ďťż

Komin dymny - jakie sa wymogi ?

Komin dymny - jakie sa wymogi ?





NOTO - 02-12-2006 11:06
Witam,
Gdzie mozna znaleźć prawne uregulowania dotyczące komina dymowego dla kominka ?
W jaki sposób mozna podpiąć kozę do takiego komina ?
Kto to może wykonać ? Czy sa konieczne jakieś uprawnienia ?





rafałek - 03-12-2006 12:43
Nie wiem jal z przepisami i kominkami, ale... Warto mieć komin o powierzchni przekroju 400 cm2. Warto mieć wyczystkę (niektórzy rezygnują). Najważniejsze to staranne wykonanie spoin.
Co do podłączenia - tu chyba nie ma jakiś wytycznych kto podłącza, ale jeśli się mylę proszę o sprostowanie.



Forest-Natura - 03-12-2006 21:10
Witam.
Nie ma żadnych przepisów tyczących się przewodu kominowego do kominka. Przepisy regulują tylko wymiarowanie przewodów kominowych do piecy i kotłów na paliwa stałe, które mogą mieć minimalny wymiar 14x14 cm. A taki wymiar jest mówiąc delikatnie "smieszny" jeżeli chodzi o podłączenie jakiegokolwiek kominka z wkłądem, nie mówiąc już o kominkach otwartych.
Rafałek bardzo mądrze proponuje pole przybliżone powierzchni przewodu kominowego do kominka.
Idealne kominy do kominków powinny mieć przekrój kołowy od fi 180 do fi 250 mm, w zależności od pola powierzchni drzwiczek kominkowych lub wielkosci paleniska w przypadku palenisk otwartych.
"Nieśmiertelnym" wymiarem ze względu na łatwość wykonania jest komin murowany 14x27 cm i choć ma wiele wad (stosunek matematyczny boków) to jest on najmniejszym złem w przypadku "murowańców".
Generalnie rzecz biorąc kominki powodują największe "zarastanie" przewodów kominowych ze względu na mierną jakość stosowanego zazwyczaj paliwa (niedosuszone drewno) i powinny mieć nieco większą średnicę uwzględniającą właśnie osadzanie się sadzy na ściankach i zmniejszanie przekroju komina.
Pozdrawiam.



NOTO - 04-12-2006 08:52
Czy mozna murować komin z betonowych bloczków/cegieł ?





Darek B - 05-12-2006 18:18
NIE ! Beton pęka od temperatury spalin z kozy lub wkładu kominkowego. Podobnie zachowuje się zaprawa z dodatkiem " sztucznego wapna" czyli płynnych plastyfikatorów. Ma to sprawdzone na kilku budowach . Kominy budujemy z cegły czerwonej pełnej , nie z silki ani dziurawych cegieł elewacyjnych. Dobrym rozwiązaniem jest doszczelnianie kominów wkładką szamotowa lub stosowanie kominów systemowych [ szamotowe środki + osłona z keramzytu ] . mistrz zduński Dariusz Bielawski www.kafle-kominki.pl



Qgiel - 05-12-2006 18:37
Popularna jest również teza, że kominy powinny być murowane na zaprawę cementową - bez wapna - bo wapno reaguje z czasem ze spalinami i osłabia zaprawę.



markes - 05-12-2006 18:52

NIE ! Beton pęka od temperatury spalin z kozy lub wkładu kominkowego. Podobnie zachowuje się zaprawa z dodatkiem " sztucznego wapna" czyli płynnych plastyfikatorów. Ma to sprawdzone na kilku budowach . Kominy budujemy z cegły czerwonej pełnej , nie z silki ani dziurawych cegieł elewacyjnych. Dobrym rozwiązaniem jest doszczelnianie kominów wkładką szamotowa lub stosowanie kominów systemowych [ szamotowe środki + osłona z keramzytu ] . mistrz zduński Dariusz Bielawski www.kafle-kominki.pl A czy systemowy wkład kominowy np. Leier może być obłożony cegłą klinkierową (ekoklinkier dziurawka) oczywiście wełna systemowa pomiędzy?



m.dworek - 05-12-2006 20:08
ja zas mam w planie kupic najtanszy system i ocieplic go welna a pozniej zrobic mu "ubranko" z zelbetonu ;)



Darek B - 06-12-2006 07:13
Popularne są również bajki że w kominku firmy X spalisz 1 kg drewna na godzinę ogrzejesz cały dom . Zaprawa bez wapna ma małą plastyczność [ płyny są wystarczająco dobre do budowania muru nie zaś komina] oraz odporność na temperatury. Częste są dziury pomiędzy kanałami komina spowadowane spadaniem zaprawy [ bez wapna] podczas murowania kolejnych warstw cegły. A taki komin można sobie... mistrz zduński Dariusz Bielawski www.kafle-kominki.pl



NOTO - 06-12-2006 14:00
No to ja mam kanał - bo komin jest zbudowany z "szarej cegły" czyli bloczków betonowych.
Obecnie komin robi mi wykwity na ścianie. Podobno to z mokrego drewna.
Ale jak wykazać że komin został zrobiony ze złych materiałów ?
Oczywiście wszystko już zamurowane - ale problem jest !



Darek B - 06-12-2006 18:26
A gdzie miałeś inspektora nadzoru na budowie ?? A gdzie kierownik budowy z uprawnieniami ?? Z jakich materiałów miałeś projekt komina ?? Jeśli komin jest z innych materiałów jak w projekcie to jest to istotne naruszenie warunków umowy . " Miałem " klienta z forum , sąsiada ze wsi obok , komin ma postawiony tylko z pustaka osłonowego [ keramzytowy podobny jak w systemie IBF ] i z kominka nici .



Forest-Natura - 06-12-2006 19:35
Witam.
No akurat materiał z jakiego ma być murowany komin spalinowy jest dokładnie opisany w normach. Jest tam podane jaką klasę mają mieć cegły i do ilu procent może wynosić i ch perforacja.
Zajrzyj tu:
http://www.kominiarze.pl/index.php
To chyba najlepszy serwis kominiarski w polskim internecie zawierający treż komplet przepisów tyczących się przewodów kominowych.
Pozdrawiam.



NOTO - 07-12-2006 08:47
Inwestycję popełnił deweloper. Ja tylko kupiłem "gotowy" dom.



NOTO - 07-12-2006 08:48
Ale dzięki za namiary - będę szukał.



sailor_ro - 09-06-2008 21:53
Witam

Zeby nie zaczynac nowego tematu,to takie moje pytanie,czy duzym bledem jest zamkniecie kanału dymnego (od kotła stałego) daszkiem,takim typowym z nierdzewki.Komin systemowy Zapel,ocieplony.Miał byc kocioł olejowy,wiec zrobiłem daszek,a eraz plany sie zmienily i sie zastanawiam,czy musze go usunac.

pozdrawiam



tres34 - 10-06-2008 11:59
Zaden murarz nie robi kanalu 14x14cm. Dymny musi miec min 25x14cm. Ten od kominka czy kozy min. 25x25cm. Nie sluchaj innych wypocin bo cie w maliny wpuszcza.
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.