ďťż

Bliźniak razem czy osobno gorsze zło !!!

Bliźniak razem czy osobno gorsze zło !!!





tacim - 28-03-2009 19:11
Witam temacik ciężki ale może ktoś konkretnie sie wypowie: budowa bliźniak zgodnie z projektem ława wspólna reszta czyli ściany fundamentowe ściany nośne z delatacją 4 cm az po dach dach łączy oba obiekty. Jak rozumiem ława i dach zespalają te domki i tu pytanie :
*** domki te budują się w róznych terminach czy odcięcie ławy tzn podzielenie jej jak reszta domu może negatywnie wpłynąc później na dach przy osiadaniu tego wybudowanego?
*** Czy zrobienie litej ławy nie spowoduje jej złamania po postawieniu drugiej połowy ?

Kurcze jak nie kijem go to pałą.

Możecie też napisać jak jest z osiadaniem budynków zwykłych.





jajmar - 28-03-2009 20:22
O ile wykonanie ławy ma sens pod oba budynki wspolnej o tyle dlaczego chcesz wspolny dach ? Dachy nawet powinny byc oddzielone ściną w razie pożaru większe szanse ze jednen sie ostanie.
Co do pytań przy budowie w rónych terminach warto wykonac wspolna ławe ( nie ebdzie rysyka podkopania istaniejącego budynku) tyle ze ta ława powinna byc sprawdzona przez konstruktora który uwzględni to ze będzie ona mimośrodowo obciążona (1 budynkiem przez x czasu) a potem drugim który niejako spowoduje jej równomierne obciążenie. Ława pod taka kombinacje może być szerza niż to co amsz w projekcie.
Ad2 Wykonie prawidłowe nie spowoduje pęknięcia ławy.



tacim - 28-03-2009 21:08
Dlaczego wspólny dach ano Panie dziejku projekt nie przewiduje ogniomurka.
Teoretycznie jeżeli ławy będa oddzielone i wszytkie ściany delatacja i powstanie ogniomurek to praktycznie wyją dwa domy w których ewentualnie trzeba będzie pomyśleć jak zabezpieczyć lączenia elewacji aby nie pekały. Lecz zerknij na mój projekt z murkiem będzie wygladał lipnie.

jajmar widze znasz się na rzeczy więc jeszcze jedno pytanie a co zrobić w przypadku jeżeli nie ma możliwości wylania ławy jednocześnie?
W necie znalazłem cos takiego :
Nierównomierność osiadania może wynikać z:
 różnego rodzaju gruntu pod fundamentami
 różnego stanu gruntu
 różnej jego miąższości, czy też
 z obecności pod fundamentami obiektów starszych, głęboko i stabilnie posadowionych.

Kurcze i tak sobie myślę może jak ta ława będzie jednolita to mimo wszystko osiadanie budynków będzie mniejsze nawet jeżeli ich budowa będzie rozłożona na lata.



jajmar - 28-03-2009 22:29
To co znalazłeś to prawda ale to nie dotyczy akurat tego że ława jest wspolna czy nie. To ogólne zdania o osiadniu fundamntu. W przypadku tego budynku jeżli wykonasz wspolną ławe, lub zdecydujesz sie na dwie osobne ławy i wykonasz to PRAWIDŁOWO na 99,9% nie będzie problemu z osiadaniem. Co znaczy prawidłowo ? Badanie geotechniczne gruntu, z tym do konstruktora, i zaprojektowanie łąwy do warunków z uwzględnieniem okresów realizacji budynków. Jeżeli zdecydujesz się na dwie ławy to ważne jest aby ktos kiedys nie podkopał niżej niz spod Twoje środkowej ławy.

Widzę ze skupiasz sie na ławie, która jest mało wg mnie istotnym tu problemem. Jeżeli bedą rózne okresy budowy to jak zakończysz ten dach ? jak ocieplisz ściane szczytowa? Ten projekt troche nie fortunnie dobrany do realizacji w 2 róznych okresach, może warto to jeszcze przemyśleć.





tacim - 29-03-2009 09:15
Dzięki za odpowiedź masz oczywiście rację, no sytuacja jak to w życiu sie skopała bo miało iść wsio razem, ale tak bywa i nie wyszło. Zgodnie z projektem to nasze dachy mają odrębne więźby tylko na styk sie łacza ze sobą, nie wiem czy to się razem skręca czy co. Co do ściany- tak! jest lipa jeżeli partner nie da rady postawic SSO do zimy to będe musiał ocieplić styro albo płacic dużo za ogrzewanie musze policzyc co taniej wyjdzie pod warunkiem oczywiście, że do końca roku skończe dom. Mój kierbud ma uprawnienia konstruktorskie i przelicza Terivy na stropy lane i takie tam cuda wianki to mam nadzieje, że wie co robi.
Copyright (c) 2009 http://kleo | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.