ďťż

Grzejniki z podłączeniem bocznym czy dolnym?

Grzejniki z podłączeniem bocznym czy dolnym?





tomek_2 - 18-04-2004 23:25
Jutro mam deadline, jeśli chodzi o zamówienie gzrejników. Początkowo myślałem o grzejnikach z podłączeniem dolnym. Nie jestem jednak pewien, czy we wszystkich pomieszczeniach rury będą biegły pod podłogą. W 2 przynajmniej będą schowane w ścianie. W związku z tym mam dylemat: czy grzejniki "dolne" mogą być stosowane, jeśli rury CO biegną w ścianach? Czy też powinny być wtedy grzejniki "boczne"? A może grzejniki z podłączeniem dolnym są uniwersalne, tzn. można je także podłączyć z boku? Chodzi o grzejniki Radel firmy DeLonghi. Czy możecie cos doradzić, please?





Pawel P. - 18-04-2004 23:38
Ja u siebie mam grzejniki z zasilaniem typu V od dołu do ściany pod kątem 90 stopni - umożliwiło mi to podłączenie grzejników zarówno gdy rurki idą na dole pomieszczenia w ścianie jak dołem (u mnie po suficie piwnicy) przez podłogę, strop. Zawsze możesz odpowiednio wkuwając się w ścianę wykonać podłączenie.
Moim zdanie zasilanie boczne wygląda nieelegancko.
Pozdrawiam



tomek_2 - 19-04-2004 00:37
Rozumiem, czyli jak masz podlaczenie dolne to rury mozna poprowadzic w scianie stosujac zawor katowy, czy tak? Czyli w tym wypadku sposob podlaczenia zwiazany jest bardziej z estetyka przylacza niz z jego mozliwosciami technicznymi?
pozdrawiam
tomek_2



MEDYK - 19-04-2004 09:40

Rozumiem, czyli jak masz podlaczenie dolne to rury mozna poprowadzic w scianie stosujac zawor katowy, czy tak? Czyli w tym wypadku sposob podlaczenia zwiazany jest bardziej z estetyka przylacza niz z jego mozliwosciami technicznymi?
pozdrawiam
tomek_2
Ja też z tego co się orientuję to dobrze wybrałeś bo jak dasz zaworem kątowym to nie bedzie widać żadnych rurek i łatwiej to czyścić i ładniej wygląda. Też tak planuję, widziałem na własne oczy, po prostu super.
pzdr





Pawel P. - 19-04-2004 10:27
Na pewno masz rację, ale też:
1.Estetyka jest super
2.W Twoim przypadku uniwesalne podłączenie grzejników
3.Grzejniki typu V mają wbudowaną wkładkę termostatyczną, więc dokupujesz tylko samą głowicę (a nie komplet)za ok.35zł i masz pełne sterownie termostatyczne
Pozdrawiam



ADAMOS48 - 19-04-2004 21:00
Macie racje ,ale w jednym ,nabijaniu kapsy producentom i płaceniu za lenistwo instalatorom . Jezeli sie nie zgadzacie to moge wam to udowodnić .



Tommco - 19-04-2004 23:46
Ja będę miał zasilanie dolne. Rurki wychodzą ze ściany i grzejnik będzie podłączony zaworami pod kątem 90 stopni.

Tak jest wygodnie (zmywanie podłogi) i estetycznie.

Pozdrawiam



MEDYK - 20-04-2004 08:44

Macie racje ,ale w jednym ,nabijaniu kapsy producentom i płaceniu za lenistwo instalatorom . Jezeli sie nie zgadzacie to moge wam to udowodnić . Adamos a czy mógłbys sprecyzować o co ci chodzi. Jeśli jest tańsze a nie gorsze rozwiązanie to prosimy o pomoc.
pzdr



MEDYK - 20-04-2004 08:45

Macie racje ,ale w jednym ,nabijaniu kapsy producentom i płaceniu za lenistwo instalatorom . Jezeli sie nie zgadzacie to moge wam to udowodnić . Adamos a czy mógłbys sprecyzować o co ci chodzi. Jeśli jest tańsze a nie gorsze rozwiązanie to prosimy o pomoc.
pzdr



inwestor - 20-04-2004 10:05
ADAMOS48 na całkowitą rację.
Ja mam grzejniki płytowe z podłączeniem bocznym estetyka wykonania praktycznie taka sama jak przy podlaczeniu dolnym. Cena za całość to znaczy grzejnik + armatura przy podłączeniu bocznym wychodzi taniej niż przy podłączeniu dolnym (ok. 50...70 zl/szt ). Dodatkowo przy podłaczeniu bocznym są dużo wieksze mozliwości przy doborze rodzajów zaworów termostatycznych i głowic. O ile się nie mylę to przy grzejnikach z podłączeniem dolnym nie ma możliwości zamontowania głowicy termostatycznej w pozycji prostopadłej do grzejnika. Następna sprawa to długie grzejniki tzn. proporcja długośc/wysokość wieksza od 4 nie mogą pracować z podlaczeniem dolnym tylko krzyżowym (czyli grzejnik kupuje sie do podłaczenia bocznego).
Pozdrawiam



Pawel P. - 20-04-2004 15:13
Po pierwsze: jest mozliwość takiego podłączenia, bo istnieją przecież głowice kątowe np. Heimeier
Po drugie: jeżeli masz nawet rację (o lie dobrze Cię zrozumiałem) to kto montuje grzejniki o taki proporcjach np. wysokość 1 metr a długość 4 metry?



inwestor - 20-04-2004 15:31
[quote="Pawel P."] Osobiście nie spotkałem się jeszcze z grzejnikami typu V (podłączenie dolne) które miałyby wbudowane kątowe zawory termostatyczne. Głowicy kątowej Heimeier nie znam jak ja kupowałem grzejniki 2 lata temu to takich wynalazków jeszcze nie było. Pytanie ile kosztuje taka kątowa głowica do zaworu osiowego. ??? Moją intencją było zwrócenie uwagi na to że do grzejnika typu C (podł. boczne) można wybierać w dużym asortymancie zaworów np. Oventrop, Danfoss, Heimeier, Mera, Herz itp. itd. w najrozmaitszych odmianach . Natomiast jeśli kupujemy grzejnik typu V to producent grzejnika narzuca nam zawór i kropka. My musimy potem do tego zaworu dokupić głowicę tego samego producenta co zawór. Jeśli chodzi o drugą sprawę to raczej nikt nie montuje grzejników o wysokości 1m. i długości 4m ale juz grzejniki 30 x 120 cm lub 60 x 240cm jak najbardziej można spotkać.
Pozdrawiam



Pawel P. - 20-04-2004 17:15
Już odpisuję:
1. Ja również nie spotkałem się grzejnkami typu V, które miałyby wbudowane kątowe zawory termostatyczne
2.Za to kątowa głowica termostatyczna Heimeier istnieje i posiada oznaczenie WK (ile kosztuje nie wiem)
3.Co do konieczności zakupu głowicy tego samego producenta co zaworu -w grzejniku - nie wydaję mi się aby to była prawda, gdyż czołowi producenci głowic termostatycznych mają w sfojej ofercie modele które pasują do zaworów konkurencji np. zawór grzejnikowy Danfoss - głowica Heimeier typ K z przyłaczem bezpośrednim.
Pozdrawiam



tom soyer - 20-04-2004 17:39
Katowe zawory produkuje takze Oventrop i Danfoss. Jesli zawor jest wbudowany w grzejnik to zawsze do takiego zestawu bedzie dedykowanych kilka producentow glowic. Wystarczy przejrzes kilkusetstronnicowe katalogi Heimeiera lub Oventropa.
Mam u siebie jedna glowice katowa i jeden grzejnik Cosmocompakt 30x180. Mimo zastosowania w tym przypadku podlaczenia po przekatnej to podlaczenie dolne wydaje mi sie jako najbardziej estetyczne i funkcjonalne.



ADAMOS48 - 20-04-2004 20:47
Inwestor wyjasnił już prawie wszystko i ja moge tylko potwierdzic jego wypowiedz i przyznac 100% racje . Z swojej strony pragna bym dolożyć bardziej szczegółowo.
1 Grzejnik vk jest przy zakupie droższy o 60-70zł niż kompaktowy z zasilaniem bocznym.
2. potrzebuje pakietu przyłączeniowego w cenie 23zł.
3 Zmusza do kupienia głowicy do zaworu danej marki co nie zawsze jest tanie.
4.Zły obieg wody w przypadku dużych grzejników.
5 Nie możliwe (zaznaczam nie możliwe ) ustawienie głowicy prostopadle do grzejnika.
Ten sam efekt bez dodatkowych kosztów uzyskujemy.
1 Wkucie rurek w ścianę 0zł.+ 0.5m rurki za 3.5zł
2 wybór zaworu termostatycznego prostego lub kątowego za 18zł+ zawór odcinajacy 10zł +głowica
3 Kupujemy taki sam grzejnik tańszy 0 60-70 zł z bocznym przyłączem i za różnice płacimy instalatorowi za podłączenie. Proste doskonałe genialne i co najważniejsze tanie ,ale wymaga wykucia 0,5m rowku na rurkę,żeby ją schować a to nie każdemu się chce.



inwestor - 21-04-2004 08:44
ADAMOS48
Podłaczanie grzejnika bocznego to nie tylko problem wykucia ok. 0,5m bruzdy na rurkę. Prawidłowo grzejniki z podł. bocznym montuje się na 2 razy. Najpierw wiesza się grzejnik przykręca armaturę i mocuje gipsem rurki w ścianie aby wszystko do siebie pasowało. Do tynkowania grzejniki sie odkreca i zawiesza je docelowo po pracach tynkarskich i malarskich. Nie jestem fachowcem instalatorem w ten sposób montowałem (tak mi doradzono) u siebie grzejniki i ładnie wyszło może są szybsze sposoby. Dla tego myślę że jest to dużo wiecej roboty dla instalatora niż przy podlaczeniu dolnym gdzie grzejniki udaje się montować na raz docelowo. Instalator umawia się na wynagrodzenie przeważnie od tzw. punktu. Słysząc od inwestora że bedzie chciał grzejniki z podlaczeniem bocznym broni się jak może i przewaznie pada argument estetyki. Moim zdaniem jak już pisałem estetyka przy podłączeniu bocznym i dolnym jest taka sama. Oczywiście jeśli przy podlączeniu dolnym rurki wychodza ze sciany a nie z podłogi. Jeśli wychodza z podłogi to już dla mnie jest to kaszana.

Następna sprawa to kwestia poruszona przez Toma Soyer'a i Pawla P . Nie jest tak że z katalogu mozna sobie wybrać głowicę np. Heimeier i zastosować ją np. do zaworu Oventrop. Oczywiście bedzie ona pasować da się ją zamontować a nawet będzie działać. Pozostanie tylko problem podzialki umieszczonej na głowicy czy bedzie ona odpowiadać prawidłowym wartościom i czy dobrze będzie działać w pelnym zakresie temperatur. Niestety mnie się to nie udało i musiałem kilka głowic zwracać do hurtowni.
Pozdrawiam



tom soyer - 21-04-2004 08:45

Inwestor wyjasnił już prawie wszystko i ja moge tylko potwierdzic jego wypowiedz i przyznac 100% racje . Z swojej strony pragna bym dolożyć bardziej szczegółowo.
1 Grzejnik vk jest przy zakupie droższy o 60-70zł niż kompaktowy z zasilaniem bocznym.
dlatego ze ma wkladke zaworu a jego konstrukcja jest tak zmieniona aby umozliwiala podlaczenie dolne. nie jest wiec drozszy bez powodu.
moze ale nie musi miec. potrzebujesz go wtedy kiedy chcesz miec mozliwosc wymiany grzejnika bez koniecznosci oprozniania instalacji.
zawsze masz do wyboru kilku producentow a czasami wsrod nich kilka typow zaworow. zawsze mozesz wybrac najtanszy. i tak nie polecalbym stosowania zaworow i glowic made in niewiadomogdzie np z Leroya.
to jest oczywiscie bezdyskusyjne - nie zawsze mozna zastosowac polaczenie dolne.
np.:
http://www.oventrop.pl/dokumentacja/...entrop2002.pdf
najpierw radze sprawdzic



inwestor - 21-04-2004 09:03
Tom Soyer

Sorry ale jakoś nie mogę znaleść w tym katalogu glowicy którą da się zamontować prostopadle do grzejnika typu V. Prostopadle do grzejnika to znaczy prostopadle do ściany za grzejnikiem. Może w tym określeniu jest nieporozumienie.
Pozdrawiam



SlawekZ - 21-04-2004 10:05
Zobaczcie ten link
http://www.oventrop.pl/new/02.htm



Pawel P. - 21-04-2004 10:34
Tak jak już pisałem Heimeier WK - kątowa głowica termostatyczna i problem podłączenia grzejnika typ V z głowicą prostopadle do grzejnika nie istnieje.
Pozdr.



inwestor - 21-04-2004 10:37
Dzięki faktycznie jest adapter za następne 20 zl + VAT. O kurcze jak te wszystkie ceny skoczyły w górę. Muszę skorygować więc moją poprzednią wypowiedź. Grzejnik z podłaczeniem bocznym wraz z kompletem armatury przyłaczeniowej i odcinajacej jest o ok. 70...90 zl./szt tańszy niż z podłaczeniem dolnym. W moim przypadku 14 szt grzejników x średnio 80 zl to ponad 1000zł które może zostać w kieszeni inwestora a nie instalatora.
Pozdrawiam



pstryna - 21-04-2004 10:42
:) zastanawiam sie tez nad tym. ale mysle ze jesli wszyscy teraz robia w lazienkach wc i bidety wiszace by sprzatac pod nimi latwo to to samo moze byc z grzejnikami. podlaczenie dolne, poprowadzenia w podlodze ale wyjscie na scianie widzialem cos takiego sa specjalne ozdobne ksztaltki . dzieki temu z podlogi nic nie wychodzi i mozna odkurzac. to samo jest do bocznych. tak wiec tam gdzie chcesz mozesz stosowac grzejnik boczny lub dolny



inwestor - 21-04-2004 11:00
Jeszcze tylko pozwolę sobie na małe podsumowanko

Grzejnik z podlaczeniem dolnym - rurki wychodzące z podłogi
- drogo, mało estetycznie i niewygodnie do sprzatania i układania podlogi, podłaczenie nie nadaje się do długich grzejników, najmniej pracochłonne

Grzejnik z podlaczeniem dolnym - rurki wychodzące ze ściany
- drogo, estetyka dobra, wygony do sprzątania i układania podłogi, podłaczenie nie nadaje się do długich grzejników

Grzejnik z podlaczeniem bocznym
- najtaniej, najwieksza pracochłonność, wygony do sprzątania i układania podłogi, nadaje się do długich grzejników, estetyka dobra.

Pozdrawiam



tom soyer - 21-04-2004 12:19
co do estetyki mozna ale nie warto sie spierac.
kolejna uwaga: jesli cos jest bardziej pracochlonne to takze drozsze.
i jeszcze jedno: jesli umieszczenie grzejnika wymaga poprzecznego umieszczenia zaworu to jest ono drozsze obojetnie czy grzejnik zasilany jest od dolu czy z boku.



inwestor - 22-04-2004 09:13

co do estetyki mozna ale nie warto sie spierac.
kolejna uwaga: jesli cos jest bardziej pracochlonne to takze drozsze.
i jeszcze jedno: jesli umieszczenie grzejnika wymaga poprzecznego umieszczenia zaworu to jest ono drozsze obojetnie czy grzejnik zasilany jest od dolu czy z boku.
Zgadzam się jeśli chodzi o estetykę to wyłacznie rzecz gustu. Natomiast nie zgadzam się z pozostałymi sprawami.
Z tego co ja się spotkałem to instalatorzy koszty instalacji c.o. liczą od tzw. punktu. Nie słyszałem jeszcze (co nie znaczy że tak może się zdarzyć) aby instalator życzył sobie wyższego wynagrodzenia przy podłączenu bocznym a niższego przy dolnym. Jeśli chodzi o grzejniki z podłączeniem bocznym to ceny zaworów termostatycznych są praktycznie takie same bez względu na to czy jest to zawór kątowy czy osiowy.
Pozdrawiam



niezły - 22-04-2004 21:11
Przy grzejnikach boczno zasilanych istnieje jeszcze możliwość podłączenia krzyżowego dzięki czemu można zyskać jeszcze około 10% mocy i można tez zastosować głowice programowalne



tomek_2 - 22-04-2004 22:30

Jeszcze tylko pozwolę sobie na małe podsumowanko

Grzejnik z podlaczeniem dolnym - rurki wychodzące z podłogi
- drogo, mało estetycznie i niewygodnie do sprzatania i układania podlogi, podłaczenie nie nadaje się do długich grzejników, najmniej pracochłonne

Grzejnik z podlaczeniem dolnym - rurki wychodzące ze ściany
- drogo, estetyka dobra, wygony do sprzątania i układania podłogi, podłaczenie nie nadaje się do długich grzejników

Grzejnik z podlaczeniem bocznym
- najtaniej, najwieksza pracochłonność, wygony do sprzątania i układania podłogi, nadaje się do długich grzejników, estetyka dobra.

Pozdrawiam
Odnoszac sie do tego, co napisal Inwestor, nie jestem pewien co do slusznosci wybranych przeze mnie grzejnikow. Mam nastepujace wymiary:
typ 22
h = 600, dlugosci 900, 1350, 2000,
h = 500, dlugosci 1400, 2000, 2300, 2600 !!!
h = 900, dlugosci 600, 700
typ 33
h = 500, dlugosc 1800
Wszystkie z DOLNYM podlaczeniem. Czy powinienem w takim ukladzie zmienic czesc zamowionych grzejnikow na boczne? Od jakiej dlugosci grzejnik uwazany jest za "dlugi", ew. jakie musi miec proporcje dlugosci do wysokosci, aby mozna go blo nazwac dlugim?
Jakie problemy sa typowe dla dlugich grzejnikow z podlaczeniem dolnym?
Pisaliscie o zlym obiegu wody - na czym polega problem i dlaczego lepszy jest wtedy grzejnik z podlaczeniem bocznym?
pozdrawiam
tomek_2



tom soyer - 23-04-2004 08:57
grzejnik o proporcjach gorszych niz 1(wysokosc):4(dlugosc) podlaczony z dolu lub z jednej strony nie osiagnie mocy znamionowej. wtedy nalezy zastosowac podlaczenie krzyzowe.
poprawe w mocy grzejnika (to 10%) mozna uzyskac poprzez podlaczenie krzyzowe wlasnie tylko przy dlugich grzejnikach.
glowice programowalne mozna zastosowac na wszystkich grzejnikach.



tomek_2 - 23-04-2004 10:37
A czy polaczenie krzyzowe mozna uzyskac tylko w grzejnikach z podlaczeniem bocznym, czy tez mozna rowniez z grzejnikami dolnopodlaczeniowymi? Bo jesli tylko w bocznych, to musze dzisiaj skorygowac zamowienie.
tomek_2



tomek_2 - 23-04-2004 10:46
A czy polaczenie krzyzowe mozna uzyskac tylko w grzejnikach z podlaczeniem bocznym, czy tez mozna rowniez z grzejnikami dolnopodlaczeniowymi? Bo jesli tylko w bocznych, to musze dzisiaj skorygowac zamowienie.
tomek_2



tom soyer - 23-04-2004 11:11
czasami konstrukcja grzejnika umozliwia i podlaczenie dolne i boczne. Sa to wtedy grzejniki bez wbudowanego zaworu.
u ciebie problem zbyt dlugich grzejnikow dot tylko dwoch przypadkow. obnizenie mocy nie bedzie duze wiec jesli te grzejniki beda umieszczone w jednym pomieszczeniu z grzejnikami dolnozasilanymi do lepiej pozostan przy tym rozwiazaniu. Takie jest moje zdanie.
Nie wiem jak dobierales grzejniki ale czasami sie grzejniki przewymiarowuje wiec obnizenie mocy wynikajace z dolnego zasilania mozesz wtedy pominac (okolo 10(dlugie 1:4)..20% - bardzo dlugie 1:6 i wiecej).



tomek_2 - 23-04-2004 19:54
Troche byly przewymiarowane, ok. 25%, w stosunku do kotla gazowego z otwarta komora (70/55/20). Ale mysle w tej chwili o kupnie kondensata i stad moje obawy o spadek wydajnosci (55/45/20, no moze 65/60/20). Ale moze faktycznie nie ma co zmieniac zamowienia? Instalacja bedzie zrobiona na rozdzielaczach.



Tomasz W. - 24-04-2004 17:22
zobaczcie kombinacje podłączenia vałek w vnh

http://www.vnwt.pl/produkty.php?p=c&...tzaw&n=sposoby

jeśli zasilanie do vałki podłączycie tak jak trzeba czyli wewnętrznym króćcem ten od krawędzi zaślepicie to powrót można wyprowadzić korkiem dolnym

grzejnik v jest wtedy podłączony krzyżowo



rafal9 - 16-03-2006 12:38
W temacie podłączenia grzejników mam pytanie, czy przy podłączeniu dolnym ważna jest strona grzejnika?
Słyszałem, że instalacja musi być doprowadzona z prawej strony grzejnika, jednak w jednym pokoju insztalator doprowadził rurki z lewej strony.
I co teraz? Trzeba będzie przenosić rurki, czy też są może grzejniki, gdzie można podłączyć z lewej strony?



Wiech - 16-03-2006 13:47
W zasadzie podłączenie grzejnika zasilanego od dołu jest po prawej stronie,ale są też uniwersalne VKU.Grzejnik można obracać w dowolną strone.Dotyczy to grzejników które mają z przodu i z tyłu płytę grzejną.Pozdrawiam Wiech
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.