ďťż

Wentylacja grawitacyjna na poddaszu

Wentylacja grawitacyjna na poddaszu





adaman - 09-06-2006 23:55
Mój architekt chyba sp...ył mi wentylację na poddaszu. Nie mam pionu wentylacyjnego w łazience. Dom na planie prostokąta z przyklejonym drugim prostokątem (garaż i wykorzystane pomieszczenia ponad nim)Łazienka w centrum powierzchni domu. Kanał wentylacyjny znajduje się w kominie na styku domu i garażu, oddalonym od łazienki o 2,5 m . Komin od sufitu drugiej kondygnacji do końca ma wysokość 2,5 m. Czy jeżeli doprowadze rurą spiro wentylację łązienki i w sumie całego poddasza do tego przewodu, to będzie to miało w ogóle jakiś sens? Czy poprowadzona w ten sposób wentylacja zadziała grawitacyjnie? :cry: :cry: :cry:





adaman - 10-06-2006 18:04
Nikt się nie wypowie? :cry: :cry:



Acent - 10-06-2006 18:08
Za krótki komin ,za długi poziomy odcinek.Marne szanse.Jeśli łazienka właduj wentylator z opóżnionym wyłączaniem.



adaman - 10-06-2006 18:23
Dzięki Acent, tak mi sie właśnie wydawało :cry: Czy taki wentylator, który np włącza się co dwie godziny wystarczy do przewentylowania poddasza?Jak dobrać takie ustrojstwo? Przychodzi mi do głowy jeszcze takie rozwiązanie: zostawić kratkę wentylacyjną na klatce schodowej - do wentylacji grawitacyjnej poddasza , a w łazience zrobić wentylację przez kominek wentylacyjny na dachu( wentylator mechaniczny oczywiście, ale wtedy włączany w razie potrzeby, albo z takim czasowym opóźniaczem) dobrze kombinuję?





adaman - 10-06-2006 18:25
A tak swoją drogą to cholera mnie bierze, że muszę kombinować :evil: :evil: Takie rzeczy powinien zawierać projekt architektoniczny :evil: :evil: A co byłoby, gdybym nie zaczęłą sie nad tym zastanawiać????



aru - 10-06-2006 19:50
różnica poziomów min 2m, kanał poziomy bez "ostrych" zakrętów
wtedy może coś wyjdzie



adaman - 10-06-2006 19:59
Aru, dzięki!!! Już głupieję, przeglądam teraz wentylatory hybrydowe i zastanawiam się, czy gdyby nie dało rady zwentylować poddasza grawitacyjnie nie lepiej zastosować taką hybrydę zamiast wentylatora elektrycznego- w tym wypadku byłoby to wspomożenie naturalnego procesu wymiany powietrza, a nie wymuszanie obiegu, a co za tym idzie, wychładzanie...
A kanał do tego komina odległego planowałam z rury spiro podłączonej nawet nie w poziomie, tylko lekko "pod górkę"



Acent - 10-06-2006 22:35
Możesz zastosować:
-wentylator z wilgotnosciomierzem(uruchamia sie gdy wilgotność wzrasta)
-uruchamiany światłem a wyłączany z opóźnieniem.
Spiro to nie jest dobry pomysł.Nie jest gładka więc ma większy opór powietrza.Spiro+wentylator =głośny szum powietrza(zawirowania)Lepiej rura gładkościenna.



adaman - 10-06-2006 22:48
Acent, czy myśłisz, że zastosowanie wentylatora w łązience i kratki wywiewnej grawitacyjnej na klatce schodowej spowoduje dobrą wentylację poddasza?



Zbigniew Rudnicki - 11-06-2006 10:50
Czy ta rura spiro ma przechodzić przez strych ? (czy jest strych ?)
Jezeli tak, to warto usytuować wentylator kanałowy na strychu.
Będzie mniej go słychać, zas wentylator będzie lepszy.
Najlepiej 2-biegowy.
Ponadto rure spiro (czy też inny kanał) należy ocieplić, aby powietrze w tym kanale nie schładzało się (w zimie).
Przypuszczalnie w zimie włączanie ciągłe wentylatora nie będzie konieczne.



adaman - 11-06-2006 11:16
Tak, rura będzie przechodzić przez strych, myślałam o takiej rurze jak do rozprowadzenia ciepła z kominka, w otulinie. Czy taki wentylator kanałowy montuje się wtedy w miejscu, w którym ta rura wchodzi do kanałału wentylacyjnego, czy gdzieś pośrodku rury? Rozumiem, że w przypadku, gdy wentylator wyłączony, powietrze w sprzyjających warunkach(zima) opuszcza budynek grawitacyjnie?
I co z tym kanałem na klatce? Zostawiać ( po prostu zdecyduję się na wyrzucanie powietrza z okapu przez ścianę budynku, a nie kanał wentylacyjny)? :roll: Czy nie zostawiać - wentylator w łazience poradzi sobie z łazienką i całym poddaszem?.....



Zbigniew Rudnicki - 11-06-2006 12:54
Wentylator ma swoją wagę, trzeba go jakoś zamocować.
Najłatwiej będzie przy wejsciu do komina (kanału wentylacyjnego).
Ponadto im dalej od pomieszczenia, tym będzie ciszej.
Kanał elastyczny (spiro) ocieplony, powinien mieć sztywne wewnętrzne ścianki.
Tanie kanały z ścianką wewnętrzną z foli mogą pracować tylko na nadciśnieniu (za wentylatorem), bo inaczej zmniejsza się ich przekrój.
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.