ďťż

Odmowa Srarostwa pomimo pozy. oceny badań geotechnicznych!!

Odmowa Srarostwa pomimo pozy. oceny badań geotechnicznych!!





Zulaga - 22-03-2007 21:22
Witam serdecznie!

Kupiłem działkę w wyniku przetargu z gminy o powierzchni 1522 m2, nie było dla niej warunków zabudowy-, czyli działka rolnicza.
Kupując ją czytałem zapoznałem się z badaniami gruntu dla tej działki, gdyż gmina zleciła ich wykonanie. Konsultowałem ich interpretacje z firmą, która je wykonywała. Nikt nie widział specjalnych problemów co do posadowiena budynku.

Generalnie działka znajduje się na skarpie, skarpa się nie obsypują ani nie przesuwa, woda nie występuje. Grunty są nośne.
Działka spełnia wszystkie wymagania dotyczące posadowienia, drogi, sąsiedztwa, dachu, linii zabudowy, koloru elewacji..... W gminie zero zastrzeżeń jako działka pod budowę domu....

Tak jak pisałem, gdy ją kupowałem warunków zabudowy nie było. Ale były w trakcie uzgadniania ze starostwem, tzn. gmina wysłała dokumenty do uzgodnienia w starostwie.
Po tygodniu jak zakupiłem działkę przyszła odpowiedź ze starostwa-, co mnie bardzo zdziwiło i w gminie też byli zaskoczeni, gdyż odpowiedź ze starostwa była negatywna. Ze względu na zdanie zawarte w opinii badania gruntu.
Cytuje "w obecnym stanie działka nie nadaje się do zabudowy"
starostwo po prostu przepisało jedno wyrwane z kontekstu zdanie z opinii wcale jej nie interpretując.

W związku z takim postąpieniem sprawy zwróciłem się do firmy, która to badanie robiła o interpretacje oceny gruntu i co należy zrobić, aby można było taki budynek bezpiecznie posadowić.

Taką pozytywna opinię oczywiście otrzymałem i załączyłem ją do wniosku o warunki zabudowy i wystąpiłem do gminy o warunki zabudowy.

Czekałem spokojnie 2 miesiące i oto otrzymałem wyssaną z palca bzdurną odpowiedź:

cyt..
...
Wprawdzie autor dokumentacji badań geotechnicznych w opinii z dnia 29.O1.2007r. opisuje możliwości bezpiecznego posadowienia i eksploatacji projektowanego domu jednorodzinnego na terenie działki nr 139/12 w Bąblinie pod rygorem spełnienia odpowiednich warunków: m.in. przebudowę skarp od strony wschodniej i zachodniej (maksymalnie jak to możliwe obniżenie ich korony i odpowiednio uformowanie zbocza skarp poprzez wykonanie odpowiednich półek i ich wzmocnienia np. roślinnością) oraz częściowe usunięcie roślinności porastającej skarpy. Autor przewiduje posadowienie budynku bezpośrednio na pociłożu rodzimym zalegającym pod warstwą humusu lub na odpowiednio uformowanym nasypie oraz niezbędnym może okazać się wykonanie odpowiedniego drenażu opaskowego, który chronił będzie uformowane zbocza oraz projektowany dom przed negatywnym wpływem wód spływowych pochodzących z opadów atmosferycznych oraz wód roztopowych.
Jednakże zdaniem organu wszelkie działania mające na celu ewentualną przebudowę skarp
i częściowe usunięcie roślinności występującej w postaci drzew i krzewów możeosłabić struklurę skarp
i przy niekorzystnych warunkach hydrogeologicznych spowodować niekontrolowane przemieszczanie
się materiału skalnego, stwarzając zagrożenie dla nowopowstałego budynku mieszkalnego.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w osnowie.
Pouczenie
Na niniejsze postanowienie przysługuje Stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile za pośrednidwem Starosty Obomickiego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
.....koniec cytatu

PARANOJA

Teraz od jutra mam 7 dni na odwołanie od decyzji starostwa.

Posiadam wszystkie opinie i dokumentacje poskanowane w pdf-ach. Prześle je zainteresowanym osobą na maila .

Bardzo proszę o pomoc
Czy opinia Strostwa jest dla Gminy wiążąca, czy Gmina może wydać jednak pozytywną opinię o warunkach zabudowy mimo takiej opinii ze Starostwa ??????

tel 606106667





sofix - 22-03-2007 22:46
Nie czekaj tylko się odwołuj i kombinuj ekspertyzę osby uprawnionej. Myślę że w WZ starostwo nie powołuje się na opinię gminy, więc ten temat w SKO raczej nie będzie argumentem dla ciebie. Odwołanie nic nie kosztuje, przygotuj sobie ekspertyzę, gdyż opinia to za mało i działaj.



Zulaga - 22-03-2007 23:59
dla zainteresowanych załanczam tekst interpretacji badań geotechnicznych

Poznań, 29 stycznia 2007 r.
L.dz. 0170-J-2007-AlT
dotyczy: możliwości posadowienia budynku mieszkalnego na działce nr 13912 w Bąblinie
Notatkę sporządzono w celu określenia możliwości posadowienia projektowanego budynku jednorodzinnego, na terenie działki nr 139/12 w Bąblinie. Notatkę opracowano na podstawie następujących dokumentów:
• „Dokumentacji badań geotechnicznych podłoża gruntowo wodnego działki ewidencyjnej 139/12” sporządzonej przez ……. w mąju 2006r
• „Decyzji o warunkach zabudowy” dla terenu działki 139/12 nr UGG 733 l/262/2005 wydanej przez Burmistrza Obornik z roku 2005
• „Analizy zagospodarowania przestrzennego dla potrzeb wydania decyzji o warunkach zabudowy”
• Kopii mapy zasadniczej analizowanej działki z planowaną lokalizacją budynku jednorodzinnego dostarczoną przez P. ……...
Zgodnie z treścią sporządzonej dokumentacji geotechnicznej analizowany teren w aktualnym stanie nie nadaje się do bezpiecznej zabudowy. Zaobserwowano na nim typowe procesy związane z niszczeniem stromych powierzchni skarp. Nie stwierdzono występowania zsuwów i osuwisk a jedynie formy typu zmywy (spłukiwanie), wymywanie i osadzanie materiału w dolnej części działki. Obciążenie korony zbocza, przy niekorzystnych warunkach hydrologicznych i atmosferycznych, może powodować niekontrolowane przemieszczanie się materiału budującego skarpy. Obecnie znaczna część działki porośnięta jest roślinnością występującą w postaci krzewów i drzew, które niewątpliwie chronią powierzchnie skarp przed powierzchniowym zmywaniem - erozją.
Na dostarczonej przez Zleceniodawcę mapie zasadniczej naniesiono planowaną lokalizację projektowanego obiektu. Budynek umiejscowiono w centralnej części działki, częściowo w strefie istniejących skarp oraz u ich podnóża. Projektuje się budynek parterowy, podpiwniczony z poddaszem użytkowym o wymiarach około 9x l lm (100m2).
Na podstawie analizy dostępnych materiałów, stwierdza się, że możliwe jest bezpieczne posadowienie i eksploatacja planowanego domu jednorodzinnego pod rygorem spełnienia odpowiednich warunków:
I. Skarpy zarówno od strony wschodniej i zachodniej stanowią największe zagrożenie dla planowanej inwestycji. Dlatego też należy maksymalnie. jak to możliwe obniżyć ich korony (wysokość) i odpowiednio uformować zbocze skarpy, zakładając wykonanie odpowiednich półek. Wysokość umiejscowienia i wielkość półek będzie ściśle uzależniona od wielkości budynku i jego poziomu posadowienia.
2. Roślinność wraz z jej systemem korzeniowym porastającą skarpy należy częściowo usunąć, w szczególności część wysokich drzew rosnących od strony wschodniej. Należy założyć. że przebudowane skarpy będą wymagały dodatkowego wzmocnienia np. roślinnością, w celu uchronienia ich przed niepożądanymi procesami spływów powierzchniowych.
3. Budynek należy posadowić bezpośrednio na podłożu rodzimym zalęgającym pod warstwą humusu lub na odpowiednio uformowanym nasypie, wykonanym z piasków różnoziarnistych, po uprzednim usunięciu powierzchniowej warstwy humusu lub/i nasypu niekontrolowanego.
4. Niezbędnym może okazać się wykonanie odpowiedniego drenażu opaskowego. który chronił będzie uformowane zbocza oraz projektowany dom przed negatywnym wpływem wód spływowych pochodzących z opadów atmosferycznych oraz wód roztopowych.

:evil: niestety urzędnicy w Starostwie Powiatowym w Obornikach Wielkopolskich zinterpretowali to po swojemu... co tam opinia geologa z tytułem naukowem dr , oni przecierz wiedzą najlepiej.... :evil:



Geno - 23-03-2007 09:12
W DOlinie Rospudy potencjalnie niebezpieczne grunty urzędnikom nie przeszkadzały...

Pozostaje się tylko odwołać a Starostwo jeżeli obiekt jest technicznie trudny to może w decyzji pozwolenia na budowę zawrzeć wymóg powołania Inspektora (ów) Nadzoru .





Zulaga - 23-03-2007 20:22
Należy zauważyć że argumentacja sprzeciwu urzedników jest nonsensowana:

cyt..
Jednakże zdaniem organu wszelkie działania mające na celu ewentualną przebudowę skarp
i częściowe usunięcie roślinności występującej w postaci drzew i krzewów możeosłabić struklurę skarp
i przy niekorzystnych warunkach hydrogeologicznych spowodować niekontrolowane przemieszczanie
się materiału skalnego, stwarzając zagrożenie dla nowopowstałego budynku mieszkalnego.

koniec cyt.

gdyż uprawniony tytułem doktorskim geolog wyjaśna w punkcie 2 co należy zrobić aby tego uniknąć:

cyt.
2. Roślinność wraz z jej systemem korzeniowym porastającą skarpy należy częściowo usunąć, w szczególności część wysokich drzew rosnących od strony wschodniej. Należy założyć. że przebudowane skarpy będą wymagały dodatkowego wzmocnienia np. roślinnością, w celu uchronienia ich przed niepożądanymi procesami spływów powierzchniowych.
koniec cyt.

W mojej sprawie to już przesada jak mogą podważać opinie uprawnionej geologa? Dodam tylko że badanie gruntu przeprowadzała firma z Poznania
www.gtprojekt.pl i że to nie ja zlecałem badania tylko Urząd Miasta i Gminy Oborniki Wlkp.

[i]Czy ktoś z szanownych kolegów kiedykolwiek składał zażalenie na decyzje urzedników starostwa powiatowego i jaki miało to skótek, czy można z nimi wygrać?[/i]
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.