ďťż

Czy należy się ulga remontowa?

Czy należy się ulga remontowa?





arekp - 04-01-2005 23:58
W grudniu 2003 roku zakupiłem dom w stanie surowym zamkniętym (10-letni). Musiałem wymienić pokrycie dachowe, okna, przebudować ściany (także inne prace wykończeniowe). W grudniu 2004 budynek został oddany do użytku. Czy w/w prace można nazwać modernizacją i czy w związku z tym należy mi się ulga remontowa?





Wowka - 05-01-2005 08:13
Moim zdaniem możesz odliczyć koszty poniesione dopiero od momentu dokonania odbioru budynku.
Co prawda Minister Finansów w którymś ze swoich pism stwierdził, że w poczet ulgi remontowej można wliczyc koszty poniesione na wykończenie nowego budynku niemniej dotyczy to sytuacji gdy ten budynek w stanie surowym został wybudowny przez dewelopera a inwstor wykańcza ten stan surowy zamknięty.
To pismo winno się znajdować gdzieś na serwerze www.mf.gov.pl

Pozdrawiam



niciacia - 05-01-2005 08:42
Rozporządzenie Ministra GPiB z 1996 roku, Dz.U. 156, poz. 788
Tam jest napisane co jak należy rozumieć



Wowka - 05-01-2005 09:28

Rozporządzenie Ministra GPiB z 1996 roku, Dz.U. 156, poz. 788
Tam jest napisane co jak należy rozumieć

Tyle tylko, że tam jest napisane co wchodzi w zakres prac które można odliczyć w ramach ulgi remontowej.

W sytuacji przedstawionej przez arekp jest jednak haczyk w postaci prawa własności obiektu oraz daty zakończenia inwestycji.

arkp - zakupił budynek w stanie surowym. Ten budynek oczywiście nie był oddany jeszcze do użytkowania. W zwiazku z tym poniesione nakłady finansowe dotyczyły nie remontu lecz w dalszym ciągu budowy domu. W związku z tym wszelkie wydatki mogły być odliczane w ramach dużej ulgi budowlanej (o ile uprawnieniami do tej ulgi arekp dysponował.
Dopiero od momentu odbioru inwestycji przez PINB arekp może korzystac z ulgi remontowej. A korzystać może oczywiście zgodnie z wykazem opublikowanym w podanym przez Ciebie rozporządzeniu.





arekp - 05-01-2005 23:53
Dziekuję Wam za odpowiedzi.



Docent - Gdańsk - 11-01-2005 09:37
Mam podobny problem- nie zakończyem jeszcze budowy ( nie mam odbiorow budynku) nie korzystalem z odpisów na budowę ( duża ulga- tylko tyle ile uzbieralem w kasie mieszkaniowej- czyli ok. 20% z calości ulgi) - faktycznie już mieszkam i zastanawiam się czy moje wydatki na wykończeniówkę mogę podciągnąć do ulgi remontowej - Jeśli ktoś może pomóc to bardzo proszę.



Wowka - 11-01-2005 09:53

Mam podobny problem- nie zakończyem jeszcze budowy ( nie mam odbiorow budynku) nie korzystalem z odpisów na budowę ( duża ulga- tylko tyle ile uzbieralem w kasie mieszkaniowej- czyli ok. 20% z calości ulgi) - faktycznie już mieszkam i zastanawiam się czy moje wydatki na wykończeniówkę mogę podciągnąć do ulgi remontowej - Jeśli ktoś może pomóc to bardzo proszę. Ależ takiej odpowiedzi już udzieliłem pisząc -

Zamień nick - arekp na nick Docent - Gdańsk i odpowiedź pasuje do Twojego zapytania.



Docent - Gdańsk - 13-01-2005 09:37
Wowka - wielkie dzięki - w takim razie czy jest jakiś sposób na odpisanie choć części poniesionych wydatków na budowę domu - może na remont mieszkania matki u której jestem obecnie zameldowany???



Wowka - 13-01-2005 09:54

Wowka - wielkie dzięki - w takim razie czy jest jakiś sposób na odpisanie choć części poniesionych wydatków na budowę domu - może na remont mieszkania matki u której jestem obecnie zameldowany??? Zgodnie z prawem nie jest to możliwe.
Musiłabyś mieć tytuł prawny do tego lokalu - przynajmniej umowę użyczenia (zameldowanie takiego tytułu jeszcze nie daje) oraz wydatki musiały by być poniesione naprawdę na remont tego lokalu (mieszkania mamy).

Oczywiście, wiele osób składa fałszywe oświadczenia w zeznaniach PIT o wykorzystaniu środków na remont mieszkania podczas gdy budują za te pieniądze swoje domy. Niemniej takie działanie nie jest legalne i podlega karze. US ma 5 lat na skontrolowanie złożonej deklaracji PIT.



Docent - Gdańsk - 17-01-2005 10:24
Wowka - dzięki



arekp - 26-01-2005 21:12
Chyba jednak nie jest to takie jednoznaczne, że nie wolno nam skorzystać z ulgi remontowej. Mam pewne wątpliwości, szczególnie po przeczytaniu tekstu numerze 12 z 2003 roku na stronie 141, autorstwa Przemysława Wojtasika, doradcy podatkowego.
Może ktoś dowiadywał się w tej sprawie w jakimś US?



Wowka - 26-01-2005 22:33
Przytocz proszę tezy tego tekstu. Czy chodzi w tym tekście o dom zbudowany przez dewelopera?



arekp - 26-01-2005 23:52
Na stronie 140 owszem jest tekst popierający twoje zdanie.
Może lepiej fragmenty, żeby nie zmienić sensu. Nigdzie nie ma mowy o ograniczeniu do mieszkań kupionych od dev.
"W praktyce podatkowej można się również spotkać z korzystnym dla podatników poglądem - akceptowanym także przez część urzędów skarbowych - iż wydatki na wykończenie nowego budynku lub lokalu mieszkalnego mogą zostać odliczone w ramach ulgi remontowej. staniwisko to jest oparte na treści zał. do rozp. min. gosp. przestrz. i bud. z 21 gr. 1996 r. zaw. wykaz......, wśród których wymieniono remont, modernizację lub wykonanie nowych instalacji i innych elementów w budynku i lokalu mieszkalnym. Oznacza to, iż wydatkiem podl. odliczeniu jest również wykonanie niwych elementów w mieszkaniu lub domu, .......
Wydaje się, że stanowisko takie jest popierane również przez Ministerstwo Finansów, gdyż w wyjaśnieniach zamieszczonych na jego stronach inter. czytamy: (...) poniesione przez podatnika wydatki - w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym lub l.m., zajmowanymi przez podatnika na podst. tyt. prawnego - mogą być odliczone w ramach ulgi rem.-mod., jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki.
Trzeba jednak podkreslić iż wcześniej Min. Fin. utrzymywało, iż ulga remontowa nie dotyczy wydatków ponoszonych na wykończenie lokalu mieszkalnego.......
Warto podjąć próbę odliczenia:
W świetle korzystnego w ostatnim czasie dla podatników stanowiska Min. Fin. warto podjąć ryzyko ewentualnego sporu z urzędem skarb. i odliczyć w deklaracji rocznej wydatki na wykończenie nowego domu lub mieszkania w ramach ul. remontowej. Podatnicy obawiający się podjęcia sporu z urzędem skarb. mogą też po przekazaniu do urzędu zeznania rocznego złożyć korektę wraz z wykazanymi odliczeniami i wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Trudno jednak uwierzyć w to, że praktyka u.s. będzie w tej sprawie jednolita".
arekp: To co ma robić podatnik skoro US i MF mają wątpliwości?



Wowka - 27-01-2005 09:10
arekp- teraz wiem o co chodzi w tym tekście...
By to wyjaśnić należy sięgnąć prawie do prehistorii gdy US miały zalecenie traktowania wydatków na remont lub modernizację zgodnie z ich znaczeniem słownikowym

- REMONT - przywrócenie wartości użytkowej maszyny, urządzenia, budynku przez częściowe lub całkowite usunięcie zużycia fizycznego. (niekiedy i ekon. przez modernizację); remont. kapitalny obejmuje wymianę wszystkich części wymiennych, naprawę części niewymiennych

- MODERNIZACJA - unowocześnienie czegoś przez wymianę starych elementów na nowe lub wprowadzenie nowych form działania


W związku z tym US miały polecenie analizować przedstawione do odliczeń faktury pod kątem ich zgodności ze znaczeniem słownikowym pojęć remont i modernizacja.
Był nawet zamysł by dokumentować dokonanie remonty fotografiami przedstawiającymi stan przed i po remoncie. Czyli. Jeśli zmieniało się kafelki w łazience to należało przedstawić foto łazienki z okresu przed remontem. Jeśli się wymieniało wannę to należało udokumentować, że nie jest to pierwsza wanna w tym domu lecz kolejna a poprzednia była zepsuta itd.
Zatem jeśli ktoś dokonał odbioru przez PINB domu w którym nie było kafelek w łazience to zakupu i położenia tych kafelek nie można było uznać za remont.
Na szczęście Min Fin. szybko się z tego niefortunnego pomysłu wycofał.

Na dzień dzisiejszy (zgodnie zresztą z opinia wyrażoną w nr 12/2003 Muratora) można dokonać odpisu z wydatków remontowych na instalacji i elementów budynku lub lokalu mieszkalnego.

Niemniej zasadą jest, że aby skorzystać z ulgi remontowej trzeba mieć tytuł prawny do budynku/lokalu mieszkalnego.
Budynek w trakcie budowy jest inwestycją a nie lokalem mieszkalnym i w związku z tym do czasu dokonania odbioru przez PINB nie ma możliwości dokonania odpisów w ramach ulgi remontowej

Mam nadzieję, że udało mi dokonac wyjaśnienia.
Pozdrawiam



arekp - 28-01-2005 01:11
Wowka - to wszystko co piszesz jest logiczne, ale ja nadal mam pewne wątpliwości. Zresztą nie tylko ja.
Ty piszesz: Budynek w trakcie budowy jest inwestycją a nie lokalem mieszkalnym i w związku z tym do czasu dokonania odbioru przez PINB nie ma możliwości dokonania odpisów w ramach ulgi remontowej.
Ale można też powiedzieć inaczej: Budynek mieszkalny w trakcie budowy, w pewnym momencie staje się budynkiem mieszkalnym w stanie surowym. Ja właśnie mam zapisane w akcie notarialnym, ze zakupiłem budynek mieszkalny w stanie zerowym. Dokonałem w nim remontu i modernizacji (wymiana dachu i okien, przebudowa ścianek działowych).
Nie chodzi mi o prace wykończeniowe a o prace modernizacyjne i remontowe w budynku do którego mam tytuł prawny. Dla mnie nie wynika z przepisów w 100% to, że ustawodawca pisząc o pracach modernizacyjnych w budynku mieszkalnym wykluczył prace modernizacyjne w budynku mieszkalnym w stanie surowym. Ty narzuczasz taki tok myślenia. Ale prace modernizacyjne są pracami modernizacyjnymi i obojętne dla nich jest w jakim stadium budowy jest budynek mieszkalny.
Nadmieniam, że w/w budynek został oddany do uzytku w grudniu 2004. Jeśłi ktoś mnie zapyta czy w moim budynku mieszkalnym były prace modernizacyjne, odpowiem, że tak. Tyle, że przed oddaniem do użytku. A tego ustawodawca nie zaznaczył.
Wiem o co Ci chodzi, że sama nazwa "budynek mieszkalny" wyznacza pewien moment w czasie od kiedy liczą się prace modernizacyjne do ulgi. Ale właściwie dlaczego ta nazwa ma wyznaczać ten moment?
Bo gdyby ktoś zapytał tak:
Czy w Polsce było zlodowacenie? To data powstania Polski miałaby wyznaczać ten moment od którego liczą się zlodowacenia? Czyli w Polsce nie było zlodowacenia???
U par osób związanych jakoś z prawem i podatkami udalo mi się wzbudzić jakieś wątpliwości. A czy u Ciebie udało mi się?
Pozdrawiam
arekp



pitbull - 28-01-2005 08:59
Modernizacji i remontu mozesz dokonac tylko w budynku oddanym do uzytku. Kazdy inny budynek nie posiadajacy pozwolenia na uzytkowanie (obojetnie w jakim stopniu wykonczony) jest budynkiem nowo budowanym. Zatem jesli cos nie zostalo skonczone nawet czesciowo (potwierdzeniem tego faktu jest pozwolenie na uzytkowanie) nie mozna przeprowadzac w obiekcie prac remontowych i modernizacyjnych, bo to jest z samych definicji nie mozliwe.



Wowka - 28-01-2005 10:39
arekp

Pitbul już odpowiedział. Niemniej dodam od siebie.
W ramach ulgi remontowej odliczasz - Wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej (cytat ze strony internetowej MF)

Zła odpowiedź - nie była to modernizacja budynku mieszkalnego lecz zmiana koncepcji budowy.
Ustawodawca zaznaczył i to dokładnie pisząć o lokalu mieszkalnym a nie o przyszłym lokalu mieszkalnym.

Jeśli zakupiłeś ten budynek od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej to zgodnie z wyjaśnieniem MF masz oczywiście uprawnienia do wykorzystania ulgi remontowej na adaptację lub też wykończenie.
Jeśli zaś zakupiłeś od osoby fizycznej lub firmy nie będącej deweloperem budowlanym to z ulgi remontowej nie masz prawa skorzystać przed odbiorem budynku przez PINB

Uwaga: z twojego postu wynika, ze dopiero Ty po zakupie zgłosiłeś budynek do odbioru. Gdybyś zaś kupił budynek już zgłoszony i odebrany to oczywiście miałbyś takze uprawnienia do wykorzystania tej ulgi.

Także pozdrawiam
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.