ďťż

Virgo.

Virgo.





mariucha - 05-01-2006 13:41

Witam wszystkich w nowym roku. Mam prośbę- kupiliśmy z żoną projekt Virgo II, a ponieważ jesteśmy z Lublina szukamy kontaktu z "Mariucha". Proszę Cię o kontakt lub innych którzy mają jakis kontakt z "Mariucha".
Z góry dziękuję i pozdrawiam. :D :D
Już się znaleźliśmy
Pozdrawiam

Piotruś, a co u Ciebie, zasypało Cię sniegiem :o





mariucha - 08-01-2006 18:32
Wreszcie dorwałem cyferkę, wklejam kilka fotek
http://img230.imageshack.us/img230/9770/14120036iu.jpg
http://img270.imageshack.us/img270/8892/14120050ip.jpg

Pozdrawiam



mariucha - 16-01-2006 20:25
Piotruś, powiedz mi w jaki sposób bedziesz rozwiazywał temat wentylacji w kuchni, zaczynam o tym mysleć coby nie przegapić tematu :o
Pozdarwiam



zeniutek - 24-01-2006 20:29
Witam wszystkich serdecznie! Kupiłem projekt Virgo z Domusa. Szukam kogoś kto ma podobny problem!





mariucha - 28-01-2006 15:35

Witam wszystkich serdecznie! Kupiłem projekt Virgo z Domusa. Szukam kogoś kto ma podobny problem! Witam Zieniutek, problem czy projekt :o :o
My mamy Virgo II z poj.garażem.
Fotki powyżej
Pozdrawiam



zeniutek - 28-01-2006 23:01
Wy macie, jak już widać Virgo II, ja mam dopiero projekt i masę wątpliwości!



mariucha - 29-01-2006 15:09

Wy macie, jak już widać Virgo II, ja mam dopiero projekt i masę wątpliwości! Pisz jakie masz wątpliwości, chętnie coś podpowiem i rozwieję je.
Napisz który masz projekt, Virgo czy Virgo II, choć konstrukcyjnie to praktycznie to samo.

Pozdrawiam



zeniutek - 29-01-2006 20:33
Mam projekt Virgo, ale z zewnątrz będzie prawie jak Virgo II (bez wykusza) bo chcemy go poszerzyć na dwa garaże. Nie wiem z czego budować, a w zasadzie myślę o Ytongu, (może nawet 40 cm grubości). Co sądzisz o tym materiale? Nie wiem też czy, a jak tak to o ile podnieść ściankę kolankową, by zyskać na poddaszu przestrzeń a nie wypaczyć wyglądu zewnętrznego. Proszę o porady. Pozdrawiam, i dziękuję za zainteresowanie!



mariucha - 29-01-2006 22:37

Mam projekt Virgo, ale z zewnątrz będzie prawie jak Virgo II (bez wykusza) bo chcemy go poszerzyć na dwa garaże. Nie wiem z czego budować, a w zasadzie myślę o Ytongu, (może nawet 40 cm grubości). Co sądzisz o tym materiale? Nie wiem też czy, a jak tak to o ile podnieść ściankę kolankową, by zyskać na poddaszu przestrzeń a nie wypaczyć wyglądu zewnętrznego. Proszę o porady. Pozdrawiam, i dziękuję za zainteresowanie! Cóż, co do materiału to myślę, że należy sie kierować współczynnikiem izolacyjności cieplnej - od tego zależy ile w przysz łości bedziesz wydawać kaski na ogrzewanie :wink: Każdy materiał ma swoje wady i zalety, możesz o nich poczytac na Forum. Ja zbudowałem z MAXa, do tego bedzie wełna.

Ja mam Virgo II z pojedynczym garażem. Ty jak rozumiem masz Virgo i chcesz zrobić 2 garaże.Są to bardzo podobne projekty, nieco inny mają tylko układ na parterze.

Co do sciany kolankowej to u nas w projekcie była na 2 pustaki, my mamy 3. Jest w miarę wygodnie, a z zewnatrz praktycznie tego podniesienia nie widać. Piotruś podnósł o 2 pustaki, możesz porównac też są tu jego fotki.

Jakby coś to pisz
Zapraszam na ogledziny naszej chałupki, ale widzę że jesteś ze Śląska, chociaż to nie jest aż tak daleko

Pozdrawiam



zeniutek - 30-01-2006 09:38
Bardzo dziękuję za zaproszenie! Do Lublina mam ponad 300km, ale może kiedyś przejazdem... Utwierdzasz mnie w przekonaniu o konieczności podniesienia tej ścianki, tylko jeszcze o ile pustaków? Czy Ytong nie wyjdzie taniej od maxa + wełna, przy podobnym wsp. izolacyjności? Masz ładną dachówkę, może to trochę za wcześnie ale jaka to firma i model? Pozdrawiam!



mariucha - 30-01-2006 15:00

Bardzo dziękuję za zaproszenie! Do Lublina mam ponad 300km, ale może kiedyś przejazdem... Utwierdzasz mnie w przekonaniu o konieczności podniesienia tej ścianki, tylko jeszcze o ile pustaków? Czy Ytong nie wyjdzie taniej od maxa + wełna, przy podobnym wsp. izolacyjności? Masz ładną dachówkę, może to trochę za wcześnie ale jaka to firma i model? Pozdrawiam! Wydaje mi się, że oba rozwiazania wyjdą podobnie jeżeli chodzi o koszty. Jeśli natomiast przy ścianie 2 warstwowej przy 1 warstwie powstaną mostki termiczne, to 2 warstwa powinna to zniwelować. Przy grubszym Ytongu musisz mieć sprawdzoną ekipę, żeby dobrze zbudowali z tego materiału, ale zakładam że tak będzie.
Poza tym przy 2 warstwach inwestycja rozciąga się w czasie, a przy budowaniu na kredyt ma to znaczenie.
Można docieplić ceramikę styropianem, ale sa różne zdania odnosnie takiego rozwiązania.

Co do podniesienia ściany kolankowej to decyzję możesz pojąć dopiero w trakcie budowy, przeciez to tylko dorzucenie warstwy pustaków.Nie wiem jak wysoka jest ta sciana w projekcie Virgo ( chyba 60 cm), sprawdź to.

Co do dachówki to mamy ceramiczną Creatona, model Kera Pfane, kolor czerwoeń miedziana angobowana. Też nam sie podoba.

Pozdrawiam



zeniutek - 30-01-2006 21:21
A czy taka zmiana (wysokości ścianki kolankowej) nie wymaga jakiejś zgody i naniesienia na projekcie?



mariucha - 31-01-2006 20:15

A czy taka zmiana (wysokości ścianki kolankowej) nie wymaga jakiejś zgody i naniesienia na projekcie? Jezeli jestes na etapie adaptacji projektu to mozna tę zmianę nanieść, natomiast nie jest to zmiana konstrukcyjna i wystarczy na to zgoda kier.budowy., ew.wpis do dziennika - chociaz u mnie tego nie ma. Zmieniłem równiez w trakcie budowy strop z monolitycznego na terrivę na całości - tez za zgoda kierownika. Kierownik sam zaproponował mi równiez częściowe podpiwniczenie budynku, ale nie widziałem za badzo mozliwości umieszczenia schodów i zrezygnowałem.

Pozdrawiam



zeniutek - 31-01-2006 22:34
Dzięki, pomyślę o tym stropie. Piwnica przy podwójnym garażu i pomieszczeniu gospodarczym chyba mi sie nie przyda. Chociaż ... Jutro jadę na ferie to będzie czas pomyśleć. Pozdrawiam.



mariucha - 07-02-2006 20:28

Dzięki, pomyślę o tym stropie. Piwnica przy podwójnym garażu i pomieszczeniu gospodarczym chyba mi sie nie przyda. Chociaż ... Jutro jadę na ferie to będzie czas pomyśleć. Pozdrawiam. No to zycze przyjemniego wypoczynku

Pozdrawiam



Piotruś - 20-02-2006 22:08
Cześć Mariucha!
Dawno się nie widzieliśmy na forum, ale to wynikało z tego, że nam się trochę zakręciło w sprawach zawodowych i rodzinnych.
Do tej pory nawet nie miałem czasu zrobić rozliczenia.
A co do budowy - mrozy, jak wiadomo, wszystko schłodziły ;)
Ostatnio wstawiono nam okna. Tylko coś drzwi nam brakuje :)))
Mnie zbicie drzwi nie wyjdzie, a człowiek, który miał to zrobić... nie zrobił.
Zaczynamy ruszać dalej z instalacjami. Nie wiem czy nie będziemy musieli zrobić pauzy, bo nam może funduszy zabraknąć, a obecna sytuacja może nie skłonić banku do szybkiego podwyższenia kwoty.

Niemniej jednak - za chwilę ruszamy z instalacjami - prąd, woda, gaz, kanalizacja, ogrzewanie.

Acha.. no i najnowsze fotki (nie zwracaj uwagi na godzinę w rogu zdjęcia, bo mi się w aparacie pokiełbasiło i nie zauważyłem):

http://piter71.fm.interia.pl/VIRGOII-15lut2006-1.JPG
http://piter71.fm.interia.pl/VIRGOII-15lut2006-2.JPG
http://piter71.fm.interia.pl/VIRGOII-15lut2006-3.JPG
http://piter71.fm.interia.pl/VIRGOII-15lut2006-4.JPG



Piotruś - 20-02-2006 22:25

Dzięki, pomyślę o tym stropie. Piwnica przy podwójnym garażu i pomieszczeniu gospodarczym chyba mi sie nie przyda. Chociaż ... Jutro jadę na ferie to będzie czas pomyśleć. Pozdrawiam. Witaj na forum,
my - jak pewnie zauważysz - w ogóle zrezygnowaliśmy z garażu.
W końcu auto z cukru nie jest i się nie rozpuści, no nie? ;)

Mariucha ma rację odnośnie ściany kolankowej (podnieście) i stropu (rozsądny inżynier będzie wiedział jak zrobić, żeby było taniej i dobrze).
Pytałeś o materiał - my też mocno nad tym się zastanawialiśmy nie mając żadnej wiedzy na ten temat.
Ostatecznie wybraliśmy pustaki Porotherm, bo do trwałości Ytonga nie mieliśmy zaufania.
Jednym z głównych powodów była kwestia tzw. pojemności cieplnej. To znaczy - dom z Ytonga szybko się nagrzewa, ale równie szybko traci ciepło. Natomiast z ceramiki, a już tym bardziej z silki tak nie jest.
Wybraliśmy zatem rozwiązanie pośrednie.

Podobno do Ytonga mocno namawiają ekipy budowlane bo tak im łatwiej - bloczki są duże, ale lekkie, a poza tym formować jest łatwiej. A mieszkać tam nie będą :D

Odnośnie piwnicy - to byłoby przegięcie kosztowe. Piwnice budowało się jak lodówek nie było :) A tak na poważnie - zastanów się od razu jak będziesz chciał ogrzewać dom, bo oprócz pieca pozostaje kwestia składowania paliwa - a to warto przemyśleć od razu - na etapie zmian w projekcie.
My wybraliśmy rozwiązanie nienajtańsze - tzn. płynny gaz, co jest związane z tym m.in, że ja nie mogę nosić zbyt ciężkich rzeczy. Zatem nie mogę pakować np. worków z węglem groszkiem do pieca. Miejsce na przechowywanie węgla zatem odpada, bo zbiornik gazu jest umieszczony poza budynkiem.

Ponadto - jak podnieśliśmy trochę ścianę kolankową to nad dawnym garażem zrobiła nam się duża przestrzeń - w której zmieści się i suszarnia i strych. Dodatkowo Mariucha wpadł na pomysł wykorzystania przestrzeni, która pojawia się pod więźbą dachową na mały stryszek do lżejszych rzeczy.
Pozdrawiam
Piotr



mariucha - 21-02-2006 20:52

Cześć Mariucha!
Dawno się nie widzieliśmy na forum, ale to wynikało z tego, że nam się trochę zakręciło w sprawach zawodowych i rodzinnych.
Do tej pory nawet nie miałem czasu zrobić rozliczenia.
A co do budowy - mrozy, jak wiadomo, wszystko schłodziły ;)
Ostatnio wstawiono nam okna. Tylko coś drzwi nam brakuje :)))
Mnie zbicie drzwi nie wyjdzie, a człowiek, który miał to zrobić... nie zrobił.
Zaczynamy ruszać dalej z instalacjami. Nie wiem czy nie będziemy musieli zrobić pauzy, bo nam może funduszy zabraknąć, a obecna sytuacja może nie skłonić banku do szybkiego podwyższenia kwoty.

Niemniej jednak - za chwilę ruszamy z instalacjami - prąd, woda, gaz, kanalizacja, ogrzewanie.

Acha.. no i najnowsze fotki (nie zwracaj uwagi na godzinę w rogu zdjęcia, bo mi się w aparacie pokiełbasiło i nie zauważyłem):
No Piotruś, wreszcie sie odezwałeś, już myslałem że Cię śnieg zasypał.
Z oknami dom wygląda o wiel ładniej, nieboisz się że mogą zniknąć bo z tego co pisałeś dopiero sie zabierasz za instalację elektryczną , nie masz drzwi więc i alarmu??
Widzę , że nad wykuszem nie masz wylanego wieńca - dlaczego
:o Jak zamierzasz wykończyć tę pustkę nad wykuszem??

U nas na razie niewiele się dzieje, trafiłem na elektryka który od 8 tygodni podłącza nam prąd ( obiecał w 3 tygodnie), jeszcze nie wie że mu podziękuję :wink:

Dzisiaj dograłem ze znajomym temat okien, chcę zrobić instalacje elektryczną, alarmową, wstawić okna, drzwi, bramę garażową, następnie dokończenie tarasów , tynki, ocieplenie poddasza i tyle.

Powiedz, ile szacujesz że będziesz zuzywał tego gazu/ ew.koszty bo jaki na razie nie mam gazociagu i tez myslę nad butlą.

Pozdrawiam



Piotruś - 22-02-2006 00:25

No Piotruś, wreszcie sie odezwałeś, już myslałem że Cię śnieg zasypał.
Z oknami dom wygląda o wiel ładniej, nieboisz się że mogą zniknąć bo z tego co pisałeś dopiero sie zabierasz za instalację elektryczną , nie masz drzwi więc i alarmu??
Widzę , że nad wykuszem nie masz wylanego wieńca - dlaczego
:o Jak zamierzasz wykończyć tę pustkę nad wykuszem??

U nas na razie niewiele się dzieje, trafiłem na elektryka który od 8 tygodni podłącza nam prąd ( obiecał w 3 tygodnie), jeszcze nie wie że mu podziękuję :wink:

Dzisiaj dograłem ze znajomym temat okien, chcę zrobić instalacje elektryczną, alarmową, wstawić okna, drzwi, bramę garażową, następnie dokończenie tarasów , tynki, ocieplenie poddasza i tyle.

Powiedz, ile szacujesz że będziesz zuzywał tego gazu/ ew.koszty bo jaki na razie nie mam gazociagu i tez myslę nad butlą.

Pozdrawiam
Hej,
pustka nad wykuszem będzie wykończona - czeka na poprawę pogody. :)
To samo z podniesioną częścią podłogi w gabinecie - takie półkole od sypialni do wyjścia balkonowego, częścią ścianek działowych na górze, poprawkami na dachu i obróbką kominiarską.
Wieniec nie został wylany, bo inżynier z wykonawcą widać uznali, że nie jest potrzebny. Ufam im, bo ja się na tym nie znam.

Masz rację - drzwi się jeszcze nie dorobiłem :) Planowałem kupić w markecie jakieś tanie, tymczasowe drzwi, ale gość miał mi zbić ze zwykłych desek.
Co do okien - no cóż - od dwóch tygodni stoją i jakoś nie zawinęli ;)
A tak na poważnie - wioska duża nie jest, wykonawca zna wszystkich w okolicy, więc załatwił, że ukradzione nie będą. A i pilnowane są również. Za darmo :)
Do tej pory nawet gwoździe, które leżą na wierzchu stamtąd nie zginęły.

Ja zaczynam od instalacji elektrycznych i prawie jednocześnie pociągnę te pozostałe.

Widziałeś dom TadkaL ? Wczoraj obejrzałem sobie stronkę ze zdjęciami. Kurcze - jak mu zazdroszczę tego etapu.
Teraz najtrudniejsze przed nami...
Te wszystkie wybory, których dokonywaliśmy do tej pory to był pryszcz wobec tych, które nas czekają - myślę o wykończeniówce. Kolorki, duperelki, kraniki, dywaniki ;)

Rozglądamy się już za kominkami i kuchniami - po to, by wybrać wykonawcę i oszacować budżet. Kominki nam wychodzą ok. 8 tys., a kuchnie ok. 11 tys. (takie super, ale bez urządzeń AGD).

Pytałeś o gaz. Nie pamiętam dokładnych szacunków. Generalnie - mamy mieć butlę 2700 litrów. W zależności od sposobu ogrzewania zejdzie nam rocznie 1-1,5 butli. Przy czym planuję dogrzewać kominkiem - tzn zrobić małe rozprowadzenie ciepła do innych pomieszczeń (aczkolwiek bez przesady).



mariucha - 23-02-2006 21:40


Co do okien - no cóż - od dwóch tygodni stoją i jakoś nie zawinęli ;)
A tak na poważnie - wioska duża nie jest, wykonawca zna wszystkich w okolicy, więc załatwił, że ukradzione nie będą. A i pilnowane są również. Za darmo :)
Do tej pory nawet gwoździe, które leżą na wierzchu stamtąd nie zginęły.

Ja zaczynam od instalacji elektrycznych i prawie jednocześnie pociągnę te pozostałe.

Widziałeś dom TadkaL ? Wczoraj obejrzałem sobie stronkę ze zdjęciami. Kurcze - jak mu zazdroszczę tego etapu.
Teraz najtrudniejsze przed nami...
Te wszystkie wybory, których dokonywaliśmy do tej pory to był pryszcz wobec tych, które nas czekają - myślę o wykończeniówce. Kolorki, duperelki, kraniki, dywaniki ;)

Rozglądamy się już za kominkami i kuchniami - po to, by wybrać wykonawcę i oszacować budżet. Kominki nam wychodzą ok. 8 tys., a kuchnie ok. 11 tys. (takie super, ale bez urządzeń AGD).

Pytałeś o gaz. Nie pamiętam dokładnych szacunków. Generalnie - mamy mieć butlę 2700 litrów. W zależności od sposobu ogrzewania zejdzie nam rocznie 1-1,5 butli. Przy czym planuję dogrzewać kominkiem - tzn zrobić małe rozprowadzenie ciepła do innych pomieszczeń (aczkolwiek bez przesady).
Dom TadkaL widziałem, cały czas śledzę ich budowę i faktycznie chciałbym byc już na takim atapie wykańczania domu.
Ja poszerzyłem troche drzwi wejsciowe na 1,3 - chciałem zrobić z naswietlem ale okazuje sie że do tego optymalna szerokośc to 2,4
:-?
Na razie guzdrze mi się elektryk, a właściwie ostatnio nic nie robi czekam aż mi dokończy podłączenie pradu do budynku i mu podziękuję.
Co do kominka też pomału zaczynam myśleć, u nas mam nadzieję że da się troche taniej. Będę robił z rozprowadzeniem ciepłego powietrza po całym budynku.

Masz może jakies wyceny dotyczace instalacji elektrycznych?? Ciekawy jestem jak to u Ciebie wychodzi. Podobaja mi sie halogeny w podciagach, tak zrobił Tadek i chyba u nas tez tak będzie.

Pozdrawiam



Piotruś - 24-02-2006 09:41


Co do kominka też pomału zaczynam myśleć, u nas mam nadzieję że da się troche taniej. Będę robił z rozprowadzeniem ciepłego powietrza po całym budynku.

Masz może jakies wyceny dotyczace instalacji elektrycznych?? Ciekawy jestem jak to u Ciebie wychodzi. Podobaja mi sie halogeny w podciagach, tak zrobił Tadek i chyba u nas tez tak będzie.

Pozdrawiam
Hej,
kominek można też taniej - wkład w markecie kosztuje od 700-2000 zl, plus obudowanie - pewnie w 3-4.000 można się zamknąć. Do tego rozprowadzenie powietrza w budynku - ok. max 2.000, natomiast kilka osób bardzo mnie uczulało na to, żeby wziąć jednak profesjonalną firmę kominkarską, ponieważ dobrej jakości wkłady kupuje się za 3-4 tysiące (bez giętego szkła), obudowa też musi być dobrze zrobiona.
Nie podjęliśmy żadnej decyzji w tej sprawie. Zobaczymy...

Mamy wstępne szacunki dot. instalacji elektrycznych. Kolega polecił nam dobrego elektryka. Problem z nim był taki, że był niesłowny od początku rozmów. Zatem wezmę kogoś innego. On szacował 4.800 zł za całą instalację - robocizna plus materiały. W tym punkty, doprowadzenie prądu do budynku (z przekopaniem tych kilku czy kilkunastu metrów), skrzynka wewnątrz budynku itp..
Inni elektrycy też mówią o kwotach rzędu 4.500-5.000 zł.

Te halogeny to niezły pomysł (ładne, dają dużo punktowego światła), ale trzeba pamiętać, że to cholerstwo pożera dużo prądu zarówno w momencie włączenia jak i potem w użytkowaniu. My mamy obecnie halogeny w kuchni i staramy się ich jednak nie stosować.

Jak Twoje wyceny jeśli chodzi o elektryka, instalacje, tynki i posadzkę? (w końcu posadzki mamy tyle samo, a tynków mniej więcej też).



mariucha - 24-02-2006 20:33


Mamy wstępne szacunki dot. instalacji elektrycznych. Kolega polecił nam dobrego elektryka. Problem z nim był taki, że był niesłowny od początku rozmów. Zatem wezmę kogoś innego. On szacował 4.800 zł za całą instalację - robocizna plus materiały. W tym punkty, doprowadzenie prądu do budynku (z przekopaniem tych kilku czy kilkunastu metrów), skrzynka wewnątrz budynku itp..
Inni elektrycy też mówią o kwotach rzędu 4.500-5.000 zł.

Te halogeny to niezły pomysł (ładne, dają dużo punktowego światła), ale trzeba pamiętać, że to cholerstwo pożera dużo prądu zarówno w momencie włączenia jak i potem w użytkowaniu. My mamy obecnie halogeny w kuchni i staramy się ich jednak nie stosować.

Jak Twoje wyceny jeśli chodzi o elektryka, instalacje, tynki i posadzkę? (w końcu posadzki mamy tyle samo, a tynków mniej więcej też).
Hej, u nas jak na razie elektryka kosztowała 1200PLN ( kabel 20 mtr,do domu, skrzynka docelowa, bednarka, robocizna), natomiast tak jak mówie za chwilę będę miał nowego fachowca, wycena sie właśnie robi.
Ale wyjdzie chyba podobnie do Twoich obliczeń.

Co do tynków to jeszcze nie wiem jakie będą, chyba cementowo-wapienne - koszt za robociznę to 9-10PLN/m2. Ewentualnie za gipsowe biorą do 20 PLN/m2 ale to chyba z tego co pamietam juz z materiałem.
Co do posadzek to sie jeszcze nie orientuję.

Muszę obejrzeć kominek u mojego kolegi, ostatnio mu robiła ekipa w zamieszkałym domu( do tego musieli wyprowadzać rury), całość za wkład, obudowanie, rozprowadzenie po całym domu kosztowała go 8.tys.PLN.

Pozdrawiam



luk__25 - 25-02-2006 10:03
Witam wszystkich zwolenników VirgoII.
Kolejna budowa VirgoII z podwójnym garazem rusza w tym roku w Tarnowie.
pozdrawiam!



mariucha - 25-02-2006 14:39

Witam wszystkich zwolenników VirgoII.
Kolejna budowa VirgoII z podwójnym garazem rusza w tym roku w Tarnowie.
pozdrawiam!
Witaj Luk, super, jesteś kolejna osobą która buduje Virgi II, budujesz w sumie niedaleko mnie.
Najbardziej zaawansowany w pracach jest Piotruś, ale sprubuję go dogonić :wink:
Co zamierzasz zrobić w tym roku/ Z czego bedziesz budował, wprowadzasz jakieś zmiany??

Pozdrawiam



luk__25 - 27-02-2006 08:46
W tym roku jestem wstępnie umówiony z ekipą budowlańców na postawienie stanu surowego z dachem, bez stolarki. Wstępnie - ponieważ sprawy papierkowe ciągną sie w nieskończoność. Działkę kupiliśmy w listopadzie i wg. moich obliczeń ostateczne pozwolenie na budowe uzyskamy ok. lipca. Ale czekamy teraz na decyzję WZ, wtedy projekty mediów i umawiam się konkretnie z budowlańcami. Do lipca, sierpnia musimy też sprzedać mieszkanie - a z tym wbrew pozorom nie jest tak łatwo jak widzimy.
W samym projekcie wielu zmian nie wprowadzamy, mnie najbardziej cieszy garaż na dwa samochody i dużo powierzchni gospodarczych;) żona niech szaleje w pozostałych częsciach;)
Czytam uważnie Wasze przeróbki poddaszy - szczególnie postawienie ścianki kolankowej. Myśle że w tej sprawie decyzje podejmiemy już na placu budowy. Sciany napewno w technologii 2-warstwowej, jakiś 'grubszy' pustak i tradycyjnie styropian, na dachu napewno dachówka.
Przydałby sie też bardzo jakiś program do pokolorowania Virgo bo wybór kolorów chyba nie należy do najłatwiejszych decyzji:)
pozdrawiam!



mariucha - 01-03-2006 19:20

Przydałby sie też bardzo jakiś program do pokolorowania Virgo bo wybór kolorów chyba nie należy do najłatwiejszych decyzji:)
pozdrawiam!
Cześć Luk, wejdź sobię na stronę innej pracowni projektowej, np. archipelagu i tam możesz sobie pokolorować niektóre projekty np. Manuelę.

Pozdrawiam



Piotruś - 01-03-2006 21:55
Cześć Luk,
miło Cię widzieć w naszym gronie fanów Dziewic ;) (mówiąc inaczej - tych co się na Dziewice zdecydowali) :D


W tym roku jestem wstępnie umówiony z ekipą budowlańców na postawienie stanu surowego z dachem, bez stolarki. Wstępnie - ponieważ sprawy papierkowe ciągną sie w nieskończoność. Działkę kupiliśmy w listopadzie i wg. moich obliczeń ostateczne pozwolenie na budowe uzyskamy ok. lipca. Ale czekamy teraz na decyzję WZ, wtedy projekty mediów i umawiam się konkretnie z budowlańcami. Strasznie długo... mi to zajęło 2 tygodnie i narzekałem...
Ale z drugiej strony - po pierwsze u mnie w gminie jest zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego, a po drugie - mój wykonawca ma chody w starostwie i załatwił..


Czytam uważnie Wasze przeróbki poddaszy - szczególnie postawienie ścianki kolankowej. Myśle że w tej sprawie decyzje podejmiemy już na placu budowy. Sciany napewno w technologii 2-warstwowej, jakiś 'grubszy' pustak i tradycyjnie styropian, na dachu napewno dachówka. Ścianę kolankową postawiliśmy za radą Mariuchy i nie narzekamy, a wręcz przeciwnie... Dom nam się znacznie powiększył.
Przy czym uznaliśmy, że wełna mineralna będzie lepsza niż styropian.


Przydałby sie też bardzo jakiś program do pokolorowania Virgo bo wybór kolorów chyba nie należy do najłatwiejszych decyzji:)
pozdrawiam!
Jak postawisz budynek to zrób mu zdjęcia, a potem wyedytuj je sobie choćby w Paintbrushu. My się z tym jeszcze wstrzymamy z wyborem koloru elewacji.



Piotruś - 01-03-2006 22:04

Hej, u nas jak na razie elektryka kosztowała 1200PLN ( kabel 20 mtr,do domu, skrzynka docelowa, bednarka, robocizna), natomiast tak jak mówie za chwilę będę miał nowego fachowca, wycena sie właśnie robi.
Ale wyjdzie chyba podobnie do Twoich obliczeń.

Co do tynków to jeszcze nie wiem jakie będą, chyba cementowo-wapienne - koszt za robociznę to 9-10PLN/m2. Ewentualnie za gipsowe biorą do 20 PLN/m2 ale to chyba z tego co pamietam juz z materiałem.
Co do posadzek to sie jeszcze nie orientuję.
Muszę obejrzeć kominek u mojego kolegi, ostatnio mu robiła ekipa w zamieszkałym domu( do tego musieli wyprowadzać rury), całość za wkład, obudowanie, rozprowadzenie po całym domu kosztowała go 8.tys.PLN.

Pozdrawiam
Hihi... to chociaż te ceny są u nas zbliżone :)))
My na razie nie mamy info od elektryka, natomiast rozmawialiśmy z poleconym potencjalnym wykonawcą całego wykończenia.
Gość widział dom, wie co chcemy - przynajmniej z grubsza (tak dokładnie to sami nie wiemy :) ). Ma nam wycenić dokładnie poszczególne etapy pracy.
To znaczy - powiedzieliśmy mu, że nie interesują nas wyceny typu XX zł za metr kw., ale interesuje nas cena za wykonanie określonego etapu pracy w całym domu - to znaczy np. XX zł za tynki, YY zł za posadzki itp.
Tynki - mineralne, z wykończeniem gładzią. Plus w miejscach gdzie się mocno brudzi tzw. stiuk (nie wiem czy wiesz co to, bo ja się dowiedziałem niedawno :) - to jest tynk, który wygląda jak - w zależności od koloru i faktury - masa plastyczna na ścianie lub np. marmur). Do tego oczywiście płytki na ścianach, podłogach, malowanie, jakieś tam dodatki.

Oczywiście interesuje nas zmniejszenie ilości ekip, zatem jeden wykonawca wszystkiego jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.



Piotruś - 01-03-2006 22:38
Mariucha,
wiesz co się dzieje z TadkiemL? Nie odpowiada na maile..



luk__25 - 02-03-2006 09:41
Dzięki panowie za wszelkie uwagi;)
Piotruś, a jak ma się zewnętrzny wygląd domu i jego proporcje z projektem oryg. po podniesieniu go na sciance kolankowej?
Czy musiałes do tego mieć adaptacje projektu czy byla to decyzja podjeta na budowie?
Dzięki za pomysł z kolorowaniem domu, napewno skorzystamy z niego.
pozdrowienia!



Piotruś - 02-03-2006 12:02

Dzięki panowie za wszelkie uwagi;)
Piotruś, a jak ma się zewnętrzny wygląd domu i jego proporcje z projektem oryg. po podniesieniu go na sciance kolankowej?
Czy musiałes do tego mieć adaptacje projektu czy byla to decyzja podjeta na budowie?
Dzięki za pomysł z kolorowaniem domu, napewno skorzystamy z niego.
pozdrowienia!
Witaj,
spójrz na zdjęcia - są wyżej i jeszcze na wcześniejszych stronach je zamieszczałem. Dom jest podniesiony - to widać, ale podniesienie o 1,5 pustaka nie spowodowało zniszczenia proporcji domu.
Adaptacja projektu nie była potrzebna. Pomysł zrodził się w trakcie budowy - tak jak pisałem podsunął mi go Mariucha. Po prostu zgłosiłem go wykonawcy i kierownikowi budowy.
Acha - uważaj na projekt. Nie widać na nim zbyt dokładnie, że tam jest mała ściana kolankowa. Nasz wykonawca tego nie zauważył i kiedy podniósł ścianki z obu stron budynku po równo to zauważył, że mu się dach nie składa :) W każdym razie musiał potem trochę skuć od strony garażu.
Pozdrawiam



mariucha - 02-03-2006 22:35

Mariucha,
wiesz co się dzieje z TadkiemL? Nie odpowiada na maile..
Podejrzewam że wiem co sie z nim dzieje, po raz drugi został tatusiem ( jakoś teraz jego żona miała rodzić) i pewnie nie moze się mnacieszyć maleństwem.
Pozdrawiam



mariucha - 02-03-2006 22:38


Pomysł zrodził się w trakcie budowy - tak jak pisałem podsunął mi go mariucha.
Pozdrawiam
Browar z Ciebie :lol: :lol: :lol:
Wreszcie mam prad w domu. Natomiast mam dylemat co zrobić z elektrykiem, miałem go wykopać ale zaczął sie tłumaczyć i zaczęło mi mieknąć serce. Zobaczymy.
Od poniedzialku wchodzi do mnie hydraulik, budowa rusza dalej.

Pozdarwiam



luk__25 - 06-03-2006 10:54
Panowie, w jakich techniologiach macie zrobione stropy na poddaszu? Slysze opinie straszących znawców tematu że oby nie betonowy tylko drewniany. Co o tym myslicie?



Piotruś - 07-03-2006 09:25

Panowie, w jakich techniologiach macie zrobione stropy na poddaszu? Slysze opinie straszących znawców tematu że oby nie betonowy tylko drewniany. Co o tym myslicie? Hej,
chodzi Ci o strop nad poddaszem, jak sądzę?
No to normalnie - więźba drewniana, na to łaty, kotrłaty, folia i dachówka.
Oczywiście - potem ocieplenie z wełny itd.

Jeśli chodzi o strop między parterem i poddaszem to uważaj - według planu jest dużo lanego betonu co jest drogie. Można to zrobić taniej - Terivą. Tylko kierownik budowy i wykonawca muszą zrobić to wedle swojej najlepszej wiedzy.

Pozdrawiam



Piotruś - 07-03-2006 09:33

Wreszcie mam prad w domu. Natomiast mam dylemat co zrobić z elektrykiem, miałem go wykopać ale zaczął sie tłumaczyć i zaczęło mi mieknąć serce. Zobaczymy.
Od poniedzialku wchodzi do mnie hydraulik, budowa rusza dalej.

Pozdarwiam
A u mnie wreszcie są drzwi zbite z desek :)

A tak na poważnie - spotkaliśmy się z kolejnym elektrykiem - jest chyba droższy niż poprzedni, ale za to pewniejszy i ma ciekawe pomysły.
Niestety wykonawca ma problemy zdrowotne, więc na razie niewiele się dzieje. A ma do skończenia kilka rzeczy - podciągnięcie ścianek, wylewka betonowa itd.
Od poniedziałku wchodzi hydraulik i niedługo może również ten ww. elektryk.
Problem w tym, że ze względów służbowych my też nie możemy poświęcić za dużo czasu budowie- a to przekłada się np. na brak zaplanowania ilości i miejsca rozłożenia punktów elektrycznych.
Czekamy też na ofertę cenową od wykończeniowca. Powinniśmy dostać ją jutro/pojutrze.



luk__25 - 07-03-2006 15:44
No własnie Piotruś, miałem na myśli sufit na poddaszu:) Czyli rozumiem że masz sufit drewniany...tak?



Piotruś - 07-03-2006 17:00

No własnie Piotruś, miałem na myśli sufit na poddaszu:) Czyli rozumiem że masz sufit drewniany...tak? Jakoś nie wyobrażam sobie innego :)

Jakoś zgubiłem się - o co właściwie chodzi? Może o dachówkę? Ona może być cementowa albo ceramiczna..

Bo sufitem jest "wnętrze" dachu, który z założenia jest drewniany.
Ewentualnie - jeśli zdecydujesz się na jętki - możesz podzielić wysokość poddasza i tuż pod najwyższym punktem dachu stworzyć stryszek, a na jętkach położyć grubą płytę, po której możnaby bezpiecznie łazić.



luk__25 - 08-03-2006 07:54
Trafiłes w sedno sprawy:) miałem na myśli "poziomy" sufit nad głową na poddaszu - słyszałem opinie że lepszy jest betonowy wylać a od innych fachowców że tylko drewniany. Już wiem że masz drewniany ( w wypadku stryszku nad głową wyłożony płytą;).
Chyba na placu budowy przejdę szybki ale intensywny kurs budowlańca;)



Piotruś - 08-03-2006 10:26

Chyba na placu budowy przejdę szybki ale intensywny kurs budowlańca;) Oj tak, oj tak...
Ja też się uczę na placu budowy. :)

Co do sufitu - nie wiem nawet czy konstruktor budynku przewidywał coś takiego jak sufit betonowy na poddaszu. Chodzi o wytrzymałość konstrukcji.
Poza tym - na poddaszu ściany są w dużej mierze skośne, więc gdzie ten sufit miałby się znajdować?
Generalnie - zapomnij o tym temacie :)



mariucha - 08-03-2006 13:37

Trafiłes w sedno sprawy:) miałem na myśli "poziomy" sufit nad głową na poddaszu - słyszałem opinie że lepszy jest betonowy wylać a od innych fachowców że tylko drewniany. Już wiem że masz drewniany ( w wypadku stryszku nad głową wyłożony płytą;).
Chyba na placu budowy przejdę szybki ale intensywny kurs budowlańca;)
Betonowy w domu z poddaszem użytkowy :o prawdę mówiac nie słyszalem o takim rozwiązaniu.
Pewnie zrobisz sobie jakiś stryszek, bo w tym projekcie spokojnie bedzie na to miejsce ( wtedy sufit poddasza bedzie z drewnianych desek), ale później go pewnie obłożysz np. płytą.
Natomiast tu gdzie będzie skośny sufit na poddaszu ( czyli dach na zewnatrz) będą płyty, a pod nimi ocieplenie.

Tak to sobie wyobrażam, ale moge się mylić.

Pozdrawiam



Monia_B - 10-03-2006 19:25
witamy!!!

My również zakupiliśmy projekt Virgo II z podwójnym garażem . Teraz czekamy na pozwolenie i jeszcze musimy sie zdecydować na ekipe budowlaną. Acha no i jeżdzimy z mężem po składach budowlanych i zbieramy oferty na zakup materiałów. Bedziemy budować z porotherm'u 38.

P.S. Mamy prośbe do mariucha lub piotrusia czy mógłby któryś z was napisać ile poszło wam podstawowej dachówki i jaką stosowaliście. My mamy zamiar kupić Creatona Kera-Pfanne brąz glazura. No i może jakieś wskazówki na co zwracać uwagę przy budowie.
A i jeszcze jedno moze jakies cyferki odnośnie kosztów budowy :lol:
Ja jestem troche zła bo zamówiliśmy kosztorys do projektu i oni owszem przysłali ale z początku marca 2005 :evil: ??!!

Dzieki za wszelkie wiadomości

Monika&Piotr



mariucha - 11-03-2006 09:36
Witaj Moniko, co do ilości dachówki, to w wolnej chwili zobaczę na fakture i podam Ci ilości, z tym że ja buduje z poj. garażem więc u ciebie będzie wieksza powierzchnia dachu.
Co do rzeczy, na które należy zwrócic uwagę to pisaliśmy w tym wątku, natomiast część z nich została naniesiona na projekcie ponieważ zgłaszaliśmy o tym Domusowi ( żle zwymiarowana więźba dachowa ).
Co do reszty to wykonawca niech uważ przy budowie sciany kolankowej, wieńców bo niektóre są mało czytelne w projekcie. Reszta była OK.

O kosztach wyślę Ci info na priva.

Pozdrawiam



bashek - 11-03-2006 22:43
elo ludki
prosze o kontak albo jakies namiary w spraawie virgo II



bexy - 12-03-2006 09:29
Mam pytanko dotyczące okien , podobaja mi się , lubie taki kolor. napisz co to za ona.



luk__25 - 13-03-2006 09:53
Mariucha, Piotruś ile płaciliście za adaptację projektu a ile za projekt zagospodarowania terenu? Mi powiedzieli 1100zl - dużo czy mało?



Piotruś - 13-03-2006 12:29

witamy!!!

My również zakupiliśmy projekt Virgo II z podwójnym garażem . Teraz czekamy na pozwolenie i jeszcze musimy sie zdecydować na ekipe budowlaną. Acha no i jeżdzimy z mężem po składach budowlanych i zbieramy oferty na zakup materiałów. Bedziemy budować z porotherm'u 38.

P.S. Mamy prośbe do mariucha lub piotrusia czy mógłby któryś z was napisać ile poszło wam podstawowej dachówki i jaką stosowaliście. My mamy zamiar kupić Creatona Kera-Pfanne brąz glazura. No i może jakieś wskazówki na co zwracać uwagę przy budowie.
A i jeszcze jedno moze jakies cyferki odnośnie kosztów budowy :lol:
Ja jestem troche zła bo zamówiliśmy kosztorys do projektu i oni owszem przysłali ale z początku marca 2005 :evil: ??!!

Dzieki za wszelkie wiadomości

Monika&Piotr

Witam,
ja też nie pamiętam ile to było dokładnie metrów - ale mam wrażenie, że coś koło 280-300 m.kw..
Co do uwag związanych z budową - proponuję, żebyście w miarę dokładnie przeczytali sobie to forum. Wiem, że to lektura miejscami nudna, ale znajdziecie wiele odpowiedzi na pytania, które sobie już zadaliście lub których jeszcze nie zdążyliście sobie zadać :)

A tak swoją drogą - widzę, żeście krajanie :D

Pozdrawiam
Piotr



Piotruś - 13-03-2006 12:30

elo ludki
prosze o kontak albo jakies namiary w spraawie virgo II

Witam,
zatem słuchamy pytań :)

Pozdrawiam
Piotr



Piotruś - 13-03-2006 12:31

Mam pytanko dotyczące okien , podobaja mi się , lubie taki kolor. napisz co to za ona. Witam,
pytasz o moje okna?

Pozdrawiam
Piotr



Piotruś - 13-03-2006 12:34

Mariucha, Piotruś ile płaciliście za adaptację projektu a ile za projekt zagospodarowania terenu? Mi powiedzieli 1100zl - dużo czy mało? Mnie wkurzył pierwszy kierownik budowy, przez którego nam się wydawanie pozwolenia na budowę przeciągnęło, bo czegoś tam nie uzupełnił.
Ja mu zapłaciłem 500 zł za adaptację projektu i projekt zagospodarowania terenu.
Generalnie dobre ceny możesz dostać jeśli kierownik budowy ma odpowiednie uprawnienia i będzie Ci pilnował budowy.



Piotruś - 13-03-2006 12:35
Chyba nam się grono powiększa :)



mariucha - 13-03-2006 16:56

Mariucha, Piotruś ile płaciliście za adaptację projektu a ile za projekt zagospodarowania terenu? Mi powiedzieli 1100zl - dużo czy mało? Luk, to prawie darmo :o
Ja za komplet dokumentacji ( adaptacja, projekt szamba, zagospod.terenu) zapłaciłem 2200, do tego musiałem robić projekt zjazdu z działki - 500PLN.
Pozdrawiam



mariucha - 19-03-2006 21:54

Chyba nam się grono powiększa :) Puk, puk, jesteś tam ?? My właśnie zamówiliśmy okna, hydraulik pruje nam ściany :-? czy Ty juz jesteś po tym etapie, może cos nam podpowiesz??

Pozdrawiam



Piotruś - 22-03-2006 20:49

Puk, puk, jesteś tam ?? My właśnie zamówiliśmy okna, hydraulik pruje nam ściany :-? czy Ty juz jesteś po tym etapie, może cos nam podpowiesz??

Pozdrawiam
Okna - jak wiesz - mamy.
A hydraulik właśnie wlazł i pracuje. Efektów jeszcze nie widziałem bo dostali ode mnie klucze w poniedziałek i w tenże poniedziałek wyjechałem do Gdańska.
Przy czym - hydraulicy (tak go nazwę, ale firma zajmuje się też ogrzewaniem, kanalizacją, gazem i rozprowadzeniem ciepła z kominka) już teraz potrzebują od nas konkretnych decyzji dotyczących m.in. wyglądu łazienki.
Nawet zaproponowali fajne rozwiązanie w dolnej łazience - inne niż my sobie wymyśliliśmy.

Jak oni skończą to my chyba weźmiemy na wstrzymanie ze względów finansowych. Acha - no i jeszcze elektryk załatwi swoje tematy.

Właściwie nie mam żadnych podpowiedzi :)



Paweł_N - 23-03-2006 23:00
Witam wszystkich amatorów dziewic :D

Właśnie jesteśmy z żoną o krok od wstąpienia do Waszego klubu. Szukamy projektu od listopada u.r. i po przejżeniu ok. 4000 projektów (chyba tyle już ich nazbieraliśmy) Virgo II jest najbliższy naszych marzeń. Całość zmąciła dzisiaj wizyta w jeszcze jednym biurze projektowym, gdzie za rozsądne pieniądze zaproponowano nam projekt połowicznie-indywidualny (na bazie 3-ch innych opracowanie wg naszego pomysłu). I wszystko byłoby super, ale właśnie do nas dotarło przed chwilą, że staramy sie te pozostałe zmienić tak, żeby utworzyły coś takiego jak ... Virgo ... Więc to chyba jednak to i czas jechać jutro do DOMUSA na drobne zakupy :lol: Jeszcze ostatnia noc przemyśleń i czas sie zabrać za robotę bo wiosna za pasem.
Pozdrawiamy wszystkich Virgowców (I i II) i pewnie do niedługiego zobaczenia na forum. Iwona i Paweł z Wrocławia.



mariucha - 25-03-2006 16:23


A hydraulik właśnie wlazł i pracuje. Efektów jeszcze nie widziałem bo dostali ode mnie klucze w poniedziałek i w tenże poniedziałek wyjechałem do Gdańska.
Przy czym - hydraulicy (tak go nazwę, ale firma zajmuje się też ogrzewaniem, kanalizacją, gazem i rozprowadzeniem ciepła z kominka) już teraz potrzebują od nas konkretnych decyzji dotyczących m.in. wyglądu łazienki.
Nawet zaproponowali fajne rozwiązanie w dolnej łazience - inne niż my sobie wymyśliliśmy.

Jak oni skończą to my chyba weźmiemy na wstrzymanie ze względów finansowych. Acha - no i jeszcze elektryk załatwi swoje tematy.

Właściwie nie mam żadnych podpowiedzi :)
Piotruś, ja też miałem dylemat odnosnie łazienki dolnej, górnej i wziąłem projektantkę - zaprojektowła mi te pomieszczenia i jestem naprawde zadowolony. Niestety, nie mam skanera żeby podesłać efekty pracy.
U nas hydraulik zakończył pracę wchodzi elektryk. dzisiaj zaznaczał punkty i tutaj również skorzystałem z pomocy pani projektantki. W 2 godziny uzgodnilismy wszystkie gniazdka, włączniki - koszt 50 PLN
:D

Potem tynki, cos się dzieje.

Pozdrawiam



mariucha - 25-03-2006 16:24

Witam wszystkich amatorów dziewic :D

Właśnie jesteśmy z żoną o krok od wstąpienia do Waszego klubu. Szukamy projektu od listopada u.r. i po przejżeniu ok. 4000 projektów (chyba tyle już ich nazbieraliśmy) Virgo II jest najbliższy naszych marzeń. Całość zmąciła dzisiaj wizyta w jeszcze jednym biurze projektowym, gdzie za rozsądne pieniądze zaproponowano nam projekt połowicznie-indywidualny (na bazie 3-ch innych opracowanie wg naszego pomysłu). I wszystko byłoby super, ale właśnie do nas dotarło przed chwilą, że staramy sie te pozostałe zmienić tak, żeby utworzyły coś takiego jak ... Virgo ... Więc to chyba jednak to i czas jechać jutro do DOMUSA na drobne zakupy :lol: Jeszcze ostatnia noc przemyśleń i czas sie zabrać za robotę bo wiosna za pasem.
Pozdrawiamy wszystkich Virgowców (I i II) i pewnie do niedługiego zobaczenia na forum. Iwona i Paweł z Wrocławia.
Witam w klubie, gratuluję wyboru to naprawdę piękny domek.
Czekamy na info z placu boju.



Paweł_N - 25-03-2006 19:32
no tak, na początek trzeba się nauczyć obsługiwać forum ... Niby to takie proste, a tu nawet cytat nie wyszedł tak jak powinien... Mam nadzieję, że to tylko kiepskie dobrego początki :)



mariucha - 25-03-2006 21:28

no tak, na początek trzeba się nauczyć obsługiwać forum ... Niby to takie proste, a tu nawet cytat nie wyszedł tak jak powinien... Mam nadzieję, że to tylko kiepskie dobrego początki :) Spoko, to proste, trzeba tylko trochę poklikać. Wiem że koło Wrocławia powstało kilka domów Virgo, może ktoś już wykończył, poszukaj na forum.
Oczywiscie chętnie pomogę i przekarzą wszystkie potrzebne informacje jeśli zdecydujecie się na ten projekt.

U mnie na razie zdjecia stanu surowego, za jakiś czas może będą okna.

Pozdrawiam



Piotruś - 26-03-2006 21:20

no tak, na początek trzeba się nauczyć obsługiwać forum ... Niby to takie proste, a tu nawet cytat nie wyszedł tak jak powinien... Mam nadzieję, że to tylko kiepskie dobrego początki :) Witamy w gronie,
gdybyście szukali wykonawcy to w okolicach Wrocławia mam gościa, który stawiał nam dom od fundamentów do dachu włącznie.
Gość robi to dobrze i ma niezłe pomysły. Aczkolwiek z drugiej strony nie jest tani - Mariucha swój dom postawił jednak dużo taniej niż my.

Pozdrawiam



Piotruś - 26-03-2006 21:38

Piotruś, ja też miałem dylemat odnosnie łazienki dolnej, górnej i wziąłem projektantkę - zaprojektowła mi te pomieszczenia i jestem naprawde zadowolony. Niestety, nie mam skanera żeby podesłać efekty pracy.
U nas hydraulik zakończył pracę wchodzi elektryk. dzisiaj zaznaczał punkty i tutaj również skorzystałem z pomocy pani projektantki. W 2 godziny uzgodnilismy wszystkie gniazdka, włączniki - koszt 50 PLN
:D
Potem tynki, cos się dzieje.
Pozdrawiam
Etap projektowania łazienek generalnie mamy za sobą. Na tej bazie kupiliśmy w zeszłym roku nawet płytki oraz wannę. Okazało się jednak, że niezły pomysł dotyczący dolnej łazienki został jeszcze poprawiony przez wykonawcę hydrauliki - dzięki temu mamy więcej miejsca w łazience. Trochę nam w ten sposób psuje się układ płytek, ale to nie będzie chyba duża różnica w kosztach.

Mogę Ci przesłać nasz projekt górnej łazienki jeśli chcesz.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej pracy hydraulika. On jeszcze nie skończył i nie skończy jeszcze jakiś czas ze względów o których wspominałem - poza wod/kan wykonuje jeszcze gaz, ogrzewanie, centralny odkurzacz i rozprowadzenie ciepła z kominka.

Natomiast elektryka wyjdzie nam drożej niż się spodziewaliśmy, ponieważ wyszło mu ok. 200 punktów, a do tego ma przekopać ok. 60-70 metrów z domu do bramy z instalacjami domofonu i zasilania ewentualnych siłowników w bramie.
W sumie za instalacje elektryczne, internet, tiwi, domofon wyszło mu ok. 8500 zł (materiał plus robocizna).
Gość jest rozsądny, więc raczej zdecydujemy się na tę propozycję.

My za wyznaczenie punktów nie płaciliśmy ani grosza!



mariucha - 26-03-2006 22:27


Etap projektowania łazienek generalnie mamy za sobą. Na tej bazie kupiliśmy w zeszłym roku nawet płytki oraz wannę. Okazało się jednak, że niezły pomysł dotyczący dolnej łazienki został jeszcze poprawiony przez wykonawcę hydrauliki - dzięki temu mamy więcej miejsca w łazience. Trochę nam w ten sposób psuje się układ płytek, ale to nie będzie chyba duża różnica w kosztach.

Mogę Ci przesłać nasz projekt górnej łazienki jeśli chcesz.

Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej pracy hydraulika. On jeszcze nie skończył i nie skończy jeszcze jakiś czas ze względów o których wspominałem - poza wod/kan wykonuje jeszcze gaz, ogrzewanie, centralny odkurzacz i rozprowadzenie ciepła z kominka.

Natomiast elektryka wyjdzie nam drożej niż się spodziewaliśmy, ponieważ wyszło mu ok. 200 punktów, a do tego ma przekopać ok. 60-70 metrów z domu do bramy z instalacjami domofonu i zasilania ewentualnych siłowników w bramie.
W sumie za instalacje elektryczne, internet, tiwi, domofon wyszło mu ok. 8500 zł (materiał plus robocizna).
Gość jest rozsądny, więc raczej zdecydujemy się na tę propozycję.

My za wyznaczenie punktów nie płaciliśmy ani grosza!
Prześlij ten projekt, chetnie zobaczę.
U nas chyba też wyjdzie ze 180 punktów, w projekcie było koło 80ciu
:roll:

Pozdrawiam



Paweł_N - 28-03-2006 16:18
mariucha napisał:
miałem taką nadzieję, że znajdę kogoś z gotowym domkiem, jeśli nie na żywo to chociaż na zdjęciach, ale puki co trafiam tylko na te w trakcie budowy. Szkoda, bo pewnie ułatwiłoby mi to sprawę.
Lada moment zasypię Was pytaniami - na początek odnośnie zmian w projekcie - co ciekawego wymyśliliście, jak zaprojektowaliście salon, łazienki; zaraz etap adaptacji, zmian, trzeba szybko kombinować, bo przespałem zimę i wypadało by się zabierać za robotę, a tu cała papierologia przede mną.




Paweł_N - 28-03-2006 16:26
Piotruś napisał:
Piotruś, a mógłbyś co-nieco napisać o tych łazienkach jak są zaprojektowane, jaki układ, a jeszcze lepiej gdybyś mógł przesłać takie projekty.

Powiedz mi jeszcze - jak rozwiązaliście ustawienie salonu, gdzie zamierzacie ustawić telewizor - tak jak w projekcie czy macie jakiś inny koncept?
Kolejne pytanie - jak ze schodami? zmienialiście ich bieg czy zostały jak w projekcie? na "oko" - miejsca w jadalni będzie wystarczająco dużo?
Pytania dwoją się i troją, ale jak tak dalej pójdzie to zapcham całe forum... Na razie więcej nie pytam, chociaż już kolejne cisną się na usta ...
Pozdrawiamy wszystkich. I.P.N.



Paweł_N - 28-03-2006 16:31
Właściwie to jeszcze jedno pytanie - o cyferki. Wiem, że mocno różnią sie koszty realizacji budowy u Mariuchy i Piotra. A moglibyście - w przybliżeniu chociaż - napisać jakie fundusze pochłonęła do tej pory budowa Waszych domków? Byłbym wdzięczny, może porywam się z motyką na księżyc ...



Piotruś - 28-03-2006 21:03


Piotruś, a mógłbyś co-nieco napisać o tych łazienkach jak są zaprojektowane, jaki układ, a jeszcze lepiej gdybyś mógł przesłać takie projekty.
Mogę przesłać :) Jak znajdę Twój adres mailowy w Twoim profilu lub wyślesz mi go w prywatnej wiadomości to wyślę


Powiedz mi jeszcze - jak rozwiązaliście ustawienie salonu, gdzie zamierzacie ustawić telewizor - tak jak w projekcie czy macie jakiś inny koncept? Telewizor jednak w tym samym miejscu. Natomiast postawiliśmy ścianę pomiędzy jadalnią i salonem i dzięki temu układ salonu się poprawia, a z drugiej strony nie będzie tak jechało przygotowywanym obiadem.


Kolejne pytanie - jak ze schodami? zmienialiście ich bieg czy zostały jak w projekcie? na "oko" - miejsca w jadalni będzie wystarczająco dużo? Tak, zmienimy ich bieg. Jeszcze nie zdecydowaliśmy w którą stronę - zadecydujemy po rozmowie z wykonawcą. Wejście od strony łazienki (czyli przesunięte o 90 stopni w stosunku do projektu). Mamy w planie schody ażurowe, więc będzie więcej miejsca.


Pytania dwoją się i troją, ale jak tak dalej pójdzie to zapcham całe forum... Na razie więcej nie pytam, chociaż już kolejne cisną się na usta ...
Pozdrawiamy wszystkich. I.P.N.
Na część z tych pytań już pisaliśmy odpowiedzi (najczęściej ja radziłem się Mariuchy), więc spójrz na wcześniejsze posty. Wiem, że to długotrwała lektura, ale warto.



Piotruś - 28-03-2006 21:05

Właściwie to jeszcze jedno pytanie - o cyferki. Wiem, że mocno różnią sie koszty realizacji budowy u Mariuchy i Piotra. A moglibyście - w przybliżeniu chociaż - napisać jakie fundusze pochłonęła do tej pory budowa Waszych domków? Byłbym wdzięczny, może porywam się z motyką na księżyc ... Głupio się przyznać, ale ja w końcu tego nie zsumowałem. Trudno nawet szacować na bazie kredytu, bo był wypłacany w transzach i nie miałem czasu się tym zająć.
Ale cóś ok. 200.000 zł w obecnym stanie.



Monia_B - 30-03-2006 11:59
DO PIOTRUSIA I MARIUCHY
Mam pytanko odnośnie rolet jakie macie zamiar montować??
Widze na zdjęciach że macie w nadprożach miejsce. My cały czas myślimy o tym ale kazdymowi coś innego i juz się troche gubimy. U was one będą na zewnątrz, i klapa rewizyjna też??
Jeżeli możecie to opiszcie jak to bedzie u was wyglądało.

Acha no i jeszcze jedno nasz kierownik budowy i budowlaniec radzą nam żeby fundament był posadowiony na głębokości 1,2m a nie tak jak jest w projekcie na 80 cm ze względu na to że jesteśmy na pograniczy strefy2 i 3 i czasami grunt potrafi zmarznąć nawet ponad 1 metra. Teraz sie zastanawiamy ile tych bloczków fundamentowych więcej musimy zakupić. W projekcie jest mowa o 1630 bloczkach. Czy wy robiliście zgodnie z projektem czy coś pogłębialiście.

Monika&Piotr



Piotruś - 30-03-2006 12:29

DO PIOTRUSIA I MARIUCHY
Mam pytanko odnośnie rolet jakie macie zamiar montować??
Widze na zdjęciach że macie w nadprożach miejsce. My cały czas myślimy o tym ale kazdymowi coś innego i juz się troche gubimy. U was one będą na zewnątrz, i klapa rewizyjna też??
Jeżeli możecie to opiszcie jak to bedzie u was wyglądało.
Witam,
zaskakujecie mnie tak dokładnymi pytaniami już na samym początku budowy :)
Tak - najlepszym sposobem jest zamontowanie ich na zewnątrz. Tak by kaseta rewizyjna była pod tynkiem w cofniętej części nadproża okna.
Wtedy nic nie będzie wystawiać za tynk i będzie ładnie wyglądać.
Oczywiście warunkiem jest potem oddzielenie kasety od ściany za pomocą 1 cm styropianu, żeby nie tworzyły się mostki cieplne.


Acha no i jeszcze jedno nasz kierownik budowy i budowlaniec radzą nam żeby fundament był posadowiony na głębokości 1,2m a nie tak jak jest w projekcie na 80 cm ze względu na to że jesteśmy na pograniczy strefy2 i 3 i czasami grunt potrafi zmarznąć nawet ponad 1 metra. Teraz sie zastanawiamy ile tych bloczków fundamentowych więcej musimy zakupić. W projekcie jest mowa o 1630 bloczkach. Czy wy robiliście zgodnie z projektem czy coś pogłębialiście.

Monika&Piotr
My mamy dom tuż koło Wrocławia i 80 cm wystarczyło zupełnie.
Mam wrażenie, że 1,2 m to trochę dużo, bo taka strefa przemarzania to jest w Suwałkach (chyba), a nie we Wrocławiu, ale z drugiej strony to budowlańcy muszą się na tym znać, a nie Wy.
Właściwie to jest jedyna rzecz, którą poprawilibyśmy w tym domu. Zrobiliśmy go trochę za nisko. Pamiętajcie, że górny poziom ostatniego bloczka plus ok. 14 cm posadzki to podłoga domu. Ponadto poziom gruntu będzie znajdować się wyżej niż to się wydaje z wykopu.
Pzdr
Piotr



mariucha - 02-04-2006 09:41

DO PIOTRUSIA I MARIUCHY
Mam pytanko odnośnie rolet jakie macie zamiar montować??
Widze na zdjęciach że macie w nadprożach miejsce. My cały czas myślimy o tym ale kazdymowi coś innego i juz się troche gubimy. U was one będą na zewnątrz, i klapa rewizyjna też??
Jeżeli możecie to opiszcie jak to bedzie u was wyglądało.

Monika&Piotr
Co do rolet to szczerze mówiąc nie wiem, czy wogóle będę miał, nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.



Acha no i jeszcze jedno nasz kierownik budowy i budowlaniec radzą nam żeby fundament był posadowiony na głębokości 1,2m a nie tak jak jest w projekcie na 80 cm ze względu na to że jesteśmy na pograniczy strefy2 i 3 i czasami grunt potrafi zmarznąć nawet ponad 1 metra. Teraz sie zastanawiamy ile tych bloczków fundamentowych więcej musimy zakupić. W projekcie jest mowa o 1630 bloczkach. Czy wy robiliście zgodnie z projektem czy coś pogłębialiście.

Monika&Piotr
Co do fundamentów to z tego co pamiętam mam posadowione na głębokości 1,2-1,3 - jedynie w części garażowej mam trochę mniej ponieważ mam spadek działki w tym kierunku. Sprawdziłem, poszło u mnie 1320 bloczków, przy czym podobnie jak Piotruś obecnie cokół bym zrobił nieco wyższy - o 1 bloczek
:-?

Pozdrawiam



mariucha - 02-04-2006 09:44

Właściwie to jeszcze jedno pytanie - o cyferki. Wiem, że mocno różnią sie koszty realizacji budowy u Mariuchy i Piotra. A moglibyście - w przybliżeniu chociaż - napisać jakie fundusze pochłonęła do tej pory budowa Waszych domków? Byłbym wdzięczny, może porywam się z motyką na księżyc ... Wysłałem info na priva.

Piotruś, dzięki za projekty łazienek, u mnie na górze całkiem inaczej, wannę narożną mam na przeciwległej ścianie. Na dole Ty maszłazienkę w kształcie litery L, całkiem ciekawy pomysł. My trochę powiększyliśmy łazienkę dolną, ale szafy wnękowe pozostały.
Pozdrawiam



mariucha - 08-04-2006 20:01
Witam Wszystkich Virgowców, co tu taka cisza :o :o :o
U nas kończy się elektryka, dzisiaj wreszcie zamówilismy okna, montaż pod koniec maja.
W przyszłym tygodniu zaczynam tynkowanie.

A co u innych słychać

Pozdrawiam
:D 8)



Piotruś - 12-04-2006 08:05

Witam Wszystkich Virgowców, co tu taka cisza :o :o :o
U nas kończy się elektryka, dzisiaj wreszcie zamówilismy okna, montaż pod koniec maja.
W przyszłym tygodniu zaczynam tynkowanie.

A co u innych słychać

Pozdrawiam
:D 8)

No heyah... :)

U nas pełną parą szły instalacje, teraz pracuje elektryk.
Jeśli chodzi o tynki to mamy dwie propozycje i nie bardzo wiemy z której skorzystać. :))
Jedna jest droższa, ale szybsza, a druga nieco tańsza, ale dopiero za miesiąc.

Ile u Ciebie kosztują tynki i posadzki?

Pozdrowienia



mariucha - 12-04-2006 19:23



No heyah... :)

U nas pełną parą szły instalacje, teraz pracuje elektryk.
Jeśli chodzi o tynki to mamy dwie propozycje i nie bardzo wiemy z której skorzystać. :))
Jedna jest droższa, ale szybsza, a druga nieco tańsza, ale dopiero za miesiąc.

Ile u Ciebie kosztują tynki i posadzki?

Pozdrowienia
U mnie tynki gipsowe kosztują 10 PLN/m2 za robotę, do tego drugie tyle za materiał.
Jeśli chodzi o tradycyjne to wychodzi podobnie.
Posadzki z tego co wiem to koszt około 10PLN/m2.

U nas jutro koniec elektryki, w przyszłym tygodniu poczatek tynków.
Czy rozwiązałeś już problem wentylacji kuchni??

Pozdrawiam



Małgorzata & Bogdan - 19-04-2006 11:56
Witamy serdecznie wszystkich Virgowiczów po zimowej przerwie.

Około 10 dni temu wznowilismy prace przy naszym domu (VIRGO -pierwotny projekt). Dobrze, ze na jesieni zrobiliśmy fundamenty, bo długa zima i mokra wiosna pewnie by nas jeszcze przytrzymała.
Ściany parteru mamy już podciągnięte, w tym tygodniu końcowe prace i zaczną układać strop. Ten etap budowy jest fajny - szybko widać zmiany. Dołożylismy w salonie drugie bliżniacze okno - wygląda super. Są od południa, będzie dużo światła ale nie za gorąco.
Staramy się też od razu przewidywać co się da jeśli chodzi o instalacje - wmurowanie skrzynek czy przepusty na rury. No, ale pewnie wszystko nie od razu przyjdzie do głowy.

Z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich,

Małgorzata i Bogdan



mariucha - 22-04-2006 08:56

Witamy serdecznie wszystkich Virgowiczów po zimowej przerwie.

Około 10 dni temu wznowilismy prace przy naszym domu (VIRGO -pierwotny projekt). Dobrze, ze na jesieni zrobiliśmy fundamenty, bo długa zima i mokra wiosna pewnie by nas jeszcze przytrzymała.
Ściany parteru mamy już podciągnięte, w tym tygodniu końcowe prace i zaczną układać strop. Ten etap budowy jest fajny - szybko widać zmiany. Dołożylismy w salonie drugie bliżniacze okno - wygląda super. Są od południa, będzie dużo światła ale nie za gorąco.
Staramy się też od razu przewidywać co się da jeśli chodzi o instalacje - wmurowanie skrzynek czy przepusty na rury. No, ale pewnie wszystko nie od razu przyjdzie do głowy.

Z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich,

Małgorzata i Bogdan
Trzymam za Was kciuki, najłatwiejszy okres budowania przed Wami
:wink:

U nas tynkują, zaczyna się robić w srodku bardzo przytulnie.

Może wstawię kilka fotek jak zrobię.

Pozdrawiam



farbik - 26-04-2006 22:26
Witam serdecznie sympatyków Virgo. Nawet nie wiecie jak się cieszę że znalazłem to forum.
Zakochalismy się z zonĹĄ w projekcie Virgo II a tu okazuje się że sĹĄ już budowniczowie tego projektu :-). PoczĹĄtkowo podobał nam się Galaktyka tego biura ale ostatecznie decyzja stanęła na Virgo, nie wiem czy nie jest on dla nas zbyt kosztowny bo z tego co czytałem to ten dom wyniesie do 300tyÂś na gotowo?

Przeczytałem 2 pierwsze strony tego tematu z 2004 roku i wymiękłem z ciekawoÂści zeby zobaczyć co jest na końcu a tu posty dosłownie z wczoraj :-)).

Marjuchaj i pozostali gratuluje postępów, Marjuchaj oglĹĄdałem wasze zdjęcia z albumu na onecie, az serce rosnie ;-)

Ale dosyć tej radoÂści. Mam pytanka jeÂśli będzie uprzejmi coÂś skrobnĹĄć:
- jakie macie wymiary działek oraz jaki był ich koszt?
- i ile kosztował faktycznie ten obłędnie fantastyczny dach ;-)) czytałem różne prognozy, nawet ktos pisal ze 70tys ale jak to wyszło?

I na koniec ciekawostka zwiĹĄzana z nazwĹĄ virgo. Zanim znaleÂźliÂśmy ten projekt przeczesujĹĄc tysiĹĄce stron na necie wybraliÂśmy nazwę Vigo dla nowego produktu programistycznego (www.virgo.galactica.pl) w naszej firmie. Jak trafiliÂśmy na projekt uznaliÂśmy że to znak :-)))

Pozdrawiam jeszcze raz serdecznie
i jeÂśli pozwolicie chętnie przyłĹĄcze się to tego forum, chociaż my aktualnie szukamy dopiero najlepszej działki. Czy jest Virgowiec z okolic Bydgoszczy lub Torunia?

marcin (farbik)



farbik - 26-04-2006 23:41
Witam jeszcze raz

http://www.galactica.pl/img/g_virgo.jpg

Virgo (lub dłużej: Gromada galaktyk w Pannie) to najbliższa naszej, gromada galaktyk. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy gwiazdozbioru Panny, w obrębie którego (patrzĹĄc z Ziemi) znajduje się ta gromada.

W skład tej gromady wchodzi powyżej tysiĹĄca zaobserwowanych galaktyk. NajwiększĹĄ galaktykĹĄ w tej grupie jest galaktyka oznaczona symbolem M87 (na zdjęciu).

I jeszcze pytanko:
jaka jest powierzchnia Âścian w projekcie virgo2 (pod tynk wewnętrzny), macie szanowni virogwcy takie dane?
Czy ktoÂś z Was wykonuje lub wykonywał jakieÂś prace samodzielnie, czy można coÂś znaczĹĄcego zaoszczędzić na własnym wkładzie w budowe?



Monia_B - 27-04-2006 10:50
Dawno sie nie odzywałam ale mieliśmy z mężem małe zamieszanie na budowie.
No ale może od początku. Pozwolenie na budowe dostaliśmy 7 kwietnia i w sumie odrazu ruszyliśmy koparkami. Ze względu na to że nasza działka ma/miała spadek ok. 1,5 metra musieliśmy ją wyrównać. Humusu mamy wielką sterte na srodku działki( działkę mamy nie małą bo 1332m2(25x53)). Z domem zmieściliśmy się na niej na styk.
Pierwszy koparkowy okazał sie małą porażką i zebrał tylko humus bo jak przyszło do kopania wykopów pod ławy to nie dawał rady. Najpierw nie wiedział gdzie a jak już mu budowlaniec pokazał i zaznaczył ładnie sznurkami to znowu wtedy mu te sznurki i kołki przeszkadzały :evil: . Nasz budowniczy ogromnie sie zdenerwował i zadzwonił i powiedział zebyśmy go zabierali. Chcieli chłopaki na drugi dzień kopać łopatami ale ze względu że teren jest gliniasto ilasty to woda stała i w końcu chłpoaki zaczeli gumiaki w tej glinie gubić. Następna kopara przyjechała i już dała rade pan koparkowy normalnie mistrz świata, co on wyprawiał na tej glinie to sie w głowie nie mieści. A dla mnie się serduszko uśmiechnęło ze jest oki. Potem chłopaki szalowali wykopy a w Wielką Sobotę (nie wiem czy to nie grzech) lali beton.I tak potem sobie schnął do 25 kwietnia. A w między czasie zrobili jeszcze drenaż opaskowy dookoła ław. Wczoraj tj.26 zaczęli murować bloczki fundamentowe i już zaczyna być coś widać. Strasznie się ciesze że nasz domek już powoli zaczyna rosnąć.

Wstawiła bym zdjęcia ale nie wiem jak :oops:
Ale się napisałam, już kończe jak coś się będzie działo to dam znać.

P.S. MARIUCHA I PIOTRUŚ co tam u was na budowach słychać jak postępy co już robicie??? dajcie znać.

Pozdrawiamy wszystkich VIRGOWICZÓW

Monika&Piotr



luk__25 - 27-04-2006 15:18
Fajny koparkowy;)
A ja wlasnie wczoraj dogadałem ekipe do budowy, stan surowy otwarty ze ściankami działowymi i dach na gotowo 25tys zl. Wczesniejszą wycene za tę samą robote dostałem 57tys! Budujemy z thermopora 30 + najprawdopodobniej wełna.
Ruszamy od 1 lipca, wczesniej zrobimy podłącza na działke i ogrodzenie.
Od lipca zaczne wklejać fotki z placu boju:)
pozdrowionka



Monia_B - 27-04-2006 16:01

Fajny koparkowy;)
A ja wlasnie wczoraj dogadałem ekipe do budowy, stan surowy otwarty ze ściankami działowymi i dach na gotowo 25tys zl. Wczesniejszą wycene za tę samą robote dostałem 57tys! Budujemy z thermopora 30 + najprawdopodobniej wełna.
Ruszamy od 1 lipca, wczesniej zrobimy podłącza na działke i ogrodzenie.
Od lipca zaczne wklejać fotki z placu boju:)
pozdrowionka

Muszę przyznać że ekipa dała ci naprawde dobrą cene ale czy oby nie będziesz musiał ich pilnować??!! Życze Ci jak najlepiej.
Ale jak tak sobie teraz licze to nasi budowniczy za fundamenty ściany nośne i działowe+ dach biorą 31 tys. więc cena też jeszcze nie straszy.

Pozdrowienia
Monika&Piotr



luk__25 - 27-04-2006 16:08
To jest ekipa z polecenia 2 niezależnych źródeł - od znajomych i pracowników PSB. Poza tym pytałem właścicieli domów które budowali - wszyscy twierdzą ze byli ok. Jestem dobrej mysli, relacje bądą szły na bieżąco;)



mariucha - 28-04-2006 17:42



Marjuchaj i pozostali gratuluje postępów, Marjuchaj oglĹĄdałem wasze zdjęcia z albumu na onecie, az serce rosnie ;-)

Ale dosyć tej rado�ci. Mam pytanka je�li będzie uprzejmi co� skrobnĹĄć:
- jakie macie wymiary działek oraz jaki był ich koszt?
- i ile kosztował faktycznie ten obłędnie fantastyczny dach ;-)) czytałem różne prognozy, nawet ktos pisal ze 70tys ale jak to wyszło?

i je�li pozwolicie chętnie przyłĹĄcze się to tego forum, chociaż my aktualnie szukamy dopiero najlepszej działki. Czy jest Virgowiec z okolic Bydgoszczy lub Torunia?

marcin (farbik)
Farbik, witaj w klubie, cieszę się że grono zwolenników tego projjektu sie powieksza. Odpowiadając na Twoje pytania:
1.Wymiary mojej działki to 28x43 - cos koło tego. Płaciłem 60 PLN/m2 ale to było 4 lata temu, teraz kosztują 2 razy tyle.
2. Dach mnie wynósł chyba trochę mniej, ale przedział około 60tys. trzeba liczyć.

Zapraszam do Lublina, z Torunia to prawie rzut beterem
:wink: 8) 8)

jaką wersję bedziecie budować, z pojedynczym czy podwójnym garażem??

Pozdrawiam



Strona 4 z 19 • Znaleziono 2288 wyników • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.