ďťż

Sam zbudowałem dom

Sam zbudowałem dom





Majster_ - 08-04-2004 18:19
Na samym początku zastrzegam, że nie jest to ukryta reklama.

Tak jak napisałem w tytule wątku, kiedyś chciałbym napisać tak naprawdę: "Sam zbudowałem dom". Na razie jestem jeszcze na samym początku cyklu budowy domku. Już teraz zakupiłem materiały budowlane, aby uciec przed majowym wariactwem cen (choć już to się dało odczuć). Nasz przyszły domek ma być parterowy (bez piwnicy) z poddaszem użytkowym (pow. cał. około 120 m2 wraz z garażem) o podstawie kwadratu, bez żadnych udziwnień i załamań ścian. Po prostu prostota na całej linii, ale i jakież piękno.

Do czego zmierzam? Otóż w jednym z poradników budowlanych "Mój dom" nr 6/02 na stronie 34 jest artykuł o takiej samej nazwie jak tytuł tego wątku. Jest to reklama pewnej firmy produkującej silikaty w formie reportażu o panu Macieju wraz ze zdjęciami z jego budowy. Pan Maciej wybudował dom bez niczyjej pomocy (oczywiście chodzi tutaj o ściany). Powierzchnia domu podobna do mojej a i materiał ten sam - Silikaty M18 na klej. Postawienie ścian zajęło mu około 1,5 miesiąca z tym, że roboty wykonywał 3 - 4 godziny dziennie i to nie w każdy dzień. Zakłada, że gdyby budował codziennie po 8 - 10 godzin, ściany powstałyby w ciągu 3 - 4 tygodni. Pan Maciej z wykształcenia tech. - mech. poj. sam., na co dzień zakłada instalacje centralnego ogrzewania, instal. wod. i gaz. itp. Jak twierdzi - na budowie pracował raz, może dwa - jako pomocnik.

Wraz z żonką mamy troszeczkę oszczędności, ale raczej nie należymy do grupy osób zamożnych, a o kosmicznym kredycie na to, aby ktoś nam wybudował dom nie możemy sobie pozwolić z wielu powodów. Z jakieś pół roku temu, gdy występowałem o pozwolenie na budowę wiedziałem, że budowę od momentu postawienia ścian przez jakąś ekipę budowlaną poprowadzę sam, z pomocą znajomych lub rodziny. W sumie od 15 lat, gdy ukończyłem podstawówkę cały czas pracowałem na budowach (tak jak pan Maciej przy instal. wod. - kan., gaz. i CO oraz instal. elektr. i innych) i uczyłem się albo dziennie albo wieczorowo oraz dorabiałem sobie w czasie weekendów, wakacji czy urlopów. Nawet teraz gdy mam bardzo dobrą pracę zmianową często przebieram się w ciuchy robocze i ... W swoim życiu widziałem wiele dobrych rozwiązań, ale jeszcze więcej źle wykonanych robót. Z tego też powodu boję się powierzyć wybudowanie mojego domu ekipie, która spie... mi robotę (sorki za wyrażenie). Kolejna sprawa to koszt zleconej roboty jest bardzo wysoki (około 10k). Od kilku dni zastanawiam się, czy nie lepiej zrobić to samemu. Zrobię to może wolniej, ale będę się starał zrobić to dokładnie i dobrze, bo to ma być dla nas (Żonki i mnie). Pod względem wiedzy jestem jak "chodząca encyklopedia budowlana" a i przy niektórych pracach jak ławy, strop czy wieńce kilka osób zadeklarowało mi swoją pomoc.

Elito, Domownicy Forum oraz Wy Wszyscy, czy znacie podobne przykłady jak pan Maciej z tej przytoczonej przeze mnie reklamy. Czy jest w ogóle sens porywania się na coś takiego? Wypowiedzcie się na ten temat.





jacek_321 - 08-04-2004 20:03
brawo jestesmy w podobnej sytuacji rowniez sam bede budowal nie tylko sciany lecz caly dom oprocz wierzby dachowej to dam zarobic ciesla ale z gor narazie wykopalem fundamenty i zaczynam zbrojeniemozemy byc w kontakcie a pro po napisalem kilka pytan na temat zbrojenia jak znasz odpowiedzi to bede wdzieczny w sondazach



jacek_321 - 08-04-2004 20:05
brawo jestesmy w podobnej sytuacji rowniez sam bede budowal nie tylko sciany lecz caly dom oprocz wierzby dachowej to dam zarobic ciesla ale z gor narazie wykopalem fundamenty i zaczynam zbrojeniemozemy byc w kontakcie a pro po napisalem kilka pytan na temat zbrojenia jak znasz odpowiedzi to bede wdzieczny w sondazach



kaczorek. - 08-04-2004 23:42
3 mam qki





tam - 09-04-2004 08:57
Dasz radę, spoko :D :D :D :D :D



ArtMedia - 09-04-2004 09:03
Witam.

Jesli masz czas sens jest. Niektórych prac możesz nie zrobić dobrze, ale zdecydowaną większość możesz zrobić najlepiej. Ja mogłem budować tylko na urlopach. Żałuję, że nie miałem więcej czasu. Musiałem wybierać czas i budowanie, albo zarabianie na budowanie. Na co tylko starczyło czasu zrobiłem sam, z żoną, z bratem. Szczegóły możesz zobaczyć na stronkach.



echo - 09-04-2004 10:39
przede wszystkim brawo za odwagę i zapał :lol:
my wraz z żoną zlecamy budowę firmie (małej i raczej taniej firmie) - wybudowali u znajomych dobrze i tanio, więc ich zatrudnilismy...
Jednak po części wiem o czym piszecie, gdyz kilka lat temu kupilismu stary dom do remonyu i zrobiliśmy kapitalny remont z bardzo dużym udziałem własnej pracy (podobno jeszcze gorsze od budowanie: trzeba przemyśleć, rozwalc i zrobic na nowo!!!), niestety z kilku powodów zdecydowaliśmy się na budowę nowego domu (mniejszego, oszczedniejszego i położonego bliżej naszych miejsc pracy).
Trzymamy za was kciuki :wink:



Majster_ - 10-04-2004 17:43
Tak prawdę powiedziawszy to na tym Forum jestem pod innym nickiem ale w obawie przed dość ostrą krytyką "stałem się" Majstrem. Za jakiś czas się ujawnię - na razie się ... wstydzę :wink: .
Z góry dziękuję za słowa otuchy.



bilbo - 10-04-2004 18:26
Czego się wstydzisz ???

Nie masz powodu. Za to, gdy już ten dom wybudujesz (a jeśli chcesz, to na pewno wybudujesz), będziesz miał powody do dumy.

Z przykładów takich, o jakie pytasz, nie znam żadnego w szczegółach, ale sąsiad naszej rodzinki podobno (z tego, co rodzinka mówi) sam (jeden!, słownie sam!) wybudował praktycznie cały dom. Domu z bliska nie oglądałem, ale z całą pewnością stoi.

Dach, szczególnie więźba (a raczej tylko ona), to jeszcze może być problem. Tak to sobie przynajmniej wyobrażam. Ale z murami sobie na pewno poradzisz. Zwłaszcza, jeżeli jest to prosta bryła budynku.

pozdrawiam i życzę powodzenia
Robert



ozzie - 10-04-2004 19:20
Powodzenia! Mam duzo szacunku do takich ludzi jak, ktorzy sami buduja swoje wymarzone domy :D Bede za ciebie trzymac kciuki i daj znac na tym forum jak ci idzie



aleksik - 10-04-2004 21:13
Jestem w tej samej sytuwacji co ty, ale mam kilka pytań, gdyz też myślałem o Silikatach. Po kolei:
1. Ilu warstweową ścianę masz zamiar wybudować? Dwu lub trój?
2. Musisz wyłożyć więcej kasy na fundamenty - ciężar.
3. Aby budować pozostałe warstwy msuisz mieć rusztowania.
4. Itd
Ja muszę w ciągu dwu dni wybrać:
Sciana trójwarstwowa (18 Silikat + 14 wełna + 3 pustka + 6,5 cm cegła elewacyjna) lub jednowarstwowa z betonu komórkowego 42 cm.
Koszta i czas przemawiaja za opcją drugą ale estetyka, parametry zdrowie za pierwszą
Wracaja c do tematu - też chcę budować sam, bo coś juz tego fachu łyknąłem, "komórkowca" nie boję się, ale ewentualna elewacja w trójwarstwowej jest lekkim problemem - musi być extra aby nie szpeciło.
Pozdrawiam i życzę sukcesu oraz Wesołych Świąt.



bilbo - 10-04-2004 22:16
Ja bym jednak stawiał na ścianę dwuwarstwową.

1. Wbrew temu, co mówią niektórzy (a reklamy klinkieru w szczególności), ściana 3-warstwowa jest droższa od 2-warstwowej (i to nawet sama ściana, nie wspominając o szerszym fundamencie).

2.1. Ściana 1-warstwowa nie jest raczej wiele (lub wcale) tańsza od 2-warstwowej (droższe zaprawy i tynki ciepłochronne, droższe mury z grubszych bloczków, dodatkowe drogie elementy systemowe jak nadproża).
2.2. Parametry (cieplne) ściany 1-warstowej nawet idealnie wykonanej z trudem są w stanie (teoretycznie) osiągnąć minimalny poziom przewidziany dla ścian 2-warstwowych.
2.3. Zepsuć ścianę 1-warstwową (i jej parametry cieplne) jest bardzo łatwo. Ściana 2-warstwowa jest w stanie wybaczyć znacznie więcej błędów.

P.S.
Koszt fundamentów pod silikaty nie różni się raczej od kosztu fundamentów pod inne ściany. Silikaty są cięższe, ale bez przesady. Fundamenty zaprojektowane pod Ytong, BK czy Porotherm nadają się z powodzeniem pod silikaty.

pozdrawiam
Robert



ArtMedia - 11-04-2004 07:43
Znów temat bumerang...
Przestrzegam przed dwuwarstwową! Dobra, ale najdroższa i najdelikatniejsza!



bilbo - 12-04-2004 11:59
Nie wiem, jak to liczysz i z jakich materiałów, że trójwarstowa wychodzi Ci taniej niż dwuwarstwowa. Jeżeli tak jest u Ciebie, to oczywiście najlepiej budować 3-warstwową.
Przestrzegam jednak przed ślepym wierzeniem w historię o tanich 3-warstwowych ścianach. Jeżeli będzie wam budował ktoś, to niech wam policzy oba warianty i wtedy będziecie mogli podjąć decyzję. Jeżeli budujecie sami, to sobie policzcie sami biorąc jednak pod uwagę wszystkie składniki ceny, łącznie z fundamentem.

pozdrawiam
Robert



anpi - 12-04-2004 13:09

Koszt fundamentów pod silikaty nie różni się raczej od kosztu fundamentów pod inne ściany. Silikaty są cięższe, ale bez przesady. Fundamenty zaprojektowane pod Ytong, BK czy Porotherm nadają się z powodzeniem pod silikaty. Też mi się tak wydaje. Ja mam w projekcie ścianę 18 cm z silikatu + styropian 15 cm. Do tego ława 30 x 50 cm i ściana fundamentowa z bloczków. To chyba zwykły fundament?



markus_gdynia - 12-04-2004 13:22


Elito, Domownicy Forum oraz Wy Wszyscy, czy znacie podobne przykłady jak pan Maciej z tej przytoczonej przeze mnie reklamy. Czy jest w ogóle sens porywania się na coś takiego? Wypowiedzcie się na ten temat.
Polecam lekturę "Dziennika Kodiego", tam powinieneś znaleźć wiele odpowiedzi.



Wakmen - 13-04-2004 11:49

Czego się wstydzisz ??? Nie masz powodu....
Dach, szczególnie więźba (a raczej tylko ona), to jeszcze może być problem. Tak to sobie przynajmniej wyobrażam.
No dobra Majstrem to jestem ja - Wakmen. Co się zaś tyczy dachu to robić go będzie ze mną 4 osoby a ściany 2.

Jestem w tej samej sytuwacji co ty, ale mam kilka pytań, gdyz też myślałem o Silikatach. Po kolei:
1. Ilu warstweową ścianę masz zamiar wybudować? Dwu lub trój?
2. Musisz wyłożyć więcej kasy na fundamenty - ciężar.
3. Aby budować pozostałe warstwy msuisz mieć rusztowania.
4. Itd ...
Co do silikatów to założyłem jakiś czas temu wątek Jak budować Silką?. Ja będę budował M18 + 16 styropianu.

Polecam lekturę "Dziennika Kodiego", tam powinieneś znaleźć wiele odpowiedzi. Kodi to jest mój Forumowy Idol a dzienniki budowy forumowiczów to prawie wszystkie przeczytałem już we wrześniu 2003r a niektóre, jak mojego Idola, to nawet mam wydrukowany i zawsze mam pod ręką.



RobertOC - 13-04-2004 12:44
Wakmen z całego serca popieram twoja inicjatywę. Sam mogę coś o tym powiedzieć bo wybudowałem dom niemal bez ekip fachowców. Przy odrobinie chęci i zapału dasz radę. Znam wiele osób które w ten sposób podchodziły do sprawy i dzisiaj mieszkają juz w swoich domach.
Życzę sukcesów.



Agawa - 13-04-2004 13:10
Popieram bardzo, my zamierzamy sami wybudować doma a raczej mój mąż z pomoca rodzinki, więc trzymama kciuki bo mam nadzieje, ze tobie i nam się uda :)



Marzyciel - 13-04-2004 13:25

Tak prawdę powiedziawszy to na tym Forum jestem pod innym nickiem ale w obawie przed dość ostrą krytyką "stałem się" Majstrem. Za jakiś czas się ujawnię - na razie się ... wstydzę :wink: .
Z góry dziękuję za słowa otuchy.
Nie rozumiem czego się boisz... Każdy to trochę "oberwał" i każdy został "poklepany po plecach". Mnie wiele osób krytykuje za ideę wybudowania 100 metrowego domu za 100 tys. :) (ale ja i tak to zrobię). Gdybym miał takie doświadczenie w "grubej budowlance" jak Ty to nawet bym się nie zastanawiał. Ja pomimo braku doświadczenia też będę chciał wykonać jak najwięcej prac (z pomocą jednego lub dwóch fachowców). Wykończeniówkę zrobię sam bo na tym akurat się znam, a instalalacjie będę musiał komuś zlecić (przynajmniej częściowe ich wykonanie).
NIE MA SIĘ CO ZASTANAWIAĆ :)



ArtMedia - 13-04-2004 15:49

Nie wiem, jak to liczysz i z jakich materiałów, że trójwarstowa wychodzi Ci taniej niż dwuwarstwowa. Jeżeli tak jest u Ciebie, to oczywiście najlepiej budować 3-warstwową.
Przestrzegam jednak przed ślepym wierzeniem w historię o tanich 3-warstwowych ścianach. Jeżeli będzie wam budował ktoś, to niech wam policzy oba warianty i wtedy będziecie mogli podjąć decyzję. Jeżeli budujecie sami, to sobie policzcie sami biorąc jednak pod uwagę wszystkie składniki ceny, łącznie z fundamentem.
Szczegółowe obliczenia przedstawiłem w wątku o ścianach...



Wakmen - 13-04-2004 20:22
Co do obliczeń pomiędzy ścianą 2 czy 3 warstwową to sie nad tym zastanawiałem i ... zrezygnowałem.
Miałem taki pomysł:
Mam możliwość zakupić każdą ilość pociArtMedia go styropianu (taki zmielony prawie na pojedyńcze kulki) w cenie około 40zł / m3. Do czego by mi to było? A do tego aby postawić dwie ściany - jedną z M18 a drugą z cegły łupanej jako osłonówka. Pomiędzy nimi szczelina powiedzmy na 20 cm i tam ładuję ten granulat specjalnym agregatem, który ma Wujas. Różnica pomiędzy granulatem a zwykłym styropianem wynosi około 100 zł (po podwyżkach). Porównując zakup materiału na przyklejenie zwykłego styropianu, zatarcie go i otynkowanie jest dużo niższe jak przy tak dużych oszczędnościach na granulacie ale cena cegły łupanki (teraz 1,2 zł/ szt) przerasta i to dużo dwuwarstwową ścianę.
Jak bym na to nie patrzał, nie liczył za cholerę nie wyjdzie aby ściana 3 - warstwowa była tańsza od 2 - warstwowej.[/list]



wg - 13-04-2004 20:45
To nie rób cegły łupanej ani klinkieru tylko normalne bloczki 8 cm lub 12 cm i do tynku tradycyjnego. Wtedy wyjdzie taniej.



Wakmen - 13-04-2004 20:51

To nie rób cegły łupanej ani klinkieru tylko normalne bloczki 8 cm lub 12 cm i do tynku tradycyjnego. Wtedy wyjdzie taniej. Takie rozwiązanie jest bez sensu. To poco mam stawiać trzecią ścianę? Aby ją najzwyczjniej w świecie otynkować? To samo mogę zrobić na styropianie z zatartą siatką w kleju.
Poproszę inne rozwiązanie.



RYDZU - 14-04-2004 07:39

Takie rozwiązanie jest bez sensu. To poco mam stawiać trzecią ścianę? Aby ją najzwyczjniej w świecie otynkować? To samo mogę zrobić na styropianie z zatartą siatką w kleju.
Poproszę inne rozwiązanie.
A myślałeś o warstwie elewacyjnej z sliku 8cm?
Potem - jeśli jest porządnie wymurowana na cienkich spoinach - można to pomalować tylko farbą elewacyjną. Wygląd pierwsza klasa, muruje się szybko i nie wychodzi wcale drogo.
W moim domu będzie właśnie tak wykończona ściana.

Pozdrawiam



bilbo - 14-04-2004 09:57

Jak bym na to nie patrzał, nie liczył za cholerę nie wyjdzie aby ściana 3 - warstwowa była tańsza od 2 - warstwowej.[/list] To samo powiedział mi mój obecny wykonawca, a liczyć raczej umie. Zresztą poprzednich kilku przy wycenie zeznawało tak samo.
Ja również nie mogę dopatrzeć się żadnej oszczędności w ścianie 3-warstwowej, ani w materiałach ani w robociźnie.

Producentom klinkieru (patrz reklamy) wychodzi, że m2 ściany 3-warstwowej jest tańszy niż 2-warstwowej (fundamentu już nie liczą). Producenci technologii jednowarstowwych są już natomiast blisko, by dowieść, że to najcieplejsza tachnologia. Na razie zadawalają się hasłem w stylu "wybuduj ciepły dom"...
Udowodnić można wszystko...

Jeżeli jednak ktoś jest w sytuacji, że 3-warstowowa wychodzi mu taniej i jest pewnien, że tak będzie w praktyce a nie tylko w teorii, to ją polecam.

pozdrawiam
Robert



ArtMedia - 14-04-2004 10:11
Witam ponownie.
Przy budowaniu ściany z gazobetonu 24cm. ściana nośna jest taka sama. Teraz w zalezności od sposobu wykonania...
System na styropianie za materiały oscyluje w granicach 35PLN/m2.
Robocizna 18-20PLN/m2 Razem około 53-55PLN/m2.
Za drugą warstwę ściany i ocieplenie trzeba dodać na robociźnie ok. 2PLN na m2 przy murowaniu.
Za materiał na warstwe osłonowa z gazobetonu trzeba dac około 12-14PLN/m2
Tynkowanie około 12PLN z materiałem.
W sumie 26-28PLN/m2
Owszem trzeba dołożyć na fundamencie. W moim przypadku byłoby to około 20PLN na m2 fundamentu. Razem 46-48PLN/m2
Owszem, jesli chcesz miec na elewacji klinkier to trójwarstwowa będzie droższa. Porównywac jednak należy takie same wykończenie.
Ja wybrałem dwuwarstwową na wełnie, bo było chciałem miec wełnę ze względów przeciwpożarowych. Następny dom buduję już w technologii trójwarstwowej także z wełną.



siewonka - 14-04-2004 14:31
Witam wszystkich
My dom wybudowaliśmy sami oprócz więżby i położenia dachówki nie było żadnych fachowców.
Budował go mój mąż ja (osobiście zasypywałam fundamenty podawała cegły itd...) pomagał również mój teść i mój tato czasem wpadł sąsiad. Urlop braliśmy do budowy ścian reszta właściwie po południu bo budowę mamy obok.
Teść trochę znał się na murowaniu nauczył mojego męża i ojca potem mój mąż sam z moim ojcem układali strop więżba jak pisałam górale.
Mój teść przez zimę tynkował a mąż kłódł kable elektryczne teraz kończy rurki do wody i zabiera się za ogrzewanie.
Kafeli też mój mąż potrafi kłaść sam bo już niejednokrotnie pomagał znajomym jeśli czegoś nie wie rozmawia z ludżmi którzy mają jakieś doświadczenie, w sklepach ze sprzedawcami i się uczy.
Ja z zawodu jestem technikiem architektem i też coś niecoś mogę mu podpowiedzieć.

U nas to też była jedyna droga albo budujemy sami albo wcale na fachowców nas nie stać i mamy nadzieję się w tem roku przeprowadzić może jeszcze nie będzie wykończone super ale i tak u siebie.

Zyczę wytrwałości i powodzenia



Wakmen - 14-04-2004 18:30

... Za drugą warstwę ściany i ocieplenie trzeba dodać na robociźnie ok. 2PLN na m2 przy murowaniu ... O cholera ale tam u Ciebie tania jest robocizna albo coś się zakręciłeś.



bilbo - 14-04-2004 21:33

... Za drugą warstwę ściany i ocieplenie trzeba dodać na robociźnie ok. 2PLN na m2 przy murowaniu ... O cholera ale tam u Ciebie tania jest robocizna albo coś się zakręciłeś. No właśnie :o
A poza tym....


Przy budowaniu ściany z gazobetonu 24cm. ściana nośna jest taka sama. Teraz w zalezności od sposobu wykonania...
System na styropianie za materiały oscyluje w granicach 35PLN/m2.
Robocizna 18-20PLN/m2 Razem około 53-55PLN/m2.
Za drugą warstwę ściany i ocieplenie trzeba dodać na robociźnie ok. 2PLN na m2 przy murowaniu.
Za materiał na warstwe osłonowa z gazobetonu trzeba dac około 12-14PLN/m2
Tynkowanie około 12PLN z materiałem.
W sumie 26-28PLN/m2
Owszem trzeba dołożyć na fundamencie. W moim przypadku byłoby to około 20PLN na m2 fundamentu. Razem 46-48PLN/m2
Z tego, co tu napisane, w ścianie 3-warstwowej ocieplenie jest gratis ???
Albo czegoś nie rozumiem



areksam - 14-04-2004 22:51
A ja tam jestem pełen podziwu - też bym tak chciał, ale nie mam o budowaniu pojęcia! Szkoda :cry:



ArtMedia - 15-04-2004 11:43

... Za drugą warstwę ściany i ocieplenie trzeba dodać na robociźnie ok. 2PLN na m2 przy murowaniu ... O cholera ale tam u Ciebie tania jest robocizna albo coś się zakręciłeś. Moim murarzom w ogóle było bez róznicy. Każdą ścianę murowali po 10PLN/m2. Pytałem kilku innych różnica w cenie między 2W i 3W dochodziła do 2PLN.

No właśnie :o
A poza tym....


Przy budowaniu ściany z gazobetonu 24cm. ściana nośna jest taka sama. Teraz w zalezności od sposobu wykonania...
System na styropianie za materiały oscyluje w granicach 35PLN/m2.
Robocizna 18-20PLN/m2 Razem około 53-55PLN/m2.
Za drugą warstwę ściany i ocieplenie trzeba dodać na robociźnie ok. 2PLN na m2 przy murowaniu.
Za materiał na warstwe osłonowa z gazobetonu trzeba dac około 12-14PLN/m2
Tynkowanie około 12PLN z materiałem.
W sumie 26-28PLN/m2
Owszem trzeba dołożyć na fundamencie. W moim przypadku byłoby to około 20PLN na m2 fundamentu. Razem 46-48PLN/m2
Z tego, co tu napisane, w ścianie 3-warstwowej ocieplenie jest gratis ???
Albo czegoś nie rozumiem Faktycznie, zapomniałem. Nalezy dodać 13PLN (po tyle liczyłem styropian dla 2W). Wychodzi 39-42PLN czyli nadal około 14PLN taniej na metrze. Pozostaje tylko fundament. Ostateczna cena koszt trójwarstwowej może przewyższyć koszt 2W o 6PLN/m2 Granica jest jednak bardzo płynna.
Faktem pozostaje, że ściana trójwarstwowa jest tańsza od 2W. Faktem też jest, że całościowo może wyjść odrobinę drożej.



bilbo - 15-04-2004 12:11

Moim murarzom w ogóle było bez róznicy. Każdą ścianę murowali po 10PLN/m2. Pytałem kilku innych różnica w cenie między 2W i 3W dochodziła do 2PLN. Z powyższego postu wynika, że to "bilbo napisał" :-)
Napisał jednak ArtMedia, więc do niego pytanie:
Jak to było im bez różnicy, czy będą murować za tą samą cenę jedną czy dwie ściany?
Może każdą z dwóch warstw (nośną i osłonową) chcieli murować po 10pln/m2?
Tak to bym rozumiał, że jest im bez różnicy.

Zacznijmy od drugiego końca.
Co jest tak drogiego w ścianie 2-warstwowej, czego nie ma w ścianie 3-warstwowej, aby dwuwarstwówka wychodziła drożej?

pozdrawiam
Robert

P.S.
Przepraszam, że to wszystko trochę off-topic :oops:



Wakmen - 15-04-2004 12:33
Bilbo dobrze zauważyłeś bo powoli zaczynam się gubić w tej 3 - warstwowej ścianie.



Juras XR4Ti - 15-04-2004 13:51
Brawo! Nie ma się czego bać, ani wstydzić! Sam to zrobiłem, tzn postawiłem dom bez ingerencji obcych sił fachowych. Wprawdzie technologia inna, ale wcale nie najprostrza (kanadyjczyk) a chałupa stoi. I jak coś jest spier... , to tylko do siebie mogę mieć pretensje. A że trochę to trwało.... no coż, coś za coś.



ArtMedia - 15-04-2004 16:34
Moim murarzom było bez róznicy. Każdą ścianę murowali po 10PLN/m2. Bez znaczenia czy na klej, czy murowaną i ile warstw. Jednak podałem 2PLN róznicy, bo średnio tyle dorzucali inni, których pytałem przed budową.



ArtMedia - 15-04-2004 16:35

...Zacznijmy od drugiego końca.
Co jest tak drogiego w ścianie 2-warstwowej, czego nie ma w ścianie 3-warstwowej, aby dwuwarstwówka wychodziła drożej?
Robocizna i materiały ocieplenia.



MarcinU - 15-04-2004 16:46
Podziwiam Wakmen! Ja też zdecydowalbym się na takie posunięcie po odbytych z wieloma "fachowcami" rozmowach, ale pracując po około 10h dziennie z wieloma wyjazdami na karku to budowałbym kilka lat, a na 3 m-ce urlopu to nikt mnie nie puści.

Życzę Ci powodzenia.



Wakmen - 15-04-2004 17:17
Marcinie ja mam taki komfort, że do pracy muszę chodzić około 7 razy w miesiącu na 25 godzin i resztę mam być pod telefonem więc jak widać czasu mam dużo. Cały czas gdzieś tam dorabiam ale teraz to wolę mój czas poświęcić na budowę gdzie chyba będę mógł się wykazać.
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.