ďťż

palenie

palenie





dongato - 06-01-2005 16:36
palicie w kominku tylko liściastym, niedawno widziałem jak pali się w kominku czym popadnie i to w drogim wkładzie jakoś nic mu się nie robi, proszę o opinie u mnie o liściaste ciężko większość drzewostanu to igły.
pozdrawiam





Carrrlos - 06-01-2005 21:55
wkład to wkład, ale co w kominie będzie po spaleniu tak np. 15m3 igły



Wowka - 06-01-2005 22:04
Palić możesz nawet i starymi oponami. Też się spala.

Drewno iglaste jest małokaloryczne, zbyt często trzeba je dokładać. Jest to drewno bardzo "żywiczne" brudzi sam wkład, potem są problemy z czyszczeniem komina a zwłaszcza kanału odprowadzającego dym z wkładu do pionu kominowego.
Jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Gwałtowne spalanie drewna (a tak spala się drewno iglaste) może doprowadzić do rozsadzenia (eksplozji)wkładu.
Tyle doczytałem, tyle powiedzieli mi zdunowie, tyle wiem.
Minimalne ilości drewna iglastego używam tylko na podpałkę (jest świetne). Kupiłem go 1m3 i powinno mi to starczyć na kilka lat.

Pozdrawiam



gosciu01 - 06-01-2005 22:33
tak z własnego podwórka ;

dawno, dawno temu :wink: w pierwszym domu paliłem w kominku drewnem ścinanym jesienią w ogrodzie ( wiśnia, śliwa, jabłoń ) + deski iglaste.
Szyba do czyszczenia niemalże po każdym paleniu.

Obecnie w drugim domu palę drewnem liściastym zakupionym półtora roku temu, przesuszonym.
W tym sezonie szybę czyściłem dwa razy.

W kominku palę dla przyjemności tzn. w weekendy.
kaloryczności nie mierzyłem, ale różnicę widać "gołym okiem".

cz.





ariete - 06-01-2005 23:18
Róznica w kaloryczności drewna iglastego i lisciastego jest niewielka. Lisciate ma jednak większy ciężar właściwy. Dlatego wydaje się pozornie, że ma większą kaloryczność. Ma faktycznie, ale niewielką. Opał powinniśmy przeliczać na kilogramy, a nie na objętość.
Producenci zalecają lisciaste, bo łatwiej opanować proces spalania, mniej jest związków smolistych z którymi użytkownik często sobie nie radzi. Chodzi o kłopoty z prawidłowym ustawieniem procesu spalania. Żeby nie siarka zawarta w przysłowiowej oponie, to byłby to super opał, przy prawidłowej eksploatacji paleniska.
Kiedy zbiera się sadza w kominie? Przy nieprawidłowym paleniu, tzn. obsłudze urządzenia lub kiepskim urządzeniu. Można zrobić prosty test.
Palisz drewnem liściastym i obserwujesz komin. Potem to samo z iglastym. Kiedy jest mniej dymu na kominie, takim drewnem należałoby palić. Nie widać róznicy? To i nie ma znaczenia jakim drewnem palisz. Chociaż jest jeszcze kwestia regulacji.
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.