ďťż

Rekuperator - długotrwała nieobecność domowników i inne pyt?

Rekuperator - długotrwała nieobecność domowników i inne pyt?





eRaf - 04-01-2005 12:01
Chciałbym w swoim domu zainstalować reku, jednak już teraz wiem iż wystąpią długotrwałe okresy (1-3 tygodnie), w których nikt nie będzie przebywał w domu. Stąd moje pytanie:
1. jak sterować i jakie opcje zainstalować w reku i w całym systemie w takiej sytuacji ?
2. jaka jest wymagana wymiana powietrza w takiej sytuacji (praca cykliczna reku ?) ?
3. jaka jest min. temperatura podczas długotrwałej nieobecności, którą można utrzymywać w domu ze standardowym wyposażeniem aby nie uszkodzić typowego sprzętu RTV, AGD itp. oraz typowych materiałów stosowanych w domu (tynki, posadzki, meble itp.) ?

Zdaję sobie sprawę iż przy utrzymywaniu min wymagalnej temp w pomieszczeniach np. 10C i panującej na zew. temperatury np. 0C otrzyma się b. niską efektywność odzysku (możliwość szronienia wejścia reku),
5. czy w związku z powyższym dobrym i niezbędnym rozwiązaniem jest użycie GWC ?

Druga rzecz: w kuchni (z dwoma oknami zew.) planuję dodatkowo zainstalować kuchnię tradycyjną opalaną drewnem, która będzie użytkowana "od święta" (w większości czasu będę korzystał z elektr. płyty grzewczej),
6. czy kłóci się to z systemem wentylacji mech. z odzyskiem ciepła ?
7. jak sobie z takim specyficznym i tylko okresowym przypadkiem poradzić ?

Prawdopodobnie wystąpi problem podciśnienia przy korzystaniu z takiej kuchni i może wystąpić cofka z komina dymowego od tej kuchni.
Wszędzie pisze się iż w systemach z reku w kuchni montuje się wyciąg wentylacji, jednak Polska Norma PN-83/B-03430 mówi iż "...Zgodnie z normą układ wentylacji mieszkań powinien zapewniać co najmniej:
- doprowadzenie powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym;
- usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia bez okna (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi...".
8. czy w moim przypadku powinienem zainstalować w kuchni nawiew i wywiew jednocześnie (jakie są najlepsze miejsca montażu nawiewu i wywiewu ?) ?
Spotkałem się również ze sprzecznymi teoriami nt. podłączania wyciągu okapu kuchennego do instalacji rekuperacyjnej. Jedni twierdzą iż można to robić, inni iż nie bo pomimo filtrów i tak jakieś tam bakterie przenoszą się do instalacji, jeszcze inni twierdzą iż do okapu należy stosować wentylację grawitacyjną (i pogodzić się z mniejszym odzyskiem)
9. w związku z powyższym jakie są wasze opinie na ten temat ?

Ostatnie 2 pytanka:
10. czy w pomieszczeniu gosp. na parterze, w którym będzie pralka i będzie odbywać się suszenie można zainstalować reku ?
11.jeżeli tak to czy wystarczy wyprowadzić kanał wywiewny podłączony do rekuperatora, a dopływ powietrza zapewnić z pozostałej części domu np. przez podcięcie drzwi do tego pomieszczenia czy też można również (przy szczelnym pomieszczeniu) wykonać tzw. wentylację zrównoważoną, doprowadzając dodatkowy kanał nawiewny z rekuperatora ?


Za wszelkie podpowiedzi i rady będę ogromie wdzięczny.
Powyższe pytania wysłałem także do kliku producentów reku, jeżeli otrzymam jakieś ciekawe odpowiedzi to obiecuję iż zamieszczę je tutaj na forum.
Pzdr
Raf





eRaf - 04-01-2005 13:55

Powyższe pytania wysłałem także do kliku producentów reku, jeżeli otrzymam jakieś ciekawe odpowiedzi to obiecuję iż zamieszczę je tutaj na forum.
Raf
Najszybciej otrzymałem odpowiedź od firmy Dorsystem z Jeleniej Góry (szybko i konkretnie), cytuję:
"...Generalnie krotność wymian winna się zawierać w zakresie 0,5-0,8.
1.W przypadku długotrwałego okresu nie zamieszkania można to zrobić dwojako albo ustawić tylko minimalną wentylację albo w tych okresach cykliczną. Proponuje sterownik elektroniczny Mitsubischi odpowiednio zaprogramowany.
3. Generalnie w układach automatyki budynków temperatura dyżurna występuje +5oC i to nic nie zaszkodzi. Jedynie trzeba pamiętać aby system grzewczy odpowiednio wcześniej się włączył by osiągnąć temperaturę komfortową w domu jak Pan przyjedzie.
To można także zrealizować sygnałem przez telefon.
GWC jest dobrym rozwiązaniem na szronienie wymiennika - przy zastosowaniu GWC nie ma takiego problemu .
5.
W przypadku takich instalacji w domu niezbędne jest ustawienie wentylacji nawiewno-wywiewnej z naddatkiem nawiewu o +10%. Będzie małe nadciśnienie , które zapobiegnie cofaniu się spalin.
Dobrze by było jednakże zastosować osobną rurę powietrza do spalania do takiej kuchni. Podprowadzając ją pod spód kuchni - można wykonać jakieś przyłącze w okolicy popielnika na rurze polecam zastosować przepustnicę aby w czasie nie używania kuchni szyberek był zamknięty.
6.Przy wentylacji higienicznej nawiewno-wywienej nawiew jest realizowany do pomieszczeń bytowych salon, sypialnia itd. a wywiew z pomieszczeń obciążonych zapachami i wilgocią kuchnia, wc, łazienka itd.
8. Nie potrzeba powietrze wywiewane z kuchni będzie naciągane z całego domu. efekt tzw. przewalcowania domu.
Okap kuchenny - to rzeczywiście jest dylemat , gdy gotujemy np.
kalafiora to okap winien mieć wydajność około 400-500 m3/h aby zapachy nie wychodziły na dom. I teraz czy jest sens zwiększania całej
wentylacji łącznie z rekuperatorem aby uzyskać dodatkowe 500m3/h
moim zdaniem nie. Proponuję tutaj zrobić dwa do wyboru rozwiązania albo włączyć okap do wywiewu wentylacji ale poprzez przepustnice regulacyjną tak aby podczas gotowania największy strumień powietrza wywiewanego był z okapu kosztem łazienki, Wc itd. albo okap włączyć osobno a na czas intensywnego gotowania lekko uchylać okno.
10.
Rekuperator może być ale lepiej jest podciąć drzwi na 2cm i to wystarczy..."



eRaf - 04-01-2005 16:12

Powyższe pytania wysłałem także do kliku producentów reku, jeżeli otrzymam jakieś ciekawe odpowiedzi to obiecuję iż zamieszczę je tutaj na forum.Raf Odpowiedź z firmy Koss:
"Problem czy zastosować wentylację mechaniczną (z rekuperatorem) czy wentylacja grawitacyjną został już dawno rozwiązany na korzyść wentylacji mechanicznej. Inaczej po prostu się nie da utrzymać minimalny dopływ świeżego powietrza bo budynki obecnie budowane sa po prostu za szczelne.

Odpowiadając na Pana pytanie należy stwierdzić;

1

Najlepszą opcja do sterowania będąc poza domem daje w centrali reku sterownik PSC, który można na czas nieobecności przeprogramować na odpowiednie temperatury i biegu wentylatora

2

Przykładowy dzienny cykliczny program pracy centrali podano na stronie www.koss.pl link; http://www.koss.pl/subpage.php?l=1&go=7&subid=307

Oczywiście na czas Pana nieobecności – centrala reku powinna pracować na minimalnym biegu (1 lub 2) z nastawą temperatury podobną jaką ustawi Pan na centralnym ogrzewaniu. Oczywiście jeśli ma Pan wymiennik GWC nastawa ta (10 deg C) będzie na pewno wystarczająca aby sprawność była zadawalająca.

Generalnie budynek musi być wentylowany czy Pan w nim przebywa czy też nie – inaczej nie usunie Pan wilgoci jak i będzie budował się kurz i rozwój drobnoustrojów będzie zachodził bez przerwy. Jeśli wentylacja będzie działała ,to usunie pan kurz i wilgoć.

3

Minimalna temperatura zawsze określana jest zgodnie z punktem rosy, aby wilgoć w pomieszczeniu nie wykraplała się na ścianach – co powoduje rozwój grzybów. Uważam ,że 10 deg C jest minimalną temperatura jaką powinien pan utrzymywać. 12 deg C jest lepsze.
zastosowanie centrali z 96% sprawnością będzie lepszym rozwiązaniem.
Szronienie wymiennika jest mało prawdopodobne, ponieważ nie ma Pan aż tak dużo wilgoci podczas nieobecności
Może Pan ew. zastosować w centrali opcję przeciwzamrożeniową SAR, która da Panu 100% gwarancji, że wymiennik się nie zamrozi.

4

5

Opcja GWC jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ uzyskuje Pan dobre parametry powietrza w lato, oraz w zimie daje lepszą sprawność wymiennika.

Mając na uwadze ,że będzie Pan miał palenisko na drzewo – definitywnie musi Pan dostarczać świeże powietrze w okolicach kuchni- patrz punkt 6,7.

6,7

w przypadku dobrze zaprojektowanej wentylacji w domu (oraz w kuchni) nie będzie miał Pan problemu z wentylacją. Zastosowanie w wentylacji rekuperatora w granicach +70-80% sprawności zagwarantuje Panu dodatkowo energetyczny odzysk ciepła w zimie i jeśli posiada Pan klimatyzacje, także odzysk chłodu w lecie. Wentylacja mechaniczna musi być , jeśli dołoży Pan wymiennik ciepła, to tylko oszczędzi Pan poważny wydatek na energię.

Problem nadciśnienia w kuchni nie jest możliwy, ponieważ musi Pan mieć w kuchni ZAWSZE negatywne ciśnienie (wyciąg) – dlatego do kuchni , w której Pali Pan drzewo musi Pan doprowadzić ODDZIELNY przewód świeżego powietrza z zewnątrz budynku wprost do paleniska kuchni (podobna sytuacja z kominkiem). Wtedy uzyska Pan odpowiedni ciąg w palenisku bez problemu zaburzenia wentylacji w domu.

8

W zależności od Pana projektu w kuchni może Pan mieć tam szereg wyciągów. Dobrym rozwiązaniem jest wyciąg w bezpośredniej okolicy kuchni +paleniska, + wyciąg dodatkowy do okapu (wyciąg w okapie definitywnie bez wentylatora),wyciąg można też zaprojektować w innych miejscach paro-gennych ,pieców itd.
Nawiewy w kuchni to rzadko spotykany element i jeśli Pan chce się zdefiniować na tak, to zawsze muszą być nawiewy po przeciwnych stronach celem cyrkulacji powietrza a różnica w ilości powietrza nawiewu i wywiewu musi mieć arytmetycznie spójna o potrzebne różnice wyciąganego powietrza z zastosowaniem zasady podciśnienia w kuchni (więcej wywiewu a mniej nawiewu)

Z praktycznej strony ZAWSZE nawiewamy więcej do pomieszczeń sąsiednich (pokój stołowy, bawialnia, korytarze) , celem uzyskania płynnej cyrkulacji powietrza w stronę kuchni – celem wyeliminowania roznoszenia się zapachów. Kuchnia zawsze powinna być na wyciągu (tak jak łazienki)

9,10,11

Generalnie stosuje się zasadę;

Nawiew;

-sypialnie

-pokoje rekreacyjne,

-pokoje stołowe i bawialnie

-korytarze

-biblioteki i pokoje telewizyjne etc

Wywiew

-kuchnie

-łazienki

-pralnie

-pomieszczenia gospodarcze

-szafy i spiżarnie

-pomieszczenia techniczne (inne niż kotłownia)

Wywiew zużytego powietrza z rekuperacji (zamiast na zewnątrz budynku)

-garaże

-strychy

-piwnice nieużytkowe
takie zaprojektowanie dodatkowo dogrzewa nie ogrzewane przestrzenie zwiększając efektywność cieplną budynku.(Ja np.; wywiewam zużyte powietrze do podwójnego garażu – mając w ziemie praktyczne +10-deg C w garażu bez ogrzewania

Dystrybucja powietrza nawiewanego i wywiewanego musi odbywać się przez odpowiednio zaprojektowane kanały wentylacyjne.
W zasadzie drzwi wewnętrzne nie można traktować jako szczelną przegrodę , więc jeśli jest odpowiednia szpara między podłogą a drzwiami (ok. 1 cm)- to cyrkulacja powinna być OK.
Dla łazienek w zasadzie powinna być kratka transferowa w drzwiach ,ponieważ tam jednak mamy zwiększone środowisko paro-genne.

Dla polepszenia cyrkulacji o oczywiście można zamontować wywiewy np. w sypialnianych szafach – co zagwarantuje lepszą cyrkulację powietrza w sypialniach.

Ważnym elementem jest DOKŁADNE zbalansowanie systemu , aby był Pan pewny w 100% gdzie i w jakiej ilości powietrze jest nawiewane i wywiewane..."



eRaf - 04-01-2005 16:15

Powyższe pytania wysłałem także do kliku producentów reku, jeżeli otrzymam jakieś ciekawe odpowiedzi to obiecuję iż zamieszczę je tutaj na forum.Raf Odpowiedź z firmy rekuperatory.pl:
"1. jak sterować i jakie opcje zainstalować w reku i w całym systemie w takiej sytuacji ?

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie oryginalnego sterownika eleketronicznego do centrali, który umożliwia zaprogramowanie pracy centrali w dowolnym trybie na rok naprzód lub pracę cykliczną. W przypadku dłuższej nieobecności bezsensowne jest utrzymywanie instalacji w stanie ciągłej pracy, warto jednak wentylować dom przynajmniej przez godzinę - dwie dziennie.
2. jaka jest wymagana wymiana powietrza w takiej sytuacji (praca cykliczna reku ?).

Jak wyżej - jeśli w domu nie ma nikogo wystarczy krótkie "odświeżenie" powietrza w domu. Ok. 1-2 godziny na dobę.

3. jaka jest min. temperatura podczas długotrwałej nieobecności, którą można utrzymywać w domu ze standardowym wyposażeniem aby nie uszkodzić typowego sprzętu RTV, AGD itp. oraz typowych materiałów stosowanych w domu (tynki, posadzki, meble itp.) ?

Temperaturę tą ustawia Pan na sterowniku pieca lub innego źródłaciepła, jakie ma Pan w domu. Generalnie sprzęt AGD pracuje od ok. 5 stopni, jednak ze względu na dywany, meble itp oraz na możliwość szybszego podgrzania domu po powrocie warto byłoby zwiększyć tą temperaturę do ok. 7-9 stopni.

Zdaję sobie sprawę iż przy utrzymywaniu min wymagalnej temp w pomieszczeniach np. 10C i panującej na zew. temperatury np. 0C otrzyma się b. niską efektywność odzysku (możliwość szronienia wejścia reku),

HM, przecież przy nieobecności domowników zakładamy pracę rzędu do 2 godzin/dobę. W tym momencie ze względu na minimalną wymianę powietrza sprawność całego układu jest sprawą drugorzędną. Stosowany przez nas układ antyzamrożeniowy skutecznie zabezpiecza rekuperator przed szronieniem, nawet przy niewielkich różnicach temperatrur.

5. czy w związku z powyższym dobrym i niezbędnym rozwiązaniem jest użycie GWC ?

GWC zawsze jest rozwiązaniem, które warto zastosować, a na pewno polepszającym parametry całego systemu.

Druga rzecz: w kuchni (z dwoma oknami zew.) planuję dodatkowo zainstalować kuchnię tradycyjną opalaną drewnem, która będzie użytkowana „od święta” (w większości czasu będę korzystał z elektr. płyty grzewczej),

W przypadku otwartego płomienia (a tak traktujemy każdy piec, kominek, czy kuchnię) musi Pan zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz do komory spalania, np. poprzez rurę w podłodze. Więc musi Pan przewidzieć ją zanim wykona Pan kuchnię opalaną drzewem.

6. czy kłóci się to z systemem wentylacji mech. z odzyskiem ciepła ?

Jeśli powyższe warunki zostaną spełnionę oraz zostanie wykonany odpowiedni projekt, to nie ma absolutnie żadnych obaw co do kłócenia się obu instalacji.

7. jak sobie z takim specyficznym i tylko okresowym przypadkiem poradzić ?
Prawdopodobnie wystąpi problem podciśnienia przy korzystaniu z takiej kuchni i może wystąpić cofka z komina dymowego od tej kuchni.

Wszędzie pisze się iż w systemach z reku w kuchni montuje się wyciąg wentylacji, jednak Polska Norma PN-83/B-03430 mówi iż „…Zgodnie z normą układ wentylacji mieszkań powinien zapewniać co najmniej:
- doprowadzenie powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym;
- usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia bez okna (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi…”.

Jak wspomniałem powyżej: warunkiem jest doprowadzenie niezależne powietrza do kuchni opalanej drewnem oraz dodatkowo przewidzenie w pomieszczeniu kuchni instalacji nawiewno-wywiewnej, którą montujemy w sposób zapewniający przewagę nawiewu nad wywiewem. To samo dotyczy pomieszczenia, w którym znajduje się kominek.

Co do polskiej normy: proszę zwrócić uwagę, że jeśli założy Pan w łazience szczelne okno, to nawet jeśli będzie w nim kratka wentylacji grawitacyjnej nie zapewni Pan wywiewu zyżytego powietrza (zgodnie z prawami fizyki komin wyrzuci powietrze zużyte pod warunkiem dostarczenia do pomieszczenia takiej samej ilości świeżego powietrza - przez np. nieszczelne lub otwarte okno. Jeśli Pan je uszczelni - cały system przestaje działać lub tworzy się wręcz tzw. wsteczny ciąg kominowy. Tego problemu nie ma wogóle w przypadku instalacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem.

8. czy w moim przypadku powinienem zainstalować w kuchni nawiew i wywiew jednocześnie (jakie są najlepsze miejsca montażu nawiewu i wywiewu ?)

Raczej tak - j.w.

Najlepsze miejsca potrafimy określić po obejrzeniu projektu budynku. Zbyt wiele czynników ma na nie wpływ, więc nie chciałbym tu doradzać nie widząc samego budynku...

Spotkałem się również ze sprzecznymi teoriami nt. podłączania wyciągu okapu kuchennego do instalacji rekuperacyjnej. Jedni twierdzą iż można to robić, inni iż nie bo pomimo filtrów i tak jakieś tam bakterie przenoszą się do instalacji, jeszcze inni twierdzą iż do okapu należy stosować wentylację grawitacyjną (i pogodzić się z mniejszym odzyskiem).

podłączenie okapu zapewni zwiększenie odzysku ciepła, jest to również zgodne z polskimi normami (przy kuchni elektrycznej). Jednak ze względu na niebezpieczeństwo zatłuszczenia przewodów a co za tym idzie skrócenia ich żywotności zalecamy wykonanie niezależnego wywiewu powietrza znad okapu. Biorąc pod uwagę, że gotujemy maksymalnie godzinę dziennie, instalacja taka nie będzie miała praktycznie wpływu na odzysk ciepła z rekuperatora, a znacznie ograniczy ewentualne problemy. Decyzja jednak każdorazowo należy do Klienta.

9. w związku z powyższym jakie są Państwa opinie na ten temat ?

Ostatnie 2 pytanka:
10. czy w pomieszczeniu gosp. na parterze, w którym będzie pralka i będzie odbywać się suszenie można zainstalować reku ?

Oczywiście, jest to nawet wskazane. Zapewnimy wówczas łatwy dostęp do urządzenia.

11.jeżeli tak to czy wystarczy wyprowadzić kanał wywiewny podłączony do rekuperatora, a dopływ powietrza zapewnić z pozostałej części domu np. przez podcięcie drzwi do tego pomieszczenia czy też można również (przy szczelnym pomieszczeniu) wykonać tzw. wentylację zrównoważoną, doprowadzając dodatkowy kanał nawiewny z rekuperatora ?

Niestety nie rozumiem tego pytania.

Rekuperator wymaga podłączenia do niego czterech kanałów wentylacyjnych: dwóch - nawiew i wywiew powietrza zewnętrznego i dwóch - nawiewu i wywiewu powietrza wewnętrznego. W pomieszczeniach typu kuchnia, łazienka czy garderoba instalujemy wywiewy. W salonie, sypialniach itp instalujemy nawiewy i oprócz anemostatów, czyli końcówek przewodów wentylacyjnych umieszczonych w sufitach cała instalacja jako taka jest szczelna. Warunkiem jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami (otwory w drzwiach lub szczelina ok. 8-10 mm pod drzwiami). W domu, gdzie zainstalowany jest rekuperator oprócz pomieszczenia kotłowni (przy piecu z otwartą komorą spalania - wymagającego niezależnej instalacji grawitacyjnej) nie może być pomieszczeń zupełnie szczelnych!

Tzw. wentylację nawiewno wywiewną pomieszczeń (czyli zrównoważoną) instaluje się jedynie w dużych obiektach użyteczności publicznej (szkoły, hotele, biurowce itp) oraz w przypadku wykonania pełnej instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej budynku, co w naszym klimacie w przypadku domu jednorodzinnego jest po prostu wyrzucaniem pieniędzy w błoto (koszt takiej instalacji wykonanej prawidłowo jest niemal pięciokrotnie wyższy niż samej wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem dla tego samego budynku...)"





eRaf - 04-01-2005 16:23
Widzę iż na razie sam redaguje swój wątek, a właściwie producenci rekuperatorów, za co jestem im b.wdzięczny. Ich odpowiedzi trochę mi rozjaśniły aspekt rekuperacji. Mam też nadzieję iż szanowni forumowicze także coś dodają od siebie, zwłaszcza szczęśliwi użytkownicy rekuperatorów, którzy mają lub mieli podobne problemy jak opisane przeze mnie powyżej.
Za dalsze podpowiedzi będę wdzięczny.
Pzdr
Rafał



Maluszek - 05-01-2005 10:22
e-Raf - to może napiszę jak jest u mnie.

Mam zainstalowany reku kanadyjskiej firmy Venmar Solo, który jest podłączony do GWC + kominek. Podczas naszej nieobecności reku jest ustawiony na pracę cykliczną czyli pracuje 20 min na godz i to wystarcza. W kuchni mamy tylko wywiew a okap nie jest podłączony do instalacji wywiewnej. Wywiewy mamy w kuchni, łazienkach, pralni, spiżarni i w jedej z garderób. Reku zainstalowany jest w pomieszczeniu gospodarczym.

Jeżeli chcesz to mogę podać Ci namiar na naszego wykonawcę - pewnie pan Jarek mógłby Ci pomóc.



eRaf - 05-01-2005 15:06

Powyższe pytania wysłałem także do kliku producentów reku, jeżeli otrzymam jakieś ciekawe odpowiedzi to obiecuję iż zamieszczę je tutaj na forum.Raf Odpowiedź z firmy Systemair:

"Ad 1, 2. Wentylacja potrzebna jest w domu niezależnie od tego, czy w domu ktoś przebywa czy też nie. Zanieczyszczenia wydzielane są przez meble, ściany (farby, tynki), podłogi firanki etc. Producenci centralek wentylacyjnych zalecają działanie urządzeń 24 godziny na dobę, przy minimalnych obrotach wentylatorów gdy nikogo nie ma w domu, przy normalnych obrotach w czasie normalnego użytkowania, przy maksymalnych obrotach w czasie wystąpienia takiej potrzeby (np. goście, pranie, przypalenie etc.). W czasie długotrwałej nieobecności możliwe jest również cykliczne załączanie urządzenia celem okresowej wymiany powietrza w domu, np. za pomocą tygodniowego programatora.
Ad 3. Temperatura w domu nie powinna spaść poniżej +5 stopni. Z reguły jednak utrzymuje się ją na wyższym poziomie, gdyż podniesienie temperatury z temperatury +5 do +20 jest bardziej kosztowne, niż jej utrzymywanie na określonym poziomie. Przy długich okresach nieobecności może to byc korzystne, ale zawsze uciążliwe.
Ad 5. Gruntowy wymiennik ciepła (komora wypełniona kamieniami czy też grubym żwirem), jest rozwiązaniem dość szeroko stosowanym w systemach wentylacyjnych. Jest to koszt inwestycyjny, potem już ma się tylko korzyści.
Ad 6, 7. Kuchnia na paliwo stałe jest otwartym paleniskiem, takim samym ja kominek czy też kocioł centralnego ogrzewania. Przepisy nakazują w takim przypadku doprowadzenie powietrza potrzebnego do spalania. Producenci zalecają wykonanie otworów nawiewnych na wysokości do 30 cm nad posadzką, oraz wykonie otworów wentylacyjnych wywiewnych. Dlatego kotłownie z są wyłączone zazwyczaj z systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Kominki w wypadku tejże wentylacji muszą mieć niezależne doprowadzenie powietrza do spalania do przestrzenii komory spalania i oddzielenie szybą od pomieszczenia w którym są zamontowane. Z kuchnią z paleniskiem otwartym też nie będzie inaczej. W każdym razie będzie ona zakłócać działanie wentylacji z odzyskiem ciepła, która jest z założenia wentylacją zrównoważoną, nawiewno-wywiewną.
Ad 8. Norma na którą Pan się powołuje mówi o wentylacji grawitacyjnej. Wspomina ona również o wentylacji zrównoważonej, a taką jest wentylacja nawiewno-wywiewna. Takie rozwiązanie jest również dopuszczalne. Nie wolno stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej, bez zapewnienia nawiewu. W domu jednorodzinnym dla obniżenia kosztów stosuje się zazwyczaj nawiew do pomieszczeń mieszkalnych i wywiew z pomieszczeń mokrych, jak łazienka, kuchnia, garderoba etc. Dla zapewnienia przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami w ścianach lub drzwiach pokojów powinny być wykonane otwory o powierzchni co najmniej 80 cm2, w drzwiach łazienek, WC i kuchni co najmniej 200 cm2. dopuszczalne jest zapewnienie przepływu powietrza z pokojów szczeliną pod drzwiami (oznacza to niestosowanie progów, dgyż w ten sposób zamknęlibyśmy możliwość przepływu powietrza). W kuchniach, łazienkach i WC mamy obowiązek zastosowania drzwi z kratkami, a więc wymóg będzie tak czy owak spełniony.
Ad 9. Producenci centralek z odzyskiem ciepła nie zalecają podłączania okapów do instalacji. Raczej jest wskazane wyprowadzenie kanału wywiewnego z okapu osobną rurą na zewnątrz, przez przepustnicę żaluzjową zamkniętą, gdy wentylator okapu nie pracuje. Można również zastosować okap z filtrem, który będzie przefiltrowane powietrze wydmuchiwać z powrotem do pomieszczenia kuchni.
Ad 10. Można, odpowiedziałem na to pytanie w punkcie 8. Oczywiście można do każdego pomieszczenia nawiewać i wywiewać powietrze, ale to na pewno pociągnie za sobą podrożenie kosztów całej instalacji."



eRaf - 05-01-2005 15:21

e-Raf - to może napiszę jak jest u mnie.

Mam zainstalowany reku kanadyjskiej firmy Venmar Solo, który jest podłączony do GWC + kominek. Podczas naszej nieobecności reku jest ustawiony na pracę cykliczną czyli pracuje 20 min na godz i to wystarcza. W kuchni mamy tylko wywiew a okap nie jest podłączony do instalacji wywiewnej. Wywiewy mamy w kuchni, łazienkach, pralni, spiżarni i w jedej z garderób. Reku zainstalowany jest w pomieszczeniu gospodarczym.

Jeżeli chcesz to mogę podać Ci namiar na naszego wykonawcę - pewnie pan Jarek mógłby Ci pomóc.
Dzięki Maluszku, czytałem gdzieś iż posiadasz dokumentację foto Twojej instalacji reku (może też DGP ?), prośba o ile to możliwe o podesłanie na maila, z góry dziękuję.
Rozumiem z powyższego iż okap podłączony jest bezpośrednio na zew. (ala grawitacyjne), czy tak ? Czy ten Venmar ma wbudowany by-pass (auto czy manual) cz też trzeba wymieniać na kasetę letnią ?
Jak u Ciebie jest zrealizowane reku+DGP, dwie odzielne isntalacje czy jedna wspólna ? Jak to Ci się sprawdza w praktyce ?
Za wszelkie info z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Raf



Maluszek - 06-01-2005 09:32
Raf - zdjątka połączenia reku z DGP i GWC wysłałam. Daj znać czy doszły.

Okap jest podłączony grawitacyjnie bezpośrednio na zewnątrz do dachówki kominkowej.

Wymiennik zimowy trzeba wymieniać na letni ale bardzo prosto się to robi.

Reku+DGP+GWC zrobione są jako jedna instalacja (namiary na pana Jarka, który nam to wszystko zaprojektował i wykonał podałam w emali ze zdjątkami). Używamy tego już ponad rok (dwa sesony zimowe) i jak narazie jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. GWC najlepiej spisuje się przy niskich temperaturach. Kominek podłączony z reku bardzo dobrze działa tzn. wszystkie pomieszczenia gdzie są nawiewy są jednakowo nagrzewane - zwłaszcza góra. Piec praktycznie nie pracuje jak ogrzewamy kominkiem. Temperatura w domu utrzymuje się pomiędzy 22-24 stopnie.



eRaf - 06-01-2005 11:39

Raf - zdjątka połączenia reku z DGP i GWC wysłałam. Daj znać czy doszły... Bardzo dziekuję za zdjątka, fajnie masz to wszystko zaizolowane. Dzięki również za namiar.
Serdecznie pozdrawiam
Rafał



neuron - 06-01-2005 12:40
1. Okap kuchenny osobno poza tym w kuchni wywiew do reku - usunie resze powietrza i zapewni bazowa wentylacje
2. Wywiew do garazu to pewne ryzyko powietrze wywiewane jest wilgotne i ostudzone na wymienniku czyli jego wilgotnosc wzgledna jest dodatkowo podniesiona w kontakcie z powietrzem slaboogrzewanym strychu czy garazu moze kondensowac i to dosc intensywnie
3. GWC jak najbardziej choc to podnosi koszt i bez tego da sie zyc
4. sterowanie czasowe zrobilem na programatorze z podtrzymaniem za 40 zl z castoramy (takim do gniazdka) pracuje w trybie min/nastawiona wydajnosc
5. te nastawiona wydajnosc moge zmieniac klawiszami min, medium, max
6. w ten sposob moge zablokowac zegar do przelaczania miedzy min i min ;-) czyli forsowac nastawe minimalna
7. klawisze jest to wylacznik scienny zamontowany w kuchni obok oswietleniowego (ma swoja puszke) wiec w czasie gotowania mozna latwo zwiekszyc intensywnosc.



Barti4 - 06-01-2005 13:28
Maluszku mozna Cie prosic o przeslanie namiarow na Twojego instalatora?
Bardzo mi na tym zalezy.
Bartek



Maluszek - 07-01-2005 09:01
Raf - to są takie gotowe izolowane rury czyli taka aluminiowa harmonijkowa rura na to wełna mineralna a potem znowu to aluminium.

Barti - namiary wysłałam na priva.



eRaf - 11-01-2005 14:44
Ostatnią odpowiedź na zadane przeze mnie pytania (początek wątku) otrzymałem od firmy Bartosz:
"1. Istnieje wiele możliwości sterowania układem podczas nieobecności. Można zastosować zegar aby uruchamiał wentylację w ciągu dnia na np. jedną godzinę. Lub też jeśli Pan woli to na czas nieobecności można pootwierać kanały wentylacji grawitacyjnej (oczywiście jeśli są).

2. Ciężko mówić o ilości powietrza gdy nie ma zysków wilgoci w domu. Myślę, że przy pracy ciągłej ok. 0,1 - 0,2 wymiany a okresowo to ok. 1 wymiany aby zachować w dobrej kondycji budynek.

3. Nie powinno się dopuścić do dużych wahań temperatur w budynku. Ma to wpływ na wykraplanie się wilgoci na przegrodach zewnętrznych (ściany, okna). Uważam, że poniżej 16 st nie powinno się wychładzać pomieszczeń.
- co do sprzętu RTV i AGD - to producenci powinni się wypowiedzieć na temat warunków użytkowania
- tynki, posadzki i meble - boją się nadmiernej wilgoci i wówczas mogą uledź uszkodzeniu
Przy takich warunkach temp. (10 st.C i 0 na zewnątrz) - nie powinno nastąpić wyszronienie, ale mimo wszystko należy zastosować dyżurną nagrzewnicę powietrza.

5. W takich sytuacjach GWC pomoże. Nie powiniwn on wpuścić na reku powietrze o niższej temp niż 0 st. a dodatkowym atutem jest, że podgrzeje powietrze.

6. W zależności od wywołanego podciśnienia w kuchni. Może spowodować ciąg wsteczny jeśli wywołane w kuchni podciśnienie jest wyższe niż siła siągu pieca.

7. Zminimalizować podciśnienie w kuchni np otworzyć albo rozszczelnić okno w kuchni, lub też zastosować otwieralny przepust powietrza.
Odnośnie Polskiej Normy - podaje ona "co najmniej..." i odnosi się do wentylacji grawitacyjnej. W przypadku wentylacji mechaniczej przepływ powietrza jest kontrolowany.

8. Przepływ powietrza powinien przechodzić z pomieszczeń "czystych" (pokoje, sypialnie, salony itp.) do pomieszczeń brudnych (łazienki, sanitariaty, kuchnie itp.) W ten sposób jest zapewniony przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia. Także napływ powietrza do kuchni z sąsiedniego pomieszczenia.

9. Okapu nie powinno się podłączać do układu wentylacji ogólnej ze względu na możliwe zanieczyszczenia instalacji. Podczas gotowania i smażenia wydzielają się różne substancje i bardzo często zawierają olej, a ten z kolei jest bardzo lepki i sprzyja zarastanu kanałów i instalacji.

10. W pomieszczeniach gospodarczych wykonuje się odciągi wentylacji ogólnej.

11. Wykonać odpowiednie podcięcie albo przepusty w drzwiach. Zbyt duża plątanina kanałów nie jest wskazana."

Pozdrawiam wszystkich rekuperatowców



bobcjusz - 12-01-2005 19:33
Pozwolę sobie dołączyć do 11 zapytań przedmówcy swoje wątpliwości. Na stronie http://www.rekuperatory.pl/glowna/faq.shtml można przeczytać w punkcie 20 następującą informację :

Naturalne wydają się wobec tego pytania :
1. Skoro GWC wymaga regeneracji przez 8-10 godzin na dobę to czy rzeczywiście jego zastosowanie rozwiązuje problem szronienia rekuperatora w okresie zimowym ?
2. Czy da się uniknąć wydzielania zapachu stęchlizny po 2-3 tygodniowym przestoju GWC np. poprzez jego odpowiednie odpowietrzenie ?



mlk - 13-01-2005 12:52

Raf - to są takie gotowe izolowane rury czyli taka aluminiowa harmonijkowa rura na to wełna mineralna a potem znowu to aluminium.

Barti - namiary wysłałam na priva.
ja tez poproszę o namiary na tego instalatora
jak kosztowny on jest?

dziękuję bardzo!



Maluszek - 14-01-2005 12:29
mlk - wysłałam na priva



Thjazi - 14-01-2005 13:04
Maluszku,
a ja też mogę poprosić o namiary i orientacyjne koszty inwestycji?

Dzięki!!!



Maluszek - 14-01-2005 13:17
Thajzi - przesłałam na priva.



marioz - 28-02-2005 16:32
Maluszek. Czy ja też mogę prosić o zdjęcia Twojego systemu.
Pozdr
m



rafgam - 28-02-2005 22:44

Pozwolę sobie dołączyć do 11 zapytań przedmówcy swoje wątpliwości.
Naturalne wydają się wobec tego pytania :
1. Skoro GWC wymaga regeneracji przez 8-10 godzin na dobę to czy rzeczywiście jego zastosowanie rozwiązuje problem szronienia rekuperatora w okresie zimowym ?
2. Czy da się uniknąć wydzielania zapachu stęchlizny po 2-3 tygodniowym przestoju GWC np. poprzez jego odpowiednie odpowietrzenie ?

W zupełności rozwiązuje - przecież wentylacja też może działać z przerwami np. 15 min działania 15 min przerwy co też wystarczy na regenerację. W razie wyjazdu inaczej ustawiasz po prostu czas przerw i działania. U mnie działa w ten sposób od ponad roku bez problemów (i bez żadnej stęchlizny po powrocie z dłuższego wyjazdu) Oczywiście nie mam układu antyzamrożeniowego bo i po co - temperatura z GWC przd wejściem do rekuperatora nawet przy -20st. nie spada poniżej +5
Pozdrawiam
rafgam



Maluszek - 01-03-2005 08:39
marioz - podaj adres emaliowy to podeślę zdjątka.



wg - 01-03-2005 08:59
Mam rekuperator i mogę się podzielić swoimi spostrzeżeniami:
Sterowanie można realizować sterownikiem za 40 zł przeznaczonym do gniazdka elektrycznego - nie ma sensu płacić np. w Kossie grubej kasy za jakiś sterownik PSC.
Okap w kuchni powinien moim zdaniem pracować w obiegu zamkniętym tzn mieć filtr węglowy i wyrzucać powietrze z powrotem do kuchni, gdzie już wstępnie podczyszczone powietrze będzie wyciągane przez anemostat.
W kotłowni, garażu dałem normalną grawitacyjną wentylację.
W czasie dłuższej nieobecności można moim zdaniem spokojnie wyłączyć wentylację. System przy wyłączonych wentylatorach działa jak słaba wentylacja grawitacyjna.
Nie należy się przejmować "zakłóceniami bilansu nawiewu i wywiewu" czy też innym tego typu bzdurami. Jeśli otworzymy sobie okno czy na chwilę włączymy okap w kuchni (nie taki o któym pisałem tylko działajacy jak wyciąg) nic się nie stanie. To nie jest prom kosmiczny tylko dom jednorodzinny.
Co do GWC i jego regeneracji - Januszek kiedyś robił pomiary temepratury nawiewanego powietrza przy pracy okresowej GWC rurowego i wynikało z nich że problem nie istnieje.



pawel237 - 09-03-2005 14:46
Święte słowa to tylko dom i co z tego że podczas nieobecności nie ma super wymiany powietrza, aż tak bardzo szczelne te nasze domki to nie są i poradzą sobie tą czy inną dziurą, nie wpadajmy w paranoje.
lepiej pomyślcie jak podłączyć na ten tydzień czy dwa oświetlenie żeby się zapalało cyklicznie "coby" te super systemy nie wyjechały w Polskę
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.