ďťż

Wreszcie są!!! Rządowe dotacje do solarów

Wreszcie są!!! Rządowe dotacje do solarów





kurt76 - 06-05-2010 09:36
http://www.rp.pl/artykul/8,471443_Od...z_doplata.html

od siebie dodam, ze 2 tyg. temu dzieki bogu, odmowilem z hurtowni cala instalacje.

a teraz kupie cos z najwyzszej polki..... fajnie :)





Mikołaj:) - 06-05-2010 09:52
A co w przypadku kiedy zakup solarów będę finansował z kredytu hipotecznego? Również będzie można otrzymać dofinansowanie?



Trociu - 06-05-2010 10:18
A czy można dostać jakieś dofinansowanie nie biorąc kredytu??
I jak z oprocentowaniami tych ich kredytów??



mr6319 - 06-05-2010 10:25
Więc czytajmy:






mr6319 - 06-05-2010 10:32
I część druga dotycząca tylko solarów:




Mikołaj:) - 06-05-2010 10:54
"Warunkiem skorzystania z programu będzie podpisanie umowy z bankiem i zaciągnięcie kredytu."
Czyli jak zwykle bezsensu. A wystarczyło by zwrócić deklarowane 45% po przedstawieniu faktury i tyle. :bash:



laspalmas - 06-05-2010 11:14
I jak zwykle zapewne ceny paneli również podskoczą do góry. Więc jak się zsumuje koszt kredytu (prowizja+odsetki), wyższą cenę kolektorów no i oczywiście podatek który będzie trzeba zapłacić od otrzymanej dotacji to się okaże że załatwianie wszystkich papierów może nie być warte tej "Dotacji".



daren - 06-05-2010 11:18
W mojej gminie był nabór na kolektory z dotoacją unijną: wpłata własna do 25% wartości zestawu reszta to dotacja. Jako ciekawostkę mogę podać, że jednym z warunków jest wpisanie służebności w księdze wieczystej na dostęp do dachu budynku oraz infrastrukrury w kotłowni na rzecz gminy na okres 5 lat.

A tak na marginesie dodam, że Czechy mają problem z dotacjami do odnawialnych źródeł energii. Są odziwo krajem w którym jest największy udział energi wyprodukowanej z ogniw słonecznych w stosunku do źródeł konwecjonalnych w całej UE . Ustawa która gwarantowała bardzo wysokie stawki za wyprodukowaną energię w elektrowniach słonecznych. Spowodował lawinowy wzrost tych przedsięwzięć, z racji na trudną sytucaję budżetu, Rząd rozważa wycofanie się z tych umów, międzynarodowe fundusze inwestycyjne które na tym najwięcej zarabiają już grożą procesami.



pigeon - 07-05-2010 10:58
Częściowe spłaty kapitału kredytów
A A A

Dokonywanie częściowych spłat kapitału kredytów bankowych

Dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych udzielane są na zasadach określonych w Programie Priorytetowym. Program Priorytetowy określa m.in. budżet programu, wysokość dotacji, terminy składania wniosków oraz szczegółowe kryteria wyboru przedsięwzięć, a także wskazują koszty kwalifikowane przedsięwzięcia, jakie mogą być objęte kredytem.

Zasady udzielania kredytów ze środków banków z dotacją NFOŚiGW na częściową spłatę kredytów na kolektory słoneczne

Beneficjenci/Kredytobiorcy

* osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, któremu służyć mają zakupione kolektory słoneczne lub
* wspólnoty mieszkaniowe instalujące kolektory słoneczne na własnych budynkach wielolokalowych (wielorodzinnych),
o z wyłączeniem odbiorców ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub zasilania centralnego ogrzewania.

Przedmiot kredytowania:

* zakup i montaż kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej w budynkach, przeznaczonych lub wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.

Koszty kwalifikowane:

* koszt projektu budowlano-wykonawczego rozwiązania technologicznego dotyczącego montażu instalacji do przygotowania ciepłej wody użytkowej sporządzonego lub zatwierdzonego przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania;
* koszt nabycia nowych instalacji kolektorów słonecznych (w szczególności: kolektora słonecznego, zasobnika, przewodów instalacyjnych, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki);
* koszt zakupu ciepłomierza spełniającego normy PN EN 1434;
* koszt montażu kolektora słonecznego;
* podatek od towarów i usług (VAT), z zastrzeżeniem, że jeżeli Beneficjentowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT, podatek ten nie jest kosztem kwalifikowanym.
o Dofinansowaniem mogą być objęte koszty kwalifikowane (nie dotyczy kosztu projektu budowlano-wykonawczego) poniesione od daty złożenia wniosku o kredyt wraz z wnioskiem o dotację;
o Przedsięwzięcie nie może być zakończone przed zawarciem umowy kredytu.
o Jeżeli kolektor słoneczny nie może być uznany za koszt kwalifikowany, również pozostałe koszty przedsięwzięcia uznaje się za niekwalifikowane;
o Dotacja wynosi 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Kwota kredytu:

* Kwota kredytu może przewyższać wysokość kosztów kwalifikowanych. Dotacją objęta jest wyłącznie część kredytu wykorzystana na koszty kwalifikowane przedsięwzięcia Wysokość kredytu z dotacją wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2 500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora;
* Realizacja kredytu następuje w formie bezgotówkowej poprzez pokrycie udokumentowanych fakturami zleceń płatniczych Kredytobiorcy na konto dostawcy lub wykonawcy dóbr i usług.
o Kredyt z dotacją nie może być udzielony w ramach prowadzonej przez beneficjenta działalności gospodarczej;
o Kredytobiorca zobowiązany jest do uiszczania należnego podatku dochodowego od udzielonej dotacji NFOŚiGW.

Postępowanie przy udzielaniu dotacji NFOŚiGW na częściowe spłaty kapitału kredytu bankowego

1. Wnioski o dotację NFOŚiGW wraz z wnioskami o kredyt rozpatrywane są, przez Bank, który ma zawartą z NFOSiGW umowę o współpracy,. Formularze wniosków udostępnia Bank.
2. Po podpisaniu umowy kredytu i zrealizowaniu przedsięwzięcia, Kredytobiorca występuje do Banku o wypłacenie dotacji poprzez złożenie protokołu ostatecznego odbioru przedsięwzięcia oraz innych dokumentów określonych w umowie kredytu.
3. Spłata części kapitału kredytu następuje poprzez przekazanie dotacji przez NFOŚiGW na podstawie wystąpienia Banku potwierdzającego zrealizowanie przedsięwzięcia.

Szczegółowe informacje odnośnie Beneficjentów oraz warunków dofinansowania zawarte są w Programie Priorytetowym

Dodatkowych informacji o zasadach, warunkach i procedurze ubiegania się o dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych udziela Wydział Finansowania Zewnętrznego(lista adresowa i spis telefonów na stronie internetowej NFOŚiGW w zakładce kontakt).

Do 30.04.2010 prowadzony jest przez NFOŚiGW nabór wniosków banków o zawarcie umowy o współpracy. Do końca maja na stronie internetowej NFOŚiGW zostanie ogłoszona lista banków, które po podpisaniu umowy o współpracy z NFOŚiGW będą udzielały kredyty objęte dotacją NFOŚiGW.



kamykkamyk2 - 07-05-2010 14:00
To i tak dobry krok w tym kierunku. Warto się teraz zastanowić na montażem kolektorów.



rusek007 - 07-05-2010 14:48

2. Po podpisaniu umowy kredytu i zrealizowaniu przedsięwzięcia, Kredytobiorca występuje do Banku o wypłacenie dotacji poprzez złożenie protokołu ostatecznego odbioru przedsięwzięcia oraz innych dokumentów określonych w umowie kredytu. Czyli, instalację wykonuję za swoje pieniążki, następnie biorę kredyt i dostaję ewentualną dopłatę, którą w większej części pochłania bank, w postaci prowizji, opłaty wstępnej, opłaty za udzielenie kredytu i oczywiście odsetek. Jak zwykle najwięcej skorzystają banki, a nie zwykli zjadacze chleba. Gdzie logika?



k62 - 07-05-2010 14:55

Wreszcie są!!! Rządowe dotacje do solarów Jak widzę słowo "dotacje" to mi się wszystkie scyzoryki otwierają w kieszeniach:bash:



Wirecki - 07-05-2010 23:04
spokojnie..... poczekamy... zobaczymy....



magos - 08-05-2010 07:33
Czyli jak ktoś za gotówkę kupuje to nic z tego nie ma?No to świetny pomysł!



Robin2 - 23-05-2010 14:38

Czyli jak ktoś za gotówkę kupuje to nic z tego nie ma?No to świetny pomysł! magos, nie jest tak źle.
Zawsze gdy kupujesz za gotówkę możesz utargować niezły upust.

Nie ma co się podniecać wiadomością o dotacjach, jest pare kruczków w tej ofercie:
- dofinansowanie kosztów max do 2.500 PLN za 1m2 powierzchni całkowitej kolektora- czyli instalacja 4m2 = 10 tys zł = max 4 tys zł "dotacji"
- od tego musisz zapłacić podatek (19 lub 30%)
- na wieść o możliwych dopłatach spadł popyt na montaż- część osób czeka na oszczędności (patrz- kurt76). Instalatorzy i sprzedawcy mają spadek- odrobią to sobie w przyszłym roku

Dla zainteresowanych- w tej chwili bez problemu można założyć instalację solarną w cenie podobnej do tej, która będzie obnizona w wyniku dotacji. Płacąc gotówką mozna spokojnie zbić cenę. Oczywiście sa bogatsze regiony gdzie trudno takie warunki wytargowac ale w Polsce wschodniej- tak.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany- służe pomocą- pracuję w tej branży.
-



voytas80 - 30-06-2010 10:56
A moze tak obnizenie podatków i ludzie sami sobie kupia bez łaski :D



kalina1983 - 30-06-2010 21:31
WITAM,
nareszcie mamy rządowe dopłaty
http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/...5-doplata.html

jakie kolektory polecacie na dom 86 m2 - na razie dwóch mieszkańców ??? czy macie jakieś sprawdzone firmy, producentów???

advocem mikołaja - trzeba brać osobny kredyt na kolektory lista banków jest dostępna na stronie NFOŚiGW , dopłata wynosi 45 % kapitału



RAPczyn - 01-07-2010 07:40
OT. Jeśli nie chcesz w przyszłości rozbudowywać instalacji to możesz wziąć Allstar CPC 40 dla 3-4osób.



kalina1983 - 01-07-2010 07:53

OT. Jeśli nie chcesz w przyszłości rozbudowywać instalacji to możesz wziąć Allstar CPC 40 dla 3-4osób. witam masz to zainstalowane w domu jednorodzinnym???? jaki jest koszt takiej instalacji ???



Puławiak - 01-07-2010 08:11
Ładnie to wyglada tylko to nie 45% a 30% dopłaty po odliczeniu wszelkich kosztów.



arty1 - 09-07-2010 10:01
Przeanalizowalem temat dotacji rzadowych 45% - marchewka na kiju
45%
- 19% podatku
-4% prowizji od kwoty kredytu,
-11% odsetki ( nie za bardzo mozna wczesniej splacic mu smusisz czekac na decyzje o umorzeniu 45% - a wiec tu zapewne was przytrzymaja)
- prawdopodobnie wymagany bedzie projekt min 600zl

Jak to podliczyc to w najlepszym wypadku zostanie ok 1000 zl - przy zestawie wartym ok 11 tys- - w najgorszym wypadku wyjdzie drozej niz kupic z agotowke z dobrym rabatem........................................... ...... - POLSKA PIĘKNY KRAJ........................;)



RAPczyn - 10-07-2010 09:17
"Jeszcze się taki nie narodził co by każdemu dogodził" ;-)

Parę lat temu było porównanie szczęśliwości lub marudności ludności w różnych krajach. Z tego co pamiętam to niestety ;-) byliśmy w czubie.



compi - 10-07-2010 15:39
Ta marudność może też być powodem tego, że jesteśmy uznawani za jeden z najbardziej zaradnych narodów :).



KrzysztofLis2 - 10-07-2010 18:56
Przeprowadziłem podobną analizę zasad tych dotacji od NFOŚiGW i mam podobne odczucia. :( Ta marchewka to taka iluzoryczna jest...



jaendrju - 13-07-2010 16:53
oraz obowiązek zainstalowania ciepłomierza,którego nikt przeważnie nie instaluje,czyli dodatkowy wydatek 400-500zł
Czyli najwięcej zarabia BOŚ,którego większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa



RAPczyn - 14-07-2010 09:11
Z innego wątku.
"Przykład kosztów kwalifikowanych instalacji - 20774,99PLN
Pow. łączna kole próżniowo rurowego CPC 4,4m^2 * 2500PLN = 11000
Dotacja = 9348.75PLN
---------------------------
Prowizja 4% = 830,99PLN
Odsetki 11%, kredyt na rok = 1258,55PLN
Podatek 19% = 1776,26PLN
---------------------------
Łącznie z dotacji = 3865,80PLN

Jest tu księgowy/bankier/radca podatkowy który by to sprawdził? "

Co do ciepłomierzy do chyba nie ma obowiązku, natomiast moim zdaniem jest to dobre rozwiązanie.



KrzysztofLis2 - 14-07-2010 11:01
Potwierdzam, o ile wiem, nie ma obowiązku instalowania ciepłomierza, choć sam bym sobie takie urządzenie zamontował. :)



RAPczyn - 14-07-2010 12:27
Niektóre automatyki solar mierzą moc i uzyski.
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.