2007 16:07
Ocieplić można ale skoro cieknie to znaczy że rura jest nieszczelna. Jeśli to przy połaczeniu rury z czopuchem albo rury z kominem to złóż to na silikon techniczny do wysokich temperatur, lup uszczelniacz do pieców ale według mnie to silikon będzie lepszy, będzie tak leciało przez około miesiąc góra półtora miesiąca.



A.K - 12-11-2007 16:54

Witam!

Od 2 tygodni chodzi u mnie granpal 15kW w układzie z zaworem 4-drogowym, grzejniki + podłogówka, bez regulatora pokojowego i czujnika zewnętrznego, cw chwilowo nie grzeję, bo nie mieszkam, paliwo to odpady użyteczne z rzepaku, czy ktoś z Was pali lub palił takim paliwem?? Jakie macie z nim doświadczenia?? U mnie po 2 tygodniach konieczne było gruntowne czyszczenie kotła (zarasta sadzą), spalanie ok. worka na dobę (czyli sporo) ale ustawienia mam nieruszane, tj. Moc palinka 5 na 5, wydłużyłem tylko czas podawania przy postoju. W jakim kierunku należy iść z nastawami aby zredukować szybkość osadzania się sadzy w kotle??
Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.
Pozdrawiam
Moc palnika zostawić na 5 i wydłużyć czas postoju do 7-9s.Wentylator na 8 do 9.W podtrzymaniu zwiększyc czas wybiegu dmuchawy ok. 60 s lub więcej.
Odpady po czyszczeniu rzepaku są problematycznym paliwem ale po dostrojeniu parametrów dają naprawdę "oszczędne" ciepło.
W razie problemów prosze dzwonić.
:wink:



A.K - 12-11-2007 16:56

Ocieplić można ale skoro cieknie to znaczy że rura jest nieszczelna. Jeśli to przy połaczeniu rury z czopuchem albo rury z kominem to złóż to na silikon techniczny do wysokich temperatur, lup uszczelniacz do pieców ale według mnie to silikon będzie lepszy, będzie tak leciało przez około miesiąc góra półtora miesiąca. Oczywiście uszczelnienie jest ważne również ale ociepla się po to aby kondensacja nastapiła dopiero w kominie.



electrician - 12-11-2007 18:26
Hej
Bartko, takie spalanie przy założonych parametrach temperaturowych, t.j. worek owsa na dobę - to zupełnie normalne przy tej powierzchni ogrzewanej. Spalając worek owsa mamy do dyspozycji określoną ilośc uzyskanej energii, która musi wystarczyc na pokrycie strat /tym wyższe, im wyższa ustawiona temperatura/. Obniżenie temperatury o 1-2 st spowodowałoby wyraźny spadek zużycia paliwa. Ale o gustach nie próbuję nawet dyskutowac. Do Twoich parametrów ustawienia wydają mi się jak najbardziej prawidłowe i p. Andrzej tu nie pomoże. Ilośc popiołu w stosunku do ilości paliwa też o.k.
Kondensat - oczywiście uszczelnic i ocieplic. Kolega A.K w tych sprawach jest niezaprzeczalnym autorytetem :wink:
Pzdr



bartko100 - 12-11-2007 20:24
Ja też byłem przekonany że przy moich ustawieniach worek +, - , na dobę to wporządku ale ktoś na forum mnie przzekonywał że ok20kg powinien palić kombinowałem różnie i tak jak mam teraz jest chyba najlepiej bo w domu szybko się nagrzewa i sadzą nie zarasta.A jeszcze jedno mam małą ustterkę zgłaszałem już reklamacje i czekam na nowy sterownik. objawy są następujące: reg pokojowy osiągnie temp i rozłączy a piecyk nadal pompkę ma włączoną, temp w domu rośnie, pomimo priorytetu cw nie ma go nawet jak cw spadnie do 30na piecu świeci się co i tyle , muszę włączyć i wyłączyć piec i uspokaja się na jakiś czas. Pierwszy raz tak było miesiąc temu, dwa tyg temu raz się zdarzyło, a w poprzednim tyg trwało to z pięć dni a już trzy dni znowu dobrze. Oczywiście odłączałem przewody od regulatora i nic nie daje. Miałem pare razy jeszcze temp spali 600!st ale jak poruszałem wiązką kabli ( ta która od przekażników jest przyklejona do kotła i wchodzi do sterownika to wracało do normy. ale poruszanie nie w miejscu przyłączenia do przekażników tylko pod pokrywą boczną pieca dało rezultat. Swoją drogą idzie tam wiązka płaska kabli bez żadnego peszla i przyklejona do pieca , nie wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem . Przecież kocioł osiąga nawet70 st , a plastik chyba się będzie topił w takiej temp.



A.K - 12-11-2007 22:43

Ja też byłem przekonany że przy moich ustawieniach worek +, - , na dobę to wporządku ale ktoś na forum mnie przzekonywał że ok20kg powinien palić kombinowałem różnie i tak jak mam teraz jest chyba najlepiej bo w domu szybko się nagrzewa i sadzą nie zarasta.A jeszcze jedno mam małą ustterkę zgłaszałem już reklamacje i czekam na nowy sterownik. objawy są następujące: reg pokojowy osiągnie temp i rozłączy a piecyk nadal pompkę ma włączoną, temp w domu rośnie, pomimo priorytetu cw nie ma go nawet jak cw spadnie do 30na piecu świeci się co i tyle , muszę włączyć i wyłączyć piec i uspokaja się na jakiś czas. Pierwszy raz tak było miesiąc temu, dwa tyg temu raz się zdarzyło, a w poprzednim tyg trwało to z pięć dni a już trzy dni znowu dobrze. Oczywiście odłączałem przewody od regulatora i nic nie daje. Miałem pare razy jeszcze temp spali 600!st ale jak poruszałem wiązką kabli ( ta która od przekażników jest przyklejona do kotła i wchodzi do sterownika to wracało do normy. ale poruszanie nie w miejscu przyłączenia do przekażników tylko pod pokrywą boczną pieca dało rezultat. Swoją drogą idzie tam wiązka płaska kabli bez żadnego peszla i przyklejona do pieca , nie wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem . Przecież kocioł osiąga nawet70 st , a plastik chyba się będzie topił w takiej temp. Te przewody są do 115st,C



bartko100 - 13-11-2007 09:18
Jesli to jest prawda to wszystko w porządku



stary1111 - 13-11-2007 11:55

Witam!

Od 2 tygodni chodzi u mnie granpal 15kW w układzie z zaworem 4-drogowym, grzejniki + podłogówka, bez regulatora pokojowego i czujnika zewnętrznego, cw chwilowo nie grzeję, bo nie mieszkam, paliwo to odpady użyteczne z rzepaku, czy ktoś z Was pali lub palił takim paliwem?? Jakie macie z nim doświadczenia?? U mnie po 2 tygodniach konieczne było gruntowne czyszczenie kotła (zarasta sadzą), spalanie ok. worka na dobę (czyli sporo) ale ustawienia mam nieruszane, tj. Moc palinka 5 na 5, wydłużyłem tylko czas podawania przy postoju. W jakim kierunku należy iść z nastawami aby zredukować szybkość osadzania się sadzy w kotle??
Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.
Pozdrawiam
Moc palnika zostawić na 5 i wydłużyć czas postoju do 7-9s.Wentylator na 8 do 9.W podtrzymaniu zwiększyc czas wybiegu dmuchawy ok. 60 s lub więcej.
Odpady po czyszczeniu rzepaku są problematycznym paliwem ale po dostrojeniu parametrów dają naprawdę "oszczędne" ciepło.
W razie problemów prosze dzwonić.
:wink: A.K - Dzięki za sugestię - pobawię się trochę i dam znać co i jak.



bartko100 - 13-11-2007 19:57
Witam, zapomniałem dodać że wczoraj zwiększyłem wybieg dm w podtrzymaniu do 40s,( pod 9 s , postój 14 min) i dmuchawę zwiększyłem na 9, nie zauważyłem wzrostu zużycia owsa ale plusem tych ustawień jest że sadza z koloru ciemnoszarego zrobiła się jasnoszara wpadająca w białawy kolor i popiół wydaje się jaśniejszy a objętościowo to samo co było na oko.



stary1111 - 14-11-2007 15:13
Próbowaliście dodawać jakieś środki do paliwa ( np SADPAL)w celu zmniejszenia ilości sadzy w kotle?? Jest sens dodawania czegoś takiego do paliwa??



bartko100 - 14-11-2007 21:12
Ja dodałem raz w celu przeczyszczenia ale nie widziałem pozytywnego skutku, nie wiem ja nie zauważyłem żadnego czyszczenia.Ktoś pisał kiedyś o dodawaniu trocin w celu "sanitarnym" ale nie wiem. Dodan że po przestawieniu dmuchawy na 9 płomieniówki są prawie białe , pokryte lekkim meszkiem, w który jak się dmuchnie to odpada jak mąka.



bizon301 - 25-11-2007 17:23
Piec 25kw. Pellets 6mm bardzo ładny, twardy i suchy. Piec wytrzymuje 6 podtrzymań, po czym wchodzi w fazę rozpalania, ale bez rozpalarki. Popiół w palenisku jest ciemno szary i tworzy dość zbitą masę, na pierwszy rzut oka jak by nie przepalony.
Ustawienia:
Pogodowy
Temp obliczona 60stopni.
Moc palnika 5 - 4
moc dmuchawy 6
moc dmuchawy przy rozpalaniu 21
dmuchawa rozpalanie 200
podtrzymanie 4 minuty
podtrzymanie podajnik 23 sec
wybieg dmuchawy 128 sec

Cykle podtrzymania:

temp.spalin / temp. kotła
1 85 / 64
2 78-79 / 64
3 75-76 / 64
4 72-73 / 63
5 70-71 / 61-60
6 68 / 58-57

Rozpalanie.

I tak w kółko. Na dobę wciąga dwa 15kg worki. Za mało powietrza?



bartko100 - 28-11-2007 21:54
Witam, może ktoś się pochwali swoimi ustawieniami na owsie ? Ja mam pod6 postój 6, dm 8 ( miałem dm na 9 i sadza wypalała się prawie na biało w płomieniówkach ale po miesiącu muszę czyścić piec bo bardzo spadła sprawność układu, teraz mam na 8 dmuchawę i sadza ma kolor czarny ale chyba wolniej się osadza) . A tak nawiasem wracając do mocy dmuchawy , chyba że jastem w błędzie to niech ktoś mnie poprawi : przy podawani np:6, i postoju np:6 , powiedzmy w ciągu godziny piecyk poda 5kg owsa. Dmuchawę dtawiamy na 6 , temp spalin mamy np:105st, ustawiamy na 7, temp spalin mamy 116 st, dmuchawa na8 spaliny 131 st, dm na 9 spaliny 141 st, a dm na 10 spaliny mamy 138 st, I w związku z tym uważam że dmuchawa na 9 daje nam przy jednakowej porcji paliwa najwyższa stabilna temp spalin a co za tym idzie największy odzysk ciepła przez płomieniówki, to nic że spaliny są cieplejsze ale odzysk największy.Przecież z tej samej porcj uzyskujemy najwyższa możliwa temp a za tym idzie najszybszy przyrost temp wody czyż nie tak? Proszę o wypowiedzi na ten temat



A.K - 28-11-2007 23:24

Piec 25kw. Pellets 6mm bardzo ładny, twardy i suchy. Piec wytrzymuje 6 podtrzymań, po czym wchodzi w fazę rozpalania, ale bez rozpalarki. Popiół w palenisku jest ciemno szary i tworzy dość zbitą masę, na pierwszy rzut oka jak by nie przepalony.
Ustawienia:
Pogodowy
Temp obliczona 60stopni.
Moc palnika 5 - 4
moc dmuchawy 6
moc dmuchawy przy rozpalaniu 21
dmuchawa rozpalanie 200
podtrzymanie 4 minuty
podtrzymanie podajnik 23 sec
wybieg dmuchawy 128 sec

Cykle podtrzymania:

temp.spalin / temp. kotła
1 85 / 64
2 78-79 / 64
3 75-76 / 64
4 72-73 / 63
5 70-71 / 61-60
6 68 / 58-57

Rozpalanie.

I tak w kółko. Na dobę wciąga dwa 15kg worki. Za mało powietrza?
Skąd te ustawienia dobrze ze kocioł w ogóle grzeje, jutro puszczę ustawienia na priv.



A.K - 28-11-2007 23:31

Witam, może ktoś się pochwali swoimi ustawieniami na owsie ? Ja mam pod6 postój 6, dm 8 ( miałem dm na 9 i sadza wypalała się prawie na biało w płomieniówkach ale po miesiącu muszę czyścić piec bo bardzo spadła sprawność układu, teraz mam na 8 dmuchawę i sadza ma kolor czarny ale chyba wolniej się osadza) . A tak nawiasem wracając do mocy dmuchawy , chyba że jastem w błędzie to niech ktoś mnie poprawi : przy podawani np:6, i postoju np:6 , powiedzmy w ciągu godziny piecyk poda 5kg owsa. Dmuchawę dtawiamy na 6 , temp spalin mamy np:105st, ustawiamy na 7, temp spalin mamy 116 st, dmuchawa na8 spaliny 131 st, dm na 9 spaliny 141 st, a dm na 10 spaliny mamy 138 st, I w związku z tym uważam że dmuchawa na 9 daje nam przy jednakowej porcji paliwa najwyższa stabilna temp spalin a co za tym idzie największy odzysk ciepła przez płomieniówki, to nic że spaliny są cieplejsze ale odzysk największy.Przecież z tej samej porcj uzyskujemy najwyższa możliwa temp a za tym idzie najszybszy przyrost temp wody czyż nie tak? Proszę o wypowiedzi na ten temat Ustawienie dmuchawy jest sprawa indywidualną.Należy jednak pamiętać że nadmierna jej prędkość będzie powodować straty a strumień powietrza będzie zabierał dużo cząstek stałych zanieczyszczających wymiennik kotła o ekologi nie mówiąc.Nie mówię że dmuchawa na 9 to źle po prostu należy to sprawdzić.
Sprawdzać czas przyrostu temperatury wody z różnymi ustawieniami dmuchawy.



electrician - 28-11-2007 23:58
Widzisz bartko, to nie takie proste. Przy wyższych ustawieniach dmuchawy rośnie także prędkośc spalin, które w krótszym czasie stykają się z powierzchnią ogrzewaną. Ustawienia dmuchawy trzeba dobrac na zasadzie najszybszego wzrostu temperatury wody w kotle przy zadanej mocy palnika. Ja robiłem to w ten sposób, że mierzyłem czas przyrostu temperatury wody pomiędzy 50 a 55 st. i zmieniałem ustawienia dmuchawy. Teraz na owsie mam 4s podawanie, 6s postój, dmuchawa 8 - przy tych ustawieniach miałem najszybszy przyrost temperatury. A co do czyszczenia pieca - przy tych ustawieniach mniej więcej raz w miesiącu robię czyszczenie przeze mnie nazwane częściowym - obrót i "wajchowanie" turbulizatorami. Co drugi miesiąc niestety pełne czyszczenie z wygaszeniem :evil: czego nie cierpię :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: .
Przy paleniu owsem to brzydka koniecznośc.
Niestety coś za coś - niższe koszty ogrzewania to brudna robota.
Pzdr



bizon301 - 29-11-2007 11:28
Dzięki A.K. zmieniłem ustawienia. Popatrzę co się dzieje.
Dalej martwi mnie niska temp. spalin. Niby paliwo stałe, temp. spalania raczej duża. A spaliny góra 85 stopni. Niby O.K. znaczy, że odzyskuje energię spalania, przy minimalnych stratach. Ale piec wtedy bardziej "zarasta", więcej kondensatu,
czyli częściej trza będzie pakować się na dach, i czyścić całe ustrojstwo. Od paleniska, po daszek na kominie. Słaba dmuchawa- mniej powietrza wolne spalanie, więcej "zarostu". Ale silniejsza dmuchawa- szybsze spalanie, mniej zarostu, do tego "świetliki" które odrywają się z paleniska zapalają sadzę w piecu.
Czyli lepiej więcej mocy, czy większy wybieg?



A.K - 29-11-2007 15:39

Dzięki A.K. zmieniłem ustawienia. Popatrzę co się dzieje.
Dalej martwi mnie niska temp. spalin. Niby paliwo stałe, temp. spalania raczej duża. A spaliny góra 85 stopni. Niby O.K. znaczy, że odzyskuje energię spalania, przy minimalnych stratach. Ale piec wtedy bardziej "zarasta", więcej kondensatu,
czyli częściej trza będzie pakować się na dach, i czyścić całe ustrojstwo. Od paleniska, po daszek na kominie. Słaba dmuchawa- mniej powietrza wolne spalanie, więcej "zarostu". Ale silniejsza dmuchawa- szybsze spalanie, mniej zarostu, do tego "świetliki" które odrywają się z paleniska zapalają sadzę w piecu.
Czyli lepiej więcej mocy, czy większy wybieg?
Ew. zwiększyć dmuchawę.



bartko100 - 02-12-2007 09:13
W końcu staneło u mnie na dm7 pod6 postój 6, Mam pytanie co oznacza w ustawieniach serwisowych (wybieg pomp 10). ?



electrician - 03-12-2007 17:06
Skończyłem właśnie palić pestkami - paliłem przez miesiąc circa about i mogę coś już na ten temat napisać. Pestki kupione z przetwórni w ubiegłym roku w grudniu. Zeszłoroczna próba niezbyt udana - pestki z hałdy mokre, oblepione miąższem - paliły się nieźle, ale nie radził sobie podajnik. Oblepiał się lepką masą i "międlił" w miejscu nie podając na ruszt. Po kilku próbach pestki powędrowały na zewnątrz w workach pod plandekę. W okolicach sierpnia przypomniałem sobie, że trzeba by coś z nimi zrobić - znalazłem kawałek folii /grubej/ i w każdy słoneczny dzień wysypywałem po 4 worki rano rozgarniając je na cienką warstwę, a wieczorem pakowałem do wora spowrotem. Tak w kilka dni wysuszyłem wszystko co zostało z ubiegłego roku - ok. 1,5 t w stanie mokrym. Ile było suchego nie ważyłem, ale przypuszczam, że jakieś 800 - 1000 kg. To wystarczyło na mniej więcej miesiąc palenia, bo zacząłem chyba 2 a skończyłem 31. Jeśli chodzi o ekonomikę - to rewelacja, 1,5 t mokrych pestek, to ok. 200 zł nie licząc transportu /ten miałem za free, bo przywiózł mi kolega, zresztą pestki też free, cenę podałem tylko dla orientacji/ i własnej pracy, t.j. suszenia i pakowania. Teraz strona techniczna - pestki palą się super, nastawy proporcjonalnie tak jak owies tylko czas podawania i przerwy nieco wydłużony, bo jednak pestka pali się dłużej. Podtrzymanie tak jak na owsie - można było by wydłużyć, ale nie chciałem, żeby mi zgasło, więc nie ekperymetowałem. Popiołu prawie nie ma, wyrzucałem chyba tylko trzy razy. Natomiast sadza jest gorsza niż przy owsie - po miesiącu palenia czyściłem w pełnym zakresie z wyciąganiem turbulizatorów chociaż bez wygaszania. Nie cierpię czyszczenia :evil: :evil: :evil: !
W dodatku sadza czarna, a nie jak przy owsie szara, więc wyglądałem jak górnik po szychta!
Reasumując - paliwo super, ekonomiczne - ale to czyszczenie!
Chyba jednak do przyszłego roku zapomnę o minusach i przywiozę kilka ton po sezonie wiśniowym, wysuszę i zimę opalę za 1000 - 1500 zł. Albo może nie będzie mi się chciało?
Pzdr



jakubv - 09-12-2007 15:59
Witam!
Mam teraz kocioł na miał węglowy i chcę wymienić na Granpal 25W. Możecie mi tylko powiedzieć gdzie można kupić do niego paliwo i za ile gdzieś w okolicy KOLBUD k. Gdańska. A i jeszcze jedno pytanie kto mi go może zainstalować? czy Polimet też się tym zajmuje.
Z góry dziękuję za pomoc



A.K - 09-12-2007 20:00

Witam!
Mam teraz kocioł na miał węglowy i chcę wymienić na Granpal 25W. Możecie mi tylko powiedzieć gdzie można kupić do niego paliwo i za ile gdzieś w okolicy KOLBUD k. Gdańska. A i jeszcze jedno pytanie kto mi go może zainstalować? czy Polimet też się tym zajmuje.
Z góry dziękuję za pomoc
Polimet wskaże instalatora i poleci dostawcę paliwa.



jakubv - 10-12-2007 09:45
Dziękuję za pomoc. Jak już kupię piec to dam znać jak się sprawuje.



stary1111 - 10-12-2007 15:18
Witam!
Mam pytanie z innej beczki, czy ktoś wie jakiego typu czujnik powinien być podłączony do wejścia pomiarowego temperatury zewnętrznej?? Wydaje mi się, że będzie to termistor, którego wartość rezystancji typ trzeba dobrać doświadczalnie (lub kupić oryginalny czujnik od dostawcy :-). Czy ktoś ma możliwość zmierzenia rezystancji czujnika i podania na forum wartości rezystancji i temperatury jaką wtedy pokazuje??

Z góry dzięki



stanisław.k - 10-12-2007 15:33

Witam!
Mam pytanie z innej beczki, czy ktoś wie jakiego typu czujnik powinien być podłączony do wejścia pomiarowego temperatury zewnętrznej?? Wydaje mi się, że będzie to termistor, którego wartość rezystancji typ trzeba dobrać doświadczalnie (lub kupić oryginalny czujnik od dostawcy :-). Czy ktoś ma możliwość zmierzenia rezystancji czujnika i podania na forum wartości rezystancji i temperatury jaką wtedy pokazuje??

Z góry dzięki
Eeee ja kupiłem od producenta pieca przecież to nie jest drogie :o
Zobacz na ich stroniewww.polimet.pl tam chyba były ceny.



stary1111 - 11-12-2007 15:28

Witam!
Mam pytanie z innej beczki, czy ktoś wie jakiego typu czujnik powinien być podłączony do wejścia pomiarowego temperatury zewnętrznej?? Wydaje mi się, że będzie to termistor, którego wartość rezystancji typ trzeba dobrać doświadczalnie (lub kupić oryginalny czujnik od dostawcy :-). Czy ktoś ma możliwość zmierzenia rezystancji czujnika i podania na forum wartości rezystancji i temperatury jaką wtedy pokazuje??

Z góry dzięki
Eeee ja kupiłem od producenta pieca przecież to nie jest drogie :o
Zobacz na ich stroniewww.polimet.pl tam chyba były ceny. Masz rację, Polimet ma na swojej stronie takie czujniki w sprzedaży za jedyne 140zł brutto :-). Koszt termistora to 1,5zł + kabelek+ robota co razem powinno zamknąć się w kwocie 5 zł.



stanisław.k - 11-12-2007 15:36
Ja wolałbym sie targować zawsze potem mam gwarancję a w razie czego jak zobaczą niefabryczny czujnik to pewnie gwarancji nie ma :x
I chyba lepiej nie pisać o tym na forum.



electrician - 11-12-2007 18:36
Hejka
Ja kupiłem u producenta sterownika czyli w firmie Estyma za chyba 30 zł + wysyłka. Zresztą nie zamontowałem do tej pory /wynika to chyba z niechęci do pracy, za którą nikt mi nie płaci :D / i nawet nie wiem, gdzie go teraz mam. Posiadanie czujnika powoduje jedynie zmianę temperatury ustawionej w/g charakterystyki liniowej od np 60st do 70 st - czyli de facto żadna /prawie/ automatyka. To samo osiągamy zmieniając "z palca" temperaturę przy większych mrozach na zewnątrz, czego zresztą w całym ubiegłym sezonie grzewczym nie stosowałem.
Pzdr



stanisław.k - 12-12-2007 08:17
Hehe ja też do dziś nie zamontowałem czujnika zewnętrznego.....
Kocioł mam ustawiony na 65 stopni i na razie nie zmieniam



stary1111 - 12-12-2007 16:51
ha, może rzeczywiście nie ma sensu montować tego czujnika?? Czy ktoś ma odmienne zdanie od stanisława.k i electrician'a??



electrician - 12-12-2007 23:49
Żeby była jasność sprawy: nie twierdzę, że montowanie czujnika jest całkowicie pozbawione sensu. Ja nie zamontowałem raczej z przyrodzonego lenistwa - czujnik zamówiłem po uruchomieniu pieca, a wiadomo, że czego się nie zrobi od razu, to raczej nie zrobi się wcale. Zmiana temperatury /podwyższenie/ kotła przy spadku temperatury zewnętrznej ma sens - ale równocześnie należałoby zmienić moc palnika na większą, a tego automatyka kotła nie zrobi. Przy paleniu pelletem, kiedy kocioł "odwiedza się" mniej więcej co trzeci - czwarty dzień taki czujnik może trochę ułatwić życie, ale przy owsie, gdzie trzeba być codziennie lub co drugi dzień zmiana temperatury "z palucha" zajmie ok 10 sec, a przy okazji można zmienić moc palnika, co przy wypracowanych ustawieniach zajmie kolejne 10 sec. Rzadko zdarzają się nagłe zmiany temperatury o kilkanaście stopni, a w nocy piec i tak włącza się raz, góra kilka razy - jeśli oczywiście mamy obniżoną temperaturę w domu na noc - bo tak lepiej się śpi.
Wybór - jak zwykle - należy do Ciebie /t.zn. każdego z nas/.
Pzdr



bartko100 - 13-12-2007 14:05
Dziś odkryłem rewelacyjną metodę czyszczenia pieca, i chcę się nią podzielić z wami. bierzemy wkrętarkę akumulatorową lub zwykłą wiertarkę aby miała regulowane obroty , kupujemy 1szt haka takiego jak do wieszania żyrandoli tylko większy ( średnica główki ok2cm, dłg ok 7cm.) , wkładamy w główkę , wyłączamy piec , następnie od góry pokolei każdą blachę zawirowywacza pojedynczo zaczepiamy za główkę i włączamy wkrętarkę ( najlepiej aby obroty były w prawo włączone wtedy syf nie leci na nas) można ruszać w przód i w tył , po 10sek zaczepiamy następny itd. REWELACJA. to co wpadnie do palnika z kamienia i z boków można do popielnika zciągnąć drutem z zagiętym końcem w hak. Tak można czyścić nawet co tydzień.



electrician - 13-12-2007 21:25
Mój sposób czyszczenia:
czyszczenie przeze mnie nazwane częściowym - mniej więcej co miesiąc /przy owsie/:
Czekam, kiedy piec przejdzie w podtrzymanie
Wyrzucam popiół i ustawiam szufladkę wysuniętą na zewnątrz podstawioną pod otwarte dolne drzwiczki
Otwieram górne drzwiczki i obracam każdy turbulizator dwa-trzy razy /można ręką w rękawiczce, bo nie są już gorące/
Okrągłą końcówką odkurzacza wysysam co się da z każdej płomieniówki
Zamykam drzwiczki dolne i górne wstawiając oczywiście szufladę na popiół na swoje miejsce. Wszystko bez wygaszania pieca, który pracuje w podtrzymaniu. Jak dobrze się sprężę, to mieszczę się w jednym cyklu.
Niestety, co drugi miesiąc trzeba zrobić czyszczenie całkowite :evil: :evil: różniące się tym, że piec wygaszam w szczycie grzania przy temp. ok. 65 deg, turbulizatory trzeba poobracać więcej razy i wyciągnąć, potem na zewnątrz omieść szczoteczką osadzoną sadzę /przy owsie szara i sypka/, rurę od odkurzacza przeciągnąć przez każdą płomienicówkę, wyciągnąć katalizator i ogólnie posprzątać w komorze spalania oraz płaską końcówką odkurzacza wyczyścić górną powierzchnię komory spalania. Przy owsie jest to zabawa w miarę nie brudząca, ale po pestce - makabra. Mam do spalenia jeszcze tonę ekogroszku - to dopiero będzie masakra przy czyszczeniu :evil: :evil: :evil:. A raz w roku po sezonie grzewczym /u mnie to było przed nowym sezonem, wiadomo, lenistwo/ odkręciłem także czopuch i wyczyściłem w środku szczotką drucianą i odkurzaczem.
Nie cierpię czyszczenia :evil: :evil: :evil:
Pzdr



TJ7 - 27-12-2007 18:48
mam pytanko - czy da się w granpalu spalić miał?



bizon301 - 28-12-2007 14:53
:evil: Od drugiego dnia świąt, cięgiem mam alarmy podajnika.
- piec wyczyszczony na perłe
- skontrolowane uszczelki zbiornika
- sznury w drzwiach
- znowu wyczyszczony łącznie z polerowaniem pokręteł

I nic dalej się grzeje. Jakieś sugestie? Palę peletem 6mm
25kw
rozpalanie:
-6
-6
dmuchawa 5
200
podtrzymanie:
-10
-10
dmuchawa 6
20



A.K - 28-12-2007 14:56
Klapka wentylatora domyka sie samoczynnie?



bizon301 - 28-12-2007 15:08
Sprawdzone. Domyka się, i uchyla przy włączonym.



stanisław.k - 28-12-2007 16:53

mam pytanko - czy da się w granpalu spalić miał? Ciekawy pomysł!!Może spróbuję.



electrician - 29-12-2007 18:51
Bizon
Sprawdź styki w sterowniku gdzie włączony jest czujnik podajnika - jeśli są ok sprawdź sam czujnik - są rezystancyjne, można omomierzem. Niestety, nie potrafię Ci podać konkretnej wartości, ale porównaj z czujnikiem cwu dla temperatury ok. 30 st i ok 60 st, czyli tyle, ile ma woda w zasobniku. Różnica nie powinna być większa niż ca 5 - 10 %. Jeśli tutaj tez jest ok - to albo rzeczywiście temperatura podajnika przekracza alarmową - to sprawdź przy pracy w trybie podtrzymania po prostu ręką po zdjęciu bocznej osłony. Nie paliłem jeszcze peletem, ale istnieje chyba taka możliwość, że w trybie podtrzymania przy ustawionej długiej przerwie pomiędzy załączeniami żar cofa sie w stronę pojemnika, bo tyle powietrza pewnie w piecu się znajdzie. Tutaj można pewnie skrócić czas przerwy pomiędzy kolejnymi załączeniami pieca zmniejszając jednocześnie dawkę paliwa.
Powodzenia.



bizon301 - 30-12-2007 10:00
Żar faktycznie wchodzi do podajnika. Dawniej paliło się przed podajnikiem, a od strony podajnika była kupka białego peletu. Gdzieś muszę łapać lewe powietrze, tylko cholera nie mam pojęcia gdzie.



electrician - 30-12-2007 16:07
Nie musi byc fałszywego powietrza - tyle, żeby pellet się żarzył znajdzie się w piecu. Spróbuj popracowac przy ustawieniach w podtrzymaniu - wg mnie trzeba skrócic czas postoju a wydłużyc czas podawania. Wtedy pellet będzie miał mniej czasu na przeniesienie ognia w stronę zasobnika.



m.wrona - 01-01-2008 20:56
miałem ten sam problem:( U mnie przyczyną okazał się być... pellet. Po prostu za szybko się palił. Niestety ustawienia podtrzymania należy dobrać eksperymentalnie. Tak, by z jednej strony, przy przejściu w tryb podtrzymania świeżego pelletu było na tyle dużo by żar nie przedostał się do podajnika, zaś z drugiej strony, by po kilku godzinach nie było go zbyt dużo na palenisku. W moim przypadku było to: post. 12 pod. 10. Przy tych ustawieniach alarm podajnika załączał się stosunkowo rzadko. Pellet od nowego dostawcy pali się wolniej (musiałem zmienić moc palnika) więc żar nie zdąży cofnąć się do podajnika a tym samym mogłem zwiększyć post. do 15 min.

Generalnie uważam, że program sterownika powinien umożliwiać inne ustawienia dla trybu podtrzymania w pierwszych kilkudziesięciu minutach po przejściu w ten stan. Rozwiązało by to problem.

PS. Czy ktoś wie czy można się jakoś podłączyć do sterownika by móc odczytać dane z czujników temepratury? Najlepiej gdyby te dane były już logowane w sterowniku. Znakomicie by to ułatwiło ustawianie i kontrolę nad piecem.

pozdrowienia



bartko100 - 03-01-2008 17:17
Może ktoś ma sprawdzone ustawienia dla piecyka 20kw dla peletu ze słomy, w poniedziałek będe znał cene, bo owies mi sie kończy już i chciałem spróbować peletu



TJ7 - 03-01-2008 18:44
A nie można by do granpala założyć Ognika z algorytmem PID.
I nikt by się nie bujał z ustawieniami..?



bizon301 - 04-01-2008 01:25
Jeszcze szukam. Na szczęście z Fachowcem, gdyż sam pewnie już dawno odgryzłbym pokrętło w drzwiczkach.



maxvong - 10-01-2008 13:34
Mam pytanie. Zerwało mi zawleczkę (pewnie resztki węgla w zasobniku). Gdzie taka zawleczkę nabyć? Cy to taka zwykła zawleczka czy jakaś specjalna o określonej wytrzymałości?



A.K - 10-01-2008 15:30

Mam pytanie. Zerwało mi zawleczkę (pewnie resztki węgla w zasobniku). Gdzie taka zawleczkę nabyć? Cy to taka zwykła zawleczka czy jakaś specjalna o określonej wytrzymałości? Zwykła :wink:



bartko100 - 10-01-2008 22:05
a w którym miejscu znajduje sie zawleczka co ją ścina?



maxvong - 11-01-2008 07:21
Chodzi o zawleczkę zabezpieczającą podajnik kotła w razie zablokowania "ślimaka".



maxvong - 11-01-2008 07:21
Dziękuję za odpowiedź A.K.



A.K - 11-01-2008 11:32

a w którym miejscu znajduje sie zawleczka co ją ścina? Z tyłu teduktora zależnie od wersji napędu odkryta lub zakryta pokrywką.



TJ7 - 13-01-2008 11:46
Maxvong powiedz jakim węglem palisz w granpalu i jak wygląda zużycie?



Strona 4 z 10 • Znaleziono 1412 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.