ďťż

Co hydraulik zrobił źle?

Co hydraulik zrobił źle?





darks - 24-03-2006 19:10
Chciałem wezwać hydraulika, zanim to zrobię prosiłbym o poradę. Mam 6 punktów do czerpania wody: pralka, zmywarka, sedes, prysznic, zlew, umywalka. Jak spuszczam wodę w sedesie to gdy ktoś używa prysznica to spada mu ciśnienie, nie do zera, ale odczuwalnie. I tak jest ze wszystkim: jak chodzi zmywarka to w innym punkcie leje się mniej wody. Co on zrobił źle??? Bo to nie jest normalne, nie chcę żeby mi wciskał bajki, proszę o poradę.





adam_mk - 24-03-2006 19:21
Witam
Prawo przepływów do powtórki. Jak całość zasilasz 1/2 " to tak będzie.
Jeżeli dopływ jest 1" a pobory " w gwiazdkę" i 1/2" to będzie dobrze.
Pozdrawiam Adam M.



darks - 24-03-2006 20:59

Witam
Prawo przepływów do powtórki. Jak całość zasilasz 1/2 " to tak będzie.
Jeżeli dopływ jest 1" a pobory " w gwiazdkę" i 1/2" to będzie dobrze.
Pozdrawiam Adam M.
1. Nigdy nie byłem dobry z fizyki, wole przedmioty humanistyczne :D
2. Prosiłbym o łopatologiczne wyjaśnienie. Co to znaczy zasilam 1/2 a zasilam 1???



siwy z gosławic - 24-03-2006 21:02
średnica rur w calach.





darks - 24-03-2006 21:18
przepraszam czy ktos moze napisać pełnymi zdaniami o co chodzi z tymi przepływami, dopływami, gwiazdami itd, nadal za bardzo nie rozumiem



siwy z gosławic - 24-03-2006 21:35
zobacz jaką masz główną rurę zasilającą i jeżeli ma 1/2 cala to dlatego masz taki spadek ciśnienia. Jeżeli rura ma 1 cal to przyczyn szukaj w zasłabym ciśnieniu w wodociągu lub zatkanym jakimś filtrze.



Janussz - 24-03-2006 22:18

przepraszam czy ktos moze napisać pełnymi zdaniami o co chodzi z tymi przepływami, dopływami, gwiazdami itd, nadal za bardzo nie rozumiem Mogę ja? :lol:
A więc tak, łopatologicznie.
Na rurze fi15(inaczej 1/2" -cala) mogą pracować 3 punkty czerpalne. Na fi 20 (3/4") 5 punktów. Na fi25 (1") do 10. Tak podaje literatura fachowa i tak się zazwyczaj robiło.
Masz 6 punktów czerpalnych. A więc licząc od punktu zasilania (wodociąg, hydrofor) powinna być rura 1". Nie wiem jak to masz zrobione. Czy punkty poboru wody następują po sobie, czy się to wszystko rozchodzi na boki "gwieździście". Napisałem, że na fi 15(1/2") mogą pracować trzy punkty. Trzy, bo dochodzi współczynnik jednoczesności działania. Raczej nie otwierasz 3 kranów na raz. To teoria. Jeżeli u Ciebie tak jest, że korzystasz z 3 punktów czerpalnych jednocześnie, to można to poprzestawiać. Licząc od końca na 1/2" montujesz nie trzy, tylko dwa lub nawet jeden kran, na 3/4" następne dwa i na 1" pozostałe. Chodzi o to, aby postopniować średnice rur, a nie na jednej np. 1/2" powiesić wszystko.
Kurde, na sól pewnie bym nie zarobił tym wykładem :evil:



Qgiel - 25-03-2006 01:08
Może jeszcze ja, z nieco innej strony - bardziej opisowo :-).
Twoje źródło zasilania w wodę ( obojętnie czy to będzie samodzielny hydrofor, czy też wodociąg), ma pewne maksymalne ciśnienie pracy - przyjmijmy 3 atmosfery - i ze względów bezpieczeństwa większego mieć nie będzie.
Teraz, przy ciśnieniu owych 3 atm , w zależności od przekroju rury z jakiej wykonano Ci instalację, przepłynie różna ilość wody w jednostce czasu ( większy przekrój - większy przepływ, mniejszy przekrój - mniej wody przepłynie).
Instalację można wykonać na dwa sposoby :
1/ rozdzielaczowo - jest główny punkt zasilający i od niego odchodzą pary przewodów do każdego punktu poboru wody.
2/ trójnikowo - jest rurociąg zasilający i od niego za pomocą trójników robi się odgałęzienia do każdego punktu czerpalnego.
W jednym i drugim przypadku , w zależności od ilości punktów poboru wody tak sie powinno dobierać średnice przewodów zasilających rozdzielacz (1), bądź rurociąg zasilający (2), aby założona ilość jednocześnie używanych ujęć wody nie spowodowała obniżenia ciśnienia i dyskomfortu z tym związanego.
Sprowadza się to do tego, że rury zasilające są grubsze , czyli zapewniają większy wydatek wody na jednostkę czasu, zatem mogą "obsłużyć" więcej niż jedno ujęcie wody, podpięte cieńszym ( standartowo 1/2 cala) przewodem.
Przede wszystkim więc upewnij się, czy Twoja instalacja jest wykonana z rurek jednej średnicy, czy też są one różne ?
Jeśli są różne to oznacza, że hudraulik wziął pod uwagę możliwość jednoczesnego używania kilku poborów wody.
W takim przypadku, zgodnie z sugestią siwego z gosławic sprawdź jakie masz ciśnienie w instalacji ( powinien być manometr pokazujący ciśnienie wody)i filtry ( moga byc zanieczyszczone)
Jeśli jednak okaże się, że instalacja jest wykonana z rurek jednej średnicy, to może oznaczać, że rurki te są za cienkie i wydatek wody jest zbyt mały przy jednoczesnym korzystaniu z kilku punktów poboru wody.
Jak wyglądaja te średnice ?
1 cal jest równy 25.4 mm, zatem rura o średnicy 1 cal ma wewnętrzną średnicę 25,4 mm - zewnęrzna średnica bedzie większa, bo dochodzi grubość ścianek - ok 30 mm.
3/4 cala to 19 mm wewnątrz i ok 24 zewnątrz.
1/2 cala to 12,7 wewnątrz i ok 15 mm na zewnątrz.
Tak to wygląda w najprostszej teorii.
Mam nadzieję, że wspólnie coś Ci rozjaśniliśmy w temacie :-).
Powodzenia



Wakmen - 25-03-2006 07:17
Już prościej się nie da. Pięknie to opisaliście.
A ja mam jeszcze inne pytanie.
W zeszłym roku zakończyliśmy budowę wodociągu (prawie 3 km.) i ja jestem w najwyższym punkcie tej inwestycji. Z niewiadomych przyczyn instalacja jest bardzo i to bardzo zapowietrzona. Nie jest to kwestia chwilowa ale cyklicznie się powtarzająca. Czy jest możliwość zamontowania tuż przed głównym licznikiem jakiegoś automatycznego odpowietrznika? Bo po co płacić za powietrze :wink: ?



Lharhard - 03-01-2007 15:55
Potrzebuje pomocy w sprawie średnic rur.
Jesli chodzi o C.O. na rozdzielaczach to mają one wejście 1', natomiast wyjście kotła dwufunkcyjnego Vaillant na obieg c.o. jest 3/4'. Czy więc dobrze zrobię jeśli puszcze rurkę Alupex fi 25x2,5 jako połaczenie dwóch rodzielaczy i kotła, a może wystarczy fi 20x2,5 , dodam że od rozdzielaczy ( 4 i 5 sekcyjnego ) będa szły fi16x2 tez alupex

I teraz c.w.o konsola wodomierza ma 3/4' tak samo przyłaczenie do kotła. Rurki planuje z plastiku albo Pex. Czy puszczać rure plastikową 1' ( srednica wewnętrzna 27-29 mm, oczywiście tylko do kotła, a poźniej zmniejszać średnice przy rozgałęzieniach do poborów ) czy błędem byłoby puszczenie takiej rurki jesli konsola wodomierza jest mniejsza, a może rurkę 3/4' ( srednica wew 22-23 mm- ile poborów moze byc na tym podpięte ) Jesli natomisat zdecyduje sie na pex, czy do rozdzielacza fi25x2,5 i fi16 do poborów będą ok ?
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.